منطقه 20

گسل نشینان!

نویسنده: عطیه اکبری
زلزله 7ریشتری که کرمانشاه را لرزاند و صدها کشته و زخمی برجا گذاشت یکبار دیگر زنگ خطر را برای مدیران شهری و شهروندان به صدا درآورد. صدای این زنگ خطر برای مدیران ستاد بحران شهرری که منطقه‌شان میزبان خطرناک‌ترین گسل‌های زلزله‌خیز تهران است بلندتر از بقیه بود...
1396/09/13
  زلزله 7ریشتری که کرمانشاه را لرزاند و صدها کشته و زخمی برجا گذاشت یکبار دیگر زنگ خطر را برای مدیران شهری و شهروندان به صدا درآورد. صدای این زنگ خطر برای مدیران ستاد بحران شهرری که منطقه‌شان میزبان خطرناک‌ترین گسل‌های زلزله‌خیز تهران است بلندتر از بقیه بود. اینکه خانه‌های مسکونی شهرری چقدر در برابر زلزله، مقاوم و چند ‌درصد بافت مسکونی شهرری بافت فرسوده است موضوعی قابل بحث است اما در این گزارش سراغ مسئولان مدیریت بحران شهرری رفتیم تا بدانیم در این روزهای بدون بحران چه می‌کنند و چقدر آماده مقابله با زلزله‌ای هستند که چه بسا خیلی زود به وقوع بپیوند؟ یا در مقوله فرهنگسازی و آماده کردن شهروندان برای مقابله با بحران تا کجا پیش رفته‌اند؟

33گروه دوام برای مقابله با شرایط بحرانی در محله‌های مختلف تشکیل شده است. هریک از این گروه‌ها 33 عضو دارد که از میان شهروندان محله انتخاب شده‌اند. دوامی‌ها در دوره‌های مختلف آموزشی از کمک‌های اولیه و اطفای حریق تا روش‌های امدادی شرکت می‌کنند تا در مواقع بحرانی مثل زلزله قبل از رسیدن نیروهای امدادی جان شهروندان را نجات دهند.
 
60مکان عمومی پرخطر در منطقه برای تشکیل گروه مدیریت بحران ویژه اماکن شناسایی شده و قرار است در بازه زمانی 6 ماهه دوره‌های آموزشی در این مکان‌ها برگزار شود.

16مانور مدیریتی و عملیاتی از ابتدای سال در منطقه برگزار شده است. تعداد قابل توجهی از این مانورها با هدف آمادگی برای مقابله با زلزله در مدارس و مجتمع‌های پرخطر برگزار شد.

3سوله بحران د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر منطقه ما ساخته شد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه است كه یكی از آنها «پایگاه ویژه» نام د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. این پایگاه كه د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر مید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ان امام‌خمینی(ره) واقع شد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه است هنگام وقوع بلایای طبیعی نقش كمك‌رسانی و توزیع تجهیزات را به محله‌ها د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.

10پایگاه پشتیبانی مدیریت بحران در شهرری وجود دارد. «احمـــــد غلامی» دبیر ستاد مدیریت بحران می‌گوید: «از این تعداد 2 پایگاه، ویژه است و 8 پایگاه اکنون کاربری ورزشی دارند و محل استقرار مجموعه ورزشی‌الزهرا(س)است.» منطقه ما رکوددار بیشترین تعداد پایگاه‌های پشتیبانی مدیریت بحران در پایتخت است.

7روز یکبــــار مسئولان از انبار تجهیزات امدادی و پشتیبانی پایگاه ویژه مدیریت بحران بازدید می‌کنند. به گفته جانشین شهردار در ستاد مدیریت بحران ماهی یکبار تجهیزات براساس نیازسنجی محله‌های مختلف به روز می‌شود.

