منطقه 20

نبرد برای صید مــدال

نویسنده: سودابه رنجبر
معلولان جسمی و حرکتی باید بتوانند مانند دیگر افراد جامعه در فضاهای امن به فعالیت‌های اجتماعی، تفریحی و ورزشی بپردازند. حتی این قشر از جامعه بیش از دیگران نیازمند برنامه‌های ورزشی هستند. ...
1396/09/13
  معلولان جسمی و حرکتی باید بتوانند مانند دیگر افراد جامعه در فضاهای امن به فعالیت‌های اجتماعی، تفریحی و ورزشی بپردازند. حتی این قشر از جامعه بیش از دیگران نیازمند برنامه‌های ورزشی هستند. چون بنا به گفته کارشناسان معلولان بیشتر از بقیه افراد در معرض افسردگی و مشکلات روحی قرار دارند. هرچند تاکنون کوشش‌های وسیعی برای شناسایی و کاهش آسیب‌های ناشی ازخانه‌نشینی معلولان جسمی و حرکتی انجام شده است اما همچنان با برگزاری مسابقات و ایجاد انگیزه بین این افراد سعی می‌شود آنها به جامعه بازگردند. شهرری هفته گذشته میزبان ۳۰۰نفر ازبانوان معلول ورزشکار از مناطق ۲۲گانه تهران بود. این ورزشکاران آمده بودند تا در مسابقات معلولان مناطق ۲۲گانه تهران شرکت کنند. مسابقات در مجموعه ورزشی «قمر بنی‌هاشم»(ع) که ویژه معلولان و جانبازان طراحی و ساخته شده است برگزار شد. 

استانداردهای ورزشی برای معلولان
مجموعه ورزشی قمربنی‌هاشم(ع) در خیابان فداییان اسلام را همه اهالی می‌شناسند. هرچند فقط اقشار معلول و جانباز جامعه می‌توانند از این امکانات ورزشی استفاده کنند اما ساکنان منطقه خوب می‌دانند که این مجموعه ورزشی در نوع خود یکی از بزرگ‌ترین و به روزترین مجموعه‌های ورزشی غرب آسیاست.
درسالن تنیس روی میز، بانوان معلول و تنیس باز از ۲۲منطقه تهران حضور پیدا کرده‌اند. بازی تنیس روی میز با ویلچر انجام می‌شود. ۵میز تنیس در سالن وجود دارد و بانوان ورزشکار در حال انجام مسابقه هستند. داوران مسابقه همه توجهشان به بازی و اعلام امتیازهاست. در بین ورزشکاران افراد صاحب عنوان هم دیده می‌شوند اما اینجا همه ورزشکاران از مبتدی تا قهرمانان صاحب عنوان دور هم جمع شده‌اند تا این مسابقات با هدف ایجاد ارتباط و دوستی بین معلولان برگزار شود.
«سمیه کریمی» مسئول ورزش بانوان اداره تربیت‌بدنی شهرداری منطقه می‌گوید: «امسال هشتمین سالی است که با هماهنگی سازمان ورزش شهرداری تهران مسابقات ورزشی بانوان معلول برگزار می‌شود. این بار مسابقه‌های ورزشی در رشته‌های شنا، تنیس روی میز نشسته، تنیس روی میز ایستاده، شطرنج نابینایان و بوچیا انجام می‌شود.» کریمی می‌افزاید: «از ۲ماه قبل سعی کردیم با کمک شهرداری مناطق ورزشکاران را در رشته‌های مورد نظر شناسایی کنیم. البته در این زمینه فدراسیون ورزش معلولان هم همکاری بسیار خوبی داشته است. در نهایت ۳۰۰ورزشکار معلول انتخاب شدند که ۳روز متوالی در مجموعه ورزشی قمربنی‌هاشم(ع) رقابت می‌کنند. ورزشکاران با توجه به نوع معلولیت کلاس‌بندی شدند. به ورزشکارانی که مقام‌های اول تا سوم را کسب کنند جایزه اهدا می‌شود. استعدادهای ورزشی هم شناسایی می‌شوند تا بتوانند در مسابقه‌های قهرمانی کشور حضور یابند. همه استانداردهای برگزاری مسابقات در این ورزشگاه رعایت شده است.»

