منطقه 21

آقای اتول در وردآورد

نویسنده: محمد اسماعیل پور
تمام علاقه‌مندان به خودرو به‌ ویژه ماشین‌های مسابقه‌ای او را می‌شناسند. سال‌هاست که در زمینه طراحی خودرو کار می‌کند و کارش تقویت و بهسازی ماشین‌های شاسی بلند به‌ویژه برای مسابقات اتومبیلرانی است....
1396/03/24
 تمام علاقه‌مندان به خودرو به‌ ویژه ماشین‌های مسابقه‌ای او را می‌شناسند. سال‌هاست که در زمینه طراحی خودرو کار می‌کند و کارش تقویت و بهسازی ماشین‌های شاسی بلند به‌ویژه برای مسابقات اتومبیلرانی است. دستان توانمند و فکر باز و خلاق محمد طالب‌زاده تمام علاقه‌مندان خودرو و مسابقات رالی را به محله وردآورد و خیابان ولی‌عصر(عج) می‌کشاند تا دستی به سر و روی ماشین‌شان بکشد و به قول معروف ماشین را از این‌رو به آن رو کند. جالب اینکه طالب‌زاده تحصیلات آکادمیک ندارد و هیچ دوره تخصصی برای ساخت و طراحی خودرو ندیده است اما اغلب کارهایش دست‌ساز است و خودش آنها را طراحی می‌کند و می‌سازد. این ساکن محله ورد آورد می‌گوید هوش و استعداد ذاتی و البته نیاز و پشت کارش او را به یک مبتکر و مخترع تبدیل کرده است.

نیازم من را مخترع کرد
محمد طالب‌زاده متولد 1339 در شهر تبریز است. سن و سالی از او گذشته اما هنوز مانند یک جوان تازه‌کار برای رسیدن به موفقیت‌های بیشتر انگیزه دارد. این ساکن محله وردآورد ماجرای شروع کار و نخستین اختراعش را این‌گونه تعریف می‌کند: «نخستین اختراع من به سال 1361 بر می‌گردد. در روزهای جنگ وقتی هواپیماهای عراقی برای بمباران تهران به پرواز در می‌آمدند مردم برای حفظ جانشان مجبور بودند شب‌ها بیرون از خانه‌ها و در فضای باز چادر بزنند. در یکی از این شب‌ها عقربی وارد چادر ما شد و پسرم را زد. این اتفاق برای من انگیزه‌ای شد تا وسیله‌ای طراحی کنم که خانواده‌ام در امان باشند. به این‌ترتیب نخستین طراحی و اختراع خودم را انجام دادم. یک اتاق خواب که روی سقف خودرو نصب می‌شد را برای نخستین بار در جهان طراحی کردم و ساختم. اختراعم را در برنامه دیدنی‌ها هم نشان دادند و همچنین در نمایشگاه بین‌المللی تهران به نمایش درآمد. اکنون بسیاری از شرکت‌های خودرو‌ساز خارجی از وسیله‌ای که من طراح آن بودم استفاده می‌کنند. اشتباه من این بود که آن را به نام خودم ثبت نکردم. یعنی آن روزها به فکرم نرسید که باید این کار را انجام بدهم. اما حالا دنبال انجام این کار هستم این تازه شروع کار من بود و در ادامه طراحی‌های دیگری هم انجام دادم. تاکنون 5 خودرو طراحی کرده‌ام. لوازم جانبی زیادی را هم طراحی کرده و ساخته‌ام.»

نخستین طراحی خودرو و سکونت در وردآورد
شاید برایتان جالب باشد که بدانید یکی از خودرو‌هایی که طالب‌زاده طراحی کرد باعث شد تا پایش به منطقه ما و محله وردآورد باز شود: «سال 1381 یک خودرو نظامی به نام کویران را برای صنایع دفاع طراحی کردم که این طرح باعث شد تا از محله گمرک به وردآورد بیایم و نزدیک محل کارم باشم. چون برای خودرویی که طراحی کرده بودم باید یکسری لوازم جانبی طراحی می‌کردم. از طرف دیگر باید یکسری تغییرات در طراحی اولیه انجام می‌دادم. این موضوع و طراحی خودرو دیگری هم که برای صنایع دفاع انجام دادم باعث شد تا در وردآورد ماندگار شوم. از طرف دیگر خودم هم حسابی از این محله خوشم آمد. محله‌ای خوش آب و هوا که مردم خیلی خوبی هم دارد. آنقدر وردآورد را دوست دارم که از همان سال کسب و کارم را از میدان قزوین به اینجا منتقل کردم.»