2بوستان بزرگ شـــــهرری در محله‌های بهشتی و 13آبان برای اسکان اضطراری شهروندان در مواقع بحرانی مثل زلزله آماده شده است. مسئولان این بوستان‌ها را به سکوهای اسکان، برق اضطراری، آب لوله‌کشی، سرویس بهداشتی و حمام تجهیز کرده‌اند. مسئولان مدیریت بحران منطقه می‌گویند که آماده کردن هریک از بوستان‌های بزرگ منطقه برای اسکان اضطراری شهروندان به 2 میلیارد تومان بودجه نیاز دارد.

 53مرکز آموزشی شهرری طرح مدرسه آماده را اجرا کردند. غلامی، دبیر ستاد مدیریت بحران منطقه می‌گوید: «کارشناسان مدیریت بحران بعد از بازدید از مدرسه و مکان‌های پرخطر و بی‌خطر آن، سند مخاطرات مدرسه را آماده می‌کنند و در اختیار مدیران قرار می‌دهند. در مرحله بعد آموزش‌های مقابله با بحران به مدیران، معلمان، دانش‌آموزان و اولیای آنها داده می‌شود و گروه‌های دوام دانش‌آموزی در مدارس تشکیل می‌شود.» قرار است تا پایان سال تحصیلی، این طرح در 25 مدرسه دیگر اجرا می‌شود.

28مانور آمادگی برای مقابله با بحران توسط مدیریت بحران منطقه در سال گذشته برگزار شد. بعضی از این مانورها، مدیریتی و هدف از برگزاری آنها هماهنگی میان سازمان‌های مختلف بود. برخی مانورها هم عملیاتی بود و با مشارکت شهروندان اجرا شد.

۲ گسل فعال در یک شهر
2 گسل فعال در شهرری وجود دارد. گسل شمال ری که از افسریه شروع می‌شود. از محله‌های دولت‌آباد، جوانمرد قصاب و 13آبان عبور می‌کند و تا میدان جهاد قدیم ادامه دارد. دومین گسل، گسل جنوب ری است. این گسل از کوه بی‌بی شهربانو آغاز می‌شود. از محله‌های استخر، سرتخت، هاشم‌آباد و محله بهشتی عبور می‌کند و به اسلام شهر منتهی می‌شود. فاصله میان گسل‌های شمال و جنوب ری 3 تا 5 کیلومتر است. گسل شمال ری 16 کیلومتر طول دارد و طول گسل جنوب ری 20 کیلومتر است.

سهمگین‌ترین زلزله
شاید خیلی از اهالی ری نمی‌دانند که سهمگین‌ترین زلزله‌ای که در شهرری اتفاق افتاده مربوط به چه زمانی است. این زلزله 180سال قبل اتفاق افتاد و شهرری را کاملاً تخریب کرد.

۲دستگاه زلزله‌نگار در ۲نقطه شهر
2دستگاه زلزله‌نگار در شهرری قرار دارد که به دلیل ثبت ارتعاشات و حرکت گسل‌های زلزله‌خیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. یک دستگاه در پایگاه ویژه مدیریت بحران در شهرداری منطقه قرار دارد. محل استقرار دومین دستگاه زلزله نگار هم دریاچه عشق‌آباد است. دلیل این جانمایی نزدیکی آن به گسل است.

یک درخواست جدی؛ مشارکت کنید
جانشین شهردار منطقه در پایگاه ویژه مدیریت بحران شهرری از شهروندانی که در مجتمع‌های مسکونی زندگی می‌کنند درخواست می‌کند مشارکت خود را در دوره‌های آموزشی که کارشناسان بحران برگزار می‌کنند افزایش دهند. غلامی می‌گوید: «متأسفانه شهروندان تمایل چندانی به شرکت در دوره‌های مدیریت بحران اماکن نشان نمی‌دهند. این در حالی است که شهرری بیشترین تعداد مجتمع‌های مسکونی پرخطر را به خود اختصاص داده است. شهروندان در این دوره‌ها با روش‌های خودامدادی آشنا می‌شوند و در مواقع بحرانی مثل وقوع زلزله می‌توانند جان خود را نجات دهند.»

