منطقه 2

تعریض یا یکطرفه شدن؟

نویسنده: زهرا خورشیدی
خیابان علامه‌طباطبایی از جمله معابر قدیمی منطقه است که با ساخت بزرگراه نیایش به 2 خیابان شمالی و جنوبی تقسیم شده است...
1395/10/22
 خیابان علامه‌طباطبایی از جمله معابر قدیمی منطقه است که با ساخت بزرگراه نیایش به 2 خیابان شمالی و جنوبی تقسیم شده است. خیابان علامه‌طباطبایی جنوبی در محله دریا با داشتن 12متر عرض از خیابان‌های پرترافیک منطقه به شمار می‌آید که ساکنانش را به ستوه آورد تا جایی که با نامه‌نگاری‌های متعدد با سازمان‌های مرتبط در نهایت موفق شدند مجوز ایجاد تغییراتی را در آن بگیرند. اما با گذشت زمان همچنان ترافیک این خیابان آزاردهنده است و یکی از دلایلش بی‌توجهی برخی از شهروندان به قوانین راهنمایی و رانندگی است. به همین دلیل رئیس پلیس راهور منطقه خبر داده که در صورت رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی توسط شهروندان این محدوده از منطقه تعریض یا یک‌طرفه می‌شود. در این گزارش معضلات ترافیکی این خیابان را همراه گفت‌وگو با رئیس پلیس راهور منطقه می‌خوانید.

آرامش نداریم
افزایش جریمه‌های راهنمایی و رانندگی در چند سال گذشته عامل بازدارنده‌ای بوده برای راننده‌هایی که قوانین اولیه راهنمایی و رانندگی مانند نبستن کمربند ایمنی، صحبت نکردن با تلفن ‌همراه در حین رانندگی و.... را رعایت نمی‌کنند. با این حال توقف‌های دوبل و سوبل در بعضی از معابر همچنان ادامه دارد. این مزاحمت‌ها با صدای بوق‌های ممتد رانندگانی که به دوبله یا سوبله پارک کردن خودروها معترضند دوچندان می‌شود. عشرت باقری، از ساکنان قدیمی خیابان علامه جنوبی، می‌گوید: «خانه ما نبش خیابان علامه قرار دارد و با اینکه پنجره‌های دوجداره نصب کرده‌ایم اما آنقدر سروصدای خیابان زیاد است که تقریباً هیچ‌وقت آرامش نداریم. صدای بوق ماشین‌ها و‌ گاه برخورد و تصادف خودروها را به وضوح در خانه می‌شنویم.» باقری ادامه می‌دهد: «در خیابان دریا دانشگاه علامه‌طباطبایی قرار دارد که تعدادی از دانشجویان آن صبح زود ماشین‌شان را در این خیابان پارک می‌کنند تا بعدازظهر که به خانه می‌روند. بعضی از آنها آنقدر جوان هستند که در پارک کردن یا از پارک درآوردن خودروشان مشکل دارند. گاهی یک ربع طول می‌کشد تا خودروشان را پارک کنند. این آلودگی صوتی است و مسئولان می‌توانند با ساخت پارکینگ یا حتی بن‌بست کردن خیابان آن را رفع کنند.»

پلیس به ترافیک رسیدگی نمی‌کند
علیرضا مهدوی‌راد، جوان 33 ساله‌ای که از 10 سال پیش در خیابان علامه‌جنوبی زندگی می‌کند، می‌گوید: «این خیابان کاملاً محلی است، اما پلیس به وضعیت آن رسیدگی نمی‌کند. هر خیابان شلوغی بالاخره چند ساعت از شبانه‌روز آرام می‌شود، اما اینجا هر روز، به‌خصوص صبح‌ها و بعدازظهرها، پر از خودرو است. خیلی از شهروندان برای اینکه سریع به کارشان برسند کنار خودروهایی که متوقف شده‌اند پارک می‌کنند، اما وقتی تعداد این توقف‌ها زیاد می‌شود ترافیک را به ابتدا و انتهای خیابان می‌کشاند. با وجود اینکه مانع‌هایی برای پارک‌های دوبل تعبیه شده است، اما تأثیری بر ترافیک نداشته و گاهی برای رسیدن به خانه مدت‌ها در ترافیک مانده‌ام.»

