منطقه 2

نخستین موکب ایرانی از شهرآرا تا نجف

نویسنده: پرنیان سلطانی
در ایام عزای سرور و ‌سالار شهیدان، هرکس سعی می‌کند به نوعی خیمه عزای شهدای کربلا را استوار نگاه دارد؛ یکی چای می‌ریزد و کفش‌ها را جفت می‌کند، دیگری خرج نذر شب‌های عزا را تقبل می‌کند، یکی مداحی و سخنرانی مراسم را برعهده می‌گیرد....
1396/08/17
  در ایام عزای سرور و ‌سالار شهیدان، هرکس سعی می‌کند به نوعی خیمه عزای شهدای کربلا را استوار نگاه دارد؛ یکی چای می‌ریزد و کفش‌ها را جفت می‌کند، دیگری خرج نذر شب‌های عزا را تقبل می‌کند، یکی مداحی و سخنرانی مراسم را برعهده می‌گیرد و دیگری در دسته‌های عزا‌ سنج می‌زند و بر طبل غم می‌کوبد تا به این‌ترتیب مردمی‌ترین مراسم مذهبی جهان رقم بخورد. اما در کنار این تصاویر آشنا، چند سالی است که یک حرکت خودجوش و مردمی دیگر شکل گرفته و موج آن زن و مرد، پیر و جوان را با خود همراه کرده است. پیاده‌روی اربعین اتفاقی است که یکبار دیگر نگاه همه مردم دنیا را به سمت کربلا می‌کشاند و ثابت می‌کند انقلاب عاشورا تمام‌شدنی نیست. امسال این رخداد عظیم مردمی برای شهروندان تکه دوم پایتخت رنگ و بوی دیگری دارد چراکه اهالی محله شهرآرا با حضور در مسیر راهپیمایی و به‌عنوان تنها موکب ایرانی مشغول خدمت‌رسانی به زائران حسینی هستند و اهالی محله سعادت‌آباد برای نخستین بار کاروان اسرای کربلا را با عنوان «خاتون داغدیده» راهی بین‌الحرمین می‌کنند. اگر می‌خواهید بیشتر در جریان برنامه‌های خودجوش اهالی منطقه ما در ایام پیاده‌روی اربعین قرار بگیرید، این گزارش شما را راهنمایی می‌کند.

نیتی که پر و بال گرفت
سال 1390 بود که 14 جوان دانشجو از محله شهرآرا راهی کربلا شدند و همانجا نیت کردند سال بعد دانشجویان بیشتری را با خود همراه کنند. همین شد و در بازگشت، ستاد اعزام دانشجو به عتبات عالیات را تشکیل دادند و توانستند در سال 91، هزار و 200 دانشجو از سراسر کشور را به کربلا اعزام کنند. نذرشان ادا شد، اما گویا خدا نمی‌خواست نیت آنها به همین‌جا ختم شود. «محسن آخوندزاده» مسئول هیئت خدام‌الحسین(ع) درباره اتفاقی که برای جوانان مذهبی محله شهرآرا افتاد می‌گوید: «زمانی که همراه دانشجویان در پیاده‌روی اربعین از خدمات موکب‌های مستقر در مسیر نجف تا کربلا استفاده می‌کردیم، متوجه شدیم هیچ‌کدام از موکب‌ها ایرانی نیستند و خدام ایرانی حاضر در مسیر هم در موکب‌های عراقی فعالیت می‌کنند. با خودمان فکر کردیم چرا ما موکب نداشته باشیم تا به زائران خدمات‌ بدهیم. ایده اولیه کافی بود تا سال بعد موکب ما در مسیر نجف ‌ـ کربلا ایجاد شود و از آن پس امام حسین(ع) هر سال ما را به زیارت خود بطلبد.»

تنها موکب رسمی در عراق
جوانان محله شهرآرا که نام خودشان را «خدام‌الحسین(ع)» گذاشته بودند، با مراجعه به وزارت امور خارجه، مجوز حضور در پیاده‌روی اربعین را با عنوان نخستین موکب ایرانی کسب کردند و کارشان را از اربعین سال 92 در عمود 1071 آغاز کردند. آخوندزاده می‌گوید: «سال اول با 90 نفر کارمان را در خیابان منتهی به کربلا آغاز کردیم و سال بعد در محل عمود 1075 مستقر شدیم. اما چون جای مستقلی نداشتیم نمی‌توانستیم آن‌طور که دلمان می‌خواهد خدمت‌ کنیم. به همین دلیل به فکر خرید زمین در عراق افتادیم.»
خدام‌الحسین(ع) در سال 93 و با مشارکت عاشقان حسینی زمین 20 هزار متری را به ازای متری 72 هزار تومان در محل عمود 1120 خریدند و سال بعد 12 هزار‌متر دیگر به آن اضافه کردند تا تنها موکب رسمی جمهوری اسلامی ایران در عراق کارش را آغاز کند. تمامی این 32 هزار‌مترمربع زمین خریداری شده هم وقف امام زمان(عج) شد و خیلی زود مسجد، حسینیه، آشپزخانه، سالن غذاخوری، سالن اسکان زائران، سرویس‌های بهداشتی و غرفه‌های سلامت، کودک، دارو و... برای خدمت‌رسانی هرچه بهتر به زائران حسینی در آن جای گرفت. حالا هم خبر می‌رسد قرار است این قطعه زمین وقفی با کمک عاشقان اهل‌بیت(ع) تبدیل به زائرسرایی بزرگ شود تا در تمام مواقع مورد استفاده زائران حسینی قرار بگیرد.

