منطقه 2

ایده‌های نو برای توسعه محله

نویسنده: فاطمه شمس
بلوار مرزداران، که تا چند سال پیش بلوار شکوفه‌های انقلاب نام داشت، یکی از خیابان‌های منطقه است که در 29سال گذشته شکل شهری امروزی به خود گرفته است...
1396/07/19
 بلوار مرزداران، که تا چند سال پیش بلوار شکوفه‌های انقلاب نام داشت، یکی از خیابان‌های منطقه است که در 29سال گذشته شکل شهری امروزی به خود گرفته است. این بلوار 3ونیم کیلومتری، بزرگراه شیخ‌فضل‌الله نوری در شرق را به بزرگراه اشرفی‌اصفهانی در غرب متصل می‌کند و یکی از پر‌ ترددترین معابر محلی منطقه به شمار می‌آید. محله مرزداران غربی بعد از ساخت بزرگراه یادگار امام(ره) در ضلع غربی این بزرگراه ایجاد شده و در چند سال اخیر به دلیل کمرنگ بودن طرح‌های عمرانی و فرهنگی در این محله کمتر از آن حرفی به میان آمده است. این در حالی است که بعضی محله‌های منطقه به‌خصوص محله‌های شمالی، شاهد افتتاح و بهره‌برداری طرح‌های جدیدی بودند که‌گاه فرامنطقه‌ای شناخته می‌شوند. خوشبختانه رضایت ساکنان از محله‌شان نشان می‌دهد امکاناتی که در مرزداران غربی و محله‌های اطرافش وجود دارد توانسته بخش زیادی از نیازها و حقوق شهروندی اهالی آن را برطرف کند و اهالی مشکلی از این بابت ندارند. با این حال برآن شدیم تا نگاه ریزبینانه‌تری به این محله بیندازیم و داشته‌ها و نداشته‌های آن را از زبان ساکنانش بشنویم و به گوش مسئولان برسانیم.

وجود مشکلات بیشتر در محله مرزی بین 2 منطقه
معابر اصلی ورود به محله مرزداران غربی بزرگراه‌های یادگار امام(ره)، اشرفی اصفهانی و شهید حکیم است و از آنجایی که بزرگراه اشرفی اصفهانی غربی‌ترین شاهراه منطقه محسوب می‌شود محله مرزداران غربی را به محله‌ای مرزی تبدیل کرده است. حسین اسحاقی، دبیر شورایاری این محله با اشاره به این موضوع می‌گوید: «همه جا، هر محله‌ای که بین دو منطقه قرار گرفته باشد مشکلاتی دارد. برای مثال وقتی مشکلی در بزرگراه اشرفی اصفهانی رخ می‌دهد و برای حل آن پیگیر می‌شویم، می‌شنویم که بخشی زیر نظر شهرداری منطقه 5 شهرداری قرار دارد و بخشی دیگر زیر نظر منطقه 2. همین باعث شده حل مشکلات روندی کند و گاهی ناقص داشته باشد.»
با وجود این اسحاقی معتقد است مرزداران غربی یکی از محله‌های آرام و تقریباً مطلوب منطقه است و معضلات شهری در همه بخش‌هایش قابل حل است. او می‌گوید: «وقتی با اهالی در مساجد، بوستان‌ها یا مکان‌های عمومی صحبت می‌کنیم درخواست‌هایی در حوزه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، درمانی و ورزشی دارند. اما اصلی‌ترین دغدغه‌شان نبود سالن ورزشی در محله است.» فاطمه درودی از 18سال پیش در خیابان ابوالفضل(ع) زندگی می‌کند، خیابانی که یکی از مهم‌ترین معابر محله مرزداران غربی است. او می‌گوید: «در خیابان ابوالفضل(ع)، سرای محله و بوستان اشرفی اصفهانی سالن ورزشی داریم. من تابه‌حال برای استفاده از این اماکن با مشکلی مواجه نشده‌ام، اما می‌دانم هزینه آنها برای برخی اهالی کمی بالاست.»

