منطقه 2

بالا و پایین نوبرانه‌ها

نویسنده: سمیرا مرکدی
بهار را نه تنها از شکوفه‌هایش بلکه از نوبرانه‌هایش می‌توان به خوبی شناخت. نوبرانه‌هایی که خیلی فرقی نمی‌کند که فروشنده‌اش مغازه‌دار باشد یا وانتی و چرخی؛ نوبرانه گران است ...
1396/02/27
 بهار را نه تنها از شکوفه‌هایش بلکه از نوبرانه‌هایش می‌توان به خوبی شناخت. نوبرانه‌هایی که خیلی فرقی نمی‌کند که فروشنده‌اش مغازه‌دار باشد یا وانتی و چرخی؛ نوبرانه گران است و هر فروشنده‌ای هم یک قیمت مشخص دارد! انتخاب خودمان است که نوبرانه بخریم یا نخریم اما چند وقت دیگر، قیمت چغاله‌ها بادام و گوجه سبز و نوبرانه‌های دیگر سقوط می‌کند تا توت و شاه‌توت بازار نوبرانه‌ها را در دست بگیرند! در منطقه ما هم علاوه بر بازارهای میوه و‌تره‌بار و مغازه‌ها، پاتوق‌های شناخته شده دیگری برای نوبرانه‌ها وجود دارد؛ مثل فرحزاد. اینجا نوبرانه‌ها حال و هوای خاص خود را دارند و در باغچه‌ها یا کنار خیابان در ظرف‌های کوچک و بزرگ عرضه می‌شوند، برای همین هم بیشتر مورد توجه مأموران اداره بهداشت قرار می‌گیرند.

 نوبرانه با چاشنی صافکاری
از ابتدای بزرگراه یادگار امام(ره) به سمت شمال که وارد فرحزاد می‌شوی، انگار وارد یک تعمیرگاه بزرگ با چند باغچه و رستوان شده‌ای! بیش از هرچیز، تعمیرگاه‌های خودرو و فروشندگان قطعات یدکی است و خودروهایی که در خیابان دوبل توقف کرده‌اند تا به نوبت کار تعمیراتی‌شان انجام شود.
در طول خیابان و میان این همه تعمیرگاه، افرادی با دستک‌های شبیه همان‌هایی که مأموران راهنمایی و رانندگی مقابل اتومبیل‌ها می‌گیرند تا توقف کنند، تلاش می‌کنند شما را به سمت باغچه‌های خود راهنمایی کنند! روز که از نیمه می‌گذرد رقابت برای جذب مشتری هم بیشتر می‌شود. کنار خیابان و روبه‌روی باغچه‌ها بازار نوبرانه‌هاست. همان حوالی، نوبرانه‌هایی پشت وانت جا خوش کرده‌اند، البته کمی ارزان‌تر؛ نیم‌کیلو گوجه سبز 7 هزار تومان و طالبی 2هزار و پانصد تومان. فرحزاد بالا هم تقریباً همین وضع را دارد. در چنین اوضاعی گردشگران خارجی هم دیده می‌شوند. آمده‌اند یک روز متفاوت را تجربه کنند و رقابت کارگران باغچه‌ها برای میزبانی از آنها دیدنی است؛ توقف اول آنها مقابل یکی از قفسه‌های لواشک و گوجه سبز و بلالی مقابل یکی از باغچه‌هاست. ما هم به‌عنوان مشتری همین‌جا توقف می‌کنیم.

 تفاوت عجیب قیمت‌ها
جوانی با انرژی نوبرانه‌ها را دست مشتریان می‌دهد. حین خرید سر صحبت را باز می‌کنیم. 20 ساله و بزرگ شده فرحزاد است. فضای بیرونی یکی از رستوران‌ها را برای فروش نوبرانه و انواع لواشک اجاره کرده است. به گفته خودش ماهانه یک میلیون تومان اجاره می‌دهد و از درآمدش هم راضی است. گوجه سبز را کیلویی 40 هزار تومان می‌فروشد، البته کمی پایین‌تر، رقیبش 30 هزار تومان قیمت زده و با کمی فاصله بیشتر یک وانتی را دیدم که 14 هزار تومان قیمتش بود! این کاسب جوان تمام قد از قیمت 40 هزار تومانی‌اش دفاع می‌کند: «آنها که ارزان می‌فروشند خیلی ریز است. اصلاً ارزش خریدن ندارد.» می‌پرسم اینجا شهرداری، تعزیزات و بهداشت‌کاری به کارتان دارند؟ پاسخ می‌دهد: «هر روز مأموران می‌آیند. البته من مشکلی ندارم چون خلافی نمی‌کنم. مأموران بهداشت را بیشتر می‌بینم. یک روز ظرف لواشک و آلوهایم را با خودشان بردند آزمایش و روز بعد آوردند و تحویل دادند و گفتند بهداشتی است. من عمده و از کارخانه خرید می‌کنم. البته همه لواشک و آلوها و ترشی‌ها یکی از همکارانم را جمع کردند، غیر‌بهداشتی و دست‌ساز بود و انگار داخلش رنگ می‌زده تا رنگ و لعاب بیشتری بگیرد.» با اینکه نوبرانه‌هایش به نظر گران می‌رسد اما مشتری‌های خودش را دارد و بلال‌هایش اتفاقاً ارزان‌تر است؛ دانه‌ای 3 هزار تومان. از برخورد مشتریان می‌پرسم، اینکه اعتراض نمی‌کنند؟ نمی‌گویند اینجا کنار خیابان، دود و خاک می‌نشیند یا موارد دیگر؟ می‌گوید: «مشتری‌ها بیشتر مشتریان رستوران خودمان هستند و هیچ مشکلی نیست. اینکه می‌گویند گردو و چاقاله و... را با آب جوی می‌شوییم هم واقعیت ندارد. این همه آب هست، چرا باید این کارو کنیم؟ شاید جایی یک نفر چنین‌کاری کرده و حالا فکر می‌کنند بقیه هم همین کار را انجام می‌دهند.»

