منطقه 20

چقدرقنــد دارید؟

نویسنده: عطیه اکبری
آمارها دقیق نیست اما به گفته مسئولان اداره سلامت شهرداری تهران، منطقه ما یکی از مناطقی است که تعداد شهروندان مبتلا به دیابت در آن زیاد است...
1396/08/29
  آمارها دقیق نیست اما به گفته مسئولان اداره سلامت شهرداری تهران، منطقه ما یکی از مناطقی است که تعداد شهروندان مبتلا به دیابت در آن زیاد است. به همین دلیل همه هم و غم مسئولان سلامت شهرداری منطقه در هفته‌ای که آن را به نام هفته دیابت نامگذاری کرده‌اند آگاه کردن شهروندان از این بیماری بود. برپایی ایستگاه‌های غربالگری در مکان‌های عمومی و پررفت و آمد، اجرای طرح‌های سلامت محور، برگزاری جشنواره‌های ورزشی و برنامه‌های دیگر صدها شهروند را به گود مشارکت فراخواند و زنگ خطر ابتلا به بیماری دیابت را برای آنها به صدا درآورد. سراغ رئیس اداره سلامت و دبیر کانون‌های دیابت منطقه رفتیم تا از چگونگی برنامه‌های اجرا شده در این هفته مطلع شویم. 

هر ماه 40 شهروند دیابتی شناسایی می‌شوند
«هفته دیابت بهانه‌ای است تا یکبار دیگر توجه شهروندان را به این بیماری جلب کنیم. در این هفته، 7 ایستگاه غربالگری را در ایستگاه‌های پر تردد مترو و میدان‌های میوه و‌تره‌بار برپا کرده‌ایم و قندخون صدها شهروند آزمایش شد. بسیاری از شهروندان در همین ایستگاه‌های غربالگری متوجه شدند که مبتلا به بیماری دیابت هستند.» رئیس اداره سلامت شهرداری منطقه با بیان این مطالب بدون حاشیه سراغ اصل مطلب می‌رود. «‌‌امین افصحی» با تأکید بر اینکه همه برنامه‌های ما در هفته دیابت با مشارکت و نظارت شبکه بهداشت شهرستان ری انجام شد توضیح می‌دهد: «برگزاری جشنواره صبحانه سلامت خاص بیماران دیابتی، برگزاری جشنواره‌های ورزشی خاص بیماران مبتلا به دیابت و شرکت صدها شهروند در 10همایش با موضوع دیابت در‌سراهای محله فقط بخشی از برنامه‌هایی بود که در محله‌های مختلف شهرری برگزار شد.» افصحی می‌گوید: «برنامه‌های ما خاص این هفته نیست. هر ماه کانون‌های دیابت در خانه‌های سلامت محله‌های مختلف به‌طور میانگین 40 شهروند مبتلا به دیابت را شناسایی می‌کنند.»

هزار و 726 شهروند، عضو کانون‌های دیابت
رئیس اداره سلامت شهرداری می‌گوید: «در هرخانه سلامت منطقه یک کانون دیابت وجود دارد. شهروندان هر محله می‌توانند با مراجعه به خانه‌های سلامت و اندازه‌گیری قندخون در صورت ابتلا به دیابت عضو این کانون‌ها شوند و از خدمات رایگانی که در این کانون‌ها به شهروندان ارائه می‌شود استفاده کنند.» او می‌افزاید: «هزار و 726 نفر در کانون‌های دیابت عضو هستند که در کانون خدمات مختلفی به آنها ارائه می‌شود. شهروندان عضو کانون‌های دیابت علاوه بر استفاده از معاینه‌های دوره‌ای منظم می‌توانند از نوارهای تست قند خونی که در اختیار آنها گذاشته می‌شود هم استفاده کنند.»