مشتری‌هایی از همه ایران
آقای طالب‌زاده از همه جای تهران و تمام شهر‌های ایران مشتری دارد. آنها به وردآورد می‌آیند تا ماشین شاسی‌بلندشان را برای شرکت در مسابقات، بهسازی و تقویت کنند: «از همه جای تهران مشتری دارم. از شهر‌های دیگر هم برایم مشتری می‌آید از کرج و شیراز و فارس و اصفهان و خلاصه از هر کجا که فکرش را کنید مشتری داشته‌ام. آنها می‌گویند دنبال چه چیزی هستند و من بر همان اساس ماشین‌شان را تقویت می‌کنم و تغییر می‌دهم. موتور را تقویت می‌کنم، بدنه خودرو را تغییر می‌دهم و خلاصه هرکاری که لازم باشد انجام می‌شود. اغلب قطعاتی که به ماشین‌ها اضافه می‌کنم طراحی و ساخت خودم است. به ندرت پیش می‌آید که از قطعه آماده استفاده کنم. در خیاطی هم مهارت دارم. تودوزی خودرو‌ها را خودم انجام می‌دهم. در طراحی و دوخت و ‌دوز داخلی خودرو‌ها نیز طراحی و تکنیک مخصوص خودم را دارم. قبل از اینکه طراحی خودرو را انجام دهم کارم طراحی و دوخت کوله‌پشتی و کیف بود. یک ماشین جیپ هم داشتم که خودم برایش برزنت دوختم و مدلش را تغییر دادم.»

مدرک‌ام سیکل است اما استعداد و علاقه داشتم
مبتکرو مخترع هم‌محله‌ای می‌گوید توانایی‌اش ذاتی است و علاقه‌اش باعث شده تا به‌صورت تجربی طراحی خودرو لوازم یدکی آن را یاد بگیرد: «6 سالم که بود پدرم به رحمت خدا رفت. از همان دوران کودکی می‌خواستم یک کار بزرگ انجام بدهم و این انگیزه از همان زمان در من وجود داشت. مدرک تحصیلی‌ام سیکل است و هیچ دوره تخصصی هم ندیده‌ام اما این استعداد در من وجود داشت. علاقه و پشت کارش را هم داشتم. به نظرم اختراع و طراحی ربطی به تحصیلات ندارد و می‌شود خیلی چیز‌ها را تجربی یاد گرفت البته به شرطی که استعداد ذاتی و پشت کار و علاقه در انسان وجود داشته باشد. شاید باورتان نشود در یک طرح با یک مهندس طراحی خودرو همکاری می‌کردم که فقط چند اصطلاح انگلیسی را خوب تلفظ می‌کرد و در کار عملی اندازه شاگرد من هم تخصص و اطلاعات نداشت.»

ای کاش جای تقدیرنامه وام می‌دادند!  
این مخترع هم‌محله‌ای علاقه دارد تا با راه‌اندازی یک کارگاه در محله وردآورد کار‌آفرینی کند اما می‌گوید تا به امروز هیچ حمایتی از او نشده است: «خیلی دوست دارم یک کارگاه راه بیندازم و کار‌آفرینی کنم و دانش و علم خودم را به جوان‌ها انتقال بدهم. اکنون پسرم در کنارم کار می‌کند اما اگر بشود قصد دارم با بزرگ‌تر کردن مغازه چند شاگرد پیش خودم بیاورم. متأسفانه هیچ حمایتی از من نمی‌کنند. فقط تقدیرنامه می‌دهند و گزارش تهیه می‌کنند اما تاکنون یک ریال هم وام نداده‌اند که با آن بتوانم کار‌آفرینی کنم و کارم را توسعه بدهم. باید از من و امثال من بیشتر حمایت شود چون کار و محصولات ما بومی است و می‌توانیم اشتغالزایی کنیم.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code