منطقه 21

اغتشاش بصری روی در و دیوار

نویسنده:
گروه و شرکت‌های کوچک تجاری برای معرفی و تبلیغ کار و خدماتشان اغلب از تبلیغات محیطی استفاده می‌کنند. تراکت‌ها، برچسب‌ها و شابلون‌ها به یک گروه تبلیغاتی آماتور سپرده شده ...
1396/09/01
  گروه و شرکت‌های کوچک تجاری برای معرفی و تبلیغ کار و خدماتشان اغلب از تبلیغات محیطی استفاده می‌کنند. تراکت‌ها، برچسب‌ها و شابلون‌ها به یک گروه تبلیغاتی آماتور سپرده شده و رهسپار کوچه و محله‌ها می‌شوند. منطقه ما هم در موضوع تراکت، برچسب‌های تبلیغاتی و شابلون‌نویسی با مشکلات زیادی روبه‌رو است. این مشکل به‌ویژه در بخش‌های غربی منطقه یا همان ناحیه 3 مشهود‌تر است. تبلیغات نامتعارف برخی از گروه‌های تجاری و خدماتی، مردم و اهالی محله را کلافه کرده است. برای نمونه بسیاری از شرکت‌های تجاری در شهرک‌های شهرداری، چیتگر و ویلاشهر با شابلون روی مخازن زباله، پست‌های برق و مخابرات و همچنین در و دیوار تبلیغات کرده‌اند که این موضوع نمای محله را بد و نازیبا کرده است. جدا از بحث نارضایتی و مشکلاتی که برای مردم پیش می‌آید، این کار هزینه‌هایی هم روی دست مدیریت شهری می‌گذارد و منابع مالی که می‌تواند هزینه کارهای فرهنگی یا طرح‌های عمرانی شود را هدر می‌دهد. در این گزارش تبلیغات محیطی نامتعارف در منطقه را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

محله‌ها در قرق تبلیغات محیطی
کارگر خدماتی شهرداری تیغ در دست گرفته و قدم به قدم تراکت‌هایی که به کف پیاده‌روی بلوار اصلی تهرانسر چسبانده شده را پاک می‌کند. در و دیوار هم اوضاع بهتری از کف زمین ندارد. با اینکه شهرداری در فواصل مختلف محل‌های مناسبی برای تبلیغات در نظر گرفته و نصب کرده اما بازهم برچسب‌هایی روی دیوار یا در منازل چسبانده شده است. کف زمین هم که پر از تراکت‌های تبلیغاتی است و مثل برگ خزان روی زمین ولو شده‌اند. این ماجرا در شهرک‌ها متفاوت و حاد‌تر است. برای مثال چند روز قبل در شهرک شهرداری روی تعداد زیادی از سطل‌های زباله، دیوارها و اموال عمومی و دولتی مثل پست‌های برق و مخابرات با شابلون تبلیغات نوشتاری کرده بودند.

ناحیه یک کاغذی، ناحیه 3 نوشتاری
کارشناس اداره زیبا‌سازی شهرداری منطقه می‌گوید نواحی یک و 3 بیشترین حجم تبلیغات را دارند اما نوع تبلیغات در هرکدام متفاوت است: «بیشترین حجم تبلیغات را در ناحیه یک یعنی تهرانسر و محله‌های اطراف و همچنین ناحیه 3 داریم که شهرک‌هایی چون شهرداری، غزالی، چیتگر، ویلاشهرو وردآورد را شامل می‌شود. البته نوع تبلیغات در هرکدام از این محله‌ها متفاوت است. در ناحیه یک که بافت آن بیشتر مسکونی و اداری است، بحث پخش تراکت و چسباندن برچسب‌های تبلیغاتی را داریم که اداره خدمات شهری نسبت به جمع‌آوری و پاکسازی آنها اقدام می‌کند. اما در ناحیه 3 نوع تبلیغات متفاوت است. در این قسمت با توجه به باز بودن فضای محله‌ها و وجود نقاط بی‌دفاع شهری بیشتر بحث تبلیغات نوشتاری را داریم.»

