منطقه 19

کوچه به کوچه با لقمه مهربونی

نویسنده: رضا افراسیابی/ مجید فرجی
ماه رمضان امسال شور و حال دیگری دارد. ماه مهمانی خدا فرصتی شده تا همه شهروندان تهران نیز از برکت ماه مبارک استفاده کنند و دست نیازمندی را بگیرند تا در شب‌های مهمانی خدا کسی سر گرسنه به بالین نگذارد....
1396/03/24
 ماه رمضان امسال شور و حال دیگری دارد. ماه مهمانی خدا فرصتی شده تا همه شهروندان تهران نیز از برکت ماه مبارک استفاده کنند و دست نیازمندی را بگیرند تا در شب‌های مهمانی خدا کسی سر گرسنه به بالین نگذارد. تهران بیشتر از همیشه مهربان‌تر شده و فرصتی ایجاد شده تا خیّران بتوانند به‌طور مستقیم نیازمندان واقعی شهر خود را بشناسند و نیازهایشان را برآورده کنند. مطمئناً همه ما در کوچه و خیابان نیازمندانی را می‌شناسیم و شاید به آنها نیز کمک کرده باشیم اما اکنون فرصتی ایجاد شده تا کمک‌ها به درستی و از راهی مناسب به نیازمندان واقعی برسد؛ از این‌رو طرح «یک لقمه مهربونی» امسال هم مثل سال گذشته برای اطعام روزه‌داران محله‌های کم برخوردار منطقه ما اجرا می‌شود. در این طرح تعدادی از رستوران‌داران و نیکوکاران مناطق شمال شهر تهران و منطقه آستین همت بالا زدند تا اهالی محله‌های کم برخوردار محله‌ها روزه‌شان را با افطاری که برایشان تهیه کرده‌اند باز کنند. در گزارشی که پیش روی شما قرار دارد گزارشی از حال و هوای مراسم «یک لقمه مهربونی» را که با کمک خیّران در کوره‌های آجرپزی محله اسماعیل‌آباد اجرا شد، می‌خوانید.

 اهالی منتظر خیّران بودند
عقربه‌های ساعت عدد19 را نشان می‌دهند که در میدان ثارالله با خیّران منطقه5 شهر تهران و نمایندگان منطقه خودمان دور هم جمع شده و به طرف کوره‌های آجرپزی محله اسماعیل‌آباد حرکت می‌کنیم. بسته‌های افطاری با نظم و سلیقه خاصی داخل خودرو قرار داده شده تا چند دقیقه دیگر به دست اهالی برسد و آنها با این خوراکی‌ها روزه‌شان را باز کنند. نزدیک افطار و خیابان‌ها کمی خلوت است. به همین دلیل خیلی زود به مقصد می‌رسیم که جز چند کودک که در زمین خاکی بازی می‌کنند کسی پیدا نیست. همین که بچه‌ها متوجه صدای خودروها می‌شوند با نگاه کنجکاوانه چند قدم جلو می‌آیند و بعد به طرف خانه‌هایشان می‌دوند. خیّران مشغول آماده کردن بسته‌های افطاری برای تحویل به روزه‌داران می‌شوند و همه بی‌دریغ کمک می‌کنند. چند دقیقه بعد ساکنان خانه‌های کوچک و ساده کوره‌های آجرپزی به طرف ما می‌آیند. انگار که منتظرمان بوده‌اند. حالا به اذان مغرب نزدیک شده‌ایم و هوا رو به تاریکی است و همه چیز آماده است تا بسته‌های افطاری به دست اهالی برسد.

