منطقه 21

افتتاح 20 طرح عمرانی در منطقــه

نویسنده: سعیده مرادی
این هفته برای شهروندان منطقه ما به‌ویژه اهالی شهرک دانشگاه بسیار خوب و پربار آغاز شد. افتتاح 20 طرح عمرانی، ورزشی و فرهنگی صدها نفر از مردم و مسئولان را به مجموعه ورزشی تازه افتتاح شده شهدای شهرک دانشگاه کشانده بود...
1396/02/27
 این هفته برای شهروندان منطقه ما به‌ویژه اهالی شهرک دانشگاه بسیار خوب و پربار آغاز شد. افتتاح 20 طرح عمرانی، ورزشی و فرهنگی صدها نفر از مردم و مسئولان را به مجموعه ورزشی تازه افتتاح شده شهدای شهرک دانشگاه کشانده بود. مهدی چمران، رئیس شورای شهر، حجت‌الاسلام والمسلمین حاج عبدالمقیم ناصحی، رئیس کمیسیون فرهنگی ـ اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران،  امانی، معاون توسعه و برنامه‌ریزی شهری شهردار تهران و مهندس رضایی، رئیس سازمان ورزش شهرداری تهران ساعتی مهمان شهرداری و مردم منطقه بودند و در جشن افتتاح این طرح‌ها شرکت کردند. جمال بافرانی شهردار منطقه در صحبت‌هایش ضمن ارائه گزارش کاملی از خدمات انجام شده طی سال‌های اخیر چند خبر خوب هم برای بیست و یکی‌ها داشت که بازشدن تمامی گره‌های ترافیکی منطقه با افتتاح طرح‌های اخیر مهم‌ترین آنها بود.

با افتخار اعلام می‌کنم که در منطقه 21 هیچ نقطه و تقاطع دارای ترافیکی وجود ندارد. بافرانی در آیین افتتاح 20 طرح عمرانی منطقه گفت: «عرض سلام و ادب دارم خدمت همه حاضران به‌ویژه مهندس چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، حجت‌الاسلام والمسلمین حاج آقاناصحی، رئیس کمیسیون فرهنگی ـ اجتماعی شواری اسلامی شهر تهران، حاج آقا امانی، معاون توسعه و برنامه‌ریزی شهری شهردار تهران و مهندس رضایی، رئیس سازمان ورزش شهرداری تهران، روحانیت حاضر و تمامی عزیزانی که از شهرک دانشگاه تهران و دیگر محله‌های منطقه در این برنامه حضور دارند. همچنین تشکر می‌کنم از ایثارگران، معلولان منطقه و خانواده محترم شهدا که در جمع ما هستند، به‌ویژه خانواده 14 شهید شهرک دانشگاه تهران که این مکان هم به نام آن شهدا نامگذاری شده است.»
وی در ادامه به ارائه گزارشی از طرح‌ها و فعالیت‌هایی که طی 2 سال گذشته در منطقه انجام شده پرداخت: «طی 2 سال گذشته 5 تقاطع فرامنطقه‌ای در منطقه 21 ساخته و به بهره‌برداری رسید، این در حالی است که این طرح‌ها کارکردی فرامنطقه‌ای دارند. به شکلی که مسافران 9 استان شمالی و غربی از بزرگراه فتح، بزرگراه شهیدلشکری، بزرگراه آزادگان، بزرگراه شهید فهمیده از منطقه 21 عبور و می‌توانند از این تقاطع‌ها استفاده کنند. این 5 تقاطع نقش بسیار بی‌نظیری در رفع معضل ترافیک 25 سال یا 30 سال گذشته در این منطقه داشته است. بی‌ تردید با بهره‌برداری از این تقاطع‌ها گام مؤثری در تسهیل عبور و مرور شهروندان منطقه و مسافران عبوری برداشته شده است.»
وی افزود: «این تقاطع‌ها در 3 سطح زیرگذر، روگذر و روی سطح اجرایی شده‌اند. در سال‌های گذشته شهروندان با توجه به حجم ترافیک چهارراه ایران‌خودرو برای عبور از این چهارراه مشکل داشتند و سعی می‌کردند، مسیرهای جایگزین را انتخاب کنند، چون باید 4 یا 5 چراغ قرمز را طی می‌کردند تا از این تقاطع عبور کنند، اما امروز در این محدوده هیچ ترافیکی وجود ندارد. به شکلی که عبور از چهارراه ایران‌خودرو برای شهروندان جذاب شده است و دیگر نیازی به استفاده از مسیرهای جایگزین نیست.»
شهردار منطقه با بیان اینکه چهارراه ایران‌خودرو و تقاطع فتح ارتباط بسیار نزدیکی با یکدیگر دارند، افزود: «فعالیت‌های عمرانی 4 تقاطع یاد شده تنها طی مدت 11 یا 12 ماه به طول انجامید و مهم‌ترین ویژگی‌‌های آنها این بود که کمترین آزار را به شهروندان ‌رساند.»
بافرانی با بیان اینکه تقاطع بزرگراه فتح ـ بلوار گلها که برای نخستین بار در تهران یک جمعیت 130 هزار نفری را از بن‌بست خارج کرده است، تصریح کرد: «این امر در راستای خدمت‌رسانی به شهروندان انجام شده و مهم‌ترین ویژگی‌ آن فراهم کردن شرایط مناسب برای‌‌‌ تردد در منطقه است.»
طرح عظیمی که انصافاً در شهر تهران بی‌نظیر است پل‌های کاروانسرا سنگی 1 و 2 است که در بزرگراه‌های لشکری، فتح، شهید فهمیده، شهید همت و شهید خرازی ارتباطی منطقی و مؤثر فراهم کرده. بافرانی با بیان این موضوع افزود: «پل‌های کاروانسرا سنگی 1 و 2، علاوه بر تسهیل عبور و مرور شهروندان در میزان حجم ترافیک هم تأثیر بسزایی داشته است و دیگر افرادی که به تهران مراجعه می‌کنند نیاز به تردد در بزرگراه‌های شهیدباکری، شهید فتاحی و محمدعلی جناح ندارند. پل‌های کاروانسرا سنگی 1 و 2 مرز استان تهران و استان البرز را جدا می‌کند و شهروندان و تمام کسانی که قصد عبور از کمربندی تهران و عزیمت به سمت جنوب یا غرب تهران را دارند، در این نقطه تغییر مسیر می‌دهند و همین موضوع باعث سهولت در‌‌‌ تردد می‌شود.»
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به افتتاح طرح تقاطع بزرگراه فتح، ورودی شهر قدس ظرف ماه‌های آینده اشاره کرد و افزود: «یکی دیگر از تقاطع‌های غیر‌همسطح که اگرچه مربوط به شهر و شهرداری تهران نیست، اما شهرداری منطقه کمک‌های شایانی برای انجام آن کرد، ورودی تقاطع بزرگراه فتح، ورودی شهر قدس است. با افتتاح این طرح در منطقه 21 هیچ نقطه ترافیکی باقی نخواهد ماند و محدوده‌ای وجود نخواهد داشت که شهروندان برای عبور و مرور در آن سردرگم شوند. با افتخار اعلام می‌کنم که در منطقه 21 هیچ نقطه و تقاطع دارای ترافیک وجود ندارد.»
شهردار منطقه ادامه داد: «در خصوص بزرگراه شهید لشکری و ارتباط برقرار کردن شهر اندیشه و شهریار هنوز نتوانستیم با وزارت نیرو به توافق برسیم، به همین دلیل پس از رسیدن به توافق و حل مشکل رودخانه قوری چای این طرح عمرانی عظیم را هم طی 6 یا 7 ماه آینده اجرایی خواهیم کرد.»

