منطقه 19

35 ســال خیرخواهی

نویسنده: معصومه فرجی
در سال‌های نه چندان دور، همسایه‌ها از احوال هم با خبر بودند و هوای یکدیگر به‌ویژه نیازمندان محله را داشتند. با رونق آپارتمان‌نشینی کمتر همسایه‌ای این روزها از همسایه خود خبر دارد و به ندرت پیش می‌‌آید کسی پیدا شود که بی‌‌هیچ چشمداشتی به مردم نیکی می‌کند...
1396/09/08
 در سال‌های نه چندان دور، همسایه‌ها از احوال هم با خبر بودند و هوای یکدیگر به‌ویژه نیازمندان محله را داشتند. با رونق آپارتمان‌نشینی کمتر همسایه‌ای این روزها از همسایه خود خبر دارد و به ندرت پیش می‌‌آید کسی پیدا شود که بی‌‌هیچ چشمداشتی به مردم نیکی می‌کند. با این حال هستند افرادی که هنوز برای همسایه‌های خود دل می‌سوزانند و سعی می‌کنند نیاز آنها را برطرف کنند. سراغ بانو «زینت میرمحمدعلی» یکی از بانوان فعال و پرتلاش محله خانی‌آبادنوجنوبی می‌رویم که سال‌های زیادی است زندگی‌اش را وقف کمک به نیازمندان کرده است؛ چه در دوران دفاع مقدس که برای کمک به رزمنده‌ها خانه‌اش پایگاه جمع‌آوری کمک‌های مردمی می‌شد و چه امروز که برای تهیه جهیزیه و سیسمونی برای نیازمندان پیشقدم می‌شود. به این کارهای پسندیده اضافه کنید تهیه کلاه، دستکش و لباس گرم برای مدافعان حرم را، البته در این مقوله 30 سال آموزش رایگان قرآن به اهالی را هم از قلم نیندازید.

یک دست صدا ندارد
برای آشنایی با بانوی فعال محله خانی‌آبادنو حسینیه سیدالشهدا(ع) خیابان میثاق جنوبی است؛ جایی که بیشتر فعالیت‌های این بانو این روزها آنجا انجام می‌شود. در گوشه و کنار حسینیه وسایل مختلفی می‌بینیم، از آذوقه‌های بسته‌بندی شده و آماده تحویل گرفته تا فرش، لحاف و بالشتی که برای عروس مهیا شده بود. به قول معروف برای کمک به نیازمندان یک دست صدا ندارد، برای همین جمعی از بانوان محله خانی‌آبادنو به کمک «زینت میرمحمدعلی» آمده‌اند. زینت خانم هم دقت بسیاری در بسته‌بندی لوازم دارد و می‌خواهد هدایا یک دست و مرتب دست صاحبان اصلی‌اش برسد.

مهم، حفظ آبروی نیازمندان
«صدیقه اردانی» که پدرش بانی حسینیه سیدالشهدا(ع) است، می‌گوید: «58سال دارم و متولد محله خانی‌آبادنو هستم. سال‌های زیادی است که زینت خانم را به واسطه کلاس‌های قرآنی که در خانه‌اش برگزار می‌کرد، می‌شناسم. بسیار فعال است و به نیازمندان محله رسیدگی می‌کند. مهم‌ترین چیزی که برایش مهم است حفظ آّبروی خانواده نیازمند است. از آنجایی که همه اهالی محله زینت خانم را می‌شناسند و به او اعتماد کامل دارند کمک‌های خود را برای کمک به نیازمندان و ایتام در اختیار او قرار می‌دهند. به همین دلیل فعالیت‌های زینت خانم تنها محدود به یک محله نمی‌شود و علاوه بر نیازمندان خانی‌آبادنو سبد‌های کالا و البسه جمع‌آوری شده را به محله‌های دولتخواه، واوان، گلدسته، اسلامشهر، احمد‌آباد و اصغرآباد هم می‌فرستد. برای اینکه هزینه‌ای بابت کرایه ماشین ندهیم همسرم آقای علیزاده رایگان این وسایل را به دست نیازمندان می‌رساند و در ثوابش شریک می‌شود.»