 خدا به زندگی‌تان برکت بدهد
اهالی مقابل خودرو خیّران صف بسته‌اند و یکی پس از دیگری بسته‌های افطاری را تحویل می‌گیرند. آنهایی که داخل صف ایستاده‌اند مشتاق هستند و وقت رفتن خوشحالی در چهره‌شان موج می‌زند. «سلیم» به همراه اعضای خانواده بسته افطاری‌اش را تحویل گرفته و با خنده‌ای که نشان از رضایت دارد به خانه برمی‌گردد. او می‌گوید: «از روز اول ماه مبارک رمضان دلم می‌خواست که سفره افطاری آبرومندی برای زن و فرزندم پهن کنم اما دستم خالی بود. دیروز که شنیدم قرار است خیّران با بسته‌های افطاری به اینجا بیایند خیلی خوشحال شدم و منتظر آمدنشان بودم. امروز که این بسته‌های افطاری را به اینجا آوردند، خیلی دعایشان کردم.» سلیم در ادامه صحبت‌هایش توضیح می‌دهد: «خدا به زندگی خیّران برکت دهد که مهربانی کردند و به اینجا آمدند تا به ما ثابت کنند که هنوز انسان‌های خوب پیدا می‌شود. مهربانی آنها سبب شد که خانواده من هم طعم افطاری خوب در ماه مبارک رمضان بچشند. از خدا می‌خواهم که کمک کند تا روزی من هم به این درجه از توانایی مالی برسم که بتوانم برای روزه‌داران سفره افطاری پهن کنم.»

 افطار با غذاهای خوشمزه
آوای ملکوتی اذان به گوش می‌رسد و همچنان بر تعداد حاضران در صف افزوده می‌شود. خیّران هم طبق همان تقسیم‌کاری که در ابتدا کرده‌اند، (مشغول) کار هستند. «مسعود» که در حین برگشت از صف دریافت افطاری است تحمل ندارد که تا خانه صبر کند؛ گوشه‌ای می‌نشیند تا روزه‌اش را باز کند. مسعود چند لقمه می‌خورد و پس از آن درباره افطاری که افراد نیکوکار برای آنها تدارک دیده‌اند می‌گوید: «با اینکه ماه مبارک رمضان از نیمه گذشته اما هیچ‌وقت یک دل سیر افطاری نخورده‌ام. اما امروز با مهربانی خیّران این فرصت نصیب من شد تا با غذاهای خوشمزه افطار کنم. این افطاری‌ها دل‌های ما را که در یک شهر زندگی می‌کنیم به هم نزدیک می‌کند و باعث ایجاد دوستی می‌شود چراکه وقتی در صف ایستاده بودم با چند نفر از جوانان‌شان حسابی گرم گرفتم و دوستی مختصری بین ما ایجاد شد.» او در پایان صحبت‌هایش اضافه می‌کند: «برای آنها دعای خیر می‌کنم که به یاد ما بودند و امروز این بسته‌های افطاری را آوردند. حضور آنها برای من و همه کسانی که اینجا زندگی می‌کنیم خوشحالی بسیار بزرگی ایجاد کرد و این را به وضوح می‌توانید ببینید.»

 اهالی را فراموش نکنید
دسته دسته کارگران کوره‌پزخانه می‌آیند و بسته‌های افطاری را تحویل می‌گیرند و با خوشحالی به خانه‌های ساده و کوچک خود می‌روند.
در این میان یکی از اهالی سراغ خیّران می‌رود و بعد از تشکر می‌گوید: «این سفره افطاری سبب شد که خنده روی لب بچه‌های محل بنشیند و آنها هم در این ماه مبارک رمضان دلی از عزا در بیاورند. البته امیدوارم کارهای پسندیده‌ای از این دست ادامه‌دار باشد و اهالی اینجا تا ماه مبارک رمضان بعدی فراموش نشوند. کارهایی از این دست سبب می‌شود تا هم‌محله‌ای‌های ما فکر کنند که شهروندان خیرخواه به فکر آنها هستند و هنوز از یاد نرفته‌اند. بسیاری از همسایه‌های ما که از شما افطاری گرفتند مدت‌ها بود که غذای گرم نخورده بودند و حالا سر سفره نشسته‌اند و دعای خیرشان بدرقه راه شما خواهد بود.» خیّران از او تشکر می‌کنند و قول می‌دهند که این مهربانی ادامه‌دار باشد. خیّران سوار بر خودرو می‌شوند و از آنجا دور می‌شوند و هم‌محله‌ای ما هم به مسیر رفتن‌شان نگاه می‌کنند و برای آنها دست تکان می‌دهند.

اطعام و اکرام روزه‌داران هم‌محله‌ای
در این دیدار کارشناس اداره رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری منطقه ما را همراهی می‌کند. «مجید رضایی دیزآبادی» درباره اینکه امسال هم مثل سال گذشته خیّران منطقه5 به‌عنوان گروه معین برای افطاری دادن به اهالی منطقه ما انتخاب شده‌اند، توضیح می‌دهد: «خیّران منطقه 5 به‌عنوان گروه معین انتخاب شده و قرار است در 7روز از ماه مبارک رمضان روزه‌داران منطقه را با افطاری دادن اطعام و اکرام کنند. بسته‌های افطاری که بین اهالی توزیع شد شامل نان، پنیر، خرما، زولبیا و بامیه و مرغ بود. امشب خیّران 220بسته افطاری را با خود آورده بودند که بین ساکنان کوره‌های آجرپزی محله اسماعیل‌آباد توزیع شد.» او با تأکید بر نقش مهم خیّران در شکل‌گیری این کار ارزشمند و پسندیده می‌افزاید: «طرح یک لقمه مهربونی با همکاری خیّران منطقه5 در منطقه ما اجرا می‌شود و به خاطر همکاری خالصانه از آنها تشکر می‌کنم. همه کارها هم توسط خودشان انجام شده است.»

مشارکت در طرح یک لقمه مهربونی چگونه است؟
خیّران و صاحبان رستوران و مراکز تهیه غذا از چند راه می‌توانند در این طرح مشارکت کنند. در این طرح افطارهای آماده موجوداست که خیّران می‌توانند با خرید آنها به مبلغ 10هزار تومان تا سقف 100 پرس غذا خریداری کنند تا به دست نیازمندان برسد. جالب اینجاست که تأکید مسئولان این طرح این است که خود خیّران هم می‌توانند در توزیع غذا و خدمت‌رسانی حضور داشته باشند. همچنین در منطقه ما مجمع خیّران به‌صورت سازمان‌های مردم‌نهاد فعالیت می‌کند که این مجمع با شناسایی نیازمندان منطقه آنها را تحت پوشش قرار می‌دهند.

با یک تماس، افطاری بدهید
سامانه تلفنی نخستین راه است که خانواده‌ها می‌توانند ضمن تماس با شماره4379 غذاها و کمک‌های خود را به مجریان بدهند تا به دست نیازمندان برسد. همچنین می‌توانند از طریق شماره‌گیری #4379 *97*788 * غذا خریداری کنند. علاوه بر این شهروندان پایتخت می‌توانند به پایگاه‌های www.hami. tehran.ir و www.fundorun.com مراجعه کرده و غذای خود را خریداری کنند.

 رئیس اداره رفاه و خدمات اجتماعی منطقه:
استقبال از طرح بی‌نظیر است
طرح اطعام نیازمندان با کمک و مشارکت رستوران‌ها از ابتدای ماه مبارک رمضان تاکنون با استقبال بسیار خوبی از سوی رستوران‌ها، تالارها و دیگر مراکز تهیه غذا مواجه شده و با توجه به این مسئله مسئولان سازمان خدمات اجتماعی میزان مشارکت را تاکنون غیرقابل انتظار توصیف می‌کنند. تاکنون نزدیک به 41رستوران در منطقه برای مشارکت در طرح «یک لقمه مهربونی» اعلام آمادگی کرده و به اجرای این طرح کمک کرده‌اند. «بابک تهرانی»، رئیس اداره رفاه و خدمات اجتماعی منطقه با تأیید این موضوع می‌گوید: «تعدادی از این رستوران‌ها گزینه تخفیف برای خرید غذا و اختصاص به نیازمندان را انتخاب کرده‌اند تا امکان مشارکت برای مشتریانی که تمایل دارند، میسر شود. تعداد دیگری هم اعلام کرده‌اند که غذای مازاد بر طبخ روزانه را برای هدیه به نیازمندان در نظر گرفته و از طریق سازمان‌های مردم‌نهاد معرفی شده به نیازمندان خواهند داد.»

