منطقه 19

کسب و کار از نوع دوم

نویسنده: رضا افراسیابی
بازار احسانی را نه تنها اهالی منطقه ما، بلکه بسیاری از شهروندان مناطق دور و نزدیک هم می‌شناسند و برای خرید به اینجا می‌آیند. کافی است ابتدا تا انتهای آن را قدم بزنی تا متوجه شوی که در این بازار به قول معروف از شیر مرغ تا جان آدمیزاد پیدا می‌شود...
1396/07/19
 بازار احسانی را نه تنها اهالی منطقه ما، بلکه بسیاری از شهروندان مناطق دور و نزدیک هم می‌شناسند و برای خرید به اینجا می‌آیند. کافی است ابتدا تا انتهای آن را قدم بزنی تا متوجه شوی که در این بازار به قول معروف از شیر مرغ تا جان آدمیزاد پیدا می‌شود. هرچند قدم فروشنده‌ای مانتو و روسری و ... به دست ایستاده و دستفروشی می‌کند. آنقدر این بازار شلوغ که هرازگاه صدای گریه بچه‌ای که زیر دست و پا مانده‌ به آسمان بلند می‌شود. یکی از دلایل این شلوغی هم دستفروشانی هستند که وسط خیابان با رگال‌های لباس و جعبه‌های گل و میوه بساط کرده‌اند. دستفروشانی که بیشتر آنها باید به مغازه‌دارهای روبه‌رویی کرایه بدهند تا بتوانند در وسط بازار احسانی بساط پهن کنند و روزی‌شان را دربیاورند. این موضوع بهانه‌ای شد تا به بازار احسانی برویم و در گفت‌وگو با اهالی، کاسبان و دستفروش‌ها وضع این روزهای بازار احسانی را بررسی کنیم، البته با «داود قلیزاده» دبیر شورایاری محله شکوفه شمالی و «هیوا کاکه‌زاده» شهردار ناحیه 2 هم در این‌باره همصحبت شده‌ایم تا اطلاعات بیشتری را در اختیارمان قرار دهند و اینکه برای ساماندهی بازار احسانی چه برنامه‌ای دارند.

بازار شلوغ، اما قیمت‌ها پایین است
خیابان‌های اطراف بازار احسانی در محله شکوفه شمالی حسابی شلوغ و پرترافیک است. این شلوغی و ترافیک فقط مربوط به خودروها نیست. آدم‌ها هم پشت هم صف کشیده‌اند و حرکت می‌کنند. جمعیت با فشار زیاد وارد بازار می‌شود و خسته و وارفته بیرون می‌رود. در دست بیشتر مردم کیسه‌های نایلونی بزرگ پر از خرید‌ دیده می‌شود که از مغازه‌های رنگارنگ تهیه کرده‌اند. بیرون بازار در خیابان انقلاب هم که در خیابان مجاور بازار احسانی قرار دارد دستفروش‌ها قدم به قدم نشسته‌اند و هیجان خرید و تب فروش بسیار بالاست. «سعید آزادی» همراه با همسرش از محله ستارخان برای خرید به بازار احسانی آمده و درباره اینکه چرا اینجا را برای خرید انتخاب کرده‌ توضیح می‌دهد: «با مترو تا ایستگاه عبدل‌آباد آمده‌ایم و پس از آن قدم‌زنان به بازار رسیدیم. شنیده‌ بودیم که قیمت‌های بازار احسانی مناسب است. اما بی‌تعارف بگویم که جمعیت زیادی در این بازار بودند و همین ازدحام‌‌‌‌ خرید را سخت کرد.» او در ادامه می‌گوید: «اما می‌ارزید. واقعاً قیمت‌ها از مغازه‌های محله‌های اطراف ما ارزان‌تر است.» هر دو از خریدشان راضی هستند و پیاده به سمت ایستگاه مترو عبدل‌آباد می‌روند که تقریباً 5 دقیقه تا بازار احسانی فاصله دارد.