خودروهای متخلف باید جریمه شوند
مریم محمدی، دبیر شورایاری بلواردریا هم مدتی است که موضوع موضوع مشکلات خیابان علامه را پیگیری می‌کند. او می‌گوید: «دفتر شورایاری در خیابان حق‌طلب شرقی در خیابان علامه‌جنوبی قرار دارد و بارها شاهد ترافیک‌ آن بوده‌ام. از طرفی اهالی این مسئله را بارها مطرح کرده‌اند و ما آن را به گوش مسئولان رسانده‌ایم. مدتی است که ابتدا و انتهای خیابان را نیوجرسی گذاشته‌اند با این حال ترافیک همچنان وجود دارد. نیوجرسی در صورتی در این خیابان پاسخ می‌دهد که در تمام طول خیابان کار گذاشته شود. همچنین نیروهای پلیس راهور باید بیشتر در خیابان باشند تا خودروهای متخلف را جریمه کنند.»
محمدی اضافه می‌کند: «توقف‌های بیجا حتی برای مدتی کوتاه ساکنان این خیابان دوطرفه را می‌آزارد و نیاز است برای آن چاره‌ای اندیشیده شود تا در طولانی‌مدت نتیجه‌بخش باشد.»

رئیس پلیس راهور منطقه:
مراکز خرید و رستوران‌ها، پارکینگ مشتریان را تأمین کنند

سرهنگ عبدالعظیم مشایخی، رئیس پلیس راهور منطقه، درباره ترافیک خیابان علامه‌طباطبایی جنوبی می‌گوید: «درباره مشکل این خیابان 2 موضوع در حوزه راهنمایی و رانندگی قابل طرح است؛ یکی جداسازی و ایمن‌سازی حاشیه خیابان برای توقف‌ خودروها که انجام شده و دیگری صنوف مزاحم که دلیل اصلی ترافیک‌های کاذب در این محدوده هستند.» سرهنگ مشایخی ادامه می‌دهد: «از آنجایی که صنوف مزاحم از موارد ایجاد ترافیک هستند در فرایند اداری آنها را مجاب کرده‌ایم تغییر صنف بدهند یا پارکینگی برای مشتریان خود در نظر بگیرند. برای مثال رستوران شناخته شده‌ای که در شمال این خیابان وجود دارد که یکی از عوامل به‌وجود آورنده ترافیک است و این موضوع با اداره اماکن در میان گذاشته شده است. دانشگاه علامه طباطبایی و تعدد مراکز خرید در این خیابان هم مزید علت شده است.» رئیس پلیس راهور منطقه درباره اقدامات انجام شده اضافه می‌کند: «جداسازی حاشیه خیابان از مقابل دانشگاه به سمت شمال خیابان انجام شده است تا خودروها در یک ردیف توقف کنند. اگر خودرویی دوبله بایستد راننده پشت‌سر با بوق زدن راه را باز می‌کند. انحراف به چپ و ادامه مسیر که باعث راهبندان و ایجاد تصادف هم می‌شود تا حدی توسط نیروهای ما که تعدادشان محدود است و گشت‌های دوره‌ای دارند ساماندهی شده است. در نهایت در آینده اگر شورای ترافیک و سازمان‌های دیگر موافقت کنند احتمالاً این معبر را تعریض یا یکطرفه می‌کنیم تا مشکلات آن به طور کامل رفع شود.»

مدتی است که ابتدا و انتهای خیابان علامه جنوبی را نیوجرسی گذاشته‌اند. با این حال ترافیک همچنان وجود دارد. نیوجرسی در صورتی در این خیابان پاسخ می‌دهد که در تمام طول خیابان کار گذاشته شود.


ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code