افتتاح بوستان بانوان و نخستین پارک ترافیک
شهردار منطقه در ادامه گفت: «در اوایل سال 1394 که بنده توفیق خدمتگزاری به شهروندان در منطقه 21 را پیدا کردم، از 13 محله، تنها 3 محله سرای محله داشت. ما در یک زمان بسیار کم موفق شدیم که 8 سرای محله با زیربنای کافی و با معماری ایرانی و اسلامی و با الگوهای وطنی را به بهره‌برداری برسانیم و یک سرانه بسیار خوب فرهنگی، آموزشی و ورزشی را در محله‌ها ایجاد کنیم.»وی افزود: «افتتاح بوستان ویژه بانوان و نخستین پارک ویژه ترافیک در منطقه از طرح‌های شاخص سال‌های گذشته بود که شاهد افتتاح و بهره‌برداری از آنها بودیم. همچنین کانال‌ها و راهروهای عبوری برای هدایت سیلاب‌های ناشی از سرریز رودخانه کن در منطقه طراحی شده که از جمله آنها می‌توان به کانالی به طول 1700 متر، ارتفاع 2ونیم‌متر و عرض 5 ‌متر اشاره کرد که آب ناشی از سرشاخه‌های رودخانه کن پس از ورود به منطقه 21 را ساماندهی می‌کند. به شکلی که دیگر امروز نگرانی در حوزه سیلاب‌ها وجود ندارد.» بافرانی تأکید کرد: «پیشروی آب از جنوب دریاچه شهدای خلیج‌فارس و همچنین سیل جاری شده از رودخانه کن به‌صورت کامل رفع شده است.»شهردار منطقه در انتها افزود: «از خدای منان آرزو دارم که با دعای خیر شهروندان بتوانیم شاهد خدمات بیشتر در این منطقه باشیم. شهردار تهران در جلسات مختلف تأکیدشان بر این بوده است که باید در منطقه 21 و به‌ویژه محله‌های محروم که از سرانه کمی برخوردارند، تلاش مضاعف کنیم تا مشکلات رفع و نابرابری‌ها حذف شوند. امیدوارم توفیق خدمت بیشتر را در همه محله‌ها داشته باشیم.»

