منطقه 2

بلندمرتبه‌ها منتظر پایان‌کار

نویسنده: فاطمه شمس
تعجب نکنید اگر بگوییم در شمالی‌ترین محله‌های منطقه ما، برج‌ها و شهرک‌هایی وجود دارد که هنوز گواهی پایان کار برایشان صادر نشده است...
1395/10/22
 تعجب نکنید اگر بگوییم در شمالی‌ترین محله‌های منطقه ما، برج‌ها و شهرک‌هایی وجود دارد که هنوز گواهی پایان کار برایشان صادر نشده است. در واقع این املاک شیک، اما بی‌هویت، با همه معماری‌های منحصربه‌فردشان، نه قابل فروش‌ هستند و نه قابل بازسازی و تعمیر. ملک‌هایی که بعضی از آنها قدمتی 30 ساله دارند و حتی برای صاحبانشان هم تولید دردسر می‌کنند. این ملک‌ها متعلق به خانواده‌های ایثارگران، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی، خلبانان و... هستند که سال‌ها قبل برای تأمین مسکن آنها ساخته شده است. ساکنان این شهرک‌ها در کنار نداشتن سند املاکشان، از کمبود و حتی نبود بعضی از امکانات رفاهی اولیه گله دارند، اما این مشکلات را برای هوای پاک و سکونت در شمال‌شهر و دسترسی آسان به بزرگراه‌ها تحمل می‌کنند. برج‌های 7گانه، شهرک پاسارگاد و شهرک بوعلی نام‌های آشنایی بین اهالی شمال منطقه است که نیازمند توجه جدی مسئولان شهری است. خوشبختانه هفته گذشته با ساخت ایستگاه 127 آتش‌نشانی و توجه اعضای شورای شهر، شرایط اعطای پایان‌کار به ساکنان شهرک بوعلی فراهم شد و قرار است تا پایان سال مالکان فازهای یک تا 5 این شهرک قدیمی سند ملک‌شان را دریافت کنند. در این گزارش بنا داریم با گفت‌وگو با ساکنان شهرک‌های پاسارگاد، بوعلی، برج‌های 7گانه و تعدادی از مسئولان شهرداری منطقه، دلایل طولانی شدن صدور پایان‌کار و مشکلات ناشی از آن را بررسی کنیم.

شهرک پاسارگاد
زمین‌های شهرک متعلق به هزار و 120مالک است

شهرک پاسارگاد در محله پرواز در شمال بزرگراه یادگار امام(ره)، با حمایت تعاونی مسکن نهاجا، در سال 1371 برای خانواده معظم شهدا، جانبازان، آزادگان و ایثارگران نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ساخته شد. به مرور از سال 1383، هزار و120 خانوار در 58‌ بلوک 5 طبقه‌ای که بیشتر آن 20 واحدی هستند ساکن شدند، اما بعد از 12سال هیچ‌کدام از آنها نتوانسته‌اند برای ملک‌شان پایان‌کار بگیرند. مظفر مومیوند، بازنشسته نیروی هوایی و از ساکنان قدیمی شهرک پاسارگاد، می‌گوید: «وقتی برای ساخت مسکن در تعاونی نهاجا عضو شدیم تعدادمان بیش از 2 هزار نفر بود که هرکدام به محض ساخت ملک و اسکان در آن، طبق قانون، از عضویت تعاونی درآمدیم. تعداد کمی از اعضا ماندند که قرار بود در تکه زمینی در جنوب شهرک و نزدیک شهرک گلدیسان برای خودشان خانه بسازند، اما متوجه شدند این زمین، که از بنیاد مستضعفان خریده‌اند، متعلق به شهرداری است و اجازه ساخت مسکن در آن ندارند. از همین‌جا مشکل پایان کار شهرک آغاز شد، چون اعضای باقیمانده تعاونی اعلام کردند می‌خواهند در زمین‌های فروخته شده به مالکان شهرک، برای خودشان خانه بسازند در صورتی که این زمین‌ها متعلق به آنها نبود و باید در آن امکانات خدماتی مانند مدرسه، درمانگاه، فضای سبز و مجتمع‌های فرهنگی و ورزشی ساخته می‌شد که از آنها محروم هستیم.»
مومیوند اضافه می‌کند: «همه اقدامات مالکان اولیه شهرک پاسارگاد طبق قانون بوده و در حال حاضر هیچ بدهی‌ای به شهرداری نداریم. حتی سال گذشته، شهردار منطقه در جلسه‌ای از اهالی خواست برای صدور گواهی عدم خلافی، مبلغی را به حساب شهرداری واریز کنند که این کار هم انجام شد. در هر بلوکی ممکن بود انباری اضافه‌ای‌ ساخته شده باشد که آن را تخریب کردند تا بتوانند پایان‌کار دریافت کنند، اما هنوز اتفاقی که باید، نیفتاده است.»