کمبود مجموعه‌های ورزشی در محله
12 باشگاه ورزشی و یک زمین اسکیت، مراکز کوچک ورزشی محله مرزداران غربی را تشکیل می‌دهد، با این حال دبیر شورایاری محله می‌گوید: «جمعیت محله نسبت به سال‌های گذشته افزایش پیدا کرده و سرانه‌های آموزشی و ورزشی و... هم به همان نسبت باید افزایش یابد. از 2سال پیش در بوستان اشرفی‌اصفهانی زمینی برای ساخت سوله ورزشی پیش‌بینی شده و قرار بود عملیات عمرانی آن از سرگرفته شود. ابتدا برای این کار باید تیرهای برق فشار قوی از بوستان به جای دیگری منتقل می‌شد تا زمین مسطحی برای سوله در نظر گرفته شود که این کار انجام شد. مسئولان از نزدیک، زمین را بررسی و کارشناسی کردند، اما هنوز ساخت سوله آغاز نشده است.»  این موضوع را با علی ابوالقاسم‌پور، رئیس اداره تربیت‌بدنی شهرداری منطقه، مطرح کردیم. او دلیل این تأخیر را مساحت کم زمین می‌داند و می‌گوید: «مساحت زمین بوستان اشرفی‌اصفهانی 900 مترمربع است، در حالی که برای ساخت سوله ورزشی با سالن، رختکن، سرویس بهداشتی و چند اتاق حداقل به زمینی بالای 1200مترمربع نیاز است. در واقع با این مساحت می‌توان فقط یک سالن بدنسازی ساخت که مورد نیاز اهالی محل نیست.» ابوالقاسم‌پور ادامه می‌دهد: «یکی از راهکارهای شهرداری برای افزایش سرانه ورزشی منطقه که به ازای هر نفر 3سانتیمتر است جذب و ترغیب بخش خصوصی است. با وجود استقبال شهروندان از سالن‌های ورزشی اما موانعی وجود دارد که مردم از آنها بی‌اطلاعند. برای مثال شهروندان به دلیل سروصدای ایجاد شده با ساخت زمین چمن در نزدیکی ملک‌شان مخالفت می‌کنند. از طرفی وجود ملک‌های معارض در بعضی از معابر هم اجتناب‌ناپذیر است و از آن مهم‌تر طبق دستورالعمل شهرداری تهران، ساخت‌وساز‌ طرح‌های جدید در مناطق ممنوع شده و بنا بر تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام است.»

کمبود سطل‌های زباله در معابر محله
یکی از مشکلاتی که تقریباً همه اهالی درباره آن صحبت می‌کنند کمبود یا نبود مخازن زباله در کوچه و خیابان‌های محل سکونت‌شان است. خانم اکبرشاهی ساکن شمال محله می‌گوید: «خیابان کیهان‌نو از سر خیابان ابوالفضل(ع) تا 35 متری لاله، یک مخزن زباله بیشتر ندارد. برای همین ساکنان مجبورند زباله‌هایشان را کنار دیواره‌های بزرگراه شهید حکیم بگذارند.» علی هادی یکی دیگر از ساکنان هم مدت‌هاست از نبود سطل زباله در کوچه شهید ولدخانی گله دارد و آن را به گوش مسئولان 137 هم رسانده است. خانم درودی 42ساله هم در این‌باره می‌گوید: «مشکل اصلی محل کمبود سطل‌های زباله است. درخواست‌مان را مطرح کرده‌ایم و پاسخ داده‌اند که امکان ندارد سر هر کوچه سطل زباله خشک بگذاریم. برای همین ما مجبور می‌شویم زباله خشک و تر را داخل سطل بریزیم. بهتر است که کنار مخازن زباله‌های ‌تر سطل زباله خشک هم بگذارند. گرچه من زباله خشک را در خانه بازیافت می‌کنم. چند وقت پیش با سامانه 137 تماس گرفتم و از آنها خواستم تا سطل زباله سر کوچه عباسی را بشویند و این اتفاق در کمتر از 2روز افتاد.»
گله اهالی درباره کمبود سطل‌های زباله را با عباس نمدچی، شهردار ناحیه۲ در میان گذاشتیم و او پاسخ داد: «تدبیر شهرداری تهران در سال‌های اخیر کاهش سطل‌های زباله در محله‌هاست. بنابراین باید سطل‌های زباله را به یک‌سوم کاهش دهیم. چون زباله‌های خشک از در منازل تحویل گرفته می‌شود. از طرفی تفکیک زباله از مبدأ را بارها در اماکن مختلف به شهروندان آموزش داده‌ایم و آنها باید این موضوع را رعایت کنند.» نمدچی ادامه می‌دهد: «اضافه کردن مخزن دردی را دوا نمی‌کند و چیزی جز آلودگی بصری و آلودگی زیست‌محیطی ندارد. متأسفانه تولید شیرابه‌ها کم نیست و آلودگی ایجاد کند. اهالی باید الگوی مصرف‌شان را تغییر دهند و زباله‌های تر و خشک را از مبدأ جدا کنند. سر هر کوچه در بالا و پایین مرزداران غربی مخزن قرار دارد و نیازی به اضافه سطل زباله نیست.»