بیشترین مراجعه در محله 13 آبان
«آمار دقیقی از مبتلایان به دیابت در شهرری وجود ندارد.» این جمله را رئیس اداره سلامت می‌گوید. هرچند با وجود فعالیت20 کانون دیابت در 20محله انتظار می‌رود مسئولان اداره سلامت آماری از مبتلایان به این بیماری را جمع‌آوری کرده باشند اما افصحی می‌گوید: «بسیاری از شهروندان مبتلا به دیابت از بیماری‌شان بی‌اطلاع هستند یا اگر در جریان بیماری خود قرار دارند به خانه‌های سلامت مراجعه نمی‌کنند. به همین دلیل ما نمی‌توانیم آماری دقیق از مبتلایان به دیابت ارائه دهیم.» افصحی درخصوص مراجعه شهروندان ری به کانون‌های دیابت می‌گوید: «بیشترین مراجعه شهروندان به کانون‌های دیابت در محله 13آبان انجام می‌شود و کمترین مراجعه شهروندان به کانون دیابت هم در محله منصوریه است.»

سفیران دیابت در مدارس
با آغاز سال تحصیلی جدید، متولیان سلامت شهروندان در شهرداری منطقه نگاه خود را به سمت مدارس سوق داده و تصمیم گرفته‌اند آموزش‌های مورد نیاز درخصوص دیابت را به دانش‌آموزان بدهند. دبیر کانون‌های دیابت منطقه در این‌باره می‌گوید: «من سال‌هاست با بیماری دیابت دست و پنجه نرم می‌کنم. همه اعضای خانواده‌ام از پدر و مادر تا فرزندانم مبتلا به دیابت هستند. متأسفانه باید گفت بیماری دیابت در بیشتر افراد موروثی است. فرزندان بسیاری از افراد مبتلا به دیابت به این بیماری مبتلا هستند اما چون در سنین کودکی و نوجوانی معمولاً قندخون افراد آزمایش نمی‌شود این بیماری پنهان در بدن باقی می‌ماند و فرد وقتی متوجه می‌شود که دیگر کار از کار گذشته است و تبعات بیماری دیابت بر عملکرد اعضای بدن خودش را نشان می‌دهد.» «زهره مناف» ادامه می‌دهد: «امسال در هفته دیابت اجرای طرح سفیران دیابت را در مدارس آغاز کردیم. تست قندخون از همه دانش‌آموزان گرفته می‌شود. افراد مشکوک به بیماری دیابت بعد از شناسایی به کانون دیابت خانه سلامت در محله‌ای که زندگی می‌کنند معرفی می‌شوند تا برای آنها پرونده تشکیل داده شود و تحت درمان قرار بگیرند. از طرف دیگر روش‌های تغذیه صحیح برای پیشگیری از ابتلا به دیابت را در مدرسه به دانش‌آموزان ارائه می‌دهیم تا هریک از دانش‌آموزان تبدیل به یک سفیر دیابت در خانه‌های خود شوند.»

دوشنبه‌های دیابتی در راه است
طرح دوشنبه‌های دیابتی در خانه‌های سلامت محله‌های شهرری برگزار می‌شود. رئیس اداره سلامت با اعلام این خبر می‌گوید: «طرح پژوهشی را با نام دوشنبه‌های دیابتی در محله 13آبان آغاز کرده‌ایم. در این طرح جامعه آماری 70 نفره از شهروندان مبتلا به دیابت به خانه سلامت دعوت شدند. 11 جلسه کارگاه آموزشی، برگزار و معاینه رایگان توسط پزشکان متخصص برای آنها انجام شد. هر هفته یک پزشک متخصص از چشم پزشک و متخصص قلب تا غدد و زنان در این جلسات حاضر شدند و درباره مراقبت‌های مورد نیاز افراد دیابتی به بیماران توضیح دادند. بیماری‌های مختلف این افراد توسط پزشکان تشخیص داده شد و مراحل درمان را رایگان آغاز کردند. هر هفته بعد از پایان آموزش‌ها قندخون این 70 نفر آزمایش می‌شد و کارشناسان اداره سلامت نوسانات آن را ثبت می‌کردند تا تأثیر آموزش‌ها را بر روند بهبود بیماری بررسی کنند.» افصحی ادامه می‌دهد: «این طرح پایشی قرار است در همه خانه‌های سلامت منطقه برگزار شود. بعد از اجرای این طرح ما حرف‌های بسیاری درخصوص بیماری دیابت در منطقه برای گفتن داریم.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code