شست‌وشو یا پوشانده می‌شود
 امین کاشفی، می‌گوید تبلیغات نوشتاری و دیوار نوشته‌های غیر‌مجاز شست وشو یا پوشانده می‌شوند: «کار جمع‌آوری و پاک کردن تراکت‌ها و برچسب‌ها با اداره خدمات شهری است اما بحث تبلیغات نوشتاری و دیوار نوشته‌ها به اداره زیباسازی بر می‌گردد. این کار توسط شرکت پیمانکار انجام می‌شود. اگر نوشته قابلیت پاک شدن داشته باشد با شست وشو این کار را انجام می‌دهیم. اما اگر غیرقابل شست‌وشو باشد با رنگ و مواد دیگر پوشانده می‌شود.» کارشناس اداره زیباسازی تأکید می‌کند غیر از ایام انتخابات و مناسبت‌های خاص، اغلب دیوار نوشته‌ها جنبه تبلیغاتی دارد: «دیوار نوشته‌ها در زمان انتخابات یا مناسبت‌ها بیشتر می‌شود، در روزهای دیگر مضمون بیشتر آنها لوله بازکنی، تبلیغ محصولات و خدمات ساختمانی و در مجموع تبلیغاتی است.»

مدیر یک شرکت خدماتی:
هزینه تبلیغات در رسانه‌ها بالاست
با شماره درج شده در یکی از این تبلیغات نوشتاری تماس می‌گیریم تا دیدگاه و نظر آنها را هم درباره این موضوع جویا شویم. مدیر یکی از این شرکت‌های خدماتی به همشهری محله می‌گوید: «با توجه به اینکه تبلیغات در رسانه‌های خوب و پر تیراژ مثل روزنامه همشهری زیاد و از طرف دیگر خدمات ما بیشتر در محله و منطقه است مجبوریم که از طریق تراکت و برچسب و شابلون‌نویسی خدماتمان را تبلیغ کنیم. متأسفانه پیمانکار‌های ما در انجام این کار دقت و مسئولیت‌پذیری ندارند. دستمزد آنها روزانه 50 هزار تومان است اما گاهی با تبلیغات اشتباه به ما ضرر می‌زنند و مجبوریم پول بیشتری برای جبران اشتباه آنها هزینه کنیم. وقتی که با شابلون داخل شهرک‌ها و روی دیوار‌های آنها تبلیغات می‌کنند اغلب هیئت امنای این شهرک‌ها تماس می‌گیرند و می‌گویند که برویم و نوشته‌ها را پاک کنیم و ما هم این کار را انجام می‌دهیم. هرچند پیمانکارها خودسرانه و بدون هماهنگی با ما این کار را انجام می‌دهند اما چون وظیفه داریم که بر کار‌شان نظارت کنیم قبول دارم که ما هم مقصریم. به دلیل مشکلاتی که پیش آمده تبلیغات نوشتاری و شابلون‌نویسی را جمع کرده‌ایم.»

9 میلیون تومان هزینه ماهانه روی دست شهرداری
بر اساس اطلاعاتی که به دست آوردیم و برآورد کارشناس‌ها حقوق ماهانه کارگرانی که اقدام به جمع‌آوری تراکت‌ها از سر و روی محله می‌کنند ماهانه حدود یک میلیون و 300 هزار تومان است. با یک حساب و کتاب دیگر حقوق و دستمزد این کارگران روزانه 50 هزار تومان است. به این‌ترتیب می‌شود برآورد کرد شهرداری منطقه حدود 300 هزار تومان در روز و حدود 9 میلیون تومان در ماه فقط برای کارگرانی که این تبلیغات را جمع‌آوری می‌کنند هزینه می‌کند. البته اگر خیلی‌ریز و دقیق‌تر تمام هزینه‌ها را برآورد کنیم مبلغ و هزینه تمام شده بیش از اینها خواهد بود.

اکیپ‌های اختصاصی برای پاکسازی محله
سیاوش زابلی، رئیس اداره خدمات شهری شهرداری منطقه می‌گوید در هریک از نواحی 3‌ گانه اکیپ‌هایی 2 تا 6 نفره روزانه برای جمع‌آوری و پاکسازی محله‌ها از تراکت‌ها و تبلیغات اقدام می‌کنند: «در هر ناحیه اکیپ‌هایی 2 تا 6 نفره وجود دارد که نسبت به پاک کردن و جمع‌آوری تبلیغات و تراکت‌ها اقدام می‌کنند. این اکیپ‌ها هر روز در یک محور حرکت و محله را پاکسازی می‌کنند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code