منطقه 19

پالایش روح و جسم در رمـضـان

نویسنده: کبری خدیوی
روزه گرفتن در روزهای گرم و ساعات طولانی کار چندان راحتی نیست. زود تشنه می‌شویم و اگر شاغل باشیم در طول روز باکاهش میزان انرژی در فعالیت‌هایمان روبه‌رو خواهیم شد. ...
1396/03/24
 روزه گرفتن در روزهای گرم و ساعات طولانی کار چندان راحتی نیست. زود تشنه می‌شویم و اگر شاغل باشیم در طول روز باکاهش میزان انرژی در فعالیت‌هایمان روبه‌رو خواهیم شد. درست است که روزه عبادت و تمرینی برای تحمل سختی‌هاست، اما اگر نکات روزه‌داری را رعایت و تغذیه صحیح داشته باشیم، تحمل تشنگی و گرسنگی آسان‌تر می‌شود. کارشناسان تغذیه و طب سنتی راهکارهای خوبی برای روزه‌داری پیشنهاد می‌کنند. در همین راستا در منطقه ما به همت کانون بانوان فرهنگسرای مهر، کلاس‌هایی با عنوان «نقش طب سنتی و تغذیه صحیح در ماه رمضان» به‌صورت رایگان در حال برگزاری است. سری به این کانون زدیم و با مدرّس و شرکت‌کنندگان در این کلاس گفت‌وگو کردیم.

  اصلاح سبک زندگی با تغذیه مناسب
«سیدمحمدمهدی ماجدی» کارشناس گیاهان دارویی، مدرس طب سنتی فرهنگسرای مهر است. 15سالی می‌شود که در این زمینه مطالعه و تحقیق می‌کند. او در تشریح کارکردهای طب سنتی می‌گوید: «هدف این طب آموزش و بالابردن سطح آگاهی و تصحیح سبک زندگی براساس شناخت مزاج‌ها و داشتن تغذیه مناسب است. وقتی افراد در سبک زندگی خود، الگوی‌های تغذیه را اصلاح کنند با کاهش بیماری و ناراحتی‌های جسمی، روحی و روانی مواجه می‌شوند.» در ماه مبارک رمضان، رژیم غذایی ما نباید نسبت به گذشته خیلی تغییر کند و در صورت امکان باید ساده باشد. رژیم غذایی همچنین باید طوری تنظیم شود که روی وزن تأثیر زیادی نداشته باشد. ماجدی درباره نقش تغذیه صحیح در ماه مبارک رمضان می‌گوید: «ماه رمضان ماه پاکسازی جسم و روح است. توجه به تلاوت قرآن، حضور داشتن در مجالس مذهبی همه خوب است، اما باید در کنار پاکسازی روح، به جسم نیز توجه داشت. متأسفانه در زندگی امروزی اغلب روان افراد به علت استفاده از تغذیه نادرست دچار بیماری شده و علاوه بر مشکلات جسمانی، از لحاظ روانی بی‌حوصله یا پرخاشگر می‌شوند.

 مزاج گرم و خشک برای ماه رمضان
ماجدی درباره نوع تغذیه در این ماه می‌گوید: «استفاده از انواع آش و سوپ، غذاهای سنتی ایرانی مثل؛ حلوا، شله زرد و فرنی بیشتر در این ماه توصیه می‌شود. وعده غذایی ناهار مورد تأیید طب سنتی نیست. این ماه بهترین زمان تمرین است که ناهار را از وعده غذایی حذف کنیم. به عبارتی بعد از ماه رمضان وعده‌های غذایی به صبحانه و شام محدود شود.» این کارشناس طب سنتی ادامه می‌دهد: «امسال ماه رمضان با فصل بهار مقارن شده است. طبیعت بهار گرم و ‌تر و مزاج ماه رمضان گرم و خشک است. همه این عوامل دست به دست هم می‌دهند که نیاز بدن به آب بیشتر احساس شود. لذا توصیه می‌شود در سحری غذاهای چرب خورده نشود و بیشتر از میوه‌های آبدار استفاده شود. خوردن عرق کاسنی، عرق بیدمشک، گلاب، سکنجین و کاهو پیشنهاد می‌شود. همه این‌ها باعث سرحالی، شست‌وشوی کبد، دفع چربی زائد و رسوبات اضافی از خون و رفع تشنگی می‌شود.»

تغذیه بهتر در افطار و سحر با طب سنتی
«‌فریبا یاورزاده» 48سال دارد و درباره آموخته‌هایش از این کلاس به‌ویژه در ماه مبارک رمضان می‌گوید: «از وقتی در کلاس طب سنتی شرکت می‌کنم، اطلاعاتم درباره تغذیه بیشتر شده و می‌دانم که در زمان افطار و سحر نباید آب یخ بخورم که باعث عطش شدید و احساس بی‌حالی می‌شود. برای عملکرد بهتر دستگاه گوارش، آب جوشیده ولرم را جایگزین آب یخ کردم. حضور ما در این کلاس‌ها باعث می‌شود درباره خاصیت داروهای گیاهی و انواع عرقیات حاصل از آن اطلاعات جدیدی کسب کرده و از داروهای شیمیایی که ضرر زیادی به بدن وارد می‌کند استفاده نکنیم. همچنین عرقیاتی تهیه کنیم که برچسب تأیید دانشکده انیسیتو پاستور روی آن باشد.»

روزه‌داری و کاهش درد معده!
«منصوره حسنلو»40ساله یکی از اعضای فعال کلاس طب سنتی فرهنگسرای مهر است. او از حل مشکل ناراحتی معده‌‌اش با کمک مشاوره‌‌های مدرس طب سنتی می‌گوید: «مدت‌ها معده درد داشتم. با شروع ماه رمضان به علت ناراحتی معده‌ام روزه گرفتن برایم سخت بود، اما خوشبختانه آشنایی با طب سنتی و به کارگرفتن توصیه‌های تغذیه‌ای کمک زیادی به من در گرفتن روزه در این ماه می‌کند. در این کلاس یاد گرفتم که مواد غذایی را متناسب با طبع و مزاجم انتخاب کنم. مدتی که گذشت آرام آرام احساس کردم دیگر از آن معده درد آزار‌دهنده خبری نیست. حالا کاملاً می‌دانم رعایت نکردن کدام اصول تغذیه‌ای باعث ضعیف شدن عملکرد معده‌ام می‌شود.»

طب سنتی و افزایش تحمل روزه‌داری
«زهراعربگری» از این کلاس کاملاً راضی است و می‌گوید: «تا قبل از شرکت درکلاس طب سنتی درباره تغذیه مناسب براساس مزاج و طبع افراد اطلاع زیادی نداشتم. تااینکه متوجه شدم آثار و نتایج طب سنتی فقط به جسم انسان محدود نمی‌شود بلکه به بهبود شرایط روحی و روانی هم کمک می‌کند. از وقتی در این کارگاه با اصول صحیح تغذیه‌ متناسب با طبع و مزاجم آشنا شدم کمتر آرامشم را از دست می‌دهم و تمرکزم بیشتر شده است. علاوه بر سلامتی جسمی به افزایش اعتماد به نفس و ایجاد روحیه شادتر هم کمک می‌کند. طب سنتی با راهنمایی افراد به سمت سبک تغذیه مناسب به‌ویژه در ماه مبارک رمضان، علاوه بر سلامتی جسمی به افزایش تحمل فرد در زمان روزه‌داری کمک می‌کند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code