نه می‌توانیم بفروشیم، نه بازسازی کنیم
ملیحه مرتضایی از 12سال پیش در شهرک پاسارگاد زندگی می‌کند. او می‌گوید: «نداشتن پایان‌کار و سند، اوضاع سختی برای مالکان شهرک ایجاد کرده است. نمی‌توانیم وام بگیریم تا خانه‌هایمان را بازسازی کنیم یا آن را بفروشیم و به محله دیگری برویم. آنهایی که وضع مالی خوبی دارند خانه‌هایشان را بعد از 12سال مرمت کرده‌اند اما دیوار خانه‌های عده‌ای نم داده و کاشی‌های آن سست شده و نتواسته‌اند به آن رسیدگی کنند.» مرتضایی 56 ساله ادامه می‌دهد: «من سال گذشته یک میلیون‌ و 500 هزار تومان برای دریافت گواهی عدم خلافی خانه 100متری‌ام پرداخت کرده‌ام، برای پارکینگ، عوارض و... هم مبالغی داده‌ام و دیگر مانعی وجود ندارد. چند بار که به شهرداری رفته‌ایم آنها از ما خواسته‌اند تکلیف تعاونی نهاجا را روشن کنیم، اما این کار از توان ما خارج است.»
مرتضایی با اشاره به نبود امکانات اولیه در شهرک اضافه می‌کند: «بین شهرک پاسارگاد و شهرک گلدیسان زمینی قرار داشت که آن را تبدیل به بوستان کردند. اما در جنوب شهرک زمین متروکه‌ای قرار دارد که دور آن فنس‌ کشیده شده و همین‌طور بلاتکلیف مانده است. ما خانواده‌های ایثارگران هیچ امکاناتی در این شهرک، که طبق استانداردهای روز ساخته شده، نداریم و برای خرید و رفع نیازهای اولیه مجبوریم به بیرون شهرک برویم. چرا از این زمین برای ساخت یک مجتمع فرهنگی برای ما و فرزندانمان استفاده نمی‌شود‌؟!‌»

تعاونی‌های 7گانه بام تهران
املاک شهرداری یا سازمان مسکن و نوسازی؟!

تعاونی‌های 7 گانه شهرک بام تهران در محله فراز در شمال بزرگراه یادگار امام(ره) سال 1371 با حمایت چند سازمان دولتی برای تهیه مسکن کارکنان آن راه‌اندازی شد. این تعاونی‌ها در بلوار سرلشکر خلبان شهید پرویز ذبیحی شامل 6 تعاونی و یک ستاد آزادگان است که جمعی از خلبانان شکاری، کارکنان اداره دارایی، اعضای لشکر 21 حمزه، گروهی از معلمان آموزش و پرورش، کارکنان سازمان قضایی نیروهای مسلح و خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران است. این افراد در 59 برج 14، 20 و 21 طبقه اسکان داده شده‌اند. سازمان مسکن و شهرسازی زمین‌های این محدوده از شهرک بوعلی را به تعاونی‌های 7 گانه واگذار کرد، اما بعد از ساخت و اسکان اعضا، شهرداری اعلام کرد 8 هزار‌ متر از این زمین‌ها متعلق به دارایی‌های شهرداری بوده و فقط در صورت واگذاری آنها می‌تواند کد نوسازی و پایان‌کار را برای مالکان برج‌ها صادر کند.

