منطقه 20

232 پلاک چشم انتظار

نویسنده:
وقت وقتی آمارها از وجود 137 هکتار بافت فرسوده در قالب 7 هزار و 700 پلاک در شهرری خبر داد زنگ خطر برای مسئولان شهری به صدا درآمد و همه به تب و تاب افتادند که چطور می‌توانند بیستمین تکه پایتخت را از شر فرسوده‌نشینی خلاص کنند...
1395/10/20
  وقت  وقتی آمارها از وجود 137 هکتار بافت فرسوده در قالب 7 هزار و 700 پلاک در شهرری خبر داد زنگ خطر برای مسئولان شهری به صدا درآمد و همه به تب و تاب افتادند که چطور می‌توانند بیستمین تکه پایتخت را از شر فرسوده‌نشینی خلاص کنند. این خطر زمانی بیشتر احساس شد که حرف گسل‌های فعالی که در شهرری وجود دارد به میان آمد. به همین دلیل متولیان شهری با تمام قوا، تأسیس دفاتر خدمات نوسازی در محله‌ها و ارائه انواع و اقسام تسهیلات به مالکان و سازندگان را در دستور کار خود قرار دادند تا مالکان را به نوسازی پلاک‌های مسکونی فرسوده تشویق کنند. محله «دیلمان» یکی از محله‌های منطقه است که آمار پلاک‌های فرسوده آن نگران‌کننده بود. به همین دلیل کارشناسان دفاتر نوسازی از 6 سال قبل پاشنه‌هایشان را‌ ور کشیدند و بعد از شناسایی املاک فرسوده سراغ مالکانشان رفتند و آنها را تشویق به نوسازی خانه‌هایشان کردند. در این گزارش سراغ یکی از مالکان بافت‌های فرسوده رفتیم که یک سالی است با فرسوده‌نشینی خداحافظی کرده و خانه‌اش نونوار شده است.
ی آمارها از وجود 137 هکتار بافت فرسوده در قالب 7 هزار و 700 پلاک در شهرری خبر داد زنگ خطر برای مسئولان شهری به صدا درآمد و همه به تب و تاب افتادند که چطور می‌توانند بیستمین تکه پایتخت را از شر فرسوده‌نشینی خلاص کنند. این خطر زمانی بیشتر احساس شد که حرف گسل‌های فعالی که در شهرری وجود دارد به میان آمد. به همین دلیل متولیان شهری با تمام قوا، تأسیس دفاتر خدمات نوسازی در محله‌ها و ارائه انواع و اقسام تسهیلات به مالکان و سازندگان را در دستور کار خود قرار دادند تا مالکان را به نوسازی پلاک‌های مسکونی فرسوده تشویق کنند. محله «دیلمان» یکی از محله‌های منطقه است که آمار پلاک‌های فرسوده آن نگران‌کننده بود. به همین دلیل کارشناسان دفاتر نوسازی از 6 سال قبل پاشنه‌هایشان را‌ ور کشیدند و بعد از شناسایی املاک فرسوده سراغ مالکانشان رفتند و آنها را تشویق به نوسازی خانه‌هایشان کردند. در این گزارش سراغ یکی از مالکان بافت‌های فرسوده رفتیم که یک سالی است با فرسوده‌نشینی خداحافظی کرده و خانه‌اش نونوار شده است.

شب‌های روشن بدون خشت‌های لرزان
حالا که خیلی‌ها در نکوهش آپارتمان‌نشینی و حسرت خانه‌های قدیمی و جای خالی حوض کوچک وسط حیاط حرف می‌زنند باید پذیرفت که آپارتمان‌نشینی آنقدرها هم بد نیست؛ وقتی شب به شب به سقف ترک خورده خانه‌ات خیره می‌شوی تا خوابت ببرد و کابوس ریختن سقف روی سرت را بارها در خواب می‌بینی آپارتمان‌نشینی و نوساز شدن خانه‌های فرسوده و کاهگلی لطف بزرگی است؛ وقتی بوی دیوارهای نم گرفته و کهنه همه خانه را پر می‌کند. وقتی زمستان از گزگز سرمایی که لای پنجره‌های قدیمی می‌پیچد و به جانت می‌افتد خودت را جمع می‌کنی. این حرف دل اهالی خانه‌های فرسوده محله دیلمان است. «کرامت خوش روزگار» یکی از همان پیرمردهای خاطره بازی است که عطای صفای خانه فرسوده پر از معضلش را به لقایش بخشیده و حالا جلو در خانه نوسازش در کوی انصاف ایستاده. می‌گوید: «یک سال است با خشت‌های گلی خانه‌ام خداحافظی کرده‌ام. امانم را بریده بود. هر روز یک خرج تازه؛ هر روز یک مشکل جدید. اما حالا اوضاع رو به راه شده است. این خانه هم به لطف اهالی‌اش باصفاست. سن و سالی از من گذشته. دیگر از عهده هزینه‌های بازسازی خانه برنمی‌آمدم. البته آپارتمان‌نشینی هم مشکلات خاص خود را دارد که با کمی صبر و حوصله و گذشت می‌توان زندگی خوب و خوشی در آپارتمان داشت.»

