منطقه 19

250تومان بدهید بعد وارد شوید

نویسنده: زینب زینال زاده
حدود 2دهه از تبدیل خیابان احسانی به بازار بزرگ پارچه پایتخت می‌گذرد و روزانه بیش از هزاران نفر از نقاط مختلف تهران و شهرهای دور و نزدیک برای خرید به این بازار می‌آیند...
1396/09/08
 حدود 2دهه از تبدیل خیابان احسانی به بازار بزرگ پارچه پایتخت می‌گذرد و روزانه بیش از هزاران نفر از نقاط مختلف تهران و شهرهای دور و نزدیک برای خرید به این بازار می‌آیند. از همان اوایل نبود برخی از امکانات رفاهی مانند سرویس بهداشتی، آبخوری و صندلی، مسئولان شهرداری منطقه را با انبوهی از انتقادات مواجه کرد و آنها هم با پیش کشیدن موضوعاتی چون نبود فضای مناسب رسیدگی به خواست شهروندان را به تعویق انداختند. به مرور زمان کسب و کار در بازار احسانی رونق گرفت و پای خریداران و فروشنده‌های زیادی به این بازار باز شد و نیاز به امکانات رفاهی، به‌ویژه سرویس بهداشتی، بیش از پیش احساس شد. این بار مسئولان دیگر نتوانستند در برابر خواسته خریداران و فروشنده‌ها مقاومت کنند. سال 1393 آستین‌ها بالا زده و پس از هماهنگی با هیئت‌امنای مسجد سیدالشهدا(ع)، مقابل همین مسجد سرویس بهداشتی عمومی ساخته شد. 3ماه از بهره‌برداری از سرویس بهداشتی عمومی بازار احسانی می‌گذشت که پای بهره‌بردار خصوصی به این سرویس بهداشتی باز شد و استفاده از این خدمات را پولی کرد. این بار هم مسئولان شهرداری منطقه با هجمه انتقادات روبه‌رو شدند که ما برای شنیدن دلایل این کار و رسیدگی به خواست شهروندان این گزارش را تهیه کردیم.

لطف کنید دست به جیب شوید
پس از شنیدن شایعه پولی شدن سرویس بهداشتی عمومی راهی بازار احسانی در محله شکوفه شمالی می‌شویم. ساعت17 است و باد خنکی می‌وزد. بازار مثل همیشه شلوغ است. علاوه بر مغازه‌داران، بساطی‌ها هم وسط پیاده‌راه قرق کرده‌اند. عابران به سختی از کنار هم می‌گذرند. برخی مقابل مغازه‌ها، برخی هم کنار بساط دستفروشان توقف می‌کنند و محو تماشای اجناس و چانه‌زنی برای خرید می‌شوند. بعد از طی مسیری کوتاه به سرویس بهداشتی عمومی بازار می‌رسیم. بخش شرقی ویژه آقایان و بخش غربی هم به بانوان اختصاص دارد. انتهای ورودی جوانی نشسته و مشغول شمارش پول‌هاست. از پله‌ها پایین می‌روم. قبل از ورود به بخش بانوان کسی طلبکارانه می‌گوید: «خانم پولی است؟» با تعجب نگاه می‌کنم و می‌گویم: «مگر سرویس بهداشتی عمومی نیست. چرا باید پول بدهم؟» نگاهی توأم با غضب می‌کند: «همینه که هست.» هزینه استفاده از سرویس بهداشتی را سؤال می‌کنم و می‌شنوم 250تومان. پول را می‌پردازم و وارد می‌شوم. یک اتاق با میز مخصوص برای تعویض پوشاک نوزاد، یک سرویس فرنگی، 5چشمه سرویش بهداشتی معمولی، 4روشویی همراه با دستمال‌کاغذی و مایع دستشویی امکاناتی است که می‌بینم. همه چیز تمیز است.»

