منطقه 20

12 سال بلاتکلیفی پروژه طغرل

نویسنده: انسیه اسماعیلی
شهرری به دلیل قدمت باستانی و مذهبی دیرینه‌ای که دارد به‌عنوان یکی از مناطق تاریخی کلانشهر تهران شناخته شده است.ضلع بیستم پایتخت به‌عنوان قبله و پیشانی تاریخی تهران در طول چند سال اخیر مورد نگاه ویژه مدیریت شهری قرار گرفته است...
1395/10/20
  شهرری به دلیل قدمت باستانی و مذهبی دیرینه‌ای که دارد به‌عنوان یکی از مناطق تاریخی کلانشهر تهران شناخته شده است.ضلع بیستم پایتخت به‌عنوان قبله و پیشانی تاریخی تهران در طول چند سال اخیر مورد نگاه ویژه مدیریت شهری قرار گرفته است و طرح‌های عمرانی، ترافیکی، فرهنگی، ورزشی و اجتماعی متعددی در این منطقه به اجرا درآمده که مجموع این طرح‌ها، فاصله طبقاتی جنوبی‌ترین نقطه شهر را با شمالی‌ترین مناطق تهران کاهش داد. اما در بین صدها طرح کوچک و بزرگی که در گوشه و کنار منطقه ساخته شد کلنگ یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های عمرانی و فرهنگی شهرداری تهران هنوز در محله تاریخی «ظهیرآباد» ‌گیر کرده است.

مجموعه فرهنگی، هنری و خدماتی «طغرل» یکی از بزرگ‌ترین طرح‌هایی است که بیش از 12 سال پیش در محله ظهیرآباد و در مجاورت برج تاریخی طغرل کلید خورد که براساس طرح‌های پیش‌بینی شده، ساخت بزرگ‌ترین تالار همایش جنوب تهران، سالن روباز نمایش، کتابخانه، موزه و... در این مجموعه جانمایی و طراحی شده اما اکنون با گذشت بیش از یک دهه از عمر آغاز طرح، پیشرفت فیزیکی چندانی در اجرای طرح حاصل نشده است.

 در آرزوی قطب گردشگری
ناصر مهرعلی» جوانی حدود 30 ساله و از ساکنان سابق محله ظهیرآباد است. او می‌گوید: «خانه ما در محدوده اطراف طرح فرهنگی طغرل قرار داشت. شهرداری در طول چند ماه همه خانه‌هایی را که در طرح قرار داشتند خریداری و تخریب کرد و کارهای اولیه ساخت این طرح آغاز شد. ابتدا سرعت کار خیلی خوب بود اما حالا سال‌هاست که فعالیت عمرانی خاصی در این مجموعه صورت نمی‌گیرد و این طرح که قرار بود محله را به قطب گردشگری و فرهنگی ری تبدیل کند اکنون به یکی از بزرگ‌ترین معضلات اهالی محله تبدیل شده است.»
«نازنین صادقی» با گله‌مندی از طولانی شدن مراحل ساخت مجموعه فرهنگی برج طغرل می‌گوید: «زمانی که مسئولان شهرداری دور هم جمع شدند و کلنگ این طرح را به زمین زدند من سوم دبیرستان بودم. حالا من چند سالی است که لیسانسم را گرفته‌ام، ازدواج کرده‌ام و پسرم 5 ساله شده اما این طرح هنوز همان است که بود.»
او که سال‌هاست در این منطقه سکونت دارد می‌افزاید: «اما نیمه‌تمام ماندن این طرح از چند منظر برای اهالی محله، منطقه و حتی شهر تهران معضل محسوب می‌شود. نخستین موضوع این است که در گذشته همجواری محله ظهیرآباد با برج طغرل، آرامستان ابن‌بابویه و تپه باستانی چشمه‌علی و... هویت و بافت تاریخی منحصربه‌فردی داشت که هر گردشگری که وارد محله می‌شد تاریخ چند هزار ساله ری برایش ملموس بود اما تخریب خانه‌ها و ایجاد یک فضای کارگاهی وسط محله، چشم‌انداز نامناسبی را برای گردشگران و اهالی منطقه به تصویر کشیده است.» او می‌گوید: «علاوه بر این آلودگی تصویری و وجود گرد و غبار ناشی از زمین‌های خالی اطراف طرح و... اهالی محله را به ستوه آورده است و همه انتظار دارند که شهرداری تکمیل این طرح دانه درشت را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد.»