امروز مدیران لایق به عشق ولایت کارهای بزرگی در شهر انجام می‌دهند
حجت‌الاسلام والمسلمین، حاج آقا علی‌اکبر حشمتی، امام جماعت مسجدجامع تهرانسر هم در ادامه این برنامه به نمایندگی تمام روحانیون حاضرگفت: «من بسنده می‌کنم به یک حدیث. حدیثی که همگی در محضر مقام معظم رهبری فرا گرفتیم. وجود مقدس امام زمان(عج) فرمودند، شخصیت‌های تاریخی، انسان‌های برجسته و الگویی برای همه بشریت هستند. امام در جایی دیگر می‌فرمایند به حقیقت که من باعث امنیت هستم. همه زمین در امان من است. همچنان که کرات و ستارگان در آسمان برای آسمانیان، امنیت‌اند. این برای ما افتخار است و به خود می‌بالیم که مسلمانیم و زیر پرچم امام زمان(عج) هستیم و ادامه این امنیت را در ولی‌فقیه‌مان می‌بینیم.»وی ادامه داد: «یک جمله طلایی امام راحل(ره) فرمودند که به خاطر این جمله 213 هزار شهید از جمله شهید چمران در عرصه‌های جهاد به شهادت رسیدند و آن جمله این بود که پشتیبان ولی فقیه باشید تا آسیبی به این مملکت وارد نشود. امروزه مدیران بسیار لایقی در کشور به عشق ولایت حرکت می‌کنند از جمله این مدیران در شهرداری بزرگ شهر تهران هستند که کارهای بزرگی در شهر می‌کنند و همه به برکت وجود امام زمان(عج) است. همه ما عاشق امام زمان(عج) و ولایت هستیم و همگی این مسیر را ادامه خواهیم داد.»

قرار گرفتن ساختار صنعتی و مسکونی در کنار هم منطقی نیست
منطقه 21 جزو مناطق صنعتی و مسکونی است که هر دو با یک تلفیق نامناسب در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند که این ساختار از نظر معماری و شهرسازی منطقی نیست. مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران در آیین مراسم افتتاح و بهره‌برداری از 20 طرح شهری در منطقه با بیان این موضوع گفت: «براساس اصول و استانداردهای شهرسازی و معماری مناطق مسکونی نباید در کنار مناطق صنعتی قرار بگیرند. بدون شک این امر در سال‌های گذشته رخ داده و چنین شرایطی را برای شهروندان ساکن این منطقه به وجود آورده است.»
چمران ادامه داد: «بدون‌‌‌ تردید زندگی در منطقه 21 با توجه به شرایط موجود سخت است، اگرچه مسئولان این منطقه توانسته‌اند با مشکلات صنایع و کارخانجات دست و پنجه نرم کنند تا یک شرایط خوب همراه با آرامش برای شهروندان این منطقه فراهم شود.»وی با بیان اینکه بر اساس مشکلات موجود در شهر تهران باید به گونه‌ای عمل شود که کارخانه‌هابه محیط‌زیست آسیبی وارد نکنند، یادآور شد: «باید در راستای فراهم کردن شرایط بهتر، اقدامات بیشتری انجام شود تا افراد ساکن در این منطقه بتوانند با آرامش و امنیت بیشتری در این منطقه زندگی کنند.»
رئیس شورای‌شهر به طرح‌های افتتاح شده در سال گذشته اشاره کرد و گفت: «‌شهرداری تهران در راستای خدمت‌رسانی بهتر به مردم همه وقت خود را به کارگرفتند، به همین دلیل جا دارد در خصوص تمام اقدامات انجام شده از این نهاد عمومی غیردولتی تشکر کنم.»
وی به انتخابات 29 اردیبهشت ماه سال جاری اشاره کرد و گفت: «باید از هر‌گونه دست‌اندازی به حقوق شهروندان و بیت‌المال جلوگیری کرد و همچنین باید مسئولان سالم و پاکدست را برای این کشور و شهر و روستاها انتخاب کرد.»
چمران تأکید کرد: «باید شهروندان نامزدهای سالم و صالحی را انتخاب کنند تا از این طریق برخی از مشکلات برطرف شود، همچنین با تکیه بر توان داخلی از نیروهای جوانمان استفاده کنیم، چراکه تجربه نشان داده نگاه کردن به آن طرف مرزها ما را به جایی نمی‌رساند.»چمران با بیان اینکه در طول دفاع‌مقدس توانستیم با تکیه بر توان خود به پیروزی دست یابیم، گفت: «تحولاتی که در سال‌های گذشته در تهران به وجود آمده غیرقابل انکار است و تمام کارشناسان داخلی و خارجی بر روی این موضوع تأکید دارند. بدون شک هنوز مشکلات بسیار زیادی در شهر تهران وجود دارد که باید با کمک مردم و ایجاد یک نهاد مردمی آن را برطرف کنیم.»وی گفت: «امیدواریم افرادی که از هر‌گونه سیاست‌زدگی در کشور به دور هستند برای انتخابات ریاست جمهوری و همچنین انتخابات دوره پنجم شهر و روستا انتخاب شوند تا بدین امر بتوانیم به موفقیت‌های زیادی دست یابیم.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code