اسکان 6 هزار زائر
امسال مانند 3 سال گذشته موکب خدام‌الحسین(ع) به‌عنوان تنها موکب ایرانی در عمود 1120 برپاست و 650 خادم حسینی موکب تا فردا به خدمت‌رسانی به زائران مشغول هستند. مسئول هیئت خدام‌الحسین(ع) می‌گوید که از 8 آبان ماه که افتتاحیه رسمی موکب بود تا به امروز در هر وعده 15 تا 20 هزار پرس غذای گرم با همت خادمان و کمک‌های نقدی و غیرنقدی عاشقان اهل‌بیت(ع) در اختیار زائران قرار گرفته و هر شب حدود 6 هزار زائر در سالن اسکان زائران موکب به استراحت پرداخته‌اند. همچنین هر شب حجت‌الاسلام «پناهیان» در محل موکب سخنرانی کرده و زائران توانسته‌اند از غرفه‌های فرهنگی مستقر در عمود 1120 بهره‌مند شوند.

سالی که قسمت نشد کربلا برویم
اما بشنوید از کاروان «خاتون داغدیده» محله سعادت‌آباد که چگونگی شکل‌گیری‌اش بی‌شباهت به شکل‌گیری موکب خدام‌الحسین(ع) محله شهرآرا نیست. ماجرا از سال 1389 آغاز می‌شود؛ زمانی که چند جوان هیئت «محبان‌الزهرا(س)» بعد از 3 سال حضور مستمر در پیاده‌روی اربعین نمی‌توانند به زیارت امام حسین(ع) بروند. «علیرضا بادین‌فکر» عضو شورایاری محله بهرود که مسئولیت کاروان خاتون داغدیده را برعهده دارد می‌گوید: «سال‌هایی که پیاده‌روی اربعین می‌رفتیم، دسته‌های عزاداری مختلفی می‌دیدیم که بیشتر آنها ماجرای اسارت امام سجاد(ع)، حضرت زینب(س) و بانوان و کودکان قافله کربلا را روایت می‌کردند. اما این دسته‌ها ایرانی نبودند و جای خالی‌ ما بین دسته‌های عزاداری کشورهای مسلمان احساس می‌شد. به همین دلیل سال 89 که توفیق حضور در کربلا را نداشتیم تصمیم گرفتیم کاروانی به سبک و سیاق آنچه در عراق دیده بودیم، در منطقه راه بیندازیم.» این‌گونه بود که از سال 1389 کاروان در محله سعادت‌آباد راه‌اندازی شد و 70، 80 نفر عضو کاروان «خاتون داغدیده» هر سال در نخستین جمعه بعد از عاشورا مسیر میدان بهرود تا پایگاه برف‌روبی شهرداری منطقه را طی می‌کنند.

وعده ما، اربعین، بین‌الحرمین
دسته عزاداری یا به گفته مردم محله سعادت‌آباد «کاروان اسرا» یک تفاوت بزرگ با همه دسته‌های عزاداری شهر دارد و آن هم حضور همه مردم محله است. هر سال که این کاروان به راه می‌افتد، مردم محله از صدای پخش مداحی‌های معروف متوجه گذر کاروان خاتون داغدیده می‌شوند و همه با هر نوع پوشش و اعتقادی خودشان را به این کاروان می‌رسانند. بادین‌فکر می‌گوید: «هیچ‌کس، حتی بسیجی‌ها، لباس فرم نمی‌پوشند تا مردم محله احساس بیگانگی نکنند. هدف ما نشان دادن بخشی از غربت حضرت زینب(س) است و اگر قافله بتواند فقط در یک نفر تحول ایجاد کند، یعنی کارش را درست انجام داده است. برای همین همه مردم محله با هر اعتقاد و پوششی می‌توانند به کاروان «خاتون داغدیده» ملحق شوند و ما از این موضوع خرسندیم.»
امسال کاروان برای نخستین بار راهی کربلا شده تا به‌عنوان نخستین قافله ایرانی منسجم ویژه فارسی زبان‌ها گوشه‌ای از رنج و غم اهل‌بیت امام حسین(ع) را به زائران سراسر دنیا نشان بدهد. این کاروان 70 نفره در تمام مسیر نجف تا کربلا با ارائه طوماری به مواکب از خدمت‌رسانی صادقانه و بی‌ریای خدام امام حسین(ع) تشکر می‌کند و قرار است فردا (روز اربعین) با اجتماع ده‌ها هزار زائر ایرانی از مقام صاحب‌الزمان(عج) به سمت بین‌الحرمین حرکت کند. به این‌ترتیب هم‌محله‌ای‌های ما برای نخستین بار یک حرکت عظیم فرهنگی و مذهبی را در کربلا رقم می‌زنند و با تجربه‌ای منحصربه‌فرد خود را برای اربعین سال آینده آماده خواهند کرد.