قول صدور پایان‌کار بعد از پرداخت بدهی مالکان به شهرداری
غلامرضا مظلومی از قدیمی‌های شهرک بام تهران می‌گوید: «3200واحد مسکونی در بام تهران سال 1371 ساخته شد. برای مثال برج‌های دارایی و قضایی در سال 1374 و برج آزادگان را در سال 1376 ساختند. شهرداری از تعاونی‌ها خواست بعد از رفع تخلفات، دریافت تأییدیه سازمان آتش‌نشانی و تأییدیه استاندارد آسانسورها برای دریافت پایان‌کار اقدام کنند.»
محمد یوسفی از مسئولان تعاونی‌های 7 گانه می‌گوید: «هفته گذشته در جلسه‌ای در شورای اسلامی شهر تهران با حضور شهردار منطقه قرار شد هرچه زودتر مراحل صدور پایان‌کار 59 برج‌ انجام شود و خوشبین هستیم بعد از پیگیری‌های متعدد و پرداخت بدهی‌های مالکان به شهرداری پایان‌کار را دریافت کنیم.»

شهرک بوعلی
صدور پایان‌کار ملک‌های شهرک تا پایان سال
شهرک بوعلی در محله فراز در شمال بزرگراه یادگار امام(ره) سال 1374 با کمک خانه سینما برای 197 هنرمند سینما، تلویزیون و تئاتر ساخته شد. به همین دلیل خیلی از شهروندان، این شهرک 200 هزار‌ مترمربعی را به شهرک هنرمندان می‌شناسند. شهرک بوعلی با 45 بلوک مسکونی در 6 فاز ساخته شده است. فاز یک و 2 در سال 1376، فاز 3 و 4 در سال 1382، فاز 5 در سال 1384 و فاز 6 در 5 سال اخیر به بهره‌برداری رسید و آماده سکونت شده. در این بین فقط واحدهای مسکونی فاز 6 پایان کار دریافت کرده‌اند و سایر واحدها این شرایط را ندارند. مهم‌ترین دلیل آن هم اجرا نشدن ضوابط ایمنی سازمان آتش‌نشانی هنگام ساخت این بلوک‌ها بود که خوشبختانه با پیگیری هیئت امنای شهرک و شهرداری منطقه، هفته گذشته با افتتاح ایستگاه 127 آتش‌نشانی، این مشکل هم رفع شد. با مستقر شدن نیروهای آتش‌نشانی و خودروهای آنها در ضلع غربی میدان بوعلی، شهرداری منطقه پذیرفته است تا آخر سال گواهی عدم خلافی و پایان کار ملک‌های شهرک را صادر کند.
روح‌الله شهنازی، دبیر هماهنگی هیئت‌مدیره مجتمع‌های مسکونی بوعلی که 12سال است ساکن فاز 4 است، می‌گوید: «وقتی ملک را از مالک قبلی خریدم نمی‌دانستم که سند ندارد و معارض دارد. با اینکه زمین بایر شهرک در آن زمان توسط سازمان مسکن و شهرسازی برای ساخت برج به شهرداری تهران واگذار شد، اما بعد معارضان زیادی پیدا کرد. خوشبختانه مرتضی طلایی، عضو شورای اسلامی شهر تهران، در حضور شهردار منطقه اعلام کرد که مسئولیت رفع معارضان و موانع اداری، سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران است که در حال انجام است و جای نگرانی نیست.»

رفع معارضان املاک به عهده شهرداری است
علیرضا درویش‌نژاد، کارگردان تئاتر و یکی از اهالی شهرک بوعلی می‌گوید: «جزو نخستین ساکنان شهرک بودم که با جمعی از هنرمندان در اینجا ساکن شدم. اما متأسفانه بعد از این همه سال هیچ سند مکتوبی برای اینکه مالک این خانه هستم و بابت آن پول پرداخت کرده‌ام ندارم. هفته گذشته شهردار منطقه گواهی صدور عدم خلافی شهرک را به رئیس هیئت‌مدیره شهرک داد تا ایشان بدون هیچ مانعی و سریع ادامه کار را انجام دهند. تاکنون هیچ خبری به این اندازه اهالی شهرک را خوشحال نکرده است‌. اگر همه زمین‌های شهرک متعلق به شهرداری بود مشکل ما زودتر از این حل می‌شد، اما بعضی از قسمت‌ها متعلق به سازمان‌های دولتی و غیردولتی بزرگی است که اهالی توان برخورد با آنها را ندارند. رفع این معارضان فقط از خود شهرداری برمی‌آید که قول داده این اتفاق بیفتد.»
درویش‌نژاد 63 ساله درباره امکانات شهرک بوعلی هم اضافه می‌کند: «شهرک هیچ امکانات رفاهی ندارد. برای همین هنرمندان زیادی از اینجا رفتند یا آن را رها کردند. الان حدود 90 نفر از 197 هنرمندی که از ابتدا در فازهای یک و 4 ساکن شده بودند باقی مانده‌اند. برای مثال زمینی را که جنوب میدان بوعلی با ایرانیت آبی رنگ محصور شده و بلاتکلیف مانده باید به مدرسه، درمانگاه یا مرکزی رفاهی تبدیل کنند. پیشنهاد ساکنان ساخت مجتمع فرهنگی و ورزشی است که حداقل نخستین مرکز رفاهی محل شود.»