 بودجه ندارد
یکی از کاسبان قدیمی محله که تمایلی به ذکر نامش ندارد می‌گوید: «ابتدا قرار بود این مجموعه به دهکده فرهنگی پایتخت تبدیل شود اما با توجه به حجم بالای اعتبارات مورد نیاز، هر سال گوشه‌ای از طرح حذف شد و اکنون با وجود گذشت این همه سال و این همه خرج هنوز عملیات عمرانی کل مجموعه به 50‌درصد هم نرسیده است.»
او با دلخوری می‌گوید: «اعتراض اهالی این است که وقتی اعتبار و بودجه نداشتند چرا رنگ و روی محله تاریخی ظهیرآباد را به هم ریختند و محله‌ای که به تنهایی هویت چندین هزار ساله منطقه را به دوش می‌کشید به تلی از خاک تبدیل کردند.»
یکی از رهگذران پس از سلام و علیک با کاسبی که مشغول گفت‌و‌گو با او هستیم، وارد بحث می‌شود و می‌گوید: «یکی از مهم‌ترین شعارهای شهرداری تهران، هویت‌بخشی به محله‌ها و ایجاد تعلق خاطر برای شهروندان هر محله است اما این طرح که با همین رویکرد اجرا شد هنوز که هنوز است به سرانجام نرسیده.»
«علی مردانی» می‌افزاید: «تازه کار به نصفه رسیده است و اگر به این طرح و وعده مسئولان دلخوش باشیم باید 12 سال دیگر برای تکمیل مجموعه فرهنگی طغرل صبر کنیم.»

فرصتی برای میزبانی  جشنواره های بزرگ
«جعفر شربیانی» دبیر دبیران شورایاری منطقه می‌گوید: «در مجموعه فرهنگی طغرل، بزرگ‌ترین سالن اجتماعات جنوب تهران طراحی شده است که در صورت تکمیل و بهره‌برداری می‌تواند فرصت میزبانی منطقه را برای برگزاری جشنواره‌های بزرگ پایتخت فراهم کند که این موضوع سبب می‌شود پای بسیاری از اهالی شهر تهران و حتی کشور به این منطقه باز شود و صنعت گردشگری منطقه رونق بگیرد.»او بهره‌برداری از مجموعه فرهنگی طغرل را انقلاب سخت‌افزاری در حوزه فرهنگ ری می‌شمارد و می‌گوید: «متأسفانه با وجود قول‌ها و وعده‌هایی که از سوی مدیران شهرداری تهران داده شده هنوز پیشرفت چشمگیری در اجرای طرح انجام نشده است و مسئولان شهرداری تهران به‌عنوان متولی اصلی اجرای این طرح باید تدبیری برای تکمیل طرح بیندیشند.»

اعتبارات منطقه 20 پاسخگوی انباشتگی مشکلات نیست
«احمد دنیا مالی»، رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر تهران که به خوبی با موقعیت جغرافیایی و تاریخی مجموعه طغرل آشنایی دارد می‌گوید: «به دلیل اجرای طرح‌های ملی و کلان و تورم اقتصادی و... در چند سال اخیر بودجه مناطق شهر تهران کاهش یافته است اما من به‌عنوان یکی از 31نماینده مردم شهرتهران در شورای اسلامی شاهد هستم که همه اعضای شورای‌شهر نگاه ویژه و خاصی به این منطقه جنوبی و تاریخی دارند و میزان اعتبارات منطقه 20 نسبت به سایر مناطق نه تنها با رکود همراه نبوده بلکه نسبت به گذشته رشد نسبی هم داشته است اما باتوجه به انباشتگی مشکلات در این منطقه و وجود معضلات فرسودگی و... اعتبارات تخصیص یافته، جوابگوی نیازهای منطقه و تکمیل طرح‌ها نیست.»  رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر اسلامی تهران جلسه این هفته کمیسیون را با دستور جلسه بررسی طرح‌های عمرانی شهرری به‌خصوص نتیجه‌گیری در مورد طرح نیمه‌تمام و مهم طغرل را پیرو قولی که به دبیران شورایاری منطقه داده بود در محل شورای‌ اسلامی شهر تهران برگزار کرد و کمیته بررسی طرح‌های ری درخصوص چگونگی عملیات اجرایی طرح طغرل و فازبندی زمان و بودجه برای اتمام این طرح مهم بحث و بررسی کردند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code