نیاز محله به یک مرکز فرهنگی مجهز
3 کتابخانه، با نام‌های کانون اجتماعی جوانان، اشرفی اصفهانی و مرزداران در محله مرزداران غربی وجود دارد که به‌ترتیب در تقاطع بزرگراه اشرفی اصفهانی و مرزداران، بوستان شکوفه‌های انقلاب و خیابان ابوالفضل(ع) واقع شده‌اند. فاطمه سادات حسینی یکی از اهالی ساکن کوچه گلبرگ غربی در خیابان ناهید می‌گوید: «شاید می‌گویند مردم این روزها دیگر کمتر کتاب می‌خوانند و بیشتر وقت‌شان را در فضای مجازی می‌گذرانند اما این موضوع درباره جوان‌ها و نوجوان‌هایی که دانش‌آموز یا دانشجو هستند صادق نیست. آنها نیاز به فضایی آرام و مجهز به کتاب‌های علمی دارند. در محله ما فقط یک کتابخانه شبانه‌روزی در خیابان ابوالفضل(ع) وجود دارد که پسرم از آن استفاده می‌کند و راضی است اما لازم است مرکز فرهنگی مجهز‌تری ساخته شود.»
طبق آمار دریافتی از مسئول کتابخانه‌های منطقه، تاکنون در منطقه 14 کتابخانه عمومی و تخصصی و 8 کتابخانه در‌ سراهای محله ایجاد شده‌ که از بین 21 سرای محله، فقط‌ سراهای ایوانک، پرواز، توحید، شهرآرا، شهرک قدس، سعادت‌آباد و ستارخان کتابخانه دارند و بقیه از جمله مرزداران غربی بنا به دلایلی از جمله محدودیت فضا به کتابخانه تجهیز نشده‌اند. با یک حساب سرانگشتی می‌توان متوجه شد سهم کتابخانه‌های مرزداران غربی، 9درصد از کل کتابخانه‌های منطقه را تشکیل می‌دهد و ساکنان آن مجبورند از شهرکتاب‌ و کتابخانه‌های محله‌های دیگر منطقه استفاده کنند.

