منطقه 2

همه‌جا خانه خداست

نویسنده: پرنیان سلطانی
حتماً هرکدام از ما مسجد یا مساجدی را می‌شناسیم که به نظرمان با دیگر مسجدهای شهر متفاوت است. به‌عنوان مثال مسجدی که تمام کارهای آن از اذان و اقامه تا جارو کردن فضای شبستان و مدیریت مسجد با نوجوانان و جوانان محله است یا معماری منحصربه‌فردش باعث شده بین تمامی مساجد شاخص باشد...
1396/09/08
 حتماً هرکدام از ما مسجد یا مساجدی را می‌شناسیم که به نظرمان با دیگر مسجدهای شهر متفاوت است. به‌عنوان مثال مسجدی که تمام کارهای آن از اذان و اقامه تا جارو کردن فضای شبستان و مدیریت مسجد با نوجوانان و جوانان محله است یا معماری منحصربه‌فردش باعث شده بین تمامی مساجد شاخص باشد. از قدیمی‌ترها هم که سراغ بگیریم ممکن است به مساجد 9‌مترمربعی برخی محله‌های قدیمی تهران اشاره کنند که هنوز هم برخی از آنها دایر هستند. اما بی‌شک اگر از ساکنان منطقه خودمان بخواهیم منحصربه‌فردترین مساجدی را که می‌شناسند معرفی کنند، بیشتر آنها به مساجد غرفه‌ای و پیش‌ساخته‌ای اشاره می‌کنند که خاص منطقه ماست. مساجدی که از سال 1392 به شکل موقت در 6 گوشه از منطقه جانمایی شدند تا بعد از ساخت‌وساز ساختمان مساجد جمع‌آوری شوند؛ اما گویا برخی از آنها به شکل دائمی درآمده‌اند و این روزها پذیرای نمازگزاران محلی هستند. در این گزارش با همراهی مسئول امور مساجد شهرداری منطقه، شورایاران، ائمه جماعات و اعضای هیئت امنای این مساجد، به پدیده مساجد پیش‌ساخته در منطقه پرداخته‌ایم.

پیش‌ساخته اما با تجهیزات کامل
سال 1392 بود که شهردار وقت تهران تصمیم گرفت به نیت 72 شهید کربلا، 72 مسجد جدید به مساجد پایتخت اضافه کند. در همان سال محله‌هایی که نیاز به مسجد داشتند شناسایی شدند و از این میان 6 مسجد سهم منطقه ما شد. اما از آنجایی که ساخت این مساجد جدید نیاز به بودجه زیاد و صرف زمان داشت، شهرداری منطقه تصمیم گرفت با خرید و تحویل چند غرفه به محله‌های شناسایی شده، به شکل موقت مسجدی در اختیار آنها قرار دهد تا در فرصتی مناسب ساخت بنای مساجد را آغاز کند. «‌‌مهدی‌نژاد» مسئول رسیدگی به امور مساجد در شهرداری منطقه درباره این مساجد می‌گوید: «از میان 68 مسجد منطقه، 6 مسجد با نام‌های «بقیه‌الله‌‌الاعظم(عج)» در انتهای خیابان پیروزان جنوبی، «سیدالشهدا(ع)» در انتهای خیابان ایثار شمالی، «امام سجاد(ع)» در زیر پل یادگار امام(ره)، «سیدالشهدا(ع)» در شهرک بوعلی، «الرسول(ص)» در خیابان اطاعتی جنوبی و «حجت‌بن‌الحسن(عج)» در کوی نصر، پیش‌ساخته هستند که از بین این غرفه‌ها فقط مسجد حجت‌ابن‌الحسن(عج) غیرفعال است.»
وقتی از او درباره وضعیت این مساجد و کمک شهرداری منطقه به آنها می‌پرسیم پاسخ می‌دهد: «همه این غرفه‌ها 120‌مترمربع مساحت دارند و علاوه بر آب، برق و گاز به تجهیزاتی مانند وضوخانه و سرویس بهداشتی نیز مجهزند. شهرداری منطقه هم هر سال در دریف بودجه‌ای که برای کمک به مساجد منطقه در نظر می‌گیرد، 20 تا 30 میلیون تومان به این مساجد اختصاص می‌دهد.»

تنها مسجد شهرک بوعلی
تا همین 4 سال پیش در کل شهرک بوعلی حتی یک مسجد هم وجود نداشت و همین مسئله باعث شد این شهرک به‌عنوان یکی از کاندیدهای ساخت 72 مسجد پایتخت انتخاب شود و شهرداری منطقه غرفه‌ای را برای استقرار در زمین مسجد در نظر بگیرد. حجت‌الاسلام «علی محمدعلیخانی» امام جماعت تنها مسجد شهرک بوعلی می‌گوید: «ما در شهرک هیچ مسجد دیگری نداشتیم و به همین دلیل این مسجد پیش‌ساخته و موقتی بسیار مورد توجه اهالی قرار گرفت و خیلی زود علاوه بر اقامه نماز مغرب و عشا با حضور حداکثری اهالی، به یک مرکز مذهبی برای گردهمایی اهالی در ماه‌های محرم و رمضان و دیگر مناسبت‌های دینی تبدیل شد.»
از امام جماعت مسجد درباره آخرین وضعیت ساخت ساختمان مسجد می‌پرسم که پاسخ می‌دهد: «زمین مسجد در حوالی میدان بوعلی گودبرداری و نقشه‌های مسجد هم تهیه شده است. امیدواریم به‌زودی با کمک خیّران محله کار ساخت ساختمان هم آغاز شود تا هرچه سریع‌تر از فضای موجود به ساختمان جدید مسجد نقل مکان کنیم.»