خیابان را اجاره می‌دهند!
بازار احسانی را به سمت بالا می‌روم و هرچه بیشتر قدم برمی‌دارم جمعیت هم بیشتر می‌شود. دو طرف بازار احسانی کاسبان صنوف مختلف هستند و در راسته میانی، دستفروش‌ها حضور دارند. خوب که نگاه می‌کنم کاسبی بسیاری از مغازه‌دارها کساد است و آنها داخل مغازه‌های‌شان بیکار نشسته‌اند چراکه بیشتر شهروندان از دستفروش‌ها خرید می‌کنند و به همین دلیل تعداد افرادی که داخل مغازه‌ها می‌روند بسیار کم است. «هاشم خالدی» 2 رگال مانتو وسط بازارچه گذاشته که یکی از آنها مانتو و دیگری لباس زنانه است. اصالتاً آذربایجانی است و در عبدل‌آباد سکونت دارد. از بیکاری گله دارد و البته خدا را شکر می‌کند که لااقل همین 2 رگال را دارد که با آن خرج زندگی‌اش را در بیاورد. او 14سال است در همین 2متر زمین وسط بازار کار می‌کند. همین‌طور که حرف می‌زنیم مردی به سمتش می‌آید و از او می‌پرسد که پول را کی به حسابش می‌ریزد؟ به شوخی می‌گویم: «بدهی هم که داری! ‌» سر تکان می‌دهد و می‌گوید: «کرایه این ماه را نریختم. صاحب ملک است.» با تعجب سؤال می‌کنم مگر وسط بازار، ملک شخصی کسی است؟ در جواب می‌گوید: «نه، ولی چون روبه‌روی مغازه‌اش بساط می‌کنم باید به او کرایه بدهم. اینجا رسم است برخی دستفروش‌ها به مغازه روبه‌رویی کرایه می‌دهند چون مغازه‌دارها می‌گویند دید مشتری به مغازه کور شده و خلاصه اینکه چاره‌ای نداریم قبول کنیم، وگرنه امکان بساط پیدا نمی‌کنیم.»

امکان امدادرسانی در شرایط بحرانی وجود ندارد
همین‌طور که در بازار احسانی بین انبوه آدم‌ها قدم می‌زنم با خودم به این موضوع فکر می‌کنم که اگر یکی از مغازه‌ها دچار حریق شود، امدادرسانی چطور انجام خواهد شد؟ شرایط بازار احسانی طوری است که امکان امدادرسانی نیروهای امدادی در شرایط بحرانی بسیار سخت می‌شود و ضریب خسارت بالا می‌رود. تصور کنید که تعداد زیاد شهروندان که در بازار احسانی بالا و پایین می‌روند و سقف‌های پارچه‌ای و پلاستیکی که برای دستفروش‌ها سایه‌بان ایجاد کرده و همین‌طور دستفروش‌ها که وسط بازار قرق کرده‌اند همه اینها تردد خودروهای آتش‌نشانی را چقدر سخت خواهد کرد. «مسلم مهدی‌نژاد» که از 15سال پیش به واسطه کاسبی در مغازه پارچه‌فروشی‌اش در بازار احسانی کسب روزی می‌کند می‌گوید: «اگر یکی از این مغازه‌ها آتش بگیرد، مغازه‌های کناری آن هم درگیر می‌شود و با توجه به شلوغی بازار اتفاق تلخی به بار می‌آید. حداقل باید یک ایستگاه آتش‌نشانی در بازار ایجاد شود تا در صورت وقوع اتفاق ناگوار، نیروهای امدادی خودشان را هرچه زودتر به محل حادثه برسانند.» بدون‌‌‌‌ تردید یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های اهالی و کاسبان بازار احسانی این است که در صورت وقوع حریق باید چه کار کنند.

اجاره‌های سنگین و توان کم فروشنده‌ها
بیشتر دستفروش‌ها به خاطر نداشتن مشتری‌های زیادی که برای خرید راهی بازار احسانی می‌شوند راضی به نظر می‌آیند ولی بیشتر درآمدشان را ناچارند با چند عدد موزاییک جابه‌جا کنند. در بازار عبدل‌آباد هر موزاییک تقریباً 500 هزار تومان می‌ارزد و کار به‌متر نمی‌رسد. یکی از دستفروش‌ها می‌گوید که هر ماه به صاحب مغازه‌ای که روبه‌روی آن بساط می‌کند 2میلیون تومان کرایه پرداخت می‌کند. «علی پورصادق» روی جعبه میوه‌ای که سر و ته روی زمین گذاشته، خوشبوکننده بدن را دانه‌ای 5 هزار تومان می‌فروشد. او که از اسلامشهر آمده، می‌گوید: «ماهی یک میلیون و 300هزارتومان به مغازه روبه‌رویی اجاره می‌دهم. آخر ماه پول زیادی برایم نمی‌ماند اما باز از بیکاری بهتر است. مجبورم کار کنم. در این بازار نرخ کرایه حساب و کتاب ندارد و بسته به انصاف مغازه‌دار است. کرایه‌ها تا 50 میلیون تومان رهن با ماهانه 4میلیون اجاره هم می‌رسد. بعضی از دستفروش‌ها می‌گویند: «به مغازه‌دارها کرایه بدهیم بهتر از این است که خودمان مغازه‌ای اجاره کنیم.» البته بعضی که قدیمی بازار هستند پولی بابت کرایه نمی‌دهند. «محمد خاکپور» یکی از قدیمی‌های بازار است که لباس بچگانه می‌فروشد. او کرایه‌ای به کسی نمی‌دهد و می‌گوید: «لباس‌ها را از تولیدی یکی از آشنایان می‌آورم و در اینجا بساط پهن می‌کنم تا آنها را بفروشم. آن موقع که اینجا کسی بساط پهن نمی‌کرد من اینجا کاسبی می‌کردم و برای همین به کسی کرایه نمی‌دهم.»

