منطقه 2

محله هزار و یک مشکل!

نویسنده: پرنیان سلطانی
این طرف کوچه، سرای محله «سپهر» قرار دارد، کمی آنطرف‌تر بوستانی بدون اسم به چشم می‌خورد که به گفته اهالی نامش «حافظی» است و قدری جلوتر به بازار میوه و تره‌باری برمی‌خوریم که حتی در ساعت‌های میانی روز هم شلوغ و پر‌‌ تردد است...
1396/08/24
 این طرف کوچه، سرای محله «سپهر» قرار دارد، کمی آنطرف‌تر بوستانی بدون اسم به چشم می‌خورد که به گفته اهالی نامش «حافظی» است و قدری جلوتر به بازار میوه و تره‌باری برمی‌خوریم که حتی در ساعت‌های میانی روز هم شلوغ و پر‌‌ تردد است. جمع شدن همه این امکانات در کوچه «آزاده» واقع در بلوار درختی اگرچه در نگاه اول باعث می‌شود با خود بگوییم این کوچه جای بسیار خوبی برای سکونت است، طولی نمی‌کشد که روی دیگر سکه بن‌بست آزاده هم خودش را نشان‌ می‌دهد. ساختمان‌های بلندمرتبه در ابتدا، انتها و میانه کوچه در حال ساخت هستند و نور خانه‌ها را کور کرده‌اند. روی زمین‌های خالی و متروک داخل کوچه هم سرنگ‌هایی دیده می‌شود که نشان از تجمع معتادان در این محدوده از منطقه دارد. در سرتاسر این کوچه باریک هم روشنایی به چشم نمی‌خورد و نبود مغازه‌هایی که نورشان را به کوچه بپاشند باعث می‌شود شب‌ها امنیت این کوچه به کمترین مقدار خود برسد. در این شماره به خواست اهالی بن‌بست آزاده و با همراهی «سید محسن خبیری» مدیر محله و «محمدحسین حبیبی» عضو شورایاری محله سپهر گزارشی از مشکلات شمالی‌ترین بخش محله سپهر تهیه کرده‌ایم که در ادامه می‌خواهید.

بوستان تکه‌تکه حافظی!
به داخل بن‌بست آزاده که قدم می‌گذاریم، بعد از گذر از ساختمان سرای محله، با فضای سبزی مواجه می‌شویم که هیچ تابلو و نشانی برای معرفی ندارد. اما تفاوت این بوستان با بوستان‌های دیگر منطقه فقط در همین بدون نام بودنش نیست. محل عبور خودروها درست از دل این بوستان می‌گذرد و در واقع خودروها این پارک را به دو بخش تقسیم کرده‌اند. اما در همان بخش‌های شمالی و جنوبی نیز زمین‌های بدون استفاده و املاک مخروبه باعث تکه تکه شدن این پارک شده‌ و ‌کاری کرده‌اند تا زمین بازی بچه‌ها در یک سمت، آبنما در سمت دیگر و نیمکت‌های در نظر گرفته شده برای اهالی در فضای دورتری قرار بگیرند! خانم میانسالی در حال گذر از فضای بوستان است که خودمان را به او می‌رسانیم و از او درباره وضعیت این پارک عجیب و غریب منطقه می‌پرسیم! «معصومه رضایی»، که از 23 سال پیش ساکن کوچه آزاده است، می‌گوید: «تمام این فضاها، زمین خالی و بی‌استفاده بود که شهرداری 4 سال قبل آن را به پارک تبدیل کرد. پارکی که در ابتدا نامش «عرفان» بود و حالا مدتی است می‌گویند نامش به «حافظی» تغییر کرده است.»

بوستان بدون استفاده محله
قبل از مراجعه به بن‌بست آزاده با تعریفی که درباره قرار گرفتن سرای محله و بازار میوه و تره‌بار در این کوچه شنیده بودیم، تصور می‌کردیم در بوستان حافظی جا برای سوزن انداختن هم نباشد. اما جز یک خانم جوان و دختر کوچکش که برای استفاده از وسایل بازی به پارک آمده‌اند، هیچ شهروند دیگری در پارک نیست! «محمدحسین حبیبی» عضو شورایاری محله سپهر درباره این وضعیت می‌گوید: «واقعیت این است که بوستان حافظی خیلی مورد استقبال اهالی نیست و شهروندان محله ترجیح می‌دهند برای گذران اوقات فراغت خود به بوستان سپهر بروند.»
از حبیبی درباره چرایی این اتفاق می‌پرسیم که پاسخ می‌دهد: «کوچه نور ندارد و مکاتبات ما با اداره برق برای تأمین نور کوچه تاکنون بی‌نتیجه مانده است. نبود نور کافی و از طرفی وجود زمین‌های بی‌استفاده در این کوچه باعث تجمع معتادان و وقوع سرقت‌ها و کیف‌قاپی‌های مختلف شده که مجموع این اتفاقات اهالی را به استفاده از این بوستان تازه ساخته شده بی‌رغبت کرده است.»

