منطقه 19

کارخیردل بزرگ می‌خواهد نه پول زیاد

نویسنده: رضا افراسیابی
هر وقت به مسجدجامع حضرت ابوالفضل(ع) خیابان مهران بروی محال است حاج بایرامعلی را آنجا نبینی. او پای ثابت این مسجد و از خیران، مداحان و قاریان محله شریعتی شمالی است....
1396/03/24
  هر وقت به مسجدجامع حضرت ابوالفضل(ع) خیابان مهران بروی محال است حاج بایرامعلی را آنجا نبینی. او پای ثابت این مسجد و از خیران، مداحان و قاریان محله شریعتی شمالی است. حضور همیشگی او در مسجد و خیرخواهی‌اش برای غریبه و آشنا سبب شده تا اهالی برای او احترام ویژه‌ای قائل باشند. وقتی از آنها درباره حاج بایرامعلی می‌پرسیم از ویژگی‌های مثبت اخلاقی و خاطرات خوبی که از او دارند می‌گویند. او سال‌هاست که نماز را به جماعت در مسجدجامع حضرت ابوالفضل(ع) اقامه می‌کند و روزگاری اذان هم می‌گفته، اما به گفته خودش حالا فرصت را در اختیار جوانان قرار داده است. حاج بایرامعلی هنوز هم در این مسجد با لهجه شیرین آذری مدح اهل‌بیت(ع) می‌گوید و از هیچ کمکی برای گره‌گشایی امور اهالی دریغ نمی‌کند. به همین بهانه سراغ «بایرامعلی خدمتی» رفته و با او گفت‌وگویی کرده‌ایم. نظر تعدادی از نمازگزاران مسجد حضرت ابوالفضل(ع) را هم درباره او جویا شدیم.

38 سال خدمت در خانه خدا
30دقیقه‌ای به اذان ظهر مانده که وارد مسجدجامع حضرت ابوالفضل(ع) می‌شویم و روی نیمکت آهنی سبز رنگ جلو در ورودی می‌نشینیم. حاج «بایرامعلی خدمتی» دفتر و تسبیح قرمز رنگش را روی نیمکت می‌گذارد و باخوشرویی با ما همکلام می‌شود: «38سال است که در این محله زندگی می‌کنم و از همان روز اول این مسجد مثل خانه‌ام بوده است. برای همین بیشتر نمازم را در این مسجد به جماعت می‌خوانم. همیشه قبل یا بعد از نماز با اهالی گپ می‌زنیم و جویای حال هم هستیم. این نعمت بزرگی است که به واسطه حضور در مسجد محله نصیب من شده که می‌توانم اهالی محله را ببینم و از حال آنها باخبر شوم.» خدمتی سال‌ها در مسجد محله اذان و اقامه خوانده و تکبیر هم داده و حالا در مناسبت‌های مذهبی مداحی می‌کند. خودش در این‌باره می‌گوید: «همیشه بچه‌هایم را به خواندن نماز اول وقت در مسجد تشویق می‌کنم و خوشبختانه آنها حضور فعالی در مسجد محله دارند. با کمک هیئت‌های امنای مسجد و جوان‌های محله، هیئت انصار المهدی(عج) را تشکیل داده‌ایم و هر هفته مراسم قرائت و روخوانی قرآن با حضور پرشور جوانان در مسجد برگزار می‌شود.»

رسیدگی به 25 خانواده نیازمند
مسجدجامع حضرت ابوالفضل(ع) کانون فعالیت مردمی در محله شریعتی شمالی است و وقت نماز که می‌شود داخل آن به واسطه حضور نمازگزاران جا برای سوزن انداختن نیست. علاوه بر اقامه نمازجماعت این مسجد آثار و برکات دیگری هم برای اهالی داشته است. خدمتی در این‌باره می‌گوید: «اگر کسی از اهالی محله بیمار شود یا اینکه عزیزش را از دست دهد در مسجد قرار می‌گذاریم و از اینجا راهی خانه او می‌شویم. این یکی از سنت‌های همیشگی ما در مسجد محله است تا از این طریق وفاداری خود را نشان دهیم و به همسایه‌مان بگوییم که وقت گرفتاری تنها نیست. صندوق خیریه‌ای هم در مسجد راه انداخته‌ایم که 25خانواده نیازمند از اهالی محله را پوشش می‌دهیم و پول‌های صندوق برای کمک‌رسانی به‌طور کامل از نمازگزاران مسجد و خیّران محلی تأمین می‌شود.» او بیش از 40سال است که برای اهل‌بیت(ع) مداحی می‌کند: «مداحی اهل‌بیت(ع) افتخار بزرگی است که نصیب من شده و از همه مهم‌تر اینکه در مسجد محله‌ام این کار را انجام می‌دهم. برای کسانی که بی‌سواد هستند و نمی‌توانند ادعیه‌ای مثل آیه الکرسی را بخوانند دوره‌هایی گذاشته‌ام تا آنها هم بتوانند قرآن و دعا را به راحتی بخوانند.»

