منطقه 21

احتیــاط کنید خلافکارها مشغول کارند

نویسنده: رضا افراسیابی
بوستان دژبان در شهرک ویلاشهر پاتوق اهالی این محله است تا دور هم جمع شوند و نفسی تازه کنند. کافی است یک عصر سری به این بوستان بزنید تا مادرانی که فرزندان‌شان را برای بازی آورده‌اند یا مو سفید کرده‌هایی که دور هم نشسته‌اند را ببینید...
1396/09/01
  بوستان دژبان در شهرک ویلاشهر پاتوق اهالی این محله است تا دور هم جمع شوند و نفسی تازه کنند. کافی است یک عصر سری به این بوستان بزنید تا مادرانی که فرزندان‌شان را برای بازی آورده‌اند یا مو سفید کرده‌هایی که دور هم نشسته‌اند را ببینید. اما همه این دلخوشی‌های اهالی تا وقتی برقرار است که هوا روشن باشد و با آمدن تاریکی همه چیز رنگ دیگری به خود می‌گیرد؛ چراکه اراذل و اوباش به این بوستان می‌آیند و هر کار که بخواهند انجام می‌دهند. همین موضوع باعث شده که فضای این بوستان برای اهالی ناامن شود و شب‌ها دور رفتن به بوستان را خط قرمز بکشند. جولان اراذل و اوباش در بوستان دژبان ناامنی را در کوچه‌پسکوچه‌های محله هم افزایش داده و آمار سرقت در اینجا گواهی بر این مدعاست. در گزارش پیش رو با اوضاع بوستان دژبان و مشکلاتی که برای اهالی محله ایجاد شده بیشتر آشنا می‌شوید. 

باید مأموران نیروی انتظامی در غرفه مستقر شوند
برای اینکه درباره مشکل ناامنی در محله ویلاشهر اطلاعات بیشتری داشته باشیم سراغ حمیدرضا سپاهی پور، دبیر شورایاری شهرک می‌رویم. او با تأیید اینکه جولان اراذل و اوباش در بوستان، محله را هم نا امن کرده است در این‌باره توضیح می‌دهد: «در میان 13 محله منطقه، دو محله شهرک ویلاشهر و شهرک استقلال مشکل ناامنی دارند که این موضوع بی‌تأثیر از نبود مأموران نیروی انتظامی برای برقراری امنیت در محله نیست. اهالی محله ما هم از موضوع ناامنی همیشه گله دارند و درخواست‌شان این است که هرچه زودتر این مشکل برطرف شود.» او با تأکید بر اینکه از 2 سال پیش در ضلع شمالی بوستان دژبان، غرفه برای استقرار مأموران نیروی انتظامی قرار گرفته اما تا امروز این اتفاق نیفتاده است، می‌گوید: «برای حل مشکل ناامنی محله، جلسه‌های بسیاری با شورای‌شهر و نیروی انتظامی داشتیم که آنها هم این موضوع را تأیید کردند. بنابراین تصمیم گرفته شد که مأموران در غرفه نیروی انتظامی مستقر شوند و برای برقراری امنیت در محله گشتزنی کنند. اما در این مدت غرفه خالی مانده و بدون هیچ استفاده‌ای رها شده است. مسئولان کلانتری 154 چیتگر در جواب پیگیری‌های ما برای تعیین وضعیت غرفه فقط این را می‌گویند که به دلیل کمبود نیرو امکان تجهیز آن وجود ندارد.»

شب‌های ناامن
ساعت 15:30 است که وارد بوستان دژبان می‌شویم. در زمین بازی تعدادی از بچه‌ها با وسایل بازی سرگرم هستند و فارغ از قیل و قال زمانه شیطنت می‌کنند. با فاصله نه چندان زیادی از آنها چند پیرمرد دور هم نشسته‌اند و با همدیگر حرف می‌زنند. هوشنگ نوری، از 25 سال پیش تا امروز در شهرک ویلاشهر سکونت دارد و برای اینکه هم‌محله‌ای‌هایش را ببیند به این بوستان می‌آید. او از اینکه اراذل و اوباش به راحتی در این بوستان جولان می‌دهند گله دارد و در این‌باره می‌گوید: «با تاریک شدن هوا این افراد به بوستان می‌آیند و طوری رفتار می‌کنند که انگار اینجا فقط به آنها تعلق دارد. آنها اینجا را به پاتوق‌شان تبدیل کرده‌اند و آنقدر زشت و زننده رفتار می‌کنند که آدم خجالت می‌کشد با وجود آنها در بوستان بماند.»