مادر بانوان معلول و ورزشکار
مسئول انجمن بانوان معلول در سازمان ورزش شهرداری تهران هم در برگزاری این مسابقه‌ها فعال است. او مربی جمعی از ورزشکاران حاضر در مسابقات هم است. «اعظم مهدیزاده» همان‌طور که حواسش به نحوه برگزاری مسابقات تنیس است می‌گوید: «ازدهه۷۰ وارد فعالیت‌های ورزشی معلولان شدم و تلاش کردم ورزش بانوان معلول را رونق ببخشم. پیش از این روز جهانی معلولان را فقط جشن می‌گرفتیم و از بانوان ورزشکار دعوت می‌کردیم که در این جشن شرکت کنند اما از ۸سال پیش تصمیم برآن شد که برای ایجاد روحیه نشاط و رقابت در بین معلولان مسابقاتی را بین بانوان ورزشکار برگزار کنیم و خدا را شکر می‌کنم که هر سال بر تعداد ورزشکاران شرکت‌کننده در این مسابقات افزوده می‌شود و تعداد قابل توجهی از معلولان تهران از خانه‌نشینی دست کشیده و به سمت ورزش آمده‌اند.» مهدیزاده می‌افزاید: «هدف اصلی برنامه‌های حرکتی برای معلولان این است که سلامت روحی آنها تا حد امکان بازگردانده یا حفظ شود و با استمرار حرکات خاص، توانمندی آنها به مرور افزایش یابد و عوارض ناشی از معلولیت در اندام آنها کاهش پیدا کند. همچنین حضور در گردهمایی‌های ورزشی و خارج شدن معلولان از انزوا هم یکی دیگر از اهداف ماست.»مهدیزاده متولد۱۳۴۱است. او که مدت‌هاست مسئولیت ورزش بانوان معلول استان تهران را برعهده دارد می‌گوید: «تعداد قابل توجهی از بانوان معلول و ورزشکار توانستند مسیر زندگی خود را پیدا کنند. به‌عنوان مثال طی چند سال گذشته با درخواست‌های مکرر توانستیم زمینه ادامه تحصیل در رشته تربیت‌بدنی را برای معلولان فراهم کنیم. اکنون تعداد زیادی از ورزشکاران در رشته‌های مختلف تحصیل می‌کنند.»

شهر معلول است
مهدیزاده با تأکید بر اهمیت مناسب‌سازی معابر برای معلولان می‌گوید: «دیگر وقت آن رسیده است که همه مسئولان و حتی شهروندان تهران به فکر تسهیل رفت‌وآمد معلولان باشند. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات بانوان معلول رفت‌وآمد درشهر است.» او می‌افزاید: «ما هم مانند دیگر افراد جامعه حق زندگی داریم و باید بتوانیم از امکانات شهری استفاده کنیم. شهری که نتواند زمینه یک زندگی آسان و سالم را برای شهروندان معلولش فراهم کند شهری معلول است. ما باید بتوانیم مانند سایر شهروندان در معابر و بوستان‌ها حرکت کنیم و به راحتی سوار اتوبوس یا مترو شویم.» مهدیزاده می‌گوید: «تعداد بانوان معلول ورزشکار در مناطق ۱۴، ۱۵، ۲۰، ۱۶ و ۴ نسبت به مناطق دیگر بیشتر است. ما سعی کرده‌ایم با حمایت از بانوان معلول در این مناطق و حمایت روحی شرایط بهتری را برای آنها فراهم کنیم. طوری که خیلی از آنها با تشویق انجمن معلولان وارد دانشگاه شده و ادامه تحصیل داده‌اند.»

تا کی به دیگران متکی باشیم
«عصمت کیمیایی فر» در مسابقات تنیس روی میز نشسته شرکت کرده است. او می‌گوید: «چند ماهی است که ازدواج کرده و به تهران آمده‌ام. پیش از این در شهر گرگان زندگی می‌کردم. همانجا تنیس روی میز را یاد گرفتم. خوشبختانه توانستم به سرعت با معلولان ورزشکار تهران آشنا شوم و در این سری از مسابقات شرکت کنم.» کیمیایی‌فر بر اهمیت این‌گونه مسابقات و برقراری ارتباط دوستانه بین ورزشکاران تأکید می‌کند و می‌گوید: «امروز یکی از دوستانم را در این سالن ورزشی دیدم. پیش از این تصور می‌کردم او هیچ مشکل جسمی ندارد اما حالا متوجه شده‌ام که او هم از ناحیه پا دچار مشکل است. از او یاد گرفتم که با وجود مشکلات جسمی هم می‌توان خود را سلامت فرض کرد به‌طوری که مشکلات جسمی هیچ تأثیر منفی برروحیه‌مان نگذارد.» کیمیایی‌فر می‌گوید: «برای انجام کارهای اداری با مشکلات بسیاری مواجه می‌شوم. استفاده از عابربانک‌ها خیلی مشکل است. پیش از این عابربانک‌هایی بود که برای معلولان طراحی شده بود اما گویا آنها را جمع کرده‌اند. خیلی از بانک‌ها رمپ ندارند و برای ورود به بانک باید از عابران کمک بگیرم که کار سختی است. چون دلم نمی‌خواهد مزاحمتی برای دیگران داشته باشم. کف سالن‌های اداری را با موادی شست وشو می‌دهند که لغزنده می‌شود. تاکنون چندین بار به دلیل لیز بودن کف سالن‌ها زمین خورده‌ام.»