از کارهای خیر ساده شروع کنیم
خدمتی، اهل کار خیر و دستگیری از نیازمندان است، اما دوست ندارد که از کارهای خیری که کرده صحبت کند تا مبادا ثواب آن از بین برود اما بالاخره اصرارهای ما نتیجه می‌دهد و در این‌باره می‌گوید: «به من ثابت شده که کار خیر کردن بیشتر از هر چیز، دل مهربان و بخشنده می‌خواهد نه پول زیاد. من هم فقط وظیفه انسانی‌ام را انجام داده‌ام و امیدوارم که خدا قبول کند. بارها این موضوع را تجربه کرده‌ام که همین که نیت کار خیر می‌کنی خدا هم مقدماتش را فراهم می‌کند.برای کار خیر کردن نباید فقط پول پرداخت کرد، بلکه برداشتن پوست موز از سر راه عابر هم کار خیر است یا اینکه اگر فرد سالخورده‌ای به سختی کیسه‌های خرید را حمل می‌کند به او کمک می‌کنیم. همین کارهای کوچک که مانع از وقوع اتفاق بد می‌شود یا باری را از دوش کسی برمی‌دارد هم کار خیر و انسان‌دوستانه است. پس انجام کار خیر خیلی ساده است و فقط باید دل مهربان و دست بخشنده داشت.»

صلح و دوستی، مرام اوست
«میرعلی رشیدی آذر» 64سال دارد و خادم مسجد است. او 18سال می‌شود که حاج بایرامعلی را می‌شناسد و درباره او می‌گوید: «در این محله همه احترام حاج بایرامعلی را نگه می‌دارند و فکر نمی‌کنم کسی پیدا شود که از او بدی دیده باشد. او در میان اهالی جایگاه ویژه‌ای دارد و کسی روی حرف حاج بایرامعلی حرف نمی‌زند. حاج بایرامعلی از همین ویژگی به خوبی استفاده کرده و برای آشتی دادن اهالی یا کاسبان که با هم کدورتی دارند پا پیش می‌گذارد تا مشکلشان حل شود. به همین واسطه در این محله همیشه صلح و دوستی برقرار است. او همیشه در مداحی‌هایش از همه درگذشتگان به‌ویژه آنهایی که روزی نمازگزار این مسجد بوده‌اند یاد می‌کند که این وفاداری خیلی ارزشمند است.»

ریش سفید محله است
«ایوب احمدی» از هم‌محله‌ای‌ها و دوستان قدیمی حاج بایرامعلی است که 40 سالی می‌شود او را می‌شناسد. او درباره حاج بایرامعلی تعریف می‌کند: «به واسطه سبک زندگی‌اش احترام زیادی پیش پیر و جوان محله دارد. همین ویژگی سبب شده تا حرف او برای خیلی‌ها حجت باشد. حاج بایرامعلی از همین احترام و نفوذ کلام برای رفع کدورت برخی از اهالی استفاده می‌کند و تا امروز بر طبق همین شیوه میان خیلی‌ها صلح و دوستی برقرار کرده است. حتی بعضی وقت‌ها که به دلیل گرفتاری وقت کافی ندارد چند نفری از اهالی را که مورد اعتمادش هستند صدا می‌زند و از آنها می‌خواهد که مقدمات کار را فراهم کنند تا او آشتی‌شان بدهد. بی‌تعارف بگویم که حضور او در محله برای ما نعمت است.»

 مثل برادرم دوستش دارم
«حاج بایرامعلی مداح خوش صدا و با اخلاصی است. بارها در همین مسجد با صدای گرم و محزونش حاضران را به فیض معنوی رسانده و اشک را از چشم همه سرازیر کرده است. مهم‌تر از همه اینکه او شایستگی مداح اهل‌بیت(ع) بودن را دارد. یادم نمی‌رود که وقتی از سفر حج برگشته بودم از او خواستم در مجلس ما مداحی کند و او بی‌ریا آمد و خواند و به مجلس صفا داد. نه تنها خودم هیچ بدی از او ندیده‌ام بلکه در این محله هیچ‌کس تا امروز گله و شکایتی از حاج بایرامعلی نداشته است. برای همین اغراق نیست اگر بگویم که مثل برادرم دوستش دارم. او به واسطه اخلاق و رفتار مثال‌زدنی‌اش در محله ما نمونه است.» اینها را «صمد قاسمی» از نمازگزاران مسجد جامع حضرت ابوالفضل(ع) می‌گوید. او 40 سال است حاج بایرامعلی را می‌شناسد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code