زمینی که معارض پیدا کرد!
منطقه ما دارای 6 مسجد پیش‌ساخته و غرفه‌ای است که یکی از آنها غیرفعال است. از «شعبانعلی بیدکی» دبیر شورایاری محله کوی نصر دلیل غیرفعال بودن مسجد «حجت‌بن‌الحسن(عج)» را جویا می‌شویم که متوجه می‌شویم زمین قرارگیری غرفه مشکل حقوقی دارد. بیدکی می‌گوید: «از چند سال قبل کار ساخت مسجد حجت‌بن‌الحسن(عج) در زمین 2 هزار متری خیابان ناظریان قمی آغاز شد و شهرداری منطقه هم غرفه‌ای در اختیار محله قرار داد تا در زمان ساخت از آن به‌عنوان مسجد پیش‌ساخته و موقت استفاده شود. تا اینکه یک روز 7 بازنشسته آمدند و گفتند سازمان زمین شهری این زمین را به آنها واگذار کرده است. هم ما سند داشتیم و هم آنها. کار به دادگاه و دادسرا رسید و در نهایت رأی دادگاه به نفع ما شد و سند این افراد که گویا با کارشکنی کارمندان سازمان زمین شهری تهیه شده بود ابطال شد.»
بیدکی ادامه می‌دهد: «البته بازنشستگان درخواست تجدید نظر داده‌اند اما کارهای مربوط به آن هم تقریباً انجام شده و به امید خدا به‌زودی با رأی دادگاه کار ساخت مسجد را از سر می‌گیریم.»

مسجدی روی تپه
مسجد «بقیه‌الله‌‌الاعظم(عج)» از مساجد غرفه‌ای منطقه است که «علی علیزاده» عضو هیئت‌امنای مسجد درباره شکل‌گیری آن می‌گوید: «قطعه زمینی در خیابان پیروزان جنوبی وجود دارد که از سال 68 قرار است به مرکزی مذهبی و فرهنگی تبدیل شود. ما سال‌ها به دنبال ساخت مسجد در این زمین بودیم و حتی یک سال هم داخل همین زمین نماز می‌خواندیم تا اینکه شهرداری به ما یک غرفه داد. حالا 4 سالی می‌شود که اهالی محله برای اقامه نماز و شرکت در برنامه‌های مذهبی از جمله قرائت دعای کمیل، دعای توسل، دعای ندبه، زیارت عاشورا و... به این غرفه می‌آیند.»
علیزاده در پاسخ به این سؤال که تاکنون برای ساخت ساختمان مسجد «بقیه‌الله ‌الاعظم(عج)» چه اقداماتی انجام داده‌اند می‌گوید: «بعد از سال‌ها دوندگی و نامه‌نگاری سال گذشته موفق شدیم از شهرداری تهران قول کمک 500 میلیون تومانی برای ساخت مسجد را بگیریم. اما متأسفانه با تغییر مدیریت در شورای اسلامی شهر تهران و شهرداری این موضوع منتفی شد و حالا دنبال کمک خیّران هستیم تا با ساخت دست‌کم یک طبقه از مسجد، غرفه را به شهرداری برگردانیم و نمازهایمان را در ساختمان مسجد اقامه کنیم.»

مسجدی برای کوهنوردها!
مسجد غرفه‌ای«سیدالشهدا(ع)» در خیابان ایثارگران شمالی قرار دارد.
حجت‌الاسلام «سید قدرت‌الله کریمی» امام جماعت مسجد سیدالشهدا(ع) به چگونگی شکل‌گیری این مسجد اشاره می‌کند و می‌گوید: «سال‌ها قبل هیئتی به نام سیدالشهدا(ع) در محل تشکیل شد که محل فعالیت این هیئت، خانه‌های اهالی بود. اما با گسترش فعالیت هیئت و نبود هیچ مسجدی در محدوده خیابان ایثارگران شمالی، هیئتی‌ها تصمیم گرفتند فعالیت‌هایشان را در قالب مسجد تعریف کنند و در این راه یک زمین 800‌ مترمربعی نیز تهیه کردند.»
مانند همه مساجد غرفه‌ای منطقه، سال 92 یک غرفه نیز در اختیار ساکنان خیابان ایثارگران شمالی قرار گرفت و قرار است تا پیدا شدن بانی ساخت مسجد، اهالی در این غرفه به عبادت و راز و نیاز با خدا مشغول شوند. این‌طور که حاج‌آقا کریمی می‌گوید علاوه بر اقامه نمازجماعت و قرائت دعاهای مختلف، کلاس‌های آموزشی و قرآنی هم در فضای مسجد غرفه‌ای سیدالشهدا(ع) برگزار می‌شود و علاوه بر اهالی محله، کوهنوردانی که برای رفتن به رشته‌کوه‌های شمالی منطقه از این خیابان عبور می‌کنند هم از خدمات فرهنگی این مسجد کوچک و جمع و جور بهره‌مند می‌شوند.»

