منطقه 20

این طلاهای کثیف!

نویسنده: فاطمه اورازش
این روزها تولید بیش از حد زباله و راه‌های پر خطر و پر هزینه جمع‌آوری، بازیافت یا دفن زباله به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مدیران شهری تبدیل شده است. گفته می‌شود شهروندان تهرانی هر روز بیش از ۷هزار و ۵۰۰تن زباله تولید می‌کنند که جمع‌آوری این حجم از زباله هزینه‌های زیادی را به مدیریت شهری تحمیل می‌کند...
1396/09/13
 این روزها تولید بیش از حد زباله و راه‌های پر خطر و پر هزینه جمع‌آوری، بازیافت یا دفن زباله به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مدیران شهری تبدیل شده است. گفته می‌شود شهروندان تهرانی هر روز بیش از ۷هزار و ۵۰۰تن زباله تولید می‌کنند که جمع‌آوری این حجم از زباله هزینه‌های زیادی را به مدیریت شهری تحمیل می‌کند. چند سالی است که موضوع بازیافت پسماندهای خشک در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفته است اما متأسفانه با تمام تلاش‌های صورت گرفته هنوزهم بسیاری از شهروندان به موضوع مهم و حیاتی بازیافت و تفکیک پسماندهای خشک و تر اهمیت چندانی نمی‌دهند.

آموزش چهره به چهره یکی از روش‌هایی است که در اداره مدیریت پسماند منطقه در دستور کار قرار گرفته است. «مهدی فرجی» رئیس اداره مدیریت پسماند منطقه می‌گوید: «۱۵آموزشگر با حضور در مساجد، مدارس، مجمتع‌های مسکونی و... مردم را با شیوه‌های تفکیک پسماندهای خشک و تر آشنا می‌کنند. بسیاری از مدارس و مجتمع‌های مسکونی مخزن‌های ویژه تفکیک پسماند را رایگان دریافت کردند تا کار تفکیک پسماندها به راحتی انجام شود.» فرجی اضافه می‌کند: «منطقه را به ۲۰بلوک تقسیم‌بندی کردیم. در هربلوک یک ماشین ملودی‌دار مسئولیت جمع‌آوری پسماندهای خشک را برعهده دارد و آموزشگران ما هم مردم را با روش‌های درست جداسازی پسماندها آشنا می‌کنند.» به گفته فرجی در منطقه ما ۱۰۵مجتمع مسکونی وجود دارد که ساکنان تمامی این مجتمع‌ها آموزش‌های لازم را دیده‌اند و مخازن مخصوص تفکیک پسماند هم در بین این مجتمع‌ها توزیع شده است.
رئیس اداره مدیریت پسماند معتقد است که شهرری از نظر‌‌‌ ترویج فرهنگ بازیافت و کاهش تولید زباله یکی از مناطق پیشرو و عملکرد خوبی داشته است. او می‌گوید: «سازمان مدیریت پسماند شهر تهران امیدوار است در آینده نه چندان دور میزان تفکیک پسماندهای خشک در تهران تا ۳۲درصد برسد و این درحالی است که ما اکنون در شهرری به تفکیک ۲۶درصدی رسیده‌ایم.»

نشانی غرفه‌های بازیافت
۱‌ـ فلکه دوم دولت‌آباد، خیابان برادران شهید بهشتی
۲‌ـ خیابان رجایی، محله بهشتی، شهرک فرهنگیان
۳‌ـ خیابان ۲۴متری(شهید بیات)، خیابان کریمی شیرازی، جنب میدان میوه و تره‌بار
۴‌ـ شهرک علائین، خیابان مصطفی خمینی، ابتدای خیابان رضوان
۵‌ـ میدان هادی ساعی، بلوار آوینی، ابتدای خیابان فدایی
۶‌ـ میدان معلم، میدان حسن‌زاده، جنب میدان میوه و تره‌بار
۷‌ـ جاده ورامین، فاز یک صالحین، روبه‌روی مجتمع تجاری الماس ری
۸‌ـ خیابان ابن‌بابویه، خیابان میرعابدینی، روبه‌روی سرای محله ظهیر‌آباد
۹‌ـ خیابان شهید غیوری، نبش خیابان مالک اشتر، روبه‌روی پاساژ صدوق
۱۰‌ـ میدان معلم، فاز ۲صالحین، خیابان کوثر
۱۱‌ـ محله دیلمان، خیابان شهید منتظری، ضلع شمالی بوستان ایثار
۱۲‌ـ میدان شهید غیبی، جنب بازار میوه و تره‌بار حمزه‌آباد
۱۳‌ـ میدان مادر، ملک‌آباد، ضلع جنوبی بوستان نشاط
۱۵‌ـ بلوار اصلی ۱۳آبان، نبش خیابان عربی
۱۶‌ـ محله ۱۳آبان، خیابان امانی شمالی، نبش تیر۳
۱۷‌ـ محله ۱۳آبان، انتهای خیابان امانی شمالی، ورودی شهرک معراج
۱۸‌ـ خیابان فداییان اسلام، ضلع شمال ورزشگاه جانبازان
۱۹‌ـ میدان شهید بروجردی، ابتدای خیابان پروین اعتصامی، خیابان بهروزی
۲۰‌ـ خیابان ۲۴متری، پشت سازمان آب، میدان نارنجارسال پیام اشتراک 
 
 Security code