 مسئولان مشکل بهداشتی را اطلاع دهید
مشتریان از بهداشت محصولات تقریباً خیال‌شان راحت است چون معتقدند حتماً بر عملکرد این افراد نظارت می‌شود. اما واقعاً این نظارت‌ها چگونه انجام می‌شود؟ برای پاسخ این سؤال با طاهره حبیبی، بازرس مرکز بهداشت منطقه، تماس می‌گیریم. او می‌گوید: «ما مرتب به وضعیت بهداشت فروشندگان رسیدگی می‌کنیم و خوشبختانه مشکل خاصی ندارند و معمولاً شکایتی مطرح نمی‌شود. معدود شکایتی که در مورد فرحزاد مطرح می‌شود و رسیدگی می‌کنیم مربوط به غذاها، گوشت و مرغ فاسد داخل برخی رستوران‌هاست. ما هم پس از بررسی، در صورت تأیید مشکل به آنها اخطار شفاهی و کتبی ابلاغ می‌کنیم یا متناسب با موضوع پرونده تشکیل می‌دهیم و فرد را به مراجع قضایی معرفی می‌کنیم.»
اما صحبت‌های او درباره نوبرانه‌ها: «مشتریان باید بعد از خرید حتماً آنها را شست‌وشو دهند و بعد مصرف کنند. در صورت مشاهده مشکل بهداشتی هم از طریق سامانه 1490 ما در میان بگذارند.»

 برخورد با تعرفه‌های نامتعارف
تفاوت قیمت‌ها شاید جدی‌ترین مشکل نوبرانه‌ها باشد. موضوعی که باعث می‌شود با سازمان تعزیرات تماس بگیریم؛ شماره 124. کارشناس پاسخ می‌دهد: «بازرسان تعزیرات فقط به شکایت از فروشندگانی که نشانی مشخص یا واحد صنفی باشند رسیدگی می‌کنند. در واقع فرد پس از طرح شکایت، کد رهگیری دریافت می‌کند تا قابل پیگیری باشد اما در صورتی که مربوط به دستفروشان باشد شهرداری رسیدگی می‌کند.» به گفته او با اعلام شکایت و اخذ کد رهگیری در 45 دقیقه تا یک ساعت به موضوع رسیدگی می‌شود و فرد می‌تواند با تماس مجدد از نتیجه پیگیری مطلع شود.

 نظارت شهرداری
شهرداری طبق وظیفه قانونی خود باید برخوردهایی داشته باشد که «محمد ابراهیمی» شهردار ناحیه 9 معتقد است رسیدگی جدی و درست انجام می‌شود. او درباره وضعیت رسیدگی به رستوران‌ها و نوبرانه‌فروش‌های محله فرحزاد می‌گوید: «خوشبختانه در یک ماه اخیر به‌طور منظم به فرحزاد سرکشی کرده‌ایم و مشکلی خاص به‌عنوان سدمعبر نداشته‌ایم و اگر هم مواردی از سدمعبر مشاهد شده با کوچک‌ترین تذکری رفع شده است.»

مشتریان کم‌گلایه
با مشتریان مختلفی درباره قیمت‌ها و بهداشت و شرایط عرضه نوبرانه‌ها در فرحزاد صحبت می‌کنیم. نظرات تقریباً شبیه هم است. حامد رضایی با دوستانش آمده تا آخر هفته متفاوتی داشته باشد: «‌‌اینجا نمی‌توانید بگویید چرا قیمت‌ها تفاوت دارد. در مراکز تفریحی و گردشگری این چیزها طبیعی است. نوبرانه است دیگر!‌» دوست دیگرش هم با خنده می‌گوید: «مگر قیمت چیزهای دیگر حساب و کتاب دارد که نوبرانه‌ها داشته باشد.» بعد وارد یکی از رستوران‌ها می‌شوند. از مجموع صحبت‌های دیگر به نظر می‌رسد که آقایان حساسیت کمتری نسبت به بهداشتی بودن یا نبودن خوراکی‌های کنار خیابان دارند اما خانم‌ها در این‌باره حساس‌ترند؛ اگرچه مشتری اصلی و پر و پا قرص نوبرانه‌ها خانم‌ها هستند. سیما مهرپسند ظرف کوچک گوجه سبز و چغاله بادام را در دست دارد و می‌گوید: «قیمت‌ها بالا و پایین دارد اما فکر نمی‌کنم از نظر بهداشتی مشکلی باشد، چون در این صورت اجازه عرضه نداشتند.» البته اعتراض بیشتر مشتریان که با همشهری محله در میان می‌گذارند مربوط به آنهایی است که مقابل اتومبیل‌ها را می‌گیرند تا با اصرار آنها را وارد باغچه خود کنند. در مجموع، آنهایی که آمده‌اند، همه این شرایط را در کنار هم قبول دارند و اغلب هم مشتریان آخر هفته فرحزاد هستند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code