منطقه 2

تفریح پشت درهای بسته

نویسنده: پرنیان سلطانی
بر اساس تقویم، یک هفته به آغاز تعطیلات تابستان زمان باقی است، اما برای دانش‌آموزان مقطع ابتدایی مدت‌هاست که تعطیلات تابستانی شروع شده...
1396/03/24
 بر اساس تقویم، یک هفته به آغاز تعطیلات تابستان زمان باقی است، اما برای دانش‌آموزان مقطع ابتدایی مدت‌هاست که تعطیلات تابستانی شروع شده. در این روزها که دغدغه بیشتر والدین ثبت‌نام بچه‌ها در کلاس‌های مختلف آموزشی، هنری و ورزشی است، نهادها و سازمان‌های مختلفی از جمله فرهنگسراها، خانه‌های فرهنگ،‌ سراهای محله، ورزشگاه‌ها و دیگر مراکز منطقه آستین همت بالا زده‌اند تا نقشی در غنی‌سازی اوقات فراغت کودکان و نوجوانان داشته باشند. اما در همین شرایط و در روزهایی که به تعطیلات تابستانی نزدیک می‌شویم، خبردار شدیم تنها زمین اسکیت محله سعادت‌آباد مدت‌هاست به حالت نیمه‌تعطیل درآمده و کودکان علاقه‌مند به این ورزش مفرح باید به جای زمین استاندارد، از پیاده‌راه‌های بوستان شقایق برای اسکیت استفاده کنند. به همین دلیل در آخرین روزهای فصل بهار به محله سعادت‌آباد رفتیم.

 430‌متر زمین بی‌استفاده
عقربه‌های ساعت 5 بعدازظهر را نشان می‌دهد که به بوستان شقایق می‌رسم. همان‌طور که شهروندان محله خبر داده‌اند، زمین اسکیت تعطیل است و خبری از هیاهوی بچه‌های اسکیت‌سوار نیست. چند بچه قد و نیم‌قد اطراف زمین اسکیت همراه با مادران‌شان در حال توپ‌بازی‌اند و کمی آن‌سوتر صدای شادی بچه‌ها از شهربازی چسبیده به زمین اسکیت به گوش می‌رسد.
 «مصطفی جمالی» مدیر محله سعادت‌آباد به سمت زمین اسکیت می‌آید و می‌گوید: «زمین در دهه 80 توسط شهرداری منطقه ساخته شد و از تیرماه سال 1393 در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت که این قرارداد تا پایان سال جاری تمدید شد. اما مدت‌هاست به حالت نیمه‌تعطیل درآمده و شهروندان منطقه نمی‌توانند از فضای 430‌مترمربعی استاندارد برای اسکیت بهره‌مند شوند.»
جمالی ادامه می‌دهد: «هر چند ماه یکبار، دوره آموزشی در این مجموعه برگزار می‌شود و هر روز 2ـ 3 ساعتی در زمین اسکیت باز است، اما دوباره تعطیل می‌شود. این در حالی است که حجم مراجعه کودکان اسکیت‌سوار به بوستان شقایق به قدری است که می‌توانیم بگوییم در صورت باز بودن زمین، این مجموعه ورزشی کوچک از 9 صبح تا 12 شب مشتری دارد! به نظر می‌رسد سوددهی 2 بوفه موجود در ابتدا و انتهای زمین اسکیت باعث شده تا مسئولان فعلی این زمین قید فضای ورزشی را بزنند و به درآمد همین 2 بوفه اکتفا کنند!»

 خطر کودکان را تهدید می‌کند
صحبت‌های مدیر محله سعادت‌آباد که به اینجا می‌رسد، متوجه خانم جوانی می‌شوم که با پسربچه 3 ساله‌اش در فضای سبز مقابل زمین اسکیت توپ‌بازی می‌کند. «زهراسادات موسوی» وقتی در جریان موضوع گزارش ما قرار می‌گیرد می‌گوید: «ساعت 6 و 7 بعدازظهر معمولاً در زمین اسکیت باز می‌شود که برای بسیاری از ما خانم‌های خانه‌دار، که می‌خواهیم به خانه‌هایمان برگردیم، دیر است و بچه‌های ما عملاً نمی‌توانند از آن استفاده کنند.»
بعد ادامه می‌دهد: «هر روز تعداد زیادی از بچه‌ها با کفش اسکیت به پارک می‌آیند و با دیدن بسته بودن زمین ترجیح می‌دهند از پیاده‌راه‌های بوستان بازی کنند. متأسفانه خود من بارها شاهد زمین خوردن بچه‌ها و آسیب دیدنشان در بوستان شقایق بوده‌ام. در حالی که اگر در ورودی زمین اسکیت از صبح باز باشد، بچه‌ها می‌توانند در محیطی ایمن بازی کنند.»

 ساعت‌کاری بیشتر، خدمات بیشتر
ساعت از 6 بعدازظهر گذشته که در ورودی زمین اسکیت باز می‌شود و چند کودک 5ـ 6 ساله، در حالی که دست پدر و مادرشان را گرفته‌اند، به زمین اسکیت می‌آیند. ساک‌های ورزشی روی دوش پدر و مادرها در کنار ساق‌بندها و کلاه‌های بچه‌ها نشان می‌دهد که از مشتری‌های زمین اسکیت هستند و برای حضور در دوره آموزشی آمده‌اند. سراغ یکی از پدرهای منتظر می‌روم و درباره موضوع گزارش‌مان صحبت می‌کنم. «کامران مؤمن‌زاده» که از 3 هفته پیش پسرش را به ورزشگاه کوچک محله می‌آورد می‌گوید: «من و همسرم شاغل هستیم، برای همین نمی‌توانیم پسرمان را زودتر به زمین اسکیت بیاوریم. در واقع این زمان برای ما بهتر است و به همین دلیل عملاً زیاد شدن ساعت‌کاری مجموعه فرقی به حال ما ندارد. اما به هر حال همه که شرایط ما را ندارند. شاید یک مادر خانه‌دار بخواهد فرزندش را صبح‌ها به اینجا بیاورد. برای همین اگر در اینجا همیشه باز باشد، مسلماً تعداد بیشتری از بچه‌های محله می‌توانند از خدمات آموزشی و تفریحی بهره‌مند شوند.»

 فقط 4 ساعت، آن هم در روزهای کاری!
با شروع کلاس آموزشی اسکیت برای بچه‌ها، راه دفتر مجموعه را پیش می‌گیرم تا صحبتی هم با مدیران این مجموعه داشته باشم. در دفتر مجموعه کسی حضور ندارد و گویا جز مربی داخل زمین قرار نیست نماینده‌ای از زمین اسکیت را ببینیم. یکی از والدین می‌گوید: «گویا مدیران مجموعه شعبه‌های دیگری هم دارند و به همین دلیل همیشه مسئول ثابتی در دفتر حضور ندارد. اگر با شماره‌های روی در ورودی تماس بگیرید، زودتر به نتیجه می‌رسید.» درست بالای سردر ورودی زمین اسکیت بنر زردرنگی نصب شده که روی آن 2 شماره تماس وجود دارد. نخستین شماره را می‌گیرم و خودم را مادر یکی از بچه‌های محله معرفی می‌کنم که قصد دارم فرزندم را به زمین اسکیت بیاورم. مسئول ثبت‌نام توضیح می‌دهد: «به جز پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها، هر روز از ساعت 19 تا 20 کلاس آموزشی داریم، بعد از آن هم تا ساعت 23 زمین در اختیار کودکانی قرار می‌گیرد که قصد دارند تفریحی بازی کنند. هزینه دوره آموزشی ما به ازای 10 جلسه یک ساعته، 300 هزار تومان است و سئانس تفریحی ما ساعتی 8 هزار تومان بدون ارائه کفش اسکیت و 16 هزار تومان با ارائه کفش اسکیت است.»
می‌پرسم: «برای تابستان ساعت کاری‌تان افزایش پیدا نمی کند؟» خانم مسئول ثبت‌نام از پشت خط پاسخ می‌دهد: «اغلب پدر و مادرها شاغل هستند و ما فقط عصرها کلاس داریم.»
گوشی را که قطع می‌کنم، به یاد پدرها و مادرهایی می‌افتم که فقط یک روز تعطیل را در اختیار دارند تا فرزندشان را برای تفریح بیاورند؛ در حالی که زمین اسکیت در بهترین زمان تعطیل است! فقط 4 ساعت فعالیت زمین اسکیتی که می‌تواند از صبح پذیرای ده‌ها کودک علاقه‌مند به این ورزش باشد، باعث شده تا بسیاری از شهروندان هم‌محله‌ای بارها و بارها صدای اعتراض خود را به گوش مدیر محله و شورایاران سعادت‌آباد برسانند.

پاسخ مسئول:
 با 1888 تماس بگیرید

موضوع زمین اسکیت سعادت‌آباد را با «مجید پریسایی»، مدیر اداره مشارکت‌های شهروندی شهرداری منطقه در میان می‌گذاریم تا برای خواست اهالی چاره‌ای بیندیشیم. او می‌گوید: «با توجه به گرمای هوا و استقبال کمی که شهروندان در ساعت‌های ابتدایی روز دارند، معمولاً قرارداد زمین‌های اسکیت به این‌ترتیب منعقد می‌شود که پیمانکار زمین را از ساعت 18 تا 24 در اختیار اهالی قرار دهد. تا جایی که بازرس‌هایمان بررسی کرده‌اند، پیمانکار زمین اسکیت این موضوع را رعایت می‌کند و در این ساعت‌ها زمین اسکیت محله سعادت‌آباد فعال است. اما اگر اهالی محله نسبت به افزایش ساعت‌کاری زمین اسکیت احساس نیاز می‌کنند، می‌توانند درخواست خود را از طریق سامانه 137 یا 1888 اطلاع دهند تا با بررسی‌های بیشتر و تعامل با پیمانکار، نسبت به انجام خواسته شهروندان اقدام کنیم.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code