منطقه 21

اینجا حال فرهنگ بـد نیست

نویسنده: سعیده مرادی
فرهنگ و فعالیت‌های فرهنگی از جمله مسائلی است که در سال‌های اخیر از سوی مسئولان مورد توجه جدی قرار گرفته است؛ چون آنها دریافته‌اند...
1396/03/24
 فرهنگ و فعالیت‌های فرهنگی از جمله مسائلی است که در سال‌های اخیر از سوی مسئولان مورد توجه جدی قرار گرفته است؛ چون آنها دریافته‌اند، فرهنگ هویت جامعه است و تنها از طریق فعالیت‌های فرهنگی است که می‌توان به جامعه‌ای ایده‌آل دست یافت. از این‌رو ساخت و توسعه زیرساخت‌های فرهنگی از جمله فرهنگسراها و‌سراهای محله و... را در اولویت کارهای خود قرار داده‌اند. اما با وجود فعالیت‌های گسترده در این زمینه هنوز در برخی مناطق از جمله منطقه ما شهروندان با کمبودهایی مواجه هستند و نیازهای فرهنگی از دغدغه‌های آنها محسوب می‌شود. در گزارش پیش‌رو به بررسی این موضوع از زبان شورایاران و مسئولان پرداخته‌ایم.

دبیر دبیران شورایاری منطقه:
اگر فرهنگ در جامعه نباشد باید احساس خطر کرد
صالح صیامی، دبیر دبیران شورایاری منطقه معتقد است که امکانات فرهنگی در منطقه بسیار اندک است. همین کمبود، پیامدهای مختلفی را به همراه دارد که آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه در حوزه جوانان از مهم‌ترین آنهاست: «یکی از مسائلی که مقام معظم رهبری بر آن تأکید دارند، بحث فرهنگ است. من خود بارها گفته‌ام که اگر خیابانی آسفالت نشود یا ساختمانی ساخته نشود، مشکلی پیش نمی‌آید، اما اگر در جامعه فرهنگ نباشد، آن موقع است که باید احساس خطر کرد، چون نبود یا کمبود فرهنگ در جامعه پیامدهای جبران‌ناپذیری به همراه دارد که آسیب‌های اجتماعی از جمله آن است. موضوع مهمی که دشمن خارج از این مرز و بوم به دنبال آن است و دست بر روی آن گذاشته تا به هر شیوه‌ای شرایط گمراهی جوانان‌مان را فراهم آورد و جامعه را به انحطاط بکشد.» او با بیان اینکه باید شرایط توسعه زیرساخت‌های فرهنگی در مناطق مختلف تهران به‌ویژه مناطق کم برخوردارتری مانند منطقه 21فراهم شود، ادامه می‌دهد: «در حال حاضر منطقه ما جزو 5 منطقه گسترده شهر تهران است، اما به لحاظ زیرساخت‌های فرهنگی با فقر مواجه است. در ناحیه یک و ناحیه 3این منطقه یک فضای ورزشی و فرهنگی مناسب وجود ندارد که شهروندان بتوانند از امکانات آن بهره‌مند شوند. اهالی ساکن در این 2ناحیه اگر بخواهند از این امکانات استفاده کنند باید به محله‌های دیگر بروند که این موضوع باوجود شهرکی بودن محله‌های منطقه و وجود معابر بزرگراهی بسیار مشکل است و برای آنها به‌ویژه بانوان خالی از خطر نیست. این در حالی است که در مرکز شهر، شهروندان بدون هیچ دغدغه‌ای و با استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی مناسب به این امکانات دسترسی دارند. چرا باید این همه تفاوت بین محله‌ها و مناطق باشد؟‌» وی ادامه می‌دهد: «متأسفانه در بحث زیرساخت‌های فرهنگی تدابیر خوبی اندیشه نمی‌شود. به‌عنوان مثال سرای محله تنها امکان فرهنگی محله غزالی است که از سال 90ساخت آن شروع شد و اکنون سال 96است و ما هنوز بر سر راه‌اندازی آن مشکل داریم. نه تنها راه‌اندازی نشده، بلکه شهرداری تصمیمی مبنی بر این گرفته که بخش اصلی سرا را تبدیل به درمانگاه کند. برای‌مان سؤال است که فضای فرهنگی چه همخوانی با فضای درمانی دارد. چرا باید تنها مرکز فرهنگی این محله به درمانگاه اختصاص داده شود. اهالی این محله همه فرهنگی هستند و دغدغه فرهنگی دارند. پس باید به دغدغه آنها توجه شود» صیامی با بیان اینکه مسئولان باید توجه به مسائل فرهنگی را در اولویت فعالیت‌های خود قرار دهند، می‌گوید: «هنوز مدت زمان زیادی از افتتاح‌سراهای محله در منطقه نمی‌گذرد، اما‌سرا تعریف خاص خود را دارد. نه اینکه ساختمانی خریداری و تبدیل به‌سرا شود. حتی تجهیزات آن نیز قابل تأمل است. سرای محله همان‌طور که از اسم آن پیداست، آنقدر باید جاذبه داشته باشد تا شهروندان نخواهند برای نیازهای فرهنگی خود به جایی دیگر بروند. البته باید این موضوع را متذکر شوم که‌سراهای محله با همه امکانات هم نمی‌توانند جوابگوی نیازهای شهروندان باشند و باید تدابیر لازم برای ایجاد فرهنگسرا، سینما، سالن‌های تئاتر و.... انجام شود.»