تغییر کاربری در کوتاه‌ترین زمان
غلامی در خصوص وضع فعلی پایگاه‌های مدیریت بحران توضیح می‌دهد: «پایگاه‌های پشتیبانی مدیریت بحران شهرری که اکنون ورزشگاه هستند در نخستین ساعت‌ها پس از وقوع حوادثی مثل زلزله قابلیت تغییر کاربری دارند.»‌ وی ادامه می‌دهد: «در شهرری هیچ یک از سوله‌های مدیریت بحران اجاره داده نشده است و هیچ نوع تجهیزات سنگین که حمل آنها زمانبر باشد در این پایگاه‌ها وجود ندارد.» دبیر ستاد مدیریت بحران منطقه می‌گوید: «در ۲پایگاه ویژه مدیریت بحران منطقه انبار تجهیزات امدادی قرار دارد که وسایل در مواقع بحرانی در میان پایگاه‌های دیگر توزیع می‌شود.»

شما هم دوامی شوید
هر یک از شهروندان می‌توانند عضوی از گروه دوام محله خود باشند. شما هم اگر بیشتر از 20ساله و کمتر از 55ساله هستید و تحصیلاتتان فوق دیپلم یا بالاتر است می‌توانید به خانه دوام سرای محله خود، مراجعه و در دوره‌های آموزشی گروه‌های دوام ثبت‌نام کنید. غلامی می‌گوید: «اگر در زلزله اخیری که کرمانشاه را لرزاند گروه‌های دوام وجود داشتند قطعاً آمار تلفات انسانی کمتر می‌شد.» او ادامه می‌دهد: «وجود این گروه‌ها در هر محله یک ضرورت است. چون در مواقع بحرانی مثل زلزله دسترسی نیروهای امدادی به محله‌ها برای نجات افرادی که زیر آوار مانده‌اند زمانبر است. در این فاصله گروه‌های دوام محله‌های مختلف هستند که می‌توانند جان هم‌محله‌ای‌های خود را نجات دهند.»

نقشه تخلیه امن اضطراری را مطالعه کنید
«نقشه‌های تخلیه امن اضطراری محله خود را از پایگاه شهرداری منطقه تهیه کنید.» دبیر ستاد مدیریت بحران منطقه با بیان این جمله می‌گوید: «هر محله یک نقشه تخلیه امن اضطراری دارد که براساس ویژگی‌های جغرافیایی و موقعیت بافت مسکونی محله‌ها تهیه شده است. در این نقشه امن‌ترین مسیر برای خروج از نقاط پرخطر محله در زمان زلزله مشخص شده است.» غلامی ادامه می‌دهد: «با توجه به اینکه شهرری روی گسل‌های زلزله قرار دارد شهروندان باید با نقشه تخلیه امن اضطراری محله‌شان آشنا باشند تا بتوانند جان خود و اعضای خانواده را نجات دهند.» دبیر ستاد مدیریت بحران منطقه ادامه می‌دهد: «مکان تخلیه امن اضطراری در هر محله فضاهای باز و سرپوشیده‌ای است که برای سکونت موقت شهروندان از زمان وقوع زلزله یا حوادث دیگر تا 72ساعت پس از آن پیش‌بینی شده است.»

نشانی پایگاه‌های پشتیبانی مدیریت بحران شهرری
پایگاه ویژه مدیریت بحران میدان هادی ساعی، پشت ساختمان شهرداری منطقه
پایگاه جوانمرد قصاب جنب ساختمان شهرداری ناحیه2
پایگاه وحدت اسلامی نبش خیابان هلال‌احمر، بوستان وحدت اسلامی
پایگاه گلیسیرین ابن‌بابویه، ابتدای بزرگراه شهید کریمی، جنب پمپ گاز
پایگاه ماگارین جاده ورامین، سه‌راه تقی‌آباد
پایگاه علایین جاده ورامین، شهرک علایین، انتهای خیابان میثم
پایگاه گلمهر دولت‌آباد، صفاییه، جنب بوستان گلمهر
پایگاه عباس‌آباد جاده ورامین، عباس‌آباد
پایگاه قدس دولت‌آباد، انتهای بلوار قدسارسال پیام اشتراک 
 
 Security code