منطقه 21

بازی در زمین استــرس!

نویسنده: حمیدرضا بوجاریان
تقریباً فضای سبز و مکانی برای ورزش و بازی بچه‌های محله شهرک استقلال وجود ندارد. تراکم بالای جمعیت در محله باعث شده بچه‌ها برای پیدا کردن فضای مناسب برای بازی مشکل داشته باشند. ...
1396/09/08
 تقریباً فضای سبز و مکانی برای ورزش و بازی بچه‌های محله شهرک استقلال وجود ندارد. تراکم بالای جمعیت در محله باعث شده بچه‌ها برای پیدا کردن فضای مناسب برای بازی مشکل داشته باشند. بسیاری از بچه‌های محله هر وقت از بلوار عبیدی عبور می‌کنند، نیم نگاهی به 2 زمین محصور شده کوچه پنجم می‌اندازند و با حسرت و آرزوی اینکه شاید روزی بتوانند در یکی از این زمین‌ها بازی کنند، روزگار می‌گذرانند و چشم امید به مسئولان دارند تا شاید زمین بازی مناسب و ایمنی برای آنان تدارک ببینند. این خواسته را مدت‌هاست مسئولان شورایاری و اهالی از مسئولان شهری درخواست کرده‌اند، اما مسئولان می‌گویند که زمین‌هایی که اهالی خواستار استفاده از آن هستند مشکلات قانونی دارد. درباره وضع 2 زمین نسبتاً بزرگ کوچه پنجم و درخواست‌های اهالی، پای درد دل برخی از ساکنان نشسته‌ایم و از مسئولان شورایاری و شهرداری ناحیه موضوع را پیگیری کرده‌ایم.

زمین بلا استفاده را تعیین تکلیف کنید
مدت‌هاست 2 زمین نسبتاً بزرگ در بلوارعبیدی از سوی شهرداری فنس‌کشی و نرده‌گذاری شده است. یکی از این 2 زمین تابلوی زمین چمن مصنوعