منطقه 19

گنجینه ادوات جنگی در خانه تیمورتاش

نویسنده: مریم تهوری
از اول صبح جمعه چشم باز کرده و نکرده مدام دور خودتان می‌چرخید و فکر می‌کنید این روز تعطیل را کجا بروید. اغلب هم بعد از کلی حساب و کتاب درباره بُعد مکانی و هزینه‌های 2، 3 ساعت رفتن به مراکز تفریحی و گردشگری به‌طور کلی از چنین فکری صرفنظر می‌کنید. ...
1396/03/24
 از اول صبح جمعه چشم باز کرده و نکرده مدام دور خودتان می‌چرخید و فکر می‌کنید این روز تعطیل را کجا بروید. اغلب هم بعد از کلی حساب و کتاب درباره بُعد مکانی و هزینه‌های 2، 3 ساعت رفتن به مراکز تفریحی و گردشگری به‌طور کلی از چنین فکری صرفنظر می‌کنید. اما چرا راه دور برویم. با یک برنامه‌ریزی خوب می‌توانید برای چند هفته، تعطیلات خود را با بازدید از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی هسته مرکزی تهران قدیم خاطره‌انگیز کنید. پیشنهاد ما به شما برای این هفته بازدید از موزه جنگ است؛ خانه کلاه‌فرنگی «تیمور تاش» که چند وقتی است با به نمایش گذاشتن ابزار‌آلات جنگی از دوره قاجار تا دوران 8 سال دفاع‌مقدس میزبان عموم مردم شده است.

خوشامدگویی با جاذبه‌های معماری
در طبقه اول با سالن اصلی موزه مواجه می‌شوید که دورتادورش را 5اتاق گرفته است. در نگاه اول این جاذبه‌های معماری بناست که جلب توجه می‌کند. آینه‌کاری‌های دوره پهلوی اول، گچبری‌های ظریف و زیبای سرستون‌ها و لوسترهای زیبا و گچبری‌های رنگی روی سقف در همان ابتدای ورود چشمنوازی می‌کند. کسانی که کمی با معماری کشورهای مختلف آشنایی دارند رگه‌هایی از معماری انگلیسی را که با معماری ایرانی ترکیب شده در این بنا تشخیص می‌دهند.

از توپ عباس میرزا تا سلاح‌های دفاع مقدس
توپ‌های جنگی دوره قاجار و پهلوی نخستین ابزار جنگی است که در این موزه مشاهده می‌کنید. با تماشای ابزارآلات جنگی این موزه می‌توانید مروری کوتاه بر بخش‌های مختلف کتاب تاریخ دوره دبیرستان داشته باشید. آنچه در قفسه‌ها و زیر محفظه‌های شیشه‌ای مخصوص نگهداری می‌شود بخشی از یادگاری‌های ارزشمند نیاکان‌ ماست که به همت دانشگاه جنگ، جمع‌آوری و در قالب یک موزه آماده بازدید شده است. در طبقه اول موزه می‌توانید از توپ جنگی لشکر عباس میرزا تا آخرین سلاح‌های جنگی که در 8 سال دفاع‌مقدس استفاده شده بود دیدن کنید. اینجا می‌توانید سیر تغییر و تحول ابزارآلات جنگی کشور را از انواع تیر و کمان، خنجر تا وسایل پیشرفته‌تر دوره قاجار مانند توپ‌ها و تفنگ‌های متنوع و اسلحه‌هایی که در آخرین جنگ تاریخ معاصر کشور یعنی جنگ تحمیلی استفاده شده را ببینید. سلاح‌هایی که از کشورهای دیگر به حاکمان معاصر ایران هدیه شده است هم در این موزه نگهداری می‌شود.