خیمه نخستین موکب خدمت رسانی  
«سید احمد مجلسی» از بنیانگذاران هیئت خدام‌الحسین(ع)، همراه هم‌محله‌ای‌های دیگرش در شهرآرا، خیمه نخستین موکب خدمت‌رسانی ایرانی را در مسیر پیاده‌روی اربعین بنا کرده است. وقتی می‌خواهیم درباره شکل‌گیری موکب بزرگ و شناخته‌شده تعریف کند می‌گوید: «تا پیش از راه‌اندازی موکب خدام‌الحسین(ع)، ایرانی‌های بسیاری در مسیر کربلا به زائران خدمات‌ می‌دادند؛ اما همه تحت پوشش موکب‌های عراقی بود. ما می‌خواستیم نخستین موکب ایرانی را دایر کنیم و به همین دلیل با تلاش بسیار از وزارت امور خارجه مجوز حضور گرفتیم. بعد هم به همت عاشقان اباعبدالله(ع) در 2 مرحله 32 هزار‌متر زمین در محل عمود 1120 خریداری و تمام آن را وقف امام زمان(عج) کردیم. در اساسنامه‌مان هم آورده‌ایم که مسافر اربعین فقط هزینه رفت و آمدش را بپردازد و تمامی نیازهای سفرش مانند جای خواب، استحمام، غذای گرم، دارو و... را ما تأمین کنیم.»

بچه‌هایی که خستگی نمی‌شناسند
«فاطمه معینی» 19 ساله، عضو کاروان «خاتون داغدیده» است که با حضور در دسته عزای محله سعادت‌آباد سعی می‌کند تصویر کوچکی از واقعه بزرگ عاشورا و اسرای کربلا را به مردم محله‌اش نشان بدهد. معینی که از 7 سال پیش به همراه دوستان دیگرش در طرح «حلقه صالحین» مسجد «المهدی(عج)» با این کاروان آشنا شده است می‌گوید: «زمانی که بچه‌های کوچک مدرسه‌ای از یک اردو برمی‌گردند، خسته هستند و مدام شکایت می‌کنند، اما همه بچه‌ها کاملاً داوطلبانه در دسته خاتون داغدیده شرکت می‌کنند و بیش از 5 ساعت با دست‌های بسته و پاهای برهنه در محله راه می‌روند. هیچ‌کس شکایتی نمی‌کند تا بتواند نقشی هرچند کوچک در به تصویر کشیدن غم حضرت زینب(س) و غربت بچه‌های امام حسین(ع) داشته باشد.»

شروع از شهرآرا  
«جاسم چنگی» یکی از اعضای هیئت امنای «موکب خدام‌الحسین(ع)» و از اهالی شهرآراست.
 چنگی می‌گوید: «همه‌چیز از روزی شروع شد که چند نفر از اهالی محله شهرآرا با حضور در پیاده‌روی اربعین تصمیم گرفتند خودشان هم به زائران حسینی خدمت‌رسانی کنند. همین شد که از سال بعد و با مشارکت اهالی محله شهرآرا نخستین موکب ایرانی با پرچم ایران در مسیر نجف تا کربلا دایر شد. اما طولی نکشید که این حرکت خودجوش محلی گسترش پیدا کرد و مردم سراسر کشور با کمک‌های نقدی و غیرنقدی خود سعی کردند نقشی در خدمت‌رسانی به زائران سومین امام شیعیان داشته باشند. تا جایی که فقط در مراسم اربعین امسال بیش از 600 نفر از عاشقان اهل‌بیت(ع) از سراسر ایران در قالب موکب خدام‌الحسین(ع) برای خدمت‌رسانی به زائران راهی کربلا شده‌اند.»

چادر سر کرد و چادری ماند!
«4 سال پیش دختر بچه 10، 12 ساله‌ای همراه مادرش آمد و گفت می‌خواهم در قافله اسرا باشم.» این را «میثم غیاثی» از اعضای ثابت و اصلی کاروان «خاتون داغدیده» برایمان تعریف می کند و می‌گوید: «بچه‌های داخل قافله اسرا به نوعی یادآور فرزندان امام حسین(ع) هستند و نباید چهره‌شان مشخص شود، ما از آن دختر خانم خواهش کردیم که چادر سرش کند و بعد با دختر خانم‌های دیگر راهی دسته شود. آن بنده خدا هم چادر سر کرد و آن روز در دسته «خاتون داغدیده» حضور داشت. اما نکته جالب توجه این بود که از همان روز دیگر چادر از سر این دختر خانم نیفتاد و حالا 4 سال است که یک نفر به جمع چادری‌های محله اضافه شده است.»
Untitled-4.jpgارسال پیام اشتراک 
 
 Security code