منطقه 2

حضور 10 موتورلانس در محله

نویسنده: ثریا رسولی
این روزها اگر در ساعت‌های اوج ترافیک از میدان‌های اصلی منطقه عبور کرده باشید، احتمالاً افرادی را دیده‌اید که روی موتوری با آرم اورژانس تهران نشسته‌اند یا اگر با 115 و اورژانس تماس گرفته باشید، شاید نخستین کسی که به محل رسیده فردی با موتور و کلی تجهیزات بوده و پس از آن آمبولانس در محل حاضر شده است...
1396/09/01
 این روزها اگر در ساعت‌های اوج ترافیک از میدان‌های اصلی منطقه عبور کرده باشید، احتمالاً افرادی را دیده‌اید که روی موتوری با آرم اورژانس تهران نشسته‌اند یا اگر با 115 و اورژانس تماس گرفته باشید، شاید نخستین کسی که به محل رسیده فردی با موتور و کلی تجهیزات بوده و پس از آن آمبولانس در محل حاضر شده است. این موتورها در سیستم اورژانس کشور به عنوان «موتورلانس» شناخته می‌شوند. در منطقه ما هم در یک ماه گذشته تعداد موتورلانس‌ها افزایش یافته و بیشتر مأموریت‌ها توسط مأموران موتورسوار انجام شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره موتورلانس‌ها و خدماتشان به شهروندان سراغ دکتر «محمدرضا صمدپور» رئیس اورژانس غرب تهران رفتیم. به گفته موتورلانس‌ها در تکه دوم پایتخت با توجه به تعداد بزرگراه‌ها، حجم‌‌ ترددها و ترافیک‌هایش یک نیاز اساسی است.
  •  آقای دکتر، درباره موتورلانس‌ها توضیح می‌دهید؟
هر ۵ دقیقه یک حادثه مغزی و هر ساعت چند حادثه قلبی در پایتخت رخ می‌دهد. در این میان سرعت رسیدن بر بالین بیمار یا مصدوم کمک زیادی به کاهش معلولیت یا فوت بیمار می‌کند. اما ترافیک و شلوغی معابر بیشتر اوقات برای آمبولانس‌ها دردسرساز است. به همین دلیل «موتورلانس»‌ها از مرداد ماه امسال به ناوگان اورژانس زمینی تهران اضافه شدند تا خدمت‌رسانی در مدت زمان کمتری صورت بگیرد. البته از موتورها به‌عنوان بیمارستان‌های کوچک هم نام برده می‌شود. چراکه به دستگاه‌های بسیار پیشرفته مجهز شده و خدمات اولیه و حتی ثانویه‌ای را به بیماران و مصدومان حوادث ترافیکی، بیماری‌های قلبی، مغزی و زایمان ارائه می‌دهند.
  •  یعنی موتورسوار امکانات مختلفی مانند آمبولانس را با خود به همراه دارد؟
بله. هر موتور مجهز به دستگاه نوار قلب، اکسیژن‌رسان، ست زایمان و احیا، دستگاه فشارخون، دستگاه گلوکومتر (تست قند خون)، ویدیو لارنگسکوپ (دیدن حلق، ورودی نای و حنجره برای لوله‌گذاری در بیماران اورژانسی) و... است که این دستگاه‌ها همگی در بخش‌های مختلف موتور جانمایی شده‌اند.
  •  در منطقه ما چه تعداد از این موتورها وجود دارد؟
تعداد موتورلانس‌ها در شهر تهران به 200 دستگاه می‌رسد و سهم منطقه ما از این تعداد 10 موتور است.
  •  محل استقرار موتورلانس‌های منطقه کجاست؟
منطقه 2 محدوده‌ای وسیع با ترافیک و جمعیت زیاد است. به همین دلیل ما برای نیروهای موتورلانس دو ساعت‌کاری پیش‌بینی کرده‌ایم. یعنی اینکه از ساعت 7 تا 10 صبح که اوج ترافیک در منطقه است، موتورلانس‌ها در میدان‌های اصلی و معابر پر‌ تردد مانند میدان‌های صنعت، توحید، طهرانی‌مقدم، صادقیه و خیابان‌های مرزداران، کوی نصر (گیشا)، ستارخان، طرشت، دریان‌نو و... مستقر می‌شوند. در ساعت‌های دیگر هم مأموران در بخش های مختلف منطقه مانند  مقابل مراکز فرهنگی و پرتردد حضور دارند تا شهروندان حس کنند که نیروهای اورژانس همیشه در کنارشان هستند. البته اگر حادثه رخ دهد از همان محل به ماموریت اعزام می شوند.
  •  در منطقه چند پایگاه موتورلانس وجود دارد؟
 7 پایگاه اورژانس در محله‌های طرشت، شهرک غرب، جلال آل احمد، برق آلستوم و... داریم که محل استقرار آمبولانس‌ها هم هست. البته تنها مشکل ما در بین محله‌های منطقه 2 محدوده مرزداران است. چون این بخش از منطقه با وجود جمعیت زیادش از داشتن پایگاه اورژانس محروم است. حالا هم گرچه در ساعت‌های ترافیک 2 دستگاه موتورلانس در خیابان مرزداران مستقر می‌شود اما برای ساعت‌های غیرترافیکی مکانی برای استقرار نیروها نداریم و به همفین دلیل‌گاه در این محدوده همچنان مدت زمان رسیدن آمبولانس زیاد است.
  •  از زمــــان ورود موتورلانس‌ها تغییری در رسیدن نیروهای اورژانس ایـجاد شده است؟
منطقه 2 محدوده‌ای شلوغ با ترافیک بالا و شبکه بزرگراهی وسیع است و به همین دلیل در گذشته خدمت‌رسانی در این محدوده چندان آسان نبود. اما حالا با ورود موتورلانس‌ها مأموران ما در کمتر از 12 دقیقه و ‌گاه حتی 5 دقیقه بر بالین بیمار یا مصدوم می‌رسند و کارهای اولیه امداد و نجات را انجام می‌دهند و در صورت نیاز پس از آن آمبولانس به محل می‌رسد.
  •  مأموران موتورلانس‌ها چطور انتخاب می‌شوند؟
نیروهای موتورلانس از بین افراد آموزش‌دیده با مدرک تحصیلی کارشناسی و کاردانی در رشته‌های پرستاری، بیهوشی، فوریت‌های پزشکی و اتاق عمل انتخاب شده‌اند.
  •  در آینده به تعداد موتورلانس‌های منطقه اضافه می‌شود؟
در شرایط فعلی توانسته‌ایم پاسخگوی شهروندان باشیم و اهالی هم رضایت دارند. اما اگر در آینده ایستگاه مرزداران فعال شود، احتمالاً برای این مکان هم موتورلانس‌های جدیدی را در نظر بگیریم.
  •  برای ایجاد ایستگاه جدید‌کاری صورت گرفته است؟
پیگیری‌هایی از شهرداری منطقه و ستاد بحران داشته‌ایم، اما هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم. چون نیاز به فضایی داریم که 24 ساعته مأموران و خودروهای ما مستقر شوند. البته اگر شهروندان یا خیّران چنین فضایی را داشته باشند و معرفی کنند می‌توانیم با همکاری آنها ایستگاهی دایر کنیم که به نفع اهالی است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code