پاسخ مسئول
معاون شهرسازی و معماری شهردار منطقه:
صدور پایان‌کار تعاونی‌های 7 گانه مدیریتی و قابل حل است، اما مالکان شهرک پاسارگاد ابتدا اختلافات داخلی را رفع کنند.
مهرداد کبیری طامه، معاون شهرسازی و معماری شهردار منطقه، درباره مشکلات صادر نشدن پایان‌کار بعضی از شهرک‌های منطقه گفت: «شهرک پاسارگاد از نظر تخلفاتی که ممکن است هرکدام از مالکان انجام دهند کاملاً بررسی شده و با پرداخت عوارض و خلافی و.... هیچ بدهی‌ای به شهرداری ندارد. اما چند موضوع مانع از صدور پایان‌کار املاک این شهرک شده است؛ این شهرک از نظر امکانات خدماتی نیاز به اماکنی برای تبدیل به یک محله مانند خشکشویی، درمانگاه و.... دارد. برای حل این مشکل هم موضوع دیگری مطرح است و آن اختلاف نظر بین تعاونی‌ نهاجا، سازنده شهرک و مالکان فعلی آن است. عضویت در هر تعاونی مسکن بعد از ساخت‌وساز شهرک و اسکان اعضا از درجه اعتبار ساقط است. تعداد کمی از اعضا که باقیمانده‌اند طبق توافقی که در سال 1394 با شهرداری انجام شده درخواست داده‌اند که 3 بلوک ساختمانی با مجموعه امکانات خدماتی در شهرک بسازند. این توافق انجام شده، اما در حین کار به دلیل شکایت مالکان متوقف و بلاتکیف مانده است. اختلافات بین اعضای تعاونی نهاجا و مالکان شهرک به شهرداری کشیده شده و شهرداری هم برای ادامه آن باید تعیین تکلیف کند. وقتی اعضای تعاونی پروانه ساخت می‌گیرند ساکنان شاکی می‌شوند و وقتی ساکنان گواهی عدم خلاف برای پایان‌کار ملک‌شان می‌گیرند اعضای تعاونی ناراضی می‌شوند.»
کبیری طامه درباره تعاونی‌های 7 گانه هم می‌گوید: «مشکل شهرداری برای صدور پایان‌کار این تعاونی‌ها، نبود اماکن خدماتی محلی است. از آن مهم‌تر سازمان مسکن و شهرسازی زمینی را‌ برای ساخت برج به مالکان آن واگذار کرده است. باید در نشستی بین این سازمان و شهرداری وضعیت املاک تعیین تکلیف شود تا شهرداری بتواند برای آنها پایان‌کار صادر کند. برای مثال فضاهای سبز در شهرک وجود دارد که باید به شهرداری تحویل داده شود.»
معاون شهرسازی و معماری شهردار منطقه با حل شدن پایان‌کار شهرک بوعلی و انجام مراحل صدور پایان‌کار تنها راه مشکل شهرک‌های دیگر را این‌گونه عنوان می‌کند: «صدور پایان‌کار املاک تعاونی‌های 7 گانه موضوعی مدیریتی و قابل حل است و باید تعاملات آن بین دو سازمان انجام شود. البته در جلسه‌ای که چندی پیش در شورای‌شهر برگزار شد بناست تا بعد از تسویه مالکان مراحل صدور عدم خلافی به سرعت انجام شود. اما درباره شهرک پاسارگاد شهرداری تا زمانی که اختلافات داخلی حل نشود نمی‌تواند اقدامی انجام دهد. بنابراین مالکان جلسه‌ای بگذارند و بعد از توافق نتیجه را به شهرداری اعلام کنند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code