منطقه 19

وقف ماندگار

نویسنده: الناز عباسیان/ دبیر منطقه 19
ازدواج شیرین‌ترین خاطره زندگی هر فرد است اما متأسفانه همین اتفاق شیرین با چشم و همچشمی‌های ما، کام بسیاری را تلخ کرده است...
1396/09/08
ازدواج شیرین‌ترین خاطره زندگی هر فرد است اما متأسفانه همین اتفاق شیرین با چشم و همچشمی‌های ما، کام بسیاری را تلخ کرده است. بسیاری از دختران و پسران به بهانه سختی تهیه جهیزیه و تأمین هزینه‌های مراسم ازدواج، این سنت پیامبر(ص) را به تعویق می‌اندازند. آنهایی هم که پیشقدم می‌شوند و سر سفره عقد می‌نشینند، ماه‌ها و شاید سال‌ها دغدغه برپایی یک جشن عروسی و رفتن به خانه بخت دارند. در این شرایط افرادی هستند که قفل ازدواج‌ جوانان را باز کرده و فرش قرمزی پیش روی آنها باز کرده‌اند. خیّرانی که برای ازدواج آسان‌تر جوانان در محله‌های مختلف قدم برداشته‌اند، کم نیستند.
افرادی که نسبت به مشکلات هم‌محله‌ای‌های خود بی‌تفاوت نبوده و درد آنها را درد خود می‌دانند. بی‌آنکه کسی آنها را تشویق کرده یا فعالیت‌شان را جایی منعکس کند، سال‌هاست که دستان محرومان را گرفته و لقمه نان و غذای گرمی سر سفره آنها می‌گذارند. اما این بار کمک‌های خیّران به همت ناحیه مقاومت بسیج به شکل زیبا و منسجمی ساماندهی شده است. صحبت از مراسمی است که هفته گذشته با کمک خیّران شهر تهران به میزبانی منطقه ما برگزار شد و حال و هوای منطقه را به کلی عوض کرد. کار پسندیده و درخور تقدیری بود که بی‌شک خبر از ماه‌ها و شاید سال‌ها هماهنگی و همکاری می‌دهد.
در این فرصت بد نیست به اقدام شایسته چند خیّر هم اشاره کنیم. افراد نیکوکاری که با هدف‌‌‌ ترویج عمل نیکوی وقف و سنت ازدواج، هزینه مراسم ‌ترحیم عزیزان‌شان را برای خرید جهیزیه نوعروسان صرف کردند. این اقدام از چند وجه قابل ستایش است. نخست اینکه تأمین جهیزیه و شاد کردن دل این خانواده‌های گرفتار، نوعی باقیات‌الصالحات است و مادامی که این لوازم استفاده شود، اثرات معنوی و دعای خیرش به روح فرد متوفی رسیده و او را دلشاد خواهد کرد. از طرف دیگر با این اقدام، مقدمات ازدواج ساده مهیا شده و زوج‌های جوان سروسامان می‌گیرند. به اینها،‌ ترویج فرهنگ جدیدی در عرصه وقف را هم اضافه کنید. به عبارتی با وقف هزینه مجالس‌ ترحیم، دیگران ترغیب می‌شوند تا به جای صرف هزینه‌های هنگفت برای مراسم مختلف، پول خود را پایه و زیربنای تشکیل زندگی زوج‌های جوان قرار دهند. حتی می‌توان در وصیتنامه قید کرد که هزینه مجالس‌ترحیم، صرف امور خیریه شود.
در پایان باید گفت تعداد زوج‌های جوان نیازمند که آغاز زندگی آنها، معطل چند قلم وسایل اساسی مانده، زیاد است. باور کنیم که با کاهش هزینه و دوری از اسراف‌های معمول در مراسم‌ها می‌توان کارهای بزرگ و اثربخشی انجام داد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code