منطقه 2

جمع کردن کیلو کیلو ته سیگار

نویسنده: رضا افراسیابی
سه هفته‌ای می‌شود که اهالی محله تهران‌ویلا آستین‌هایشان را بالا زده‌اند تا با کمک هم‌محله‌شان از تمیزی و زیبایی برق بزند. آنها دور هم جمع می‌شوند و وسایل ورزشی بوستان‌ها را رنگ می‌زنند، زباله‌ها را از کف خیابان جمع می‌کنند و کمپوست می‌سازند...
1395/10/22
 سه هفته‌ای می‌شود که اهالی محله تهران‌ویلا آستین‌هایشان را بالا زده‌اند تا با کمک هم‌محله‌شان از تمیزی و زیبایی برق بزند. آنها دور هم جمع می‌شوند و وسایل ورزشی بوستان‌ها را رنگ می‌زنند، زباله‌ها را از کف خیابان جمع می‌کنند و کمپوست می‌سازند. همچنین برنامه‌ریزی کرده‌اند تا نیازهای محله‌شان را شناسایی و برای برطرف کردن آنها تلاش کنند. تمامی این کارها در قالب کمپین «رسیدن به شهر تازه» اجرا می‌شود. در این گزارش با «‌‌فاطمه حسن‌نیا» دبیر کانون محیط‌زیست محله تهران‌ویلا و تعدادی از اعضای این کمپین گفت‌وگو کرده‌ایم.

اهالی نقش اصلی را دارند
حدود 2 ماه پیش، محله تهران‌ویلا به‌عنوان مجری کمپین «رسیدن به شهر تازه» در شهر تهران و در قالب طرح آزمایشی انتخاب شد و قرار است در آینده سایر محله‌ها هم این طرح را اجرا کنند. در این طرح اهالی نقش اصلی در پیشبرد اهداف کمپین دارند و باید دست به دست هم بدهند تا محله‌شان تمیز و نونوار شود. فاطمه حسن‌نیا، دبیر کانون محیط‌زیست محله تهران‌ویلا می‌گوید: «کسی که زباله‌ای را از روی زمین برمی‌دارد بدون‌‌ تردید دیگر زباله‌ای را روی زمین نمی‌ریزد و همین موضوع او را به نگهداشت نظافت شهر سوق می‌دهد. هدف از دعوت اهالی هم این است که خودشان برای نگهداشت محله‌شان دلسوزی کنند و سایرین را هم به اجرای این فرهنگ مسئولیت‌پذیری برای محل زندگی تشویق کنند.» اعضای کانون محیط‌زیست محله در حال حاضر 11 نفر هستند که حسن‌نیا درباره فعالیت‌های‌شان می‌گوید: «رنگ‌آمیزی وسایل ورزشی بوستان‌های محله، جمع‌آوری در بطری‌ها، پاکسازی معابر از زباله، تولید کمپوست‌، شناسایی مکان‌هایی برای کاشت درخت و ایجاد مخزن‌های زباله از فعالیت اعضای این کمپین است که تاکنون با همین نفرات محدود توانسته‌ایم همه این کارها را انجام دهیم و متأسفانه هنگام جمع‌آوری زباله‌ها نزدیک به 5‌کیلو ته سیگار جمع کردیم.»

بازیافت با چاشنی کار خیر
برای تولید کمپوست، اهالی محله با کمک هم وسیله‌ای درست کرده‌اند که می‌توان آن را دستگاه کمپوست‌ساز نامید. این دستگاه استوانه‌ای چوبی شیارهایی دارد که درون آن خاک ریخته می‌شود و زباله‌ها را داخل آن مخلوط می‌کنند و بعد از چند روز تبدیل به خاک می‌شود. حسن‌نیا می‌گوید: «با همکاری اعضای کمپین دستگاه کمپوست‌ساز ساخته‌ایم که اهالی می‌توانند آنها را در گوشه‌ای از خانه‌شان قرار دهند تا برای بازیافت زباله‌هایشان استفاده کنند. این وسیله حجم زیادی از خانه را اشغال نمی‌کند و اهالی با استفاده از آن می‌توانند به کاهش تولید پسماند و بازگشت مواد دورریز به چرخه طبیعت کمک کنند.» اعضای این کمپین در کنار انجام فعالیت‌هایشان کمک به نیازمندان را فراموش نکرده‌اند و چندی پیش سر رسید‌های استفاده نشده اهالی را جمع‌آوری کردند تا به دست دانش‌آموزان نیازمند در استان کهکیلویه و بویر احمد برسانند. او می‌گوید: «در کنار سررسیدهای استفاده نشده کمک‌های دیگری مانند نوشت‌افزار، پوشاک و کفش هم برای نیازمندان آنجا فرستاده‌ایم که همه با کمک خیّران محلی تهیه شده است.»

دعوت همسایه‌ها
«معصومه یوسف‌زاده» از 10 سال پیش در محله تهران‌ویلا زندگی می‌کند و به واسطه یکی از اهالی با این کمپین همراه شده است. می‌گوید: «وقتی با اهالی برای تمیزی محله تلاش می‌کنیم، روحیه‌مان خوب می‌شود. به‌عنوان مثال وقتی عکس رنگ‌آمیزی وسایل بوستان‌ها یا جمع‌آوری در بطری‌ها را به فرزندان و نوه‌هایم نشان می‌دهم، خیلی خوششان می‌آید و آنها هم می‌خواهند عضو کمپین شوند. از زمان عضویت در کمپین روی تابلو اعلانات ساختمانمان نوشته‌ام که درهای بطریتان را برای بازیافت و تهیه ویلچر به من بدهید. خوشبختانه همسایه‌ها هم همکاری  می کنند.»

تمرین حفظ محیط زیست
«مهرانگیز فضایی‌فر» از 10 سال پیش در محله تهران‌ویلا زندگی می‌کند. او درباره اینکه چرا در کمپین «رسیدن به شهر تازه» فعالیت می‌کند می‌گوید: «از دیدن اینکه کسی زباله‌اش را داخل خیابان بریزد ناراحت می‌شدم و دوست داشتم‌کاری انجام بدهم. در این کمپین همراه با اهالی نگهداری از محله و حفظ محیط‌زیست را تمرین می‌کنیم. نباید نسبت به وضعیت محل زندگی‌مان بی‌اعتنا باشیم و باید مثل خانه‌مان به تمیزی و زیبایی محله‌مان اهمیت بدهیم. همه ما باید کنار همدیگر نقاط ضعف محله‌مان را شناسایی و با همدلی آنها را برطرف ‌کنیم.»

محله را سرسبز می‌کنیم
«سکینه کشاورز» از 22 سال پیش در محله تهران‌ویلا زندگی می‌کند. می‌گوید: «همراه با اهالی فاصله ابتدای خیابان کوشک تا انتهای آن را برای شناسایی نقاط نیازمند به کاشت درخت، بررسی کرده‌ایم. همچنین مکان‌های مناسب برای قرار دادن مخزن زباله شناسایی شده که به شهرداری ناحیه اطلاع می‌دهیم. قرار است در اسفند ماه و همزمان با روز درختکاری این درخت‌ها را در نقاطی که از قبل شناسایی شده‌اند بکاریم. دوست دارم محله‌ام سرسبز باشد و امیدوارم اهمیت به محله در وجود همه اهالی نهادینه شود.»

رنگ‌های شاد بر وسایل ورزشی بوستان‌ها
«سوسن رضایی»، مسئول امور بانوان سرای محله، از یک سال پیش ساکن تهران‌ویلا شده، اما خوب و بد محله برایش اهمیت دارد. می‌گوید: «وسایل ورزشی در بوستان‌ها بیش از همه به چشم می‌آیند. به همین دلیل رنگ و قلم‌مو برداشتیم تا این وسایل را نونوار کنیم. همچنین برای ترغیب بیشتر اهالی به ورزش به وسایل رنگ‌های شاد زدیم. جالب اینجا بود که بعد از خشک شدن رنگ‌ها، تعدادی دانش‌آموز دختر با این وسایل ورزش کردند، درحالی که پیش از آن اصلاً سراغشان نمی‌رفتند.»

 کیسه‌های پارچه‌ای می‌دوزم
«فریده محمد قلی‌زاده» از ساکنان محله، می‌خواهد میزان مصرف شهروندان از کیسه‌های پلاستیکی کمتر شود. می‌گوید: «900 سال زمان می‌برد تا کیسه‌های پلاستیکی در طبیعت تجزیه شود. برای همین تصمیم گرفتیم فرهنگ «نه به کیسه پلاستیکی» و استفاده از کیسه پارچه‌ای را ترویج دهیم تا اهالی محله‌مان شروع‌کننده این حرکت مهم فرهنگی و زیست‌محیطی باشند. یک چرخ خیاطی در گوشه‌ای از میدان تره‌بار محله گذاشتیم و کیسه‌های پارچه‌ای دوختیم و بسیاری از اهالی هم به ما امید و انگیزه دادند و از این کار استقبال کردند. کیسه‌های پارچه‌ای را با وسایل ساده‌ای مثل گونی‌های برنج می‌دوختیم.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code