آرامشم را از تو دارم
یکی دیگر از افرادی که در این جمع حضور دارد «مروارید بامداد» است. او که به همراه دیگر بانوان درحال تهیه غذا برای دانش‌آموزان مدرسه متقین است می‌گوید: «از سال70 با حضور در جلسات روضه‌خوانی با زینت خانم آشنا شدم. او از بانوان بسیار فعال منطقه است و همراه او سعی می‌کنیم هرچند وقت یک‌بار یک وعده غذایی برای دانش‌آموزان نیازمند مدرسه متقین فراهم کنیم. علاوه بر آن، همان‌طور که می‌بینید تعدادی پتو اینجاست که برای کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه جمع‌آوری شده است. یادم می‌آید در زمان زلزله بم زینت خانم به همراه جمعی از بانوان محله 3 شبانه‌روز در حسینیه ماندند و حدود 15 وانت نیسان از وسایل مورد نیاز زلزله‌زدگان را فراهم کرده و به شهر بم فرستادند. حضور در این جمع باعث شده تا همیشه آرامش داشته باشم و زمانی که کارها به پایان می‌رسد خداراشکر می‌کنم که من هم در این جمع حضور داشته و توانستم خدمت کوچکی به نیازمندان کنم.»

بانی سفرهای زیارتی برای نیازمندان  
«فرخنده شاه‌حسینی» یکی دیگر از اهالی قدیمی این محله است که از روزهای نخست به زینت خانم در کارها کمک کرده است. او که در سفرهای زیارتی بسیاری به همراه این بانوی خیرخواه بوده است می‌گوید: «زینت خانم مسئول کاروان سفرهای زیارتی است و بانوان این محله به همراه او به مشهد، سوریه و کربلا رفته‌اند. حتی بارها مادران شهدای محله را با هزینه شخصی خود به مشهد اعزام کرده است. در این سفرهای زیارتی اتفاق‌های بسیار زیبایی رخ می‌دهد مثلاً در هر کاروانی که به سمت مشهد عازم می‌شود چند نفر نیازمند که تا به حال به مشهد نرفته‌اند هم از طرف زینت خانم حضور دارند. مهم‌ترین موضوعی که او به آن توجه می‌کند این است که هیچ‌کس متوجه نشود کدام مسافر نیازمند است و رایگان به سفر اعزام شده است. حتی بارها پیش آمده که مبالغی پول به ما داده تا پنهانی به دست آنها برسانیم تا اگر خواستند برای کسی سوغات تهیه کنند شرمنده نشوند.»

تأمین هزینه درمانی بیماران سرطانی
از دیگر بانوانی که در این سال‌ها به همراه زینت خانم به نیازمندان کمک کرده است «محترم یونسی» است. او درباره ویژگی اخلاقی این بانو می‌گوید: «زینت خانم علاوه بر آموزش قرآن معنی و تفسیر قرآن را هم به ما آموزش می‌دهد که باعث می‌شود ما از قرآن درس اخلاق بگیریم. زینت خانم قبل از کمک به خانواده‌های نیازمند همیشه چند نفری از ما را به خانه آنها می‌فرستد تا وضعیت زندگی‌شان را بررسی کنیم. علاوه بر تأمین مایحتاج زندگی نیازمندان در زمینه دارو و درمان هم بسیاری از خانواده‌های نیازمند را تحت پوشش قرار داده است. بیشتر بیماران هم که حمایت می‌شوند از بیماران سرطانی همین محله هستند تا تحمل درد بیماری برای خانواده‌ها کمتر شود. یکی از حرف‌های زینت خانم که خیلی دوست دارم این است که، همه ما نیازمند هستیم یکی از لحاظ مالی نیازمند است یکی هم از لحاظ معنوی. ما با کمک به نیازمندان در حقیقت نیاز معنوی خود را رفع می‌کنیم، برای همین هیچ منتی به نیازمندان نمی‌گذاریم.»