بوستان اشرفی‌اصفهانی، قلب محله
شهروندانی که از بزرگراه اشرفی اصفهانی وارد محله مرزداران غربی می‌شوند، بوستان بزرگی را می‌بینند که حکم قلب محله را دارد. این بوستان علاوه‌ بر داشتن مرکز تحقیقات، آموزش و مشاوره فضای سبز، زمین چمن، کتابخانه، هر روز صبح میزبان بانوان و آقایانی است که به حرکات ورزشی علاقه دارند. مهدی سلامتبخش یکی از ساکنان 56ساله محله در این‌باره می‌گوید: «هر روز صبح قبل از رفتن به محل کار ابتدا به بوستان اشرفی‌اصفهانی می‌روم و همراه همسایه‌ها و هم‌محله‌ای‌ها ورزش می‌کنم. ایستگاه تندرستی این بوستان همیشه فعال است و خانم‌ها در چمن و آقایان در قسمت بالای بوستان به‌صورت جداگانه ورزش می‌کنند.»
سلامتبخش اضافه می‌کند: «بوستان محل زیبایی است که داخل آن تفکیک شده، یعنی قسمت‌های مختلف آن با پله از هم جدا شده است. شهرداری هم همیشه به آن رسیدگی می‌کنند. بارها شاهد بوده‌ام که چمن آن را کوتاه کرده‌ و روشنایی آن را سروسامان داده‌اند و تقریباً هیچ‌وقت زباله‌ای در آن نمی‌بینید.» افسانه جلالی مرندی همسر آقای سلامتبخش به مرکز تحقیقات، آموزش و مشاوره فضای سبز اشرفی‌اصفهانی در بوستان اشاره می‌کند و می‌گوید: «در این مرکز شهروندان می‌توانند هر آنچه درباره گل و گیاه می‌خواهند رایگان بیاموزند. من و همسرم یک مزرعه خانوادگی کوچک از سبزی خوردن در این مرکز داریم.»

جدیدترین طرح‌های شهری در مرزداران غربی
شهرداری درباره مترو‌ کاری انجام نمی‌دهد
یکی از برنامه‌های مهم‌محله مرزداران، بهره‌برداری از ایستگاه مترو است که ساخت آن همچنان ادامه دارد و ممکن است مشکلاتی برای‌‌‌‌ تردد آسان اهالی فراهم کرده باشد. شهردار ناحیه 2 معتقد است در این زمین نمی‌توان‌کاری انجام داد چون مترو ارتباطی با شهرداری ندارد و سازمان دیگری مسئولیت آن را برعهده دارد. البته در نهایت بهره راه‌اندازی مترو به اهالی مرزداران و منازل مسکونی اطراف ایستگاه مترو هم می‌رسد.

آسفالت خیابان‌های خاکی محله
عباس نمدچی، شهردار ناحیه 2 درباره آخرین طرح‌های انجام شده در مرزداران غربی می‌گوید: «در محله مرزداران غربی دو کار بزرگ عمرانی انجام شده است؛ یکی سند توسعه محله‌ها بود که بیش از 80 درصد آن در این محل انجام شده است و دومی اقدام عمرانی در شمال بزرگراه شهید حکیم در شهرک هماست. مرزداران غربی چند معبر خاکی مانند خیابان تربیت داشت که در طرح تفصیلی قرار دارد و همگی آنها آسفالت شده‌ و فقط جدول‌سازی بعضی از آنها مانده است.»

بهسازی میدان تره‌بار محله
میدان میوه و تره‌بار خیابان بهار و خیابان ابوالفضل(ع)، 2 میدان میوه‌ و تره‌بار محله است که سال‌هاست فعالیت می‌کنند. به گفته شهردار ناحیه 2، این دو مرکز در اواخر سال گذشته بهسازی و نوسازی شدند.

ساخت نانوایی در خیابان بهار
نمدچی درباره کمبود نانوایی در محله صحبت می‌گوید و ادامه می‌دهد: «با هماهنگی اداره مشارکت‌های شهرداری در خیابان بهار نانوایی ساخته شد که هم نان عادی و هم نان فانتزی پخت می‌کند، چون سرانه محل در این زمینه کم بود این اقدام انجام شد.»

افزایش نگهداشت شهری در حوزه عمران
نمدچی بیشترین اقدامات عمرانی محله را منوط به نگهداشت شهری معرفی می‌کند و می‌گوید: «پس از بازدید از محله و جلسه با شورایاری و شنیدن صحبت‌های اهالی، اقداماتی برای مرمت و نگهداشت شهری طرح‌ها انجام شد. جز طرح‌هایی برای استقبال از بهار، انشعابات برق بوستان‌ها، جانمایی فرش گل، معبرسازی و.... هم انجام شده است.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code