منطقه 2

درخشش ستاره‌ها در مستطیل مهربانی

نویسنده: پرنیان سلطانی
همه‌چیز مانند دوشنبه‌های دیگر است. چهره‌های شناخته شده دنیای هنر از جمله خواننده‌ها، آهنگسازها، ترانه‌سراها و بازیگران در کنار فوتبالیست‌های سال‌های نه چندان دور یکی‌یکی قدم به زمین چمن شهرداری منطقه می‌گذارند تا خودشان را برای شرکت در مسابقات خیرخواهانه آماده کنند...
1396/09/08
 همه‌چیز مانند دوشنبه‌های دیگر است. چهره‌های شناخته شده دنیای هنر از جمله خواننده‌ها، آهنگسازها، ترانه‌سراها و بازیگران در کنار فوتبالیست‌های سال‌های نه چندان دور یکی‌یکی قدم به زمین چمن شهرداری منطقه می‌گذارند تا خودشان را برای شرکت در مسابقات خیرخواهانه آماده کنند. با دورهم جمع شدن تیم «ستارگان هنر ایران»، تمرین تیم مانند دوشنبه‌های دیگر آغاز می‌شود؛ با این تفاوت که این بار شلوغ‌تر از همیشه به نظر می‌رسد. ده‌ها شهروند هم‌محله‌ای خودشان را به خیابان «بخشایش» سعادت‌آباد رسانده‌اند تا کمک‌های غیرنقدی خود را در اختیار هنرمندان قرار دهند و آنها کمک‌های‌شان را به زلزله‌زدگان کرمانشاه برسانند. ما هم در این شب خاص به دیدار هنرمندان نام‌آشنای کشورمان رفتیم تا از کمپین تیم ستارگان هنر ایران با عنوان «ما هم با شما هستیم» گزارشی تهیه کنیم.

 700 بازی خیریه
عقربه‌های ساعت 7 عصر را نشان می‌دهد که «حمید حامی»، «علی لهراسبی»، «علی عبدالمالکی»، «محمدرضا عیوضی»، «پویا امینی»، «رضا صفایی‌پور» و «نیما نکیسا» و دیگر اعضای تیم یکی یکی خودشان را به زمین چمن شهرداری منطقه می‌رسانند.
قبل از شروع تمرین فرصتی دست می‌دهد تا دقایقی با «هومن جوادی» مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره باشگاه «ستارگان هنر ایران» گفت‌وگو کنیم و با او درباره کمپینی که این روزها در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود هم صحبت شویم. جوادی که خودش یکی از آهنگسازان نام‌آشنای کشور است و تجربه حضور در همه تیم‌های فوتبال هنرمندان را دارد، درباره تأسیس این باشگاه می‌گوید: «سال 1379 نخستین تیم هنرمندان تشکیل شد و من هم افتخار حضور در آن را داشتم. 2 سال بعد با زلزله قزوین و زنجان کار تیم وارد مرحله جدیدی شد و به نفع زلزله‌زده‌های قزوین و زنجان بازی دوستانه برگزار کردیم. از آن روز کار تیم هنرمندان جسته و گریخته ادامه پیدا کرد تا اینکه سال 1390 باشگاه «ستارگان هنر ایران» را به ثبت رساندیم و تاکنون با حضور چهره‌های هنری و ورزشی از جمله پویا امینی، نیما نکیسا، حمید حامی، بابک زرین، رامین راستاد، بهنام بانی، امیرعباس گلاب، سید جواد هاشمی، مهدی ماهانی، فرهاد جواهرکلام، منوچهر هادی، علی لهراسبی، علی عبدالمالکی و... قریب به 700 بازی خیریه به نفع آسیب‌دیدگان، بیماران خاص، ایتام و نیازمندان برگزار کرده‌ایم.»

 کمپینی برای کمک به زلزله‌زدگان
ممکن است شما هم در شبکه‌های مجازی کمپین «ما هم با شماییم» را دیده باشید. کمپینی که توسط باشگاه ستارگان هنر ایران راه‌اندازی شد تا چهره‌های شناخته شده دنیای هنر و ورزش، کمک‌های نقدی و غیرنقدی شهروندان را به دست زلزله‌زدگان کرمانشاه برسانند. جوادی با اشاره به استقبال بسیار خوب مردم از این کمپین می‌گوید: «از آنجا که اصل تیم هنرمندان با زلزله زنجان و قزوین آغاز شد، در تمامی حوادث ناگوار از جمله زلزله بم، اهر، هریس و ورزقان و همچنین زلزله کرمانشاه خودمان را موظف می‌دانیم که برای کمک‌رسانی به هموطنان نیازمند پا پیش بگذاریم. به همین دلیل با مشارکت خیریه‌های «عترت بوتراب» و «آینده سبز» کمک‌های غیرنقدی مردم شامل چادر، پتو، البسه، کنسرو، خرما، شیرخشک، لوازم بهداشتی و... را در چند نوبت به کرمانشاه فرستادیم. ضمن اینکه قرار است با مدیریت «علی خسروی» داور بازنشسته فوتبال و «فریبا کوثری» بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، با کمک‌های نقدی جمع‌آوری شده از سوی مردم برای مناطق زلزله‌زده غرفه تهیه کنیم.»

هدف، انجام کار خیر
تمرین بچه‌های تیم ستارگان هنر ایران آغاز می‌شود و چهره‌های شناخته شده هنری و ورزشی خودشان را آماده چند دیدار دوستانه برابر تیم‌های شهرهای مختلف می‌کنند تا همه عواید آن صرف بازسازی ساختمان‌های تخریب‌شده شود. از طرف دیگر شهروندان کمک‌های غیرنقدی‌شان را در گوشه‌ای از زمین چمن روی هم انبار می‌کنند تا هرچه سریع‌تر به دست زلزله‌زدگان کرمانشاه برسد. «علی فرهنگی» مسئول روابط‌عمومی باشگاه و مربی بدنساز تیم در حال جابه‌جایی کمک‌های مردمی و آماده‌سازی آنها برای ارسال به مناطق زلزله‌زده می‌گوید: «اسم تیم ما باشگاه خیریه ستارگان هنر ایران است و به همین دلیل طبیعی است که هر وقت احساس کنیم می‌توانیم کمکی برای مردم انجام بدهیم، دورهم جمع می‌شویم. در حال حاضر کمک‌های مردمی را در چند نوبت ارسال کرده‌ایم و قرار است چند روز دیگر با سفر به شهرهای مختلف و انجام بازی‌های دوستانه، نقش کوچکی در بهبود وضع زندگی زلزله‌زدگان کرمانشاه داشته باشیم.»

سفر به کرمانشاه برنامه تیم هنرمندان
عقربه‌های ساعت 9 شب را نشان می‌دهد که تمرین تیم ستارگان هنر ایران به پایان می‌رسد. مسئولان باشگاه کمک‌های جمع‌آوری شده را بار 5 خودرو وانت می‌کنند و به خیریه عترت بوتراب واقع در میدان آرژانتین می‌فرستند تا خیلی زود به دست زلزله‌زدگان کرمانشاه برسد. وقت رفتن از «حسین شمسایی» سرپرست باشگاه درباره برنامه‌های پیش‌روی تیم فوتبال هنرمندان می‌پرسم که پاسخ می‌دهد: «همین روزها برای برگزاری دیدارهای دوستانه به ارومیه، کرمانشاه، اصفهان و... سفر می‌کنیم. همچنین هفدهم آذرماه یک بازی دوستانه به نفع زلزله‌زدگان کرمانشاه در تهران برگزار می‌کنیم که دربی بین هنرمندان استقلالی و هنرمندان پرسپولیسی است.» شمسایی ادامه می‌دهد: «سعی داریم تقریباً هر 20 روز یکبار بازی دوستانه برگزار کنیم تا کمک‌ها برای زلزله‌زدگان کرمانشاه قطع نشود. تمامی عواید این بازی‌ها هم صرف ساخت خانه‌ها و ساختمان‌های تخریب شده هموطنان عزیزمان در استان کرمانشاه خواهد شد.»

مسئولیت اجتماعی هنرمندان
«علی لهراسبی»، خواننده نام‌آشنای کشور که علاوه بر اجرای رایگان موسیقی در بنیادهای خیریه، مدت‌هاست با تیم ستارگان هنر ایران همراه شده و به نفع بیماران، ایتام و نیازمندان فوتبال بازی می‌کند، درباره پیشقدم شدن این تیم برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی می‌گوید: «انجام کارهای اینچنینی نه لطف است و نه کار بزرگی است بلکه وظیفه و مسئولیت اجتماعی هنرمندان به حساب می‌آید. اینکه لطف خدا شامل حال ما شده و ما چهره شناخته‌شده‌ای بین مردم هستیم، خود به خود این مسئولیت را هم روی دوش‌مان می‌گذارد که در چنین اوضاعی پیشقدم شده و‌ کاری انجام دهیم.»

ترغیب مردم به کمک
«حمید حامی»، خواننده سرشناس پاپ، یکی از همراهان همیشگی کارهای خیر است. این را می‌شود از حضور طولانی‌مدتش در تیم‌های مختلف فوتبال و بسکتبال هنرمندان و شرکت در بازی‌های خیرخواهانه این تیم‌ها متوجه شد. وقتی از او نظرش را درباره اقدامات اخیر هنرمندان در کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه می‌پرسیم می‌گوید: «هنرمندان هم قسمتی از مردم هستند و بی‌شک توان مالی‌شان اجازه نمی‌دهد تا به تنهایی‌کاری اثربخش برای بازماندگان حادثه‌ای تلخ مانند زلزله کرمانشاه انجام دهند. اما وقتی پیشقدم می‌شوند و مردم با شناخت و اعتمادی که به آنها دارند، بیشتر در این راه خیر قدم می‌گذارند، نتیجه بسیار خوبی در پی خواهد داشت.»

بیشتر از هرکسی، وظیفه ماست
«از آنجایی که لطف مردم شامل حال ما شده و اعتماد آنها نسبت به ما بیشتر است، پیشقدم شدن در کارهای خیر و جمع‌آوری کمک برای زلزله‌زدگان بیشتر از هر کسی وظیفه ماست.» این را «علی عبدالمالکی» خواننده جوان کشورمان می‌گوید و ادامه می‌دهد: «انجام چنین فعالیت‌هایی نه تنها باعث جمع‌آوری کمک بیشتر برای حادثه‌دیدگان می‌شود بلکه به خودمان هم کمک می‌کند تا حال بهتری داشته باشیم. بازگشت انرژی مثبت حضور در چنین برنامه‌هایی در زندگی شخصی‌مان باعث شده تا سعی کنیم فارغ از همه مشغله‌ها، حتماً زمانی را هم به انجام بازی‌های خیرخواهانه و مشارکت‌های اینچنینی اختصاص دهیم.»


انجام کار خیر؛ فلسفه حضور ما
«پویا امینی» با اینکه زانویش را عمل کرده و نمی‌تواند با هم‌تیمی‌هایش تمرین کند، اما خودش را به زمین چمن شهرداری منطقه رسانده است. می‌گوید: «حضور مداوم و شرکت در مسابقات خیرخواهانه باعث شده تا دور بودن از این تیم و تشکیلات برایم سخت باشد و احساس خلأ کنم. برای همین حتی وقتی نمی‌توانم تمرین کنم هم می‌آیم و کنار بچه‌ها هستم.»
امینی ادامه می‌دهد: «فلسفه حضور و دورهمی ما انجام کار خیر است. به همین دلیل در شرایطی که زلزله کرمانشاه قلب همه مردم را به درد آورده، مسلماً ما هم وظیفه خودمان می‌دانیم که گامی برای کمک‌رسانی به هموطنان‌مان برداریم.»

کاری که از دستمان برمی‌آید
«رضا صفایی‌پور» بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون یکی از قدیمی‌های تیم فوتبال هنرمندان است که به نوعی در شکل‌گیری این تیم از اوایل دهه 80 نیز نقش داشته است. صفایی‌پور که به گفته خودش همراه با تیم هنرمندان به تمام شهرهای کشور سفر کرده، درباره جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای زلزله‌زدگان کرمانشاه می‌گوید: «تیم فوتبال هنرمندان با زلزله قزوین و زنجان شکل گرفت و به همین دلیل از همان ابتدا دغدغه همه ما انجام کارهای خیرخواهانه بود. به هر حال این‌کاری است که از دستمان برمی‌آید و خدا را شکر می‌کنم که بخشی از این جریان خداپسندانه هستم.»

ادامه راه جهان‌پهلوان «تختی»
«نـیـما نـکـیسا»، دروازه‌بان سابق تیم‌ملی و باشگاه پرسپولیس که این روزها سرمربی تیم ستارگان هنر ایران است، درباره کمپین «ما هم با شماییم» می‌گوید: «این حرکتی است که جهان‌پهلوان تختی با زلزله بوئین‌زهرا آغاز کرد و این روزها ما هم سعی می‌کنیم راه او را ادامه دهیم.»
او ادامه می‌دهد: «البته اینکه ما در کشوری با مردمان مهربان و دلسوز زندگی می‌کنیم، نباید خدایی نکرده باعث شود دولت یا نهادهای ذی‌ربط خودشان را کنار بکشند. در گام اول این وظیفه دولت است که به ملتش خدمت کند و بعد از آن می‌توان روی کمک مردم حساب کرد.»

زیبایی خدا را در بندگانش دیدم
«محمدرضا عیوضی» خواننده موسیقی پاپ که سابقه حضورش در تیم هنرمندان به حدود 20 سال پیش می‌رسد، با بیان این مطلب که بعد از وقوع زلزله تلخ و دردناک کرمانشاه زیبایی خدا را در نوعدوستی بندگانش مشاهده کرده می‌گوید: «در کنار این مردم مهربان و نوعدوست، ما هم سعی کردیم نقشی در این کمک‌رسانی داشته باشیم. ضمن اینکه هدف ما از ابتدا این بود که هنرمندان الگوی سالمی برای جوان‌ها باشند. جوان‌ها ببینند که بازیگران، خواننده‌ها و کسانی که دوست‌شان دارند در گام اول ورزش و تندرستی را سرلوحه خودشان قرار داده‌اند و در گام بعدی همواره در کارهای خیر پیشقدم هستند.»

دست در دست هم دهیم به مهر
مؤسسه «عترت بوتراب»، خیریه‌ای است که از 4 سال پیش با هدف حمایت از ایتام 5 استان محروم کشور دایر شد و حدود 7 هزار کودک ساکن در استان‌های آذربایجان غربی، ایلام، کرمانشاه، کهکیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری را تحت پوشش دارد. در حاشیه جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای زلزله‌زدگان کرمانشاه، «علی‌اصغر جوانشیر» مدیرعامل این مؤسسه با بیان این مطلب که عترت بوتراب حامی هزار کودک و نوجوان یتیم در کرمانشاه است می‌گوید: «آشنایی با آقای جوادی و تیم ستارگان هنر ایران باعث شد تا با یک کار مشارکتی و حضور چهره‌های سرشناس کشور، دست در دست هم دهیم و کمک‌های مردمی را برای زلزله‌زدگان کرمانشاه جمع‌آوری کنیم. ضمن اینکه این تیم مسابقاتی را هم در ادامه برگزار می‌کند که تمام عواید آن صرف ساخت ساختمان‌های تخریب شده در کرمانشاه خواهد شد.»
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code