منطقه 21

اشتغال زایی برای 50 هم محله ای

نویسنده: حسین خانی
جوان است؛ متولد 1358 و از 12 سالگی کار کرده. اسمش یوسف یاسینی است و می‌گوید اگر برای این تجربه‌‌ها به او مدرک می‌دادند تا امروز دکترایش را هم گرفته بود....
1396/03/17
 جوان است؛ متولد 1358 و از 12 سالگی کار کرده. اسمش یوسف یاسینی است و می‌گوید اگر برای این تجربه‌‌ها به او مدرک می‌دادند تا امروز دکترایش را هم گرفته بود. از همان سال اول کار، در یک تولیدی مانتو، در چهارراه استانبول، پادویی می‌‌کرده است، اما در این بیست و چند سال قدم‌هایش را پشت هم برداشته و پله‌پله بالا آمده. ۲ سالی است برند خودش را ثبت کرده و در حوزه پوشاک ورزشی فعالیت می‌کند. فعالیتی در قالب کارآفرینی با محوریت جذب نیروهای محلی. محله جدید فعالیت‌شان وردآورد است و حالا 50 نفر در تولیدی او کار می‌کنند و توان جذب نیروهای بیشتری هم دارد. 

بومی بودن کارکنان یک برند ورزشی
در کیلومتر 19 جاده مخصوص تهران_کرج، روبه‌روی وردآورد و در کوچه هفتاد و هشتم، درست در محلی که تا پیش از این تالار بود، به تازگی تولیدی پوشاک ورزشی راه‌اندازی شده و سه دهنه مغازه جلو آن به فروشگاهی برای عرضه این محصول اختصاص پیدا کرده است. پیش از این در میدان ولی‌عصر(عج) فعالیت می‌‌کردند و با گسترش کار و پراکندگی واحدهایشان ترجیح دادند جایی را اجاره کنند که نه تنها تولیدی که فروشگاه و دفترشان کنار هم باشد تا هماهنگی بیشتری بین واحدها برقرار شود. اما دلیل‌ اصلی‌شان برای انتخاب این محدوده شاید نزدیکی‌‌شان به ورزشگاه‌‌ها و زمین‌های ورزشی و باشگاه‌‌هایی است که با آنها قرارداد دارند؛ ورزشگاه آزادی، باشگاه پیکان، سایپا و.... از طرفی اهالی این محله بسیار اهل ورزش بوده و در کل انتخاب این محله برای کسب و کار آنان را در ارائه و توزیع محصولات‌شان تسریع می‌‌کند. یاسینی می‌گوید: «بومی بودن کارمندان برای ما بسیار مهم و اثر بخش است. اینکه از رفت‌وآمد کارمندان‌مان مطمئن شویم و در دیر و زود آمدن به محل کار نگران طی کردن مسافت نباشیم حسن بومی بودن کارکنان ماست. البته در کنار این باید فرد توانایی لازم برای عهده گرفتن کار را داشته باشد.»