سفر به گذشته‌های دور به سبک فیلم‌های تاریخی
طبقه فوقانی حال و هوای دیگری دارد. پا به یکی از خانه‌های تاریخی می‌گذارید که نمونه‌اش را فقط در برخی فیلم‌های تاریخی قدیمی دیده‌اید. تمام اسباب و وسایل قدیمی و چشمنواز خانه‌های تاریخی و اعیانی تهران قدیم اینجا جمع شده است. از انواع چراغ‌های خوراک‌پزی تا قطب نماهای روی کشتی و سایر وسایل مربوط به مطبخ‌های قدیم. بخشی از وسایل این طبقه توسط مدیریت دانشگاه جنگ از مجموعه‌داران و عتیقه‌فروشی‌ها جمع‌آوری شده و یک طبقه از کلاه‌فرنگی تیمورتاش را به خود اختصاص داده است. وسایل جمع‌آوری شده قدیمی هم برای نسل جوان بسیار دیدنی و جذاب است و هم بخشی از این وسایل برای قدیمی‌ترها یادآور خاطرات کودکی‌شان است.

کی برویم؟
نوروز امسال تعداد زیادی از همشهریان و حتی مسافران نوروزی از شهرهای دیگر از موزه جنگ بازدید کردند. به گفته سرهنگ «علی ذوالفقاری» مسئول این موزه، فعالیت نوروزی موزه تا 17 فروردین‌ماه ادامه داشت و پس از آن برای برخی تغییرات، موقت تعطیل شد و طی روزهای آینده بار دیگر این موزه در روزهای جمعه و دوشنبه میزبان علاقه‌مندان خواهد بود. بر این اساس موزه جنگ یا همان خانه تیمورتاش جمعه هر هفته ساعت 9 تا 18 و دوشنبه‌ها ساعت 14 تا 22 آماده پذیرایی از علاقه‌مندان است. بازدید از این موزه رایگان است.

چگونه برویم؟
اگر قصد دارید برای رفتن به موزه جنگ از تاکسی استفاده کنید از میدان انقلاب که وارد خیابان کارگر جنوبی می‌شوید نرسیده به میدان حر، ابتدای خیابان دانشگاه جنگ پیاده شوید. از اینجا با 5، 6 دقیقه پیاده‌روی به دانشگاه جنگ می‌رسید. ساختمان کلاه‌فرنگی تیمورتاش یا همان موزه جنگ در ضلع غربی داخل محوطه دانشگاه قرار گرفته است. اگر هم به مترو دسترسی دارید در ایستگاه حر پیاده شوید. خروجی این مترو درست وسط خیابان جنگ قرار گرفته و کمتر از 2 دقیقه پیاده تا موزه فاصله است. ورود به موزه برای عموم آزاد است. وارد مجموعه دانشگاه جنگ که می‌شوید ساختمان کلاه‌فرنگی سمت چپ‌ شما قرار گرفته است و از همان ورودی دانشگاه به چشم می‌آید؛ ساختمانی 2طبقه با زیربنای 500مترمربع که بیش از 200سال قدمت دارد. این یادگار اواخر دوران قاجار یک بنای فاخر آجری است که ارتفاع طبقات آن با یکدیگر متفاوت است.

خانه تیمورتاش چگونه موزه جنگ شد؟
خانه چشمنوازی که امروز مثل نگینی در محوطه عمومی دانشگاه جنگ می‌درخشد بیش از 200سال پیش متعلق به سردار محتشم بود. اواخر دوره قاجار سردار محتشم این خانه را در اختیار تیمورتاش قرار می‌دهد. پس از روی کارآمدن پهلوی اول، تیمورتاش خانه را به رضاشاه هدیه می‌دهد و رضاشاه هم با افتتاح دانشگاه جنگ در سال 1314 این خانه را در اختیار دانشگاه قرار می‌دهد و گردانندگان دانشگاه یک طبقه از این ساختمان کلاه‌فرنگی را به موزه تبدیل می‌کنند. خانه تیمورتاش که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی چند سالی به‌عنوان دفتر فرماندهی دانشگاه تغییر کاربری داده بود سال 1383 به‌عنوان اثر ملی به ثبت رسید و سال 1394 به دستور فرمانده دانشگاه به‌عنوان بیت‌المال ضمن بازسازی دوباره به‌عنوان موزه جنگ در نظرگرفته و از 27اسفند همین سال بازگشایی شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code