 رستوران‌داران منطقه 5 گل کاشتند
تهرانی در این صحبت‌هایش مدام از خیّران و صاحبان رستوران منطقه5 شهر تهران صحبت به میان می‌آورد و می‌گوید: «تاکنون رستوران‌های 5منطقه تهران مشارکت و استقبال گسترده‌تری نسبت به دیگر مناطق داشته‌اند. البته تعداد رستوران‌های این منطقه هم در مقایسه با مناطق دیگر بیشتر است. برای منطقه ما، منطقه5 شهردار تهران، به‌عنوان معین و یاری‌کننده انتخاب شده است و خوشبختانه خدمات خوبی هم از سوی آنها به اهالی ارائه شده است. طی شب‌های گذشته از ماه رمضان مددسراها، مراکز بهاران و محله‌های کم برخوردار ناحیه3 از غذاها و گاهی مواد خام غذایی اعطا شده رستوران‌ها بهره‌مند شده‌اند. برخی رستوران‌ها نحوه مشارکت خود را اعطای مواد خام غذایی عنوان کرده‌اند که توسط تشکل‌های مردمی به خانواده‌های ساکن در کوره‌های آجرپزی‌ محله‌های دولتخواه و اسماعیل‌آباد توزیع می‌شود.»

 فرهنگسازی برای  دوری از اسراف
رئیس اداره رفاه و خدمات اجتماعی منطقه درخصوص اصلاح فرهنگ مصرف میان شهروندان می‌گوید: «وظیفه شهرداری فراهم کردن زیرساخت‌های شهری است تا در اختیار مجموعه‌های اجتماعی برای حل مشکلات مردم قرار دهد. هدف از اجرای طرح این نیست که رستوران‌ها به‌عنوان خیر کار کنند بلکه ما آمادگی فراهم کردن زیرساخت‌ها برای مشارکت آنها داریم و از رستوران‌ها انتظار فعالیت در حوزه فرهنگی نداریم. مسئله دورریز غذا هم در برخی رستوران‌ها و هم در برخی خانواده‌ها وجود دارد و هدف طرح ما تغییر این فرهنگ در طول زمان است تا با عدم‌ اسراف، مشکل خانواده دیگری هم حل شود.»

 افطاری ویژه در تالار یاس
علاوه بر طرح یک لقمه مهربونی، ضیافت افطاری برای اقشار آسیب‌پذیر منطقه در تالار گل یاس محله بهمنیار برگزار خواهد شد. تهرانی درباره این ضیافت می‌گوید: «این برنامه با حضور و مشارکت خیّران منطقه برگزار و طی آن خانواده‌های نیازمند نامنویسی شده در سامانه حامی و زنان سرپرست خانوار تحت پوشش امور بانوان، مهمانان ویژه سفره ضیافت افطاری خواهند بود. در این طرح که با همکاری قرارگاه جهاد امام رضا(ع) و سازمان خدمات اجتماعی اجرا می‌شود نیازمندان و ایتام محله تکریم می‌شوند و برای کمک به آزادی زندانیان و نیازمندان جشن گلریزان برپا می‌شود.»
  • 41رستوران منطقه در ماه مبارک رمضان برای مشارکت موردی در توزیع حلیم، آش و سوپ اعلام آمادگی کردند.
  • 5محله از جمله نعمت‌آباد، شهرک بخارایی، دولتخواه شمالی و دولتخواه جنوبی و اسماعیل‌آباد شامل این طرح می‌شوند.
  • 1240پرس غذا و بسته افطاری در 6شب در محله‌های کم برخوردار توزیع می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code