تولید لباس‌های ورزشی داخلی با کیفیت عالی
یاسینی از جمله کارآفرینانی است که خودش همه تخصص لازم در حوزه پوشاک را به دست آورده و سال‌‌ها در این زمینه کار کرده است. این است که رسیدن به این موقعیت را جهشی در زندگی کاری‌‌اش نمی‌داند و معتقد است هر کسی در هر برهه از زندگی با طی کردن مرحله به مرحله رشته‌‌ای خاص به شرایط بهتری دست پیدا خواهد کرد. اما اینکه چرا تولید پوشاک ورزشی را برای کار خود برگزیده است می‌گوید: «سال‌ها در حوزه پوشاک، از زنانه و مجلسی تا‌ تریکو و جین کار کرده‌ام و به این نتیجه رسیده‌‌ام در حوزه پوشاک ورزشی کار کنم. 12 سال در برند ورزشی دیگری کار می‌کردم، اما به این نتیجه رسیدم تولیدی داخلی با برندی ایرانی ایجاد کنم. برادرانم هم تولیدکننده لباس‌‌های اسپرت زنانه هستند و کارکنان بسیاری دارند و کار می‌کنند و موفقند. کار ما فراز و نشیب‌‌های فراوانی دارد، اما فکر کردم می‌‌توان شروع و بالاخره از تجربه‌ها استفاده کرد.» لباس‌های ورزشی همه رشته‌ها در این برند تولید می‌شود، ولی در رشته فوتبال و والیبال تخصصی‌‌تر و بیشتر کار کرده‌اند. او می‌گوید ما به دنبال بهتر شدن و حرفه‌ ای‌‌تر دنبال کردن کارمان هستیم. به اعتقاد او ورزشکاران ما می‌توانند از لباس‌های ورزشی داخلی با کیفیت استفاده کنند و حتماً لازم نیست برندهای خارجی همیشه پیشتاز باشند و‌گاه باید با تولید خوب این اعتماد را میان ورزشکاران هم ایجاد کرد که لباس‌هایی با تولید داخل تن کنند. سال گذشته این برند لباس 8 تیم لیگ برتر را تهیه کرده است و این به‌زعم او نشان از کیفیت محصول دارد. البته قیمت‌ها هم بسیار مقطوع و از دیگر محصولات هم رده خود، پایین‌تر است. یاسینی می‌گوید: «همیشه سعی کرده‌ام کنار کیفیت محصول این نکته را لحاظ کنم که لباسی تولید شود تا همه توانایی خرید آن را داشته باشند. ما تنها برای مشتریان خاص لباس تولید نکرده ‌ایم.»

وردآورد مکانی بین ورزشگاه‌ها و ورزشکاران
او درباره انتخاب این منطقه برای کار کردن به خاطره و تجربه‌هایی اشاره می‌کند و می‌گوید: «نیاز به فضای بیشتری داشتیم و اینکه همه در یک جا فعالیت کنیم. این منطقه قطب ورزشی محسوب می‌شود. از سویی باشگاه سایپا، پیکان و ورزشگاه آزادی و از سویی نزدیکی به باشگاه‌‌های کرج مزیت این منطقه است. این موقعیت برنامه کاری‌مان را با باشگاه‌ها راحت‌تر پیش خواهد برد. مثلاً این امکان برایمان وجود دارد که در عرض چند دقیقه لباس را به ورزشگاه آزادی برسانیم. پیش از این هم که برای برند دیگری کار می‌کردم اتفاق افتاده بود که ۲ ساعت پیش از بازی لباس را به بازیکنان رسانده و در مواردی به دلیل مشکلاتی که برای لباس ایجاد شد، لباس برگشته و تعمیر شده بود. چنین مسائلی در کار پیش می‌آید به همین سبب حضور ما در چنین منطقه‌ای دور از مرکز شهر و ترافیک‌‌های آن به نفع مجموعه خواهد بود.» یاسینی درباره گسترش فعالیت‌های این برند ورزشی معتقد است باید در همه رشته‌ها فعالیت‌های گسترده‌‌تر و حرفه‌‌ای‌تری پیش گرفت: «ما در رشته والیبال، فوتبال و تا حدودی کشتی کار کرده و فعال بوده‌ایم، اما لازم است در دیگر رشته‌ها هم نیاز لباس ورزشی ورزشکاران را هم در نظر بگیریم. از سویی در برنامه‌‌مان هست که در خصوص تولید کوله، کیف و کفش هم فعالیت خود را آغاز کنیم.» این لباس‌ها البته مختص به مردان نیست. این تولیدکننده در خصوص تهیه لباس برای بانوان ورزشکار هم فعال بوده است و لباس‌هایی طبق موازین مشخص شده در بازی تیمی بانوان تولید کرده که از آن بین می‌توان به لباس والیبالیست‌های تیم سرمایه اشاره کرد.

