منطقه 20

دیوار به دیوار مشکلات

نویسنده: عطیه اکبری
محله «غیوری» یکی از محله‌های مرکزی شهرری است اما اهالی آن سال‌هاست با گاراژهایی همسایه شده‌اند که چهره محله‌شان را دگرگون کرده است...
1396/03/29
 محله «غیوری» یکی از محله‌های مرکزی شهرری است اما اهالی آن سال‌هاست با گاراژهایی همسایه شده‌اند که چهره محله‌شان را دگرگون کرده است. مشکل فقط یک گاراژ نیست؛ پای 4 گاراژ بزرگ در میان است. از خیابان فداییان اسلام که وارد خیابان شهید غیوری می‌شویم بعد از طی مسافتی کوتاه چشممان به جمال وصله‌های ناجوری روشن می‌شود که وجودشان اهالی این محله را میزبان کوهی از مشکلات ریز و درشت کرده است.
«۴گاراژ بزرگ در خیابان شهید غیوری وجود دارد. گاراژ‌هایی که قدمت زیادی دارند و عمر آنها به زمان قبل از انقلاب اسلامی بر می‌گردد. آن زمان بیشتر خیابان‌های محله بیابان بود و شهرری یک دهم جمعیت فعلی را هم نداشت. اما حالا در همین محله غیوری بیش از 5هزار نفر زندگی می‌کنند. 5هزار نفری که نه ورزشگاه دارند و نه حتی یک بوستان که اهالی بتوانند در آن نفسی تازه کنند. در این وضع همسایگی با 4گاراژ چه توجیهی می‌تواند داشته باشد.» این گلایه‌های دبیر شورایاری محله غیوری است که 15سال همراه شورایاران دیگر برای تغییر وضع در این محله تلاش می‌کند. از ارسال نامه به شهردار منطقه و شهردار تهران تا کشاندن پای مسئولان به وسط معرکه گاراژ‌های دردسرساز اما تاکنون اوضاع این محله بهبود نیافته است. « امان‌اللهی» ادامه می‌دهد: «پیگیری‌هایمان بی‌تأثیر هم نبوده اما مشکل اصلی اینجاست که ‌ صاحبان این گاراژ‌ها تمایلی به تغییرکاربری ندارند و تا زمانی که رضایت آنها برای فروش جلب نشود‌کاری از پیش نمی‌رود. گاراژ‌ها مساحت قابل توجهی دارند و مالکان، داخل گاراژها را تقسیم‌بندی کرده و به افراد مختلف اجاره داده‌اند. هر ماه مبلغ قابل توجهی اجاره دریافت می‌کنند و طبیعی است که رغبتی برای فروش نداشته باشند. از طرف دیگر در این بازار راکد خرید و فروش ملک، خریداری که توانایی مالی تملک چنین گاراژ‌های بزرگی را داشته باشد تا به حال پیشقدم نشده است.»

زوزه سگ‌ها و جولان موش‌ها
دیوار به دیوار بزرگ‌ترین گاراژ خیابان غیوری هستند و این همسایگی بی‌واسطه امانشان را بریده است. نمی‌دانند از کدام مشکل بگویند. به پشت‌بام خانه‌شان دعوتمان می‌کنند که معنی دیوار به دیوار شدن با یک گاراژ بزرگ را بیشتر درک کنیم. «مریم زواره ای» می‌گوید: «خواهش می‌کنم از مسئولان بخواهید به داد ما برسند و مشکلاتمان را حل کنند. شب‌ها از صدای زوزه سگ‌های نگهبان گاراژ خواب راحت نداریم. صبح زود سگ‌ها از لابه‌لای میله‌های ورودی گاراژ بیرون می‌آیند و وارد کوچه‌های اطراف می‌شوند. زنان شاغل که صبح زود سرکار می‌روند باید از کنار این سگ‌ها عبور کنند. اوضاع این محله آنقدر بد است که بعضی وقت‌ها یادمان می‌رود در پایتخت زندگی می‌کنیم و‌گویی ساکن روستا هستیم.» میزبانی از موش‌ها سوغات دیگر این همسایگی اجباری برای بعضی از اهالی محله غیوری است. زواره‌ای می‌گوید: «عجیب نیست که موش‌ها بتوانند از گاراژ که مکانی متروکه است به راحتی خود را به خانه‌های ما برسانند. همین چند وقت قبل بود که کارتن‌های جهیزیه دختر یکی از همسایه‌ها که در پارکینگ خانه‌شان بود پر از موش شده بود و موش‌ها در خانه تازه عروس غوغایی به راه انداخته بودند.»