مردم چه می‌گویند؟
رضا نوجوانی است که 3 سال است در این بازار دستفروشی می‌کند. او می‌گوید: «ما کاسب هستیم و از صبح تا شب در این بازار کار می‌کنیم. اگر بخواهیم در طول روز حداقل 3بار از سرویس بهداشتی استفاده کنیم باید برای هر بار مبلغ 250تومان بپردازیم.» رضا با ابراز نارضایتی از این موضوع می‌گوید: «سرویس بهداشتی عمومی که نباید پولی باشد. بهتر است مسئولان شهرداری برای این موضوع فکری کنند و مدیریت آن را از بهره‌بردار خصوصی بگیرند.»  رمضانی بانوی جوانی است که دختر کوچکش، عسل، را در بغل گرفته و از پله‌های سرویس بهداشتی بالا می‌آید. از او درباره پولی بودن و وضعیت سرویس بهداشتی سؤال می‌کنم. می‌گوید: «وقتی متوجه شدم پولی است تعجب کردم.» او از منطقه5 برای خرید به بازار احسانی آمده است: «در منطقه ما سرویس‌های بهداشتی عمومی در بوستان‌ها و معابر پر‌‌‌‌تردد وجود دارد، اما پولی نیستند. نمی‌دانم مدیران شهری این منطقه با چه رویکردی اقدام به چنین‌کاری کرده‌اند.» او به پرداخت عوارض اشاره می‌کند و می‌گوید: «شهروندان هر سال مبالغی را در قالب عوارض به شهرداری پرداخت می‌کنند و مدیران شهری هم بارها و بارها عنوان کردند عوارض صرف خدمات رفاهی می‌شود. پولی بودن این سرویس بهداشتی به نظر با صحبت مسئولان شهرداری مغایرت دارد.»

شورایاران مخالف هستند
درگذشته بازار احسانی هیئت‌ امنا داشت. برای شنیدن حرف‌های اعضای این هیئت در مورد پولی بودن سرویس بهداشتی بازار احسانی سراغ‌شان را از کاسبان می‌گیریم که متوجه می‌شویم دیگر چنین گروهی وجود ندارد، بنابراین سراغ «داود قلی‌زاده» دبیر شورایاری محله شکوفه شمالی می‌رویم تا بدانیم نظر اعضای شورایاری در این مورد چیست؟ قلی‌زاده در ابتدای صحبت‌هایش می‌گوید: «اعضای شورایاری با این کار مخالف بوده و هستند.» به گفته دبیر شورایاری محله شکوفه شمالی واگذاری سرویس بهداشتی به بهره‌بردار خصوصی از سوی شهردار ناحیه 2 انجام‌شده است: «بعد از ساخت این سرویس بهداشتی، شهرداری منطقه می‌توانست یک نیروی خدماتی در آن مستقر کند تا کارهای نظافت را انجام دهد، اما واگذاری آن به بهره‌بردار خصوصی باعث پولی شدن استفاده از خدمات این سرویس شده است.» به گفته قلی‌زاده هزینه‌های آب و برق این سرویس بهداشتی از سوی شهرداری منطقه تأمین می‌شود: «دریافت پول از مراجعه‌کنندگان هیچ توجیهی ندارد و در حال پیگیری هستیم تا هرچه سریع‌تر این ماجرا تمام و سرویس بهداشتی رایگان شود.»