سوادآموزانی که حالا شاگرد دارند
یکی از بانوان قدیمی محله خانی‌آبادنو که از روزهای جنگ تحمیلی با زینت خانم در ارتباط است، می‌گوید: «شروع فعالیت‌های گروهی ما به دوران دفاع مقدس برمی‌گردد که برای رزمنده‌ها در خانه زینت خانم و بعد در حسینیه سیدالشهدا(ع) لباس، پتو کنسرو و مربا آماده می‌کردیم و به جبهه می‌فرستادیم. به همت زینت خانم فعالیت‌های ما محدود به زمان جنگ نشد و بعد از آن هم به نیازمندان رسیدگی کردیم. علاوه بر این، بسیاری از بانوان محله ما به منزل زینت خانم می‌رفتند و با حضور در کلاس‌های سواد‌آموزی او خواندن و نوشتن یاد می‌گرفتند. حتی بسیاری به درس خواندن علاقه‌مند شدند و ادامه تحصیل دادند و حالا خود آنها شاگرد دارند.»

امین مردم محله
«افروز کردلو» یکی دیگر از بانوانی بود که در این جمع حضور دارد و می‌گوید: «یکی از مهم‌ترین مسائلی که باعث ادامه کار زینت خانم شده است درستکاری و امانتداری اوست. خیّران بسیاری با او تنها به‌صورت تلفنی در ارتباط هستند و شاید یک بارهم او را ندیده‌اند، اما مبالغ بسیاری را به حساب او می‌ریزند تا کمک حال نیازمندان باشد.»

مادر، معلم اول و آخر من
«زینت میرمحمدعلی» که بسیار متواضع است و خود را فقط واسطه‌ای برای کمک به نیازمندان می‌داند، درباره شروع فعالیت‌هایش در محله خانی‌آبادنو جنوبی می‌گوید: «خانواده ما، به‌ویژه مادرم توجه زیادی به نیازمندان محله و اطرافمان داشت و گاهی هم برای کمک به آنها، مرا واسطه می‌کرد. همین موضوع باعث شد تا وقتی بزرگ‌تر شدم راه مادرم را ادامه دهم و نسبت به مشکلات دیگران بی‌تفاوت نباشم. با رضایت همسرم در خانه‌ام کلاس آموزش قرآن و مراسم مذهبی برپا می‌کردم. تا اینکه تعداد بانوان بیشتر شد و یکی از همسایه‌های خوب ما آقای اردانی طبقه اول خانه‌اش را به حسینیه سیدالشهدا(ع) تبدیل کرد و انجام این فعالیت‌ها را به حسینیه منتقل کردیم. جنگ تحمیلی که شروع شد در همین حسینیه به کمک بانوان خیر محله برای رزمندگان لباس، پتو، دستکش و کلاه می‌بافتیم و بسته‌بندی می‌کردیم. این فعالیت‌ها را بعد از جنگ و در زلزله‌هایی که در کشور رخ می‌دهد ادامه می‌دهیم و خانواده‌ها پتو، ارزاق و پوشاک را برای ما می‌فرستند تا به دست نیازمندان می‌رسانیم. علاوه برآن، سال گذشته، در همین حسینیه برای تعداد زیادی از مدافعان حرم دستکش و کلاه بافتیم و به سوریه فرستادیم. حتی یکی از بانوان که توان بافتن کلاه ودستکش را نداشت چند دست از این البسه خریداری کرد و به ما هدیه داد.»

 مشارکت اهالی در کمک به نیازمندان
برای کمک به نیازمندان باید با زندگی آنها از نزدیک آشنا شد. بانوی خیراندیش محله می‌گوید: «در کلاس‌های آموزش قرائت قرآن با تعداد زیادی از نیازمندان و خیّران منطقه آشنا شدم. برای همین تصمیم گرفتم که تا جایی که در توان دارم به کمک خیّران محله از نیازمندان کمک کنم. مهم‌ترین موضوع در کمک به نیازمندان حفظ آبروی آنهاست. زیرا در قرآن به حفظ آبروی مؤمن تأکید بسیاری شده است. در این سال‌ها همه تلاش خود را کرده‌ام تا کمک‌هایم را به‌صورت مخفیانه به دست نیازمندان برسانم که حتی همسایه‌های آنها هم از موضوع باخبر نشوند. به کمک چند نفر از بانوان معتمد محله به بهانه‌های مختلف به خانه نیازمندان می‌رویم و از مشکلات آنها باخبر می‌شویم. خدارا شکر می‌کنم که به لطف پروردگار مردم خوب این محله مرا همیشه یاری کرده‌اند و گره‌های زیادی از زندگی نیازمندان را بازکرده‌ایم.»

 به تنهایی کاره‌ای نیستم
در بین خانواده‌های نیازمند هستند کسانی که حتی به نان شب خود محتاج هستند و نیاز بسیاری به کمک دارند. بانوی خیراندیش محله خانی‌آبادنو درباره تهیه ارزاق برای خانواده‌های نیازمند می‌گوید: «در محله و منطقه ما خانواده‌های نیازمند، زنان بی‌سرپرست و معلولان بسیاری زندگی می‌کنند که به کمک نیاز دارند. به همین خاطر سعی می‌کنیم در فواصل زمانی معین برای خانواده‌های شناسایی شده ارزاق تهیه کنیم. البته من با تکدی‌گری و گداپروری مخالف هستم و همه تلاشم را می‌کنم تا برای یکی از اعضای این خانواده‌ها شغل مناسب پیدا کنم. حقیقتش را بخواهید من به تنهایی نمی‌توانم پاسخگوی همه این نیازمندان باشم و خیّران کمک حال من هستند و اگر یک روز به هردلیلی نتوانستند مرا یاری کنند خانواده‌های نیازمند باید بتوانند از پس مشکلات خود برآیند. به همین خاطر با برخی از تولیدی‌ها و کارآفرینان منطقه که نیاز به نیروی کار داشته باشند صحبت می‌کنم تا از این افراد در کارگاه خود استفاده کنند تا این خانواده‌ها به مرور زمان از چرخه حمایتی ما خارج شوند. با این کار خانواده‌های نیازمند دیگر را تحت پوشش قرار می‌دهیم.»

 آن روز فراموش نشدنی
دربین خانواده‌های نیازمند، نوعروسانی هستند که به خاطر مشکل مالی خانواده‌هایشان از تهیه جهیزیه و یا سیسمونی عاجز هستند. بانو میرمحمدعلی می‌گوید: «وقتی نوعروسی را به من معرفی می‌کنند گلریزان برگزار می‌کنم. یادم نمی‌رود چند سال پیش نوعروسی به من معرفی شد که تنها 3 روز به عروسی او مانده بود و من هم مبلغ زیادی نداشتم. به بانوان محله گفتم از ساعت 18 تا 20 هر چیزی که فکرمی کنید برای جهیزیه عروس لازم است به خانه من بیاورید. خودم هم فرش، کمد و بخاری این نو عروس را به‌صورت قسطی خریدم. شاید باورتان نشود ولی در همین زمان کم، جهیزیه‌ای کامل برای این نوعروس تهیه شد و همه وسایل از بهترین نوع بودند. وقتی جهیزیه به دست این نوعروس رسید از خوشحالی گریه می‌کرد. هیچ‌وقت آن لحظه شکرگزاری از یادم نمی‌رود.» زینت خانم در ادامه درباره راه‌اندازی صندوق قرض‌الحسنه برای اهالی محله می‌گوید: «برای کمک به اهالی محله صندوق قرض‌الحسنه‌ای راه‌اندازی کرده‌ایم که به اعضای هیئت مبلغی را به‌صورت قرض‌الحسنه پرداخت می‌کنیم.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code