سرقت از خانه‌ها و خودروهای اهالی
مشکلات ناشی از جولان اراذل و اوباش فقط به این بوستان محدود نمی‌شود و کوچه‌پسکوچه‌های این محله هم نا امن شده است. افزایش میزان سرقت از خانه‌ها و خودروهای اهالی گواهی بر این مدعاست. مقصود اسدی، از اهالی شهرک ویلاشهر است که روزانه با وسایل ورزشی بوستان به تمرینات ورزشی می‌پردازد. در این‌باره می‌گوید: «این افراد بارها در تاریکی شب جلو اهالی را در کوچه‌ای خلوت گرفته‌اند و دست به اخاذی زده‌اند. بسیاری از اهالی قربانی این افراد شده و سارقان اموال و دارایی‌شان را سرقت کرده‌اند. به دلیل همین مشکل، ساکنان بسیاری از خانه‌های این حوالی بالای دیوارها حفاظ و نرده گذاشته‌اند که کسی نتواند وارد خانه‌شان شود.»

کانکس نیروی انتظامی بدون مأمور
شیر محمد، نگهبان بوستان دژبان است که کنار ما ایستاده و به صحبت‌هایمان گوش می‌دهد. او ما را به ضلع شمالی بوستان می‌برد و با اشاره به غرفه نیروی انتظامی می‌گوید: «از 6 ماه قبل که من برای نگهبانی به این بوستان آمدم، این غرفه همین‌جا بود. این غرفه را کلانتری 154 چیتگر در اینجا قرار داده اما به دلیل اینکه داخل آن خالی است، هیچ استفاده‌ای از آن نمی‌شود. من هم از مزاحمت‌های این افراد کم دردسر نکشیده‌ام و نمونه آن اینکه وقتی به آنها اعتراض کرده‌ام شیشه‌های اتاقک نگهبانی را که در وسط بوستان قرار دارد با چوب شکسته‌اند. اگر مأموران نیروی انتظامی در این غرفه مستقر شوند و به‌طور مستمر در بوستان و محله گشتزنی کنند، دیگر این افراد نمی‌توانند در محله جولان دهند و هر‌کاری که دلشان می‌خواهد را انجام دهند.»

شهرداری غرفه را تجهیز نکند امکان اختصاص مأمور وجود ندارد
شهرک ویلاشهر در حوزه کلانتری 154 چیتگر قرار دارد و مشکل ناامنی که توسط اهالی مطرح شده باید در اینجا رسیدگی شود. به همین دلیل برای پیگیری مشکلات اهالی سراغ سرهنگ حبیب آقایی، رئیس کلانتری 154 چیتگر می‌رویم تا صحبت‌های او را هم بشنویم. آقایی اما می‌گوید این درست است که غرفه نیروی انتظامی در ضلع شمالی بوستان قرار گرفته، اما تا زمانی که توسط شهرداری منطقه تجهیز نشود امکان حضور نیروهای ما در آنجا وجود ندارد: «شهرداری منطقه باید در این غرفه امکاناتی چون میز، صندلی، یخچال و آبگرمکن را فراهم کند تا بتوانیم برای آنجا چند مأمور اختصاص دهیم. سربازهایی که زیر نظر ما هستند فرقی با فرزند خودمان ندارند و نمی‌توانیم اجازه بدهیم که در این شرایط در محله حضور داشته باشند. اگر این غرفه تجهیز شود بدون معطلی چند مأمور را به آنجا اختصاص می‌دهیم تا با گشتزنی در آن محدوده از نا امن شدن محله جلوگیری کنند.» او در ادامه صحبت‌هایش بالا بودن آمار سرقت در این محله را تکذیب می‌کند و در این‌باره می‌گوید: «بیشتر اهالی این محله فرهنگی، تحصیلکرده و بازنشسته‌های نظامی هستند که به همین دلیل وجود اراذل و اوباش در آنجا مطلوب نیست.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code