میدانگاه آسیب!
تجمع معتادان و وقوع سرقت‌ها و کیف‌قاپی‌های شبانه، مسئله‌ای است که «سید محسن خبیری» مدیر محله سپهر نیز آن را تأیید می‌کند و می‌گوید: «اگرچه تصور می‌شد وجود سرای محله در این کوچه باعث ایجاد فضایی فرهنگی شود، متأسفانه میدانگاه داخل کوچه، به جای میدانگاهی برای تجمعات فرهنگی اهالی، تبدیل به میدانگاه آسیب‌های اجتماعی شده است.»
خبیری ادامه می‌دهد: «وضعیت فعلی کوچه آزاده باعث شده تا اهالی محله فقط در روشنایی روز بتوانند از خدمات سرای محله بهره‌مند شوند و به محض تاریک شدن هوا تعداد مراجعه‌کنندگان‌ سرا به کمترین مقدار خود می‌رسد.»

ساختمان‌های سر به فلک کشیده
اگرچه رها شدن زمین‌های کوچه آزاده به‌صورت مخروبه باعث بروز مشکلاتی از جمله تجمع معتادان و در نتیجه ناامنی محل شده است، قطعاً اهالی این کوچه برای رفع این مشکلات راضی به ساخت‌وسازهای بلندمرتبه هم نیستند. «حسین اسلام‌زنجانی» یکی از قدیمی‌های این محله با اشاره به ساخت چندین برج مسکونی، اداری و تجاری در پیرامون کوچه آزاده می‌گوید: «متأسفانه چند سالی است که ساختمان‌های بلندمرتبه به شکلی قارچ‌گونه در اطراف کوچه آزاده در حال ساخت است که به‌زودی هریک از آنها به محلی برای سکونت ده‌ها خانوار یا مراجعه صدها شهروند تبدیل خواهد شد. در حالی که ما همین حالا در این محدوده مشکل جای پارک داریم و پارک خودروها در دو طرف این کوچه باریک باعث شده تا اهالی برای‌‌‌ تردد در این کوچه به مشکل بخورند.»
با این اوصاف به نظر می‌رسد برای رفع مشکلات اهالی بن‌بست آزاده نیاز به عزمی جدی از سوی مسئولان مختلف وجود دارد و مسئولان اداره برق، شهرداری منطقه، نیروی انتظامی و ستاد مبارزه با موادمخدر باید هرچه سریع‌تر با طرحی ضربتی و همه‌جانبه مشکلات شهروندان این کوچه را رفع کنند.

 شهردار ناحیه 8 از رفع مشکلات محله سپهر خبر داد
اندکی صبر...

برای اینکه ببینیم راه‌حل مشکلات کوچه آزاده چیست و اهالی تا چه زمانی باید برای داشتن کوچه‌ای آرام و بدون مشکل صبر کنند، راه ساختمان شهرداری ناحیه 8 را در پیش گرفته و دقایقی با «حسین فلاح‌نژاد» شهردار این ناحیه به گفت‌وگو می‌نشینیم. فلاح‌نژاد درباره زمین خالی جنب سرای محله سپهر که محل تجمع معتادان شده می‌گوید: «این زمین مالک خصوصی دارد و از آنجایی که فاقد جواز است، امکان حصارکشی دور آن برای ممانعت از تجمع معتادان وجود ندارد. اما اداره اجتماعی و فرهنگی شهرداری ناحیه با همکاری مرکز خدمات اجتماعی این آمادگی را دارد تا نسبت به جمع‌آوری معتادان و کارتن‌خواب‌های این محدوده اقدام کند. تنها کافی است شهروندان در صورت مشاهده تجمع معتادان و کارتن‌خواب‌ها در محدوده کوچه آزاده با سامانه 137 تماس بگیرند.» از فلاح‌نژاد درباره دیگر مشکلات و دغدغه اهالی کوچه آزاده می‌پرسیم که پاسخ می‌دهد: «با اداره برق منطقه مکاتبات لازم صورت گرفته و رفع مشکل کمبود نور این کوچه در دستور کار اداره برق قرار گرفته است. همچنین ساختمان مسکونی در حال ساخت کوچه آزاده دارای 5 طبقه پارکینگ اختصاصی است که این ظرفیت حتی بیش از نیاز ساکنان ساختمان خواهد بود و هیچ جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code