ما را ببینید
«سمیرا کلاته» در رشته تنیس روی میز در مسابقات شرکت کرده است. او در اثر حادثه رانندگی دچار ضایعه نخاعی شده است. کلاته می‌گوید: «برای ماه عسل به سفر زیارتی مشهد رفته بودیم. پدر و مادرهمسرم هم همراه ما بودند. در مسیر بازگشت به خانه پدر همسرم که رانندگی می‌کرد تصادف کرد و از بین سرنشین‌های خودرو من و پدر شوهرم دچار ضایعه نخاعی شدیم. پدر همسرم از ناحیه گردن آسیب دید و من از ناحیه کمر. از آن روزها مدت زیادی می‌گذرد. خانواده‌ام و همسرم از من حمایت می‌کنند. از وقتی با گروه ورزشکاران معلول آشنا شده‌ام روحیه بهتری پیدا کرده‌ام. اینجا تنها جایی است که نگاه‌ها به من خیره نمی‌ماند و مجبور نیستم سؤال‌های پی در پی افراد را پاسخ بدهم که چرا روی ویلچر نشسته‌ام و چراهای دیگر.»کلاته که ۳ماه پیش مادر شده است می‌گوید: «نگهداری از فرزندم برای من خیلی مشکل است اما با حمایت‌های خانواده و همسرم تا اینجا که از عهده بچه‌داری برآمده‌ام. در نخستین روزهایی که فرزندم به دنیا آمده بود کمبود پاهایم را خیلی احساس می‌کردم و از نظر روحی دچار مشکل شده بودم اما همسرم مثل همیشه حمایتم کرد. من هم سعی می‌کنم روحیه‌ام را حفظ کنم و برای اثبات اینکه من مادری قوی هستم در این سری از مسابقات شرکت کردم. البته خانم مهدیزاده، مسئول انجمن بانوان معلول به من و بسیاری از بانوان معلول انگیزه می‌دهد تا بیشتر تلاش کنیم.»کلاته از سختی رفتن به ورزشگاه می‌گوید: «از خانه ما تا سالن ورزشی محله ۵دقیقه راه است اما من برای رفتن به این سالن یک ساعت زمان صرف می‌کنم تا از مسیرهایی بروم که امکان‌ تردد برای معلولان باشد. بیشتر رمپ‌هایی که برای ما در شهر ایجاد می‌شود بعداز مدتی به دلیل سوءاستفاده موتورسواران آن رمپ‌ها هم بسته می‌شود.‌گویی هیچ‌کس نیاز ما را نمی‌بیند.»

عضو تیم‌ملی و قهرمان کشور
«الهام چزانیان» در رشته تنیس روی میز در مسابقات شرکت کرده است و مدال‌ها و افتخارات متعددی هم در کارنامه‌اش دارد. او می‌گوید: «۱۲سال است حرفه‌ای تنیس بازی می‌کنم و حدود ۱۰سال است که عضو تیم‌ملی معلولان هستم.» چزانیان رتبه‌های قهرمانی مسابقات تنیس روی میز کشورهای اسلامی و مقام سوم بازی‌های پاراآسیایی را هم در کارنامه‌اش دارد. چزانیان از حضور تعداد زیادی از بانوان تنیس باز آماتور در این سری از مسابقات خوشحال است و می‌گوید: «خوشحالم از اینکه دوستان معلولم انگیزه پیدا کرده‌اند در این مسابقات شرکت کنند. حضورشان در این گروه‌ها می‌تواند زندگی لذت‌بخش‌تری را برایشان مهیا کند. همان‌طور که برای من این اتفاق افتاد.»این ورزشکار اهل ری در باقرشهر ساکن است. او می‌گوید: «بسیاری از امکاناتی که در مناطق ۲۲گانه تهران برای معلولان آماده شده است در باقرشهر وجود ندارد. ما از بسیاری خدمات محروم هستیم. خبر دارم که در خانه معلولان مناطق مختلف رمپ‌هایی ایجاد می‌کنند تا فرد معلول به راحتی در خانه‌ تردد کند ولی چنین خدماتی به ما ارائه نمی‌شود.» چزانیان می‌گوید: «وقتی از مسئولان خواستم برای من هم رمپ‌هایی در خانه ایجاد کنند گفتند چون خارج از محدوده مناطق ۲۲گانه هستم نمی‌توانند چنین خدماتی را ارائه کنند و من همچنان برای جابه‌جایی در منزل نیازمند کمک مادر پیرم هستم.»