 پول‌های دریافتی هزینه نگهداشت تجهیزات می‌شود
«عیسی عبادی» بهره‌بردار سرویس بهداشتی عمومی بازار احسانی است. او می‌گوید: «سرویس بهداشتی نیاز به رسیدگی دارد و شهرداری بابت این کار پولی پرداخت نمی‌کند، بنابراین هزینه‌های مربوط به تهیه مایع دستشویی، پول آب و برق، خرید دستمال‌کاغذی و حقوق کارگران که وظیفه نظافت و شست‌وشوی سرویس بهداشتی را بر عهده‌دارند، با پول‌های دریافت شده از مردم پرداخت می‌شود.» به گفته وی نرخ خدمات سرویس بهداشتی در شهرداری منطقه و شهرداری ناحیه 2 تعیین‌شده است: «نرخ خدمات سرویس بهداشتی از سوی مسئولان شهرداری ناحیه 2 تعیین‌شده و شخصاً دخالتی در این کار نداشته‌ام.» به گفته عبادی این سرویس بهداشتی 2کارگر دارد که هر روز از ساعت 9 تا 22 مشغول ارائه خدمات هستند. وی می‌گوید: «کارگران روزانه 40 هزار تومان دستمزد می‌گیرند و حقوق‌شان را با همان پول‌های دریافتی از مردم می‌پردازیم.» عبادی معتقد است حضور کارگران در سرویس بهداشتی از ورود افراد معتاد و کارتن‌خواب و ایجاد مزاحمت به نوامیس مردم جلوگیری می‌کند. این سرویس بهداشتی نیروی خدماتی یا کارگر خانم ندارد که این موضوع خودش دارای اشکال است. همین مسئله را با عبادی مطرح می‌کنم و وی چنین پاسخ می‌دهد: «انتقاد درست و بجایی است. بخش بانوان نیاز به نیروی خانم دارد، اما تاکنون کسی در این زمینه اعلام همکاری نکرده است.»

مزایای پولی شدن سرویس بهداشتی بازار احسانی
سراغ «هیوا کاکه‌زاده» شهردار ناحیه2 می‌رویم تا از او علت پولی شدن خدمات سرویس بهداشتی بازار احسانی را جویا می‌شویم. کاکه‌زاده در پاسخ می‌گوید: «این سرویس بهداشتی 3 سال پیش به بهره‌برداری رسیده و به دلیل اینکه در مکان پر رفت‌وآمدی قرار دارد شهردار وقت تصمیم گرفت برای اینکه خودگردان شود آن را پولی کند، البته از همان ابتدا بنده مخالف این کار بودم، اما امروز با هدف کاهش هزینه‌های شهرداری، فکر می‌کنم بهترین تصمیم گرفته ‌شده است.» وی معتقد است با پولی شدن سرویس بهداشتی علاوه بر اشتغالزایی، شهرداری منطقه با کاهش هزینه‌های مربوط به پرداخت حقوق و مزایای کارگران، خرید مایع دستشویی و دستمال‌کاغذی و حفظ و نگهداشت سرویس بهداشتی مواجه شده است. کاکه‌زاده بابیان اینکه سرویس بهداشتی بازار احسانی در رده خدمات محلی قرار نمی‌گیرد، می‌گوید: «خدمات‌دهی به سرویس‌هایی که در بوستان‌ها ساخته‌ می‌شوند در حوزه تعهدات و وظایف شهرداری منطقه است، اما شهرداری وظیفه ندارد در بازار سرویس بهداشتی راه‌اندازی کند. به‌هرحال این کار برای رفاه بیشتر شهروندان انجام‌شده و پولی کردن آن ‌هم بهترین تصمیمی بود که شهردار وقت گرفت و با این کار هزینه‌های شهرداری کاهش یافت.» به گفته وی شهرداری منطقه هیچ عایدی از این سرویس بهداشتی ندارد. کاکه‌زاده می‌گوید: «تمام هزینه‌های سرویس بهداشتی از طریق پول‌هایی که مردم می‌پردازند تأمین می‌شود.» وی به تعیین بهره‌بردار هم اشاره و عنوان می‌کند: «بهره‌بردار مورد تأیید اعضای هیئت‌امنای مسجد سید الشهدا(ع)، شورایاران و کاسبان بازار احسانی است و تاکنون به تعهداتش عمل کرده و بهترین خدمات را ارائه داده است.» به گفته کاکه‌زاده شهروندان از فعالیت سرویس بهداشتی احسانی رضایت دارند و از سال 93 تاکنون فقط 3 پیام شکایت در سامانه 137 ثبت شده است: «مانند هر طرح و اقدام دیگری قطعاً مخالفت و موافقت‌هایی در این مورد وجود دارد، اما شهروندان اگر منصفانه به ماجرا نگاه کنند متوجه می‌شوند در قبال خدماتی که در سرویس بهداشتی بازار احسانی ارائه می‌شود، پرداخت 250 تومان زیاد نیست.»

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code