شهردار ناحیه2:
همه سازمان‌ها همکاری کنند

سراغ «هیوا کاکه‌زاده» شهردار ناحیه2 می‌رویم تا درباره وضع این روزهای بازار احسانی با او صحبت کنیم. او بازار احسانی را یکی از نقاط مهم اقتصادی، نه تنها در منطقه بلکه در شهر تهران می‌داند و در این‌باره توضیح می‌دهد: «با توجه به اینکه هر روز تعداد زیادی از شهروندان از گوشه و کنار شهر برای خرید به بازار احسانی می‌آیند، باید این راسته تجاری وضع مناسبی داشته باشد تا رضایت خاطر کاسبان و مشتری‌ها فراهم شود. وضع این روزهای بازار احسانی مشکلات ریز و درشتی مثل سختی عبور و مرور شهروندان، سختی فعالیت نیروهای امدادی در شرایط بحرانی و سوء‌استفاده کاسبان برای اجاره خیابان به دستفروش‌ها را ایجاد کرده است. برای حل این مشکلات باید هرچه زودتر اقدامات لازم انجام شود.» او با اشاره به اینکه برای بهبود وضع بازار احسانی، شهرداری به تنهایی نمی‌تواند وارد عمل شود، می‌گوید: «برای ساماندهی بازار احسانی نیاز به همکاری همه سازمان‌هایی داریم که در این حوزه ذینفع هستند تا مشکل به‌طور اساسی حل شود. حل مشکلات بازار احسانی یکی از مطالبات همیشگی اهالی و کاسبان از مدیریت شهری است که باید هرچه زودتر به آن جامه عمل بپوشانیم. برخورد مقطعی برای جمع‌آوری دستفروشان بازار احسانی چاره کار نیست و پس از پایان طرح دوباره وضع به روال قبلی برمی‌گردد. باید علاوه بر جمع‌آوری دستفروشان آنها را به محل معینی انتقال داد تا به کسب و کارشان ادامه دهند.»

دبیر شورایاری محله شکوفه شمالی:
باید هرچه زودتر ساماندهی شود

برای اینکه اطلاعات بیشتری از وضع بازار احسانی داشته باشیم سراغ «داود قلی‌زاده» دبیر شورایاری محله شکوفه شمالی می‌رویم. او درباره بازار احسانی توضیح می‌دهد: «متأسفانه بیشتر کاسبان بازار احسانی از دستفروشانی که در مقابل مغازه‌شان بساط پهن کنند اجاره می‌گیرند که این کار غیر‌قانونی است چراکه آنها مغازه‌شان را در اختیار دارند و نسبت به محدوده خیابان نمی‌توانند ادعایی داشته باشند. در کوچه‌های فرعی هم سیم بکسل نصب کرده و روی آنها را با چادر یا نایلون پوشانده‌ و برای خودشان سایه‌بان درست کرده‌اند. این کار علاوه بر ایجاد چهره نامطلوب بصری، موجب اخلال در رفت‌وآمد هم شده است.» قلی‌زاده درباره اینکه سازمان‌های مسئول باید دست به دست هم دهند تا هرچه زودتر این راسته تجاری ساماندهی شود، چنین می‌گوید: «با توجه به بافت خیابان احسانی اگر یکی از مغازه‌ها دچار حریق شود امکان امدادرسانی توسط نیروهای امدادی بسیار کم است و همین موضوع باعث می‌شود که ضریب خسارت بالا باشد. حتی وقتی برای مغازه‌ها جنس می‌آید، خودرو حامل بار باید در خیابان کناری توقف کند تا اجناس با زحمت فراوان تخلیه شود. علاوه بر این ناامنی هم در این محدوده افزایش یافته و سارقان از شلوغی بازار احسانی برای کیف‌قاپی استفاده می‌کنند. همه اینها نشان‌دهنده این است که بازار احسانی نیاز به یک اقدام اساسی برای بهبود وضع موجود دارد.»


ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code