طرفدار حامی تولیدکننده ایرانی ام
کمتر شوخی می‌کند، اما وقتی از طرفدار بودن حرف به میان می‌آید می‌‌خندد و می‌گوید: «عموما طرفدار تیم‌‌هایی هستم که لباس تولیدی ما را می‌پوشند. مثلاً من طرفدار استقلال نیستم اما طرفدار مهدی رحمتی‌ام که از تولید داخلی حمایت می‌کند یا بیرانوند که لباس تولیدی ما را می‌پوشد. این می‌تواند الگویی برای ورزشکاران دیگر باشد که از تولید داخلی و با کیفیت حمایت کنند.» می‌گوید دعایش همیشه این بوده که خدا به قدری به او دارایی بدهد که بتواند به دیگران کمک کند. یوسف یاسینی می‌گوید: «با توجه به فراز و نشیب‌‌های بازار و‌گاه رکود در آن بعضی وقت‌‌ها با مشکلات مالی روبه‌رو می‌شویم. اما زمان پرداخت حقوق و دست‌مزدها حالم خیلی خوب می‌شود و لذت می‌‌برم و خستگی‌‌ام در می‌آید. اما دنبال اینم که شرایط را به شکلی فراهم کنم که کار توسعه پیدا کرده و نیروی بیشتری جذب کنیم. سعی‌‌ام این بوده در کنار توجه به کار به کارمندانم بی‌توجه نباشم. خیلی اوقات دغدغه و مشکلات آنان و رفع مایحتاج‌شان دغدغه من هم هست و سعی خودم را درباره رفع مشکل‌شان می‌کنم. به نظرم اشتغال و دادن به موقع حقوق کارکنان مهم‌ترین کمک و فرصت برای من است که بتوانم دیگران را در این سفره کنار خود بنشانم. امیدوارم در ادامه راه هم شرایط کاری‌مان به گونه‌ای رقم بخورد که بتوانیم از افراد بیشتری برای همکاری و کار در این واحد کمک بگیریم.»نام برندش اسم خودش است و دلیلش برای این کار شناخته شدنش در بازار پوشاک است. او می‌گوید از این شناخت و تجربه سال‌ها فعالیت و نامش در بازار استفاده کرده تا از صفر شروع نکرده باشد. نامش کنار کلمه جامه آمده که حالا تولیدکننده بسیاری از لباس‌های ورزشی است.

تولید 500 هزار لباس در روز
کارآفرین هم‌محله‌ای با باشگاه‌ها فصلی قرارداد می‌بندد و گاهی در فروشگاه‌‌ها تک‌فروشی هم می‌‌کند. با این همه معتقد است خدا به برکت این کارکنان و تلاش خود و دوستانش همیشه پشتیبان آنان بوده و هیچ تولیدی روی دست‌شان نمانده و تا امروز نیازی به انبار هم نداشته‌‌اند. روزانه به‌طور میانگین 500 تا هزار لباس در این واحد تولید می‌شود که ظرفیت و تقاضای این وجود دارد که به ۲ برابر افزایش پیدا کند. یاسینی می‌گوید: «ما نمایندگی‌هایی در دیگر شهرها داریم و کارمان بر اساس فصل تغییر می‌کند. به نسبت تولیدمان هم در زمان فعالیت لیگ و بازی‌ها فعالیت ما هم افزایش پیدا می‌کند. در این روزها ممکن است ساعات بیشتری سر کار بمانیم و اضافه کار داشته باشیم. به نسبت در زمستان بنا به نوع لباس کار ما هم کندتر پیش می‌‌رود. از خرید پارچه تا طراحی الگو، برش با دستگاه‌‌های جدید، مونتاژ کار (سرنخ و...)، گلدوزی برند روی لباس، بخار، چاپ با دستگاه‌‌های جدید، بسته‌بندی و عرضه همگی در همین واحد انجام می‌شود. یاسینی می‌گوید: «تولید ما به گونه‌ای بوده که تا امروز نیاز به داشتن انباری برای لباس‌هایمان پیدا نکرده‌ایم و سعی‌مان این است که به همین نسبت کار را ادامه دهیم هرچند تقاضا زیاد است و باید نسبت به آن تولید هم افزایش یابد که حتماً با ایجاد و افتتاح فروشگاه این موضوع در افق نزدیک ما خواهد بود.»طبق توضیحات یاسینی فروشگاه این واحد تولیدی و برند در عید فطر در محله وردآورد و جنب همین واحد افتتاح خواهد شد. برندی که تا امروز لباس تیم‌‌هایی در فوتبال و والیبال را در سطح لیگ‌‌های برتر تهیه کرده است؛ از سیاه جامگان، پدیده، پیکان، نفت و... در فوتبال گرفته تا سرمایه، پیکان، ورامین، ساری، ارومیه و... در والیبال.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code