منطقه 2

رایگان مشاوره بگیرید

نویسنده: زهرا خورشیدی
برای هرکدام از ما پیش آمده است که در هنگام عبور از معابر شهروندانی را ببینیم که در حال بحث و جدل درباره موضوعی هستند، مثلاً شهروندی از اینکه همسایه‌اش هر شب زباله‌هایش را جلو دیوار خانه او قرار می‌دهد شاکی است یا زن و شوهری که درباره مسائل زندگی‌شان با سر و صدای زیاد مشاجره می‌کنند...
1396/03/24
 برای هرکدام از ما پیش آمده است که در هنگام عبور از معابر شهروندانی را ببینیم که در حال بحث و جدل درباره موضوعی هستند، مثلاً شهروندی از اینکه همسایه‌اش هر شب زباله‌هایش را جلو دیوار خانه او قرار می‌دهد شاکی است یا زن و شوهری که درباره مسائل زندگی‌شان با سر و صدای زیاد مشاجره می‌کنند. چند دهه گذشته این دست از اختلافات در محیط‌های بسته و با کمک ریش‌سفیدان رفع می‌شد اما این روزها گاهی این مشکلات به عرصه عموم آمده و حتی بدون راه‌حل باقی می‌ماند. نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یکی از متولیان پرونده‌های قضایی چند سال است که برنامه‌ای رایگان در بعضی از مناطق اجرا کرده تا شهروندان بتوانند درباره مشکلات خود از کارشناسان متخصص مشاوره بگیرند. مرکز مشاوره نیروی انتظامی غرب تهران شامل مناطق 2، 5 و 22 در محله مرزداران غربی قرار دارد که توانسته در مدت بیش از 10 سال به شهروندان زیادی مشاوره دهد. اگر شما هم می‌خواهید از امکانات این مرکز بهره‌مند شوید بسته کامل راهنمای زیر را که با کمک سروان «محمدرضا خوشرو» تهیه شده بخوانید.

    چرا مرکز مشاوره در نیروی انتظامی؟  
در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران واحدی به نام معاونت اجتماعی از سال 1379 تصمیم گرفته است مر‑ه‌اندازی کند.
این مراکز با آگاه کردن شهروندان، علاوه‌  بر پیشگیری از جرائم، باعث کاهش آمار تخلفات هم می‌شود. برای این کار حتی لوح‌های فشرده‌ای تهیه شده که در مدارس منطقه توسط مشاوران به نمایش درمی‌آید. از آنجایی که مشاوره‌ها رایگان هستند مخاطبان زیادی از شمال غرب تهران به منطقه ما و محله مرزداران غربی مراجعه می‌کنند.

 چه کسانی مشاوره می‌دهند؟
مشاوره‌دهندگان نیروی انتظامی مرزداران غربی با توجه به حضور مستمرشان در منطقه می‌دانند بیشترین مشکلات یک محل یا شهروندان در کدام حوزه است و چگونه می‌توانند آنها را راهنمایی کنند. این افراد متخصصان علوم تربیتی، روان‌شناسی بالینی، روانپزشکی و مددکاری اجتماعی هستند و در رده کارشناسی ارشد یا دکترا رشته‌های مرتبط تحصیل می‌کنند. در مرکز مشاوره منطقه 5 کارشناس وجود دارد که شهروندان را در هر گروه سنی راهنمایی می‌کند. البته تمامی موارد محرمانه بوده و هیچ نهاد و گروهی به اطلاعات مراجعه‌کننده‌ها دسترسی ندارد.

 چگونه می‌توانیم از مشاوره استفاده کنیم؟
برای مشاوره باید با تعیین وقت قبلی به مرکز مراجعه کنید یا باید نامه‌ای از کلانتری‌ها و دادسراها در قالب معرفینامه
داشته باشید.  شماره تماس مرکز مشاوره مرزداران غربی 44227515 است و بین ساعت 8 تا 14:30 برای مشاوره به شما وقت می‌دهد. یکی دیگر از روش‌ها تماس با مرکز فوریت‌های پلیس 110 است. در این صورت از اپراتور درخواست کنید تا شما را به یکی از مراکز مشاوره نیروی انتظامی تهران وصل کنند. مرکز مشاوره هم در محدوده سرای محله مرزداران غربی قرار دارد.

 نتیجه‌ مشاوره‌های رایگان در منطقه
به گفته مسئول مرکز مشاوره نیروی انتظامی مرزداران غربی کارگاه‌های آموزشی در ‌سراهای محله، مدارس و کارخانه‌های منطقه باعث شده است آمار نزاع‌ها و اختلاف‌ها در منطقه کاهش پیدا کند. با اینکه این مسئول طبق ضوابط از ارائه آمارهای محلی خودداری می‌کند اما یکی از دستاوردهای این مشاوره‌های رایگان و استقبال شهروندان را آگاهی آنها می‌داند که باعث شده مشکلات را خودشان بدون مراجعه به مراکز قضایی حل کنند یا با چند جلسه کوتاه‌مدت به تفاهم برسند و مانع از ایجاد جرم‌های بیشتر و بزرگ‌تر شوند.

    در چه زمینه‌ای مشاوره می‌دهند؟
در مرکز مشاوره نیروی انتظامی مرزداران غربی شهروندان می‌توانند از خدمات مشاوره‌ بالینی، حقوقی، اجتماعی، ازدواج و طلاق و... استفاده کنند و نکاتی را بیاموزند که شاید هر کسی از وجود آنها باخبر نیست و ممکن است با اطلاع از این موارد کوچک از طی کردن پروسه‌های قضایی طولانی‌مدت محفوظ بمانند. همچنین این مرکز در امور اعتقادی، تربیتی، روانی، رفتاری و در زمینه‌های تحصیلی، شغلی و خانواده، انتظامی و حقوقی، وظیفه عمومی و گذرنامه، مبارزه با موادمخدر، راهنمایی و رانندگی، پذیرش و استخدام مشاوره رایگان می‌دهد. برای جوانان و نوجوان هم‌محله‌ای لوح‌های فشرده هم درباره فرار از منزل، اعتیاد، خشونت خانگی، آسیب‌های اینترنتی و سوء‌ظن تهیه شده که از مهم‌ترین موارد بین دانش‌آموزان است. یکی از برنامه‌های پرطرفدار این مرکز انجام تست هوش است که با وجود هزینه نه چندان کم آن در مراکز دیگر، در اینجا رایگان انجام می‌شود.

هر مشاوره چقدر طول می‌کشد؟
مدت زمان انجام مشاوره بسته به موضوع آن متفاوت است. بعضی از اختلافات خانوادگی‌ با یک یا دو جلسه حل می‌شود و گاهی این زمان بنا به صلاحدید مشاوره‌دهنده ممکن است 20 جلسه طول بکشد. برای همین در طول یک روز در مرکز مشاوره مرزداران غربی بین 5 تا 20 خانواده مشاوره می‌شوند. از آنجایی که این مرکز در روزهای پنجشنبه هم تا ساعت 12 باز است بعضی از خانواده‌ها در این روز فارغ از کارهای روزانه مراجعه می‌کنند. مرکز مشاوره مرزداران غربی در خیابان شهید اشرفی اصفهانی، بالاتر از بلوار مرزداران قرار دارد.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code