اینجا برای نمازگزاران فضا کم است
«حدود 17 سال پیش زمین بایری در محدوده سرای محله شریف قرار داشت که صاحبانش آن را وقف کارهای فرهنگی و عمومی کردند. نیمی از این زمین در اختیار شورایاری قرار گرفت و نیم دیگر برای ساخت یک ساختمان مذهبی در نظر گرفته شد.» این را «حسین نوروزی» جانشین دبیر شورایاری محله شریف می‌گوید و ادامه می‌دهد: «در طرح ساخت 72 مسجد برای تهران، قرار شد در این فضا هم مسجدی با عنوان «امام سجاد(ع)» ساخته شود. به همین دلیل شهرداری منطقه غرفه‌ای در زیر پل یادگار امام(ره) جانمایی کرد تا در مدت زمان ساخت بنای مسجد مورد استفاده اهالی محله قرار بگیرد. غرفه مورد بهره‌برداری قرار گرفت، اما مدتی نگذشت که معلوم شد ساختمان در حال ساخت قرار است به حسینیه تبدیل شود و خبری از ساخت مسجد نیست. به همین دلیل مسجد غرفه‌ای و موقت امام سجاد(ع) دائمی شد و قرار است در همین فضای پیش‌ساخته باقی بماند.»
«شکور جهانشاهی» نایب امام جماعت مسجد امام سجاد(ع) هم درباره برنامه‌های این مسجد غرفه‌ای و در عین حال دائمی می‌گوید: «از آنجایی که مساجد دیگر محله به ما دور هستند، اهالی استقبال بسیار خوبی دارند تا جایی که برای اقامه نماز مغرب جا کم می‌‌آوریم. ضمن اینکه این مسجد در همین مدت کوتاهی که از راه‌اندازی‌اش گذشته، تبدیل به یک مرکز همگانی شده و اهالی نه تنها برای اقامه نماز، بلکه برای شرکت در کلاس‌های آموزشی و قرآنی نیز به اینجا مراجعه می‌کنند.»

شهرداری رفع خطر کند، مسجد را می‌سازیم
مسجد غرفه‌ای «الرسول(ص)» در خیابان اطاعتی جنوبی، داستان پر فراز و نشیبی دارد که شنیدن آن از زبان حجت‌الاسلام «سید عباس هدایتی» که از 13 پیش اقامه نماز مسجد را برعهده داشته، بهتر است: «18 سال پیش قطعه زمینی به مساحت هزار و 800‌ متر در خیابان اطاعتی جنوبی برای ساخت مسجد «الرسول(ص)» در نظر گرفته شد و همان سال با ساخت سوله، آشپزخانه و سرویس بهداشتی، این مسجد رسماً کارش را آغاز کرد. سال 92 خبر رسید که قرار است مسجد کوچک محله به یک ساختمان چند طبقه و مجهز تبدیل شود و بلافاصله با اختصاص بودجه یک میلیارد تومانی از سوی شهرداری کار گودبرداری زمین انجام شد. شهرداری منطقه نیز در قبال سوله‌ای که تخریب شد، یک غرفه در اختیار ما قرار داد تا در مدت زمان ساخت خللی در اقامه نمازجماعت پیش نیاید.» اما گویا گودبرداری به شکلی اصولی انجام نمی‌شود و دیوار دبیرستان «دکتر هشرودی» ترک برمی‌دارد. شهرداری منطقه برای ایمن‌سازی قدم برمی‌دارد و مقرر می‌شود با تأمین بودجه یک میلیارد تومان برای رفع خطر این ساخت‌وساز اقدام کند. به گفته امام جماعت مسجد الرسول(ص) شهرداری منطقه نیمی از این مبلغ را هم می‌پردازد و قرار می‌شود نیم دیگر آن را هم بپردازد که با تغییر مدیریت در شهرداری تهران و متعاقب آن شهرداری منطقه کار نیمه‌تمام می‌ماند. حاج‌آقا هدایتی می‌گوید: «به‌زودی با شهردار جدید منطقه جلسه داریم و در صورتی که شهرداری خطر گودبرداری مسجد را رفع کند، خیّران محله برای ساخت پا پیش می‌گذارند و هرچه سریع‌تر تکلیف این مسجد 18 ساله هم روشن می‌شود.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code