دورهمی معتادان  فروش لوازم سرقتی
هر یک از شهروندان معترض پرده از مشکلات جدید محله غیوری برمی‌دارد. شهروندی که علاقه‌ای به ذکر نامش نداشت از حضور معتادان در گاراژهای خیابان شهید غیوری می‌گوید و توضیح می‌دهد: «نیمه‌های شب سر و صدای بسیاری از گاراژ به گوش می‌رسد. معتادان در گاراژ‌ها بیتوته می‌کنند و حتی با هم گلاویز می‌شوند و دعوا می‌کنند. علاوه بر این ۲ایستگاه تاکسی و اتوبوس هم روبه‌روی این گاراژ‌ها قرار دارد و خانم‌هایی که می‌خواهند برای رسیدن به محل کار یا انجام کارهای بیرون از منزل صبح زود یا وقتی هوا تاریک می‌شود به ایستگاه اتوبوس بروند احساس امنیت ندارند.» این شهروند از اتفاق بد دیگری که در بعضی از این گاراژ‌ها رخ می‌دهد می‌گوید: «در بعضی از این گاراژ‌ها وسایل سرقتی خودرو به فروش می‌رسد. چون این مکان‌ها محصور هستند نظارت چندانی هم بر آنها وجود ندارد.»
  • پاسخ مسئول:
خبرهای خوب برای اهالی غیوری
پاسخ شهردار ناحیه یک نویدبخش رویدادهای خوبی برای اهالی محله غیوری است. «محمد گودرزی» از تملک یکی از گاراژ‌ها برای ساخت ایستگاه مترو در محله غیوری خبر می‌دهد و می‌گوید: «مراحل تملک یکی از گاراژ‌ها برای آغاز عملیات ساخت ایستگاه مترو آغاز شده است. امیدواریم این اتفاق گره یکی از مشکلات اهالی محله غیوری را باز کند.» مدیران شهری هم دل خوشی از وضع این چند زمین ندارند که به آنها عنوان فضاهای ناپایدار شهری داده‌اند. شهردار ناحیه یک توضیح می‌دهد: «یکی از گاراژها اکنون تبدیل به انبار شده است و حدود 20ورثه دارد. گاراژ دیگر مشکل سند دارد و مالکان باید موضوع را از طریق اداره ثبت پیگیری کنند. ۲گاراژ هم اکنون به‌عنوان پارکینگ مورد استفاده قرار گرفته است اما شکل و شمایل مناسبی ندارد و از آنجا که پارکینگ درآمد خوبی برای مالکان ندارد تکه‌هایی از این زمین را اجاره داده‌اند و همین موضوع مشکلاتی را به وجود آورده است. به‌طور کلی این فضاهای ناپایدار شهری هریک با مشکلاتی همراه هستند که مانع ساماندهی و بهبود وضع می‌شود. البته ۲سال قبل قرار بود یکی از گاراژها تبدیل به بازار میوه و‌تره‌بار شود اما مالکان با یکدیگر به توافق نرسیدند و موضوع منتفی شد. اگر مالکان گاراژ‌ها بخواهند تغییر کاربری دهند شهرداری انواع تسهیلات را به آنها ارائه می‌دهد. از کمک به تغییر کاربری و تخفیف در جواز و تخفیف در عوارض تا صدور پروانه و اعطای تراکم.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code