همه چیزبه نفع فرسوده‌نشین‌ها
خوش روزگار می‌گوید: «زنگ تخریب هر خانه فرسوده در کوچه ما که به صدا درمی‌آمد تن من هم می‌لرزید. راستش هر قدر مسافت خانه‌ای که قرار بود نوسازی شود و در زمینش گودبرداری انجام دهند با خانه ما کمتر بود هول و هراس من هم بیشتر می‌شد. آنقدر خبر ریزش خانه‌های فرسوده همجوار خانه‌های در حال ساخت را از تلویزیون شنیده بودیم که وقتی خانه کناری ما را خراب کردند 2 هفته‌ای به منزل اقوام رفتیم تا خطر احتمالی که بیم آن را داشتیم برطرف شود. اما این قصه سر دراز داشت.» او می‌افزاید: «ترس از ریزش خانه را که در کنار همه مشکلات ریز و درشت ملک قدیمی و فرسوده‌ام گذاشتم این ضرب‌المثل قدیمی را به یاد آوردم که می‌گویند کار امروز را به فردا نینداز. قبل از آنکه تصمیم قطعی بگیرم کارشناسان دفتر نوسازی به منزل ما آمده بودند. خلاصه برای نوساز شدن خانه فرسوده‌مان اعلام آمادگی کردیم و کار را به آنها سپردیم. از انتخاب سازنده و تخفیف در عوارض ساخت‌وساز تا مابقی مراحل توسط کارشناسان دفتر نوسازی انجام شد. یک سال به خانه‌ای نزدیک ملکمان نقل مکان کردیم و حالا در خانه جدید و آپارتمان نوساز شب‌ها یک نفس راحت می‌کشم.» خوش روزگار، داستان قصه نوساز شدن خانه‌‌اش را از سیر تا پیاز برایمان تعریف می‌کند و از تسهیلاتی می‌گوید که به مالکان بافت‌های فرسوده تعلق می‌گیرد. بعد هم در حالی که می‌خندد می‌گوید: «حالا از این شرایط راضی‌ام. به همه همسایه‌هایم که خانه‌شان عمر خود را کرده گفته‌ام آب دستتان است زمین بگذارید و برای نوساز شدن خانه‌هایتان دست به کار شوید.»

نونوار شوید، تسهیلات بگیرید
اگر جزو آن 200پلاک فرسوده‌ای هستید که در محله دیلمان زندگی می‌کنید و بدتان نمی‌آید زودتر از فرسوده‌نشینی راحت شوید بدانید که شهرداری برای مالکان بافت‌های فرسوده‌ای که تصمیم می‌گیرند ملکشان را نوسازی کنند تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته که بسته به موقعیت ملک و مساحت آن متفاوت است. برای مثال آیا می‌دانستید عوارض صدور پروانه ساختمانی برای تمامی پلاک‌های مصوب در بافت فرسوده رایگان است؟ آیا می‌دانید اگر مساحت ملک فرسوده‌تان بیش از 100‌متر باشد ساخت یک طبقه اضافی به‌عنوان تراکم تشویقی برای سازنده در نظر گرفته می‌شود و این تراکم تشویقی برای زمین‌های بزرگ‌تر از 150‌متر به 2طبقه می‌رسد. سازندگان بافت فرسوده هزینه‌ای برای طراحی نمای املاکی که در بافت فرسوده نوسازی می‌شود پرداخت نمی‌کنند و این طراحی در دفاتر خدمات نوسازی، رایگان انجام می‌شود. هزینه انشعاب‌های آب، برق و گاز هم برای املاکی که در بافت فرسوده نوسازی می‌شود رایگان است. علاوه بر همه اینها مبلغ وامی که به هر واحد مسکونی ساخته شده در بافت فرسوده تعلق می‌گیرد 50 میلیون تومان است. سازندگان واحدهای مسکونی که در بافت فرسوده ساخت‌وساز می‌کنند برای اجرای نمای ساختمان‌هایی که تک ملکی می‌سازند تا سقف 5 میلیون تومان کمک مالی دریافت می‌کنند و این مبلغ در ساخت‌وسازهای تجمیعی به 20 میلیون تومان می‌رسد.
  • 455پلاک فرسوده در سال 1389 در محله دیلمان شناسایی شد.
  • 223پلاک طی چند سال گذشته، نوسازی و از ردیف بافت فرسوده خارج شده است.
  • 70طرح ساختمانی تجمیعی پلاک‌های فرسوده از سال 1389 تا امروز در محله دیلمان پیگیری شده است.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code