اول سالن‌ها را مناسب‌سازی کنید
«زهرا مجیدی صدر» متولد سال۱۳۴۴ از منطقه۱۴ در مسابقات شرکت کرده است. او می‌گوید: «از سال۱۳۶۶ در مسابقات بانوان شرکت می‌کنم و کارمند وزارت ورزش و جوانان هستم.» مجیدی ادامه می‌دهد: «مشکلات زیادی در مسیر رفت‌وآمد معلولان وجود دارد. حتی بسیاری از سازه‌هایی که جدید در شهر ایجاد می‌شوند همچنان مشکلات قدیمی را دارند. پیشنهاد می‌کنم قبل از هر چیز به امور سالن‌های ورزشی رسیدگی شود. حداقل این فضای کوچک را برای رفت‌وآمد معلولان مناسب‌سازی کنند.»

ما می‌توانیم
«عطیه بهشتی» دختر جوانی که توانسته خود را به فینال مسابقات برساند می‌گوید: «من فکر می‌کنم لفظ معلولیت باید برای کسانی استفاده شود که ذهن معلولی دارند. ما فقط با مشکلاتی مثل رفت‌وآمد در جامعه روبه‌رو هستیم که آن هم ناشی از مشکلات ساخت‌های شهری است.» او خطی را که بالای ابرویش افتاده است نشان می‌دهد و می‌گوید: «وقتی داشتم به زحمت از روی جوی آب می‌گذشتم داخل جوی افتادم و با اصابت سرم به جدول ابرویم شکاف برداشت.» بهشتی دانشجوی تربیت‌بدنی و براین باور است که یک معلول می‌تواند مانند دیگر اعضای جامعه رشد کند؛ فقط باید خود را باور داشته باشد.

نتایج مسابقات بانوان معلول از ۲۲ منطقه
گروه اول تنیس روی میز نشسته
مهین احمدی مقام اول از منطقه ۱۵
فاطمه طارمی مقام دوم ازمنطقه یک
طاهره محمدی مقام سوم از منطقه ۱۲

گروه دوم تنیس روی میز نشسته
رقیه روشن مقام اول از منطقه ۱۶
زهرا مجیدی صدر مقام دوم از منطقه ۱۴
فائزه صومی مقام سوم از منطقه ۱۴

گروه سوم تنیس روی میز نشسته
فاطمه راه پیما مقام اول ازمنطقه ۱۲
عطیه سادات بهشتی مقام دوم از منطقه۱۲
فاطمه چگینی مقام سوم از منطقه ۱۹

گروه اول تنیس روی میز ایستاده
مرضیه محمودی مقام اول از منطقه ۱۲
مرضیه شعاعی مقام دوم از منطقه۱۲
حنانه نجاتی مقام سوم از منطقه ۱۷و ایرسا فراص از منطقه ۲

گروه دوم تنیس روی میز ایستاده
آیدا فاضل‌نیا مقام اول منطقه ۱۲
شیرین اسماعیل‌پور مقام دوم از منطقه یک
مریم خوش خبری مقام سوم از منطقه ۵

گروه سوم تنیس روی میز ایستاده
پگاه کلهرودی مقام اول از منطقه ۱۲
ستاره عباسپورمقام دوم از منطقه ۱۸
آذر کوپال مقام سوم از منطقه۶

گروه ناشنوایان
الهام رضایی مقام اول از منطقه ۵
فاطمه بداغی مقام دوم از منطقه ۱۰
سیما هاتفی مقام سوم از منطقه ۱۲

گروه کم‌توانان ذهنی
مینا سالکی مقام اول از منطقه ۱۲
سمیه صفرزاده مقام دوم از منطقه ۱۲
عصمت الفت مقام سوم از منطقه ۸

مسابقات شنا نوجوانان
حدیثه شفیعی مقام اول از منطقه ۲۰
ایرسا فراحی مقام دوم از منطقه ۲
نرگس متحیر پسند مقام سوم از منطقه ۲۰

مسابقات گروه اول شنا
فاطمه داودی مقام اول از منطقه ۶
زهرا مساح تاش مقام دوم از منطقه ۱۲
مرضیه اسدی مقام سوم از منطقه ۲۰

مسابقات شطرنج نابینایان در گروه اول
صدیقه سرگزی مقام اول از منطقه ۲
رقیه حسین پورمقام دوم از منطقه ۱۹
پریا پرویزی گلکانی مقام سوم از منطقه ۴

مسابقات شطرنج نابینایان گروه دوم
مریم‌پور عبد الهی مقام اول از منطقه یک
زینب آذر خوش مقام دوم از منطقه ۱۴
فاطمه شجاع مقام سوم از منطقه یکارسال پیام اشتراک 
 
 Security code