دبیر شورایاری باشگاه نفت:
توسعه امکانات فرهنگی همگام با رشد جمعیت
در حوزه مسائل اجتماعی، فرهنگ نقش مهمی دارد و باید به آن توجه ویژه شود. داود حاج اسفندیاری، دبیر شورایاری محله باشگاه نفت درباره فرهنگ و کمبودهایی که در این زمینه در منطقه وجود دارد، چنین می‌گوید: «یکی از مهم‌ترین کمبودهای فرهنگی منطقه که جای خالی آن به خوبی احساس می‌شود، بحث فرهنگسراست. درست است که اکنون مدیریت شهری اقدام به ایجاد‌سراهای محله در منطقه کرده، اما باتوجه به میزان جمعیت موجود، این‌سراها به تنهایی نمی‌تواند، پاسخگوی نیاز شهروندان باشد. امکاناتی که در فرهنگسراها موجود است، مانند سینما، کتابخانه‌های مجهز با ظرفیت بالا و... قابل قیاس با امکانات محدود‌سراهای محله نیست.» او ادامه می‌دهد: «ایجاد و توسعه زیرساخت‌های فرهنگی در منطقه به درستی انجام نمی‌شود، اگرچه‌سراهایی ایجاد شده است، اما بسترهای فرهنگی بسیاری از بین برده شده. به‌عنوان مثال، می‌توان به کتابخانه قدیمی محله نفت اشاره کرد که به کتابخانه‌ای کوچک و با ظرفیت محدود تبدیل شد. در گذشته فضای بزرگ کتابخانه شرایطی را ایجاد کرده بود که تعداد زیادی از اهالی محله بتوانند به بهترین شکل ممکن از فضا استفاده کنند و به مطالعه بپردازند، اما در حال حاضر این امکان از شهروندان کتابخوان هم‌محله‌ای گرفته شده است و به دلیل کمبود فضا، تنها تعداد معدودی می‌توانند از کتابخانه استفاده کنند. توسعه زیرساخت‌های فرهنگی باید با توسعه جامعه همخوانی داشته باشد و آموزش‌ها باید متناسب با رشد جامعه باشد.‌سراهای محله این ظرفیت را ندارند و باید فکری اساسی در این زمینه شود.» اسفندیاری نقش آموزش و پروش و ایجاد فضاهای آموزشی را در حوزه مسائل فرهنگی مهم می‌داند و در این‌باره می‌گوید: «در حال حاضر بسیاری از مدارس منطقه دو شیفته شده‌اند. طبق صحبت‌های آقای ربوشه، مدیرآموزش و پرورش منطقه، در آینده‌ای نه چندان دور باید انتظارسه شیفته شدن مدارس را هم داشت. این مشکل نیز ناشی از رشد جمعیتی است که با ساخت‌های سازهای اخیر و ایجاد مجتمع‌های مسکونی به وجود آمده. بنابراین توسعه امکانات باید همگام با رشد جمعیت باشد و برنامه‌ریزی‌های لازم در این زمینه شود تا در آینده با مشکل مواجه نباشیم.»

توجه به مسائل فرهنگی، اولویت شورای‌شهر و شهرداری
مجتبی شاکری، رئیس کمیته فرهنگی شورای‌شهر تهران با بیان اینکه توجه به مسائل فرهنگی و اجتماعی، از جمله اولویت‌های شورای‌شهر و همچنین رویکردجدید شهرداری تهران است، گفت: «معتقدیم، صرفاً پرداختن به بعد فیزیکی شهر، جوابگوی نیاز شهروندان نخواهد بود و منجر به توسعه پایدار شهری نخواهد شد. در همین راستا شورای شهر، اقدام به تشکیل جلسات مختلف با هدف بررسی ¬کارشناسی موضوعات مرتبط با مسائل فرهنگی و اجتماعی شهر تهران کرده است.»وی در ادامه گفت: «در خصوص منطقه 21، شهرداری این منطقه با قدمتی حدود 12سال جمعیتی بالغ بر 200هزار نفر را در قالب ساکنان اصلی آن پوشش داده و بالغ بر250هزار نفر هم به‌طور شناور روزانه به مراکز صنعتی و تولیدی در این منطقه مراجعه و اشتغال دارند. این ویژگی جمعیتی فرصتی برای برنامه‌ریزی مستقل از سایر مناطق را می‌طلبد. متأسفانه معدود مراکز فرهنگی را می‌توان در این منطقه برشمرد. وجود تنها 3خانه فرهنگ، مرکز خدمات اجتماعی و رفاهی و تعداد انگشت‌شمار مراکز دیگر فرهنگی نمی‌تواند تأمین‌کننده تمام نیازهای فرهنگی منطقه باشند. در منطقه 21می توان به شهرک سینمایی غزالی و موزه خودرو هم اشاره کرد ولی نبود سینما، مراکز تئاتر عمومی و پایگاه‌های هنری از جمله مواردی است که مغفول مانده و همکاری و مشارکت بخش خصوصی را می‌طلبد. در ارتباط با توسعه فعالیت‌های فرهنگی و هنری در قالب ایجاد فرهنگسرا، همان‌گونه که اطلاع دارید این امور از طریق سازمان فرهنگی و هنری دنبال می‌شود. اندیشه‌سرا در تهرانسر فعال است و در مجموع در غرب تهران با ایجاد خانه‌های فرهنگ این‌گونه اقدامات را پیگیری می‌کنند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code