منطقه 2

اخطارچندباره به برج‌ها

نویسنده: محمد صفری
«حادثه خبر نمی‌کند.» این جمله کوتاه را بارها شنیده‌اید. حادثه می‌تواند تصادف، ریزش ساختمان، آتش‌سوزی، گاز گرفتگی، زلزله یا ده‌ها اتفاق دیگر باشد...
1396/09/08
 «حادثه خبر نمی‌کند.» این جمله کوتاه را بارها شنیده‌اید. حادثه می‌تواند تصادف، ریزش ساختمان، آتش‌سوزی، گاز گرفتگی، زلزله یا ده‌ها اتفاق دیگر باشد. اما آنچه باعث می‌شود کاهش تلفات حادثه شود پیشگیری است. چون وقتی ساختمانی بر اساس اصول مهندسی ساخته شود، با هر زلزله‌ای نمی‌ریزد. یا اگر اصول ایمنی در مجتمع‌ها رعایت شده باشد، هر جرقه‌ای منجر به آتش‌سوزی وسیع نمی‌شود و... اما کم نیستند ساختمان‌هایی که مقاوم نیستند یا با وجود داشتن استاندارهای مهندسی با گذر زمان و تغییر کاربری‌شان ناایمن شده‌اند. نمونه این برج‌ها و ساختمان‌ها در منطقه ما به گفته مسئولان ستاد مدیریت بحران شهرداری منطقه و آتش‌نشانی زیاد است و بارها اخطار گرفته‌اند. نمونه‌اش هم مجموعه برج‌های هرمزان است. برج‌هایی که تاکنون 55 اخطار توسط شهرداری و سازمان آتش‌نشانی برای تجهیز و به روزکردن سیستم‌های اطفای حریق دریافت کرده‌اند. البته به تازگی با اجرای ده‌ها مانور توسط ایستگاه 25 آتش‌نشانی و برپایی جلسه‌ای با هیئت‌مدیره برج‌ها در شهرداری ناحیه 7 مشکل برخی از آن‌ها رفع شده اما برخی دیگر همچنان در معرض خطرند. در این گزارش به آسیب‌های این برج‌ها پرداخته‌ایم و اینکه چطور می‌توان مکان‌های ناایمن را امن کرد. البته بی‌توجهی به مسائل ایمنی در منطقه ما تنها شامل برج‌های هرمزان نمی‌شود و شاید گزارش بعدی از مجتمع محل سکونت شما باشد.

10 سال نامه‌نگاری
توجه به ایمنی ساختمان‌ها و به‌ویژه سازه‌های بلند از دو دهه پیش مورد توجه مسئولان شهری قرار گرفته است اما این موضوع از سال 1384 جدی‌تر و در ابلاغیه‌ای از شهرداری مناطق خواسته شد تا املاک پرخطر را شناسایی کنند و سپس به مالکان آنها برای ارتقای ایمنی و پیشگیری از حوادث و پیامدهای ناشی از حریق‌های احتمالی تذکر دهند. همچنین صاحبان املاک ملزم شدند برای دریافت تأییدیه ایمنی به سازمان آتش‌نشانی مراجعه کنند. با ابلاغ این دستورالعمل تعدادی از برج‌های منطقه اخطار گرفتند که شامل برخی از 19 برج هرمزان هم می‌شد. یک سال بعد بخشنامه دیگری صادر شد که در آن تمامی ساختمان‌ها، تکایا و مدارس موظف به رعایت دستورالعمل‌های ایمنی سازمان آتش‌نشانی شدند و حتی تأکید شد که آتش‌نشانی از این ساختمان‌ها بازدید کند و بر اجرای قوانین و مقررات نظارت شود. این ابلاغیه در همان زمان به اطلاع مالکان برج‌های هرمزان رسید. چون بر اساس بخشنامه وجود پله‌های اضطراری، نصب سیستم اطفای حریق، جانمایی سیستم لوله‌کشی آب برای آتش‌نشانی و... ضرورت داشت اما در برخی از برج‌های هرمزان این موارد فراموش شده بود و ارسال مستمر نامه هم نتیجه نداشت. در یکی از این نامه‌ها، که سال 1394 شهید آتش‌نشان «علی امینی» معاون منطقه 2 عملیات سازمان آتش‌نشانی ارسال شده بود، آمده که با توجه به بازدید کارشناسان سازمان آتش‌نشانی از برج‌های مسکونی هرمزان و احتمال خطر آتش‌سوزی و پیامدهای زیانبار ناشی از آن، مدیران مجتمع‌ها موظف هستند برای پیگیری مسائل ایمنی ملک خود به واحد پیشگیری سازمان آتش‌نشانی منطقه 2 مراجعه کنند. اما این ابلاغیه هم نتیجه‌ای نداشت تا اینکه سال گذشته حادثه پلاسکو اتفاق افتاد.

