منطقه 2

گرمای دلنشین با صرفه‌جویی

نویسنده:
پاییز امسال با یک کاهش دمای غافلگیرکننده آغاز شد و باعث شد شهروندان تهرانی سرمای زمستان را خیلی زودتر تجربه و خانه‌هایشان را پیش از موعد به وسایل گرمازا مجهز کنند...
1396/09/08
 پاییز امسال با یک کاهش دمای غافلگیرکننده آغاز شد و باعث شد شهروندان تهرانی سرمای زمستان را خیلی زودتر تجربه و خانه‌هایشان را پیش از موعد به وسایل گرمازا مجهز کنند. برخلاف تصور غالب، مصرف انرژی در فصل سرما نه تنها کاهش پیدا نمی‌کند بلکه قبض گاز و برق خانه‌ها ثابت می‌کند در پاییز و زمستان همچنان با مصرف بی‌رویه حامل‌های انرژی مواجه هستیم. ضمن تأکید بر کنترل دوره‌ای و در صورت نیاز تعویض سیستم‌های گرمایشی خانه، در این راهنمای جمع و جور شما را با راهکارهایی برای کاهش مصرف انرژی در فصل سرما آشنا می‌کنیم.

درزگیرهای کهنه را تعویض کنید
۷ تا ۱۲درصد از گرمای خانه از طریق درزگیرهای کهنه و فرسوده اطراف درها و پنجره هدر می‌رود. ورود سرما از این درزها شما را مجبور به افزایش درجه لوازم گرمایشی می‌کند. پس درزگیرهای اطراف در و پنجره‌ها را تعویض کنید تا میزان مصرف انرژی خانه‌تان کاهش پیدا کند.

ورود و خروج هوا از پریز را محدود کنید
پریزهای برق روی دیوارهای منزل به دلیل خروج هوای گرم از خانه به شدت مشهور هستند. دلیل آن نبود عایق‌کاری مناسب اطراف آنهاست. راه‌حل این مشکل هم ساده است؛ یک مقوا را به شکل پریزهای برق ببُرید و آن را روی پریز نصب کنید. با این کار عبور هوا از قسمت‌های خالی پریزها قطع می‌شود.

سوراخ‌های دیوار را بپوشانید
سوراخ‌های مربوط به فاضلاب، کابل‌های برق و لوله‌های گاز را با عایق مناسب بپوشانید. معمولاً فضایی بین لوله‌ها و سوراخ‌ها وجود دارد که باعث عبور جریان هوا از همان فضای اندک می‌شود. گاهی اوقات استفاده از گچ یا درزگیرهای خمیری ایده خوبی برای حل این مشکل است.

 تهیه بخاری برقی کوچک
یک بخاری برقی کوچک را در اتاق نشیمن قرار دهید که همه اعضای خانواده در آن جمع می‌شوند و بعد درجه وسایل گرمایشی خود را کم کنید. با این کار بقیه قسمت‌های خانه سردتر می‌شود اما مکانی که شما در آن قرار دارید گرم می‌ماند. همین ‌ترفند ساده می‌تواند مصرف انرژی خانه شما را حدود ۳درصد کاهش دهد.

پنجره‌ها و گلخانه‌ها را با پلاستیک‌بپوشانید
پنجره‌ها ۲۵درصد از حرارت درون منزل را هدر می‌دهند. اگر پنجره‌ها و ورودی گلخانه‌ها را با پلاستیک بپوشانید می‌توانید ۱۴درصد در هزینه‌های انرژی صرفه‌جویی کنید. این پلاستیک‌های شفاف بسیار ارزان است و بعضی‌هایشان قابلیت مهر و موم شدن به وسیله سشوار را دارند.

کانال‌های ورود هوا را عایق کنید
کانال‌های ورودی هوا را که معمولاً در زیرزمین یا سقف هستند بررسی کنید. در صورت وجود درز، سوراخ و نشتی روی کانال‌ها ۲۰ تا ۳۰درصد از هوای در حال عبور از داخل آنها هدر می‌رود. برای این کار از نوارهای فلزی یا عایق‌های خمیری استفاده کنید.

از نور خورشید غافل نشوید
در سردترین روزها هم خورشید گرمای خود را از شما دریغ نمی‌کند. پس پرده‌ها را در طول روز کنار بزنید و خود را از این نعمت رایگان محروم نکنید. در فصل سرما شاخه‌های اضافی درختان خانه را کوتاه کنید تا مانع ورود نور به داخل منزل نشوند. اما شب‌ها دوباره پرده‌ها را بکشید تا مثل یک عایق در مقابل سرما عمل کنند.
207.jpgارسال پیام اشتراک 
 
 Security code