منطقه 2

حافظان گل‌ها

نویسنده: زهرا خورشیدی
این روزها در هر نقطه از شهر گل‌های رنگارنگی دیده می‌شود، گل‌هایی که‌ گاه در بوستان‌ها کاشته شده‌اند و‌ گاه در حاشیه بزرگراه‌ها و معابر...
1396/03/24
  این روزها در هر نقطه از شهر گل‌های رنگارنگی دیده می‌شود، گل‌هایی که‌ گاه در بوستان‌ها کاشته شده‌اند و‌ گاه در حاشیه بزرگراه‌ها و معابر. همچنین شهروندانی هستند که علاقه زیادی به گل و گیاه دارند و حتی در دوره‌های آموزشی پرورش گل و گیاه شرکت می‌کنند تا اطلاعاتشان دراین‌باره بیشتر شود. در منطقه ما هم تعداد این افراد و به‌ویژه در میان بانوان کم نیست. در آستانه روز گل و گیاه (25 خردادماه) با تعدادی از این شهروندان علاقه‌مند به گل گفت‌وگو کرده‌ایم.

حافظ محیط‌زیست هستیم
«نسرین پیهانی»، از ساکنان خیابان اطاعتی، از کودکی به گل و گیاه علاقه داشته و حالا ده‌ها گلدان گل در خانه‌اش دارد. پیهانی در خانه‌ای اجاره‌ای سکونت دارد، اما این موضوع باعث نشده گلدان‌هایش را رها کند. می‌گوید: «نه تنها خودم بلکه فرزندانم هم به گل و گیاه علاقه دارند و دیگران را به کاشت گل تشویق می‌کنیم. معتقدم با این کار به محیط‌زیست کمک می‌کنم.»

پرورش 300 گل در خانه
«عباس شیخ‌الاسلامی» از یک سال و نیم پیش با مرکز گل و گیاه شهرآرا آشنا شده و از همان دوران شروع به کاشت گل و گیاه کرده است. شیخ الاسلامی، علاوه بر انواع گلدان، با وسایل بازیافتی مختلفی برای تزیین خانه‌اش می‌سازد و حتی آن را به دیگران آموزش می‌دهد. می‌گوید: «حدود 300 گلدان دارم که هرکدام برایم حکم فرزند را دارند. پرورش گل و گیاه باعث شده تا اوقات فراغتم به خوبی سپری شود و دیگر حس تنهایی ندارم»

تفریحم گذران وقت با گل‌هاست
برای «گیتی حسینی» بهترین تفریح و سرگرمی رفتن به گل‌فروشی و سپری کردن وقت در میان گل‌هاست. حسینی ده‌ها گلدان در خانه‌اش دارد و می‌گوید: «در تمامی روزهای برپایی نمایشگاه گل و گیاه هر روز به این مکان می‌رفتم و از دیدن گل‌ها لذت می‌بردم. خوشحالم که در هر منطقه مراکز آموزشی هست که باعث می‌شود شهروندان با گیاهان مختلف آشنا شوند و بتوانند در ارتقای فضای سبز محله‌شان کمک کنند.»

گل، بهترین هدیه من
«مهناز خلیلی» از کودکی با گل و گیاه آشنا بوده و در دوره دبیرستان گلدان‌های زیادی را پرورش داده است. او حالا در آپارتمان خانه‌اش صدها گلدان دارد و بهترین هدیه به دیگران را گل می‌داند و به اقوام و اطرافیانش از گلدان‌های خودش هدیه می‌دهد. می‌گوید: «دوستان و آشنایان من را با گلدان‌هایم می‌شناسند.»

آموزش رایگان به هم‌محله‌ای‌ها
«احمد واثق» از استادان دانشگاه تهران در رشته کشاورزی است. او در محله شهرآرا زندگی می‌کند و به شکل اتفاقی با مرکز آموزش گل و گیاه شهرآرا آشنا شد و با پیشنهاد مدیر مرکز تصمیم گرفت برخی از ساعت‌های خود را به شهروندان اختصاص دهد. یعنی برای شهروندان کلاس‌های آموزشی رایگاه برگزار می‌کند. می‌گوید: «خودم تخصص داشتم و در خانه‌ام انواع گل‌ها را پرورش می‌دهم. حالا هم خوشحالم که می‌توانم بخشی از تخصصم را به دیگران آموزش بدهم.»

از گل‌ها نگهداری کنیم
«مرضیه بهمن‌پور» نه تنها خودش بلکه تمام اعضای خانواده‌اش، در زمینه گل و گیاه و حتی کاشت درخت فعالیت می‌کنند و حالا باغ میوه‌ای دارند که به آن رسیدگی می‌کنند. بهمن‌پور از ساکنان محله تهران ویلاست و تلاش کرده در محوطه بیرونی خانه‌اش هم فضای سبز ایجاد کند. می‌گوید: «در باغچه کوچک جلو خانه‌مان درخت کاشتم و حتی بذر انواع گل‌ها را متناسب با فصل می‌کارم، اما برخی اوقات شهروندان این گل‌ها را می‌کنند. کاش یاد بگیریم از گل‌ها نگهداری کنیم.»

کاش تبلیغات بیشتر شود
«عزیز دیوانی» و همسرش، با رود به سن بازنشستگی، بیشتر اوقات خود را در پارک یا در خانه سپری می‌کردند تا اینکه 6 ماه پیش با مرکز گل و گیاه اشرفی اصفهانی آشنا می‌شوند. دیوانی و همسرش در کلاس‌های این مرکز شرکت کرده و حالا نه تنها در خانه خود، بلکه در زمین پدری‌اش انواع گل و گیاه را کاشته و دیگر اوقات فراغتش بیهوده سپری نمی‌شود. می‌گوید: «کاش تبلیغات چنین مراکزی بیشتر بود تا افرادی مثل من می‌توانستند برای خود مشغولیت پیدا کنند تا به روحیه‌شان کمک شود.»



ارسال پیام اشتراک



 
 
 Security code