مانورهایی برای شناسایی کمبودها
با حادثه پلاسکو موضوع ایمنی ساختمان‌های بلندمرتبه وارد فاز جدیدی شد. در 19 برج مسکونی هرمزان و در مساحت 18 هزار‌ مترمربعی، 5 هزار و 200 نفر سکونت داشتند. بررسی کارشناسان سازمان آتش‌نشانی نشان می‌داد که به دلیل تراکم و‌‌‌ تردد زیاد جمعیت و همچنین تعدد و تنوع بلندمرتبه‌سازی‌ها و محدودیت‌های دسترسی در عرض نامناسب معابر، در بحران به‌ویژه هنگام حریق و زلزله امداد‌رسانی سخت خواهد شد. بنابراین سازمان آتش‌نشانی و ستاد مدیریت بحران شهرداری منطقه دوباره اخطارهایی را صادر کردند اما در بر همان پاشنه می‌چرخید و نتیجه‌ای نداشت. تا اینکه تابستان امسال، در طرحی فوریتی، مانور اطفای حریق با مشارکت ایستگاه 25 سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران و شهرداری ناحیه 7 در برج‌های هرمزان انجام شد. «حمیدرضا محبت» کارشناس مدیریت بحران ناحیه 7 می‌گوید: «هدف از اجرای مانورها شناسایی آسیب‌ها و شفاف شدن نقاط ضعف برج‌ها بود چراکه برج‌ها شاید از نظر سازه استاندار باشند اما در گذر زمان مالکان آنها تغییراتی در محوطه یا ورودی برج‌ها ایجاد کرده‌اند که باعث کندی در امداد‌رسانی می‌شود.»
محبت ایجاد آبنما یا فضای سبز مقابل برج‌ها برای ارتقای زیبایی را نمونه‌ای از این تغییرات می‌داند و می‌افزاید: «با چنین تغییر به ظاهر ساده‌ای امکان استقرار خودروهای آتش‌نشانی در محوطه برج‌ها وجود ندارد. یا مثلاً در برخی از برج‌ها شاهد بودیم که فایر باکس‌ها (جعبه‌های آتش‌نشانی) با گذشت 10 سال عمر برج غیر‌قابل استفاده شده یا مقابل آن تابلویی برای زیبایی نصب کرده بودند، در حالی که فایر باکس‌ها برای اطفای حریق اهمیت دارد.»

تلاش مدیران و راهکار قانونی
پس از این مانورها، آتش‌نشانی گزارش‌های کامل و جداگانه‌ای برای هریک از مدیران برج‌های مسکونی تهیه و در قالب اخطاریه به برج‌های هرمزان ارسال می‌کند که نتیجه‌اش رفع برخی آسیب‌ها مانند به روز کردن فایر باکس‌ها، بازبینی در اتصالات برق و... در برخی برج‌ها می‌شود. همزمان جلسه مشورتی با حضور مدیران برج‌ها در ساختمان شهرداری ناحیه 7 برگزار می‌شود و در این میان برخی از مدیران دلیل کوتاهی در ایمن‌سازی را هزینه‌هایش می‌دانند. اما برخی دیگر مانند مدیر برج‌های 8، 11، 12 و 18 می‌گویند که منتظر تأمین بودجه نمی‌مانند. چون تهیه کپسول‌های آتش‌نشانی، فایرباکس، بهسازی روشنایی پله‌ها جزو حداقل‌های یک ساختمان است که باید تأمین شود. پس از نشست مدیران برخی برج‌ها شروع به رفع نقاط ضعف بر اساس راهکارهای آتش‌نشانی می‌کنند. به‌عنوان مثال ورودی کوتاه برج‌های هرمزان یک تا 4 برداشته می‌شود. فایرباکس‌ها به روز شده اما هنوز مشکلاتی مانند حوضچه‌های داخل محوطه‌ها، کابل‌های برق مزاحم و تنگی بخش ورودی و خروجی خودروها و... برای امداد و نجات به موقع جزو اخطارهاست. اخطارهایی که به گفته محبت به دلیل نداشتن قدرت اجرایی شهرداری و اطلاع بسیاری از مالکان برج‌ها از این خلأ قانونی همچنان به آنها بی‌توجهی می‌شود. البته «زهرا‌ نژادبهرام» عضو شورای اسلامی شهر تهران معتقد است که شهرداری می‌تواند برای ساختمان‌های ناایمن وارد عمل شود و می‌گوید: «شهرداری می‌تواند ساختمان‌های غیر‌ایمن را پلمب کند اما در مورد ساختمان‌های مسکونی و از جمله هرمزان، با توجه به اینکه نمی‌توان جمعیت زیادی را از خانه‌هایشان بیرون کرد، تنها راهکار مطلع کردن ساکنان از خطرات احتمالی است. چون هیچ‌کس حاضر نیست در ساختمان غیرایمن زندگی کند. البته اگر حادثه‌ای هم رخ بدهد، مدیران برج‌ها مسئولند و در صورت بی‌توجهی شهرداری می‌تواند از آنها شکایت کند.»

این گزارش که درباره برج‌های هرمزان است  ، برای دامن زدن به ترس‌های ساکنان یک مجموعه مسکونی منتشر نشده است، بلکه هدف از آن تأکید این نکته است که حادثه خبر نمی‌کند. البته به گفته «وحید رحمانی» جانشین رئیس ستاد مدیریت بحران منطقه تعداد برج‌هایی که غیر‌ایمن‌اند در منطقه بسیار زیاد است اما شهرداری منطقه تلاش می‌کند تا نه تنها آسیب‌ها را به مدیران اعلام کند  ، بلکه با برپایی کلاس‌های آموزشی برای ساکنان آنها را از خطرات و حوادث آگاه کند.

این گزارش که درباره برج‌های هرمزان است  ، برای دامن زدن به ترس‌های ساکنان یک مجموعه مسکونی منتشر نشده است، بلکه هدف از آن تأکید این نکته است که حادثه خبر نمی‌کند. البته به گفته «وحید رحمانی» جانشین رئیس ستاد مدیریت بحران منطقه تعداد برج‌هایی که غیر‌ایمن‌اند در منطقه بسیار زیاد است اما شهرداری منطقه تلاش می‌کند تا نه تنها آسیب‌ها را به مدیران اعلام کند  ، بلکه با برپایی کلاس‌های آموزشی برای ساکنان آنها را از خطرات و حوادث آگاه کند.
209.jpg

210.jpg
211.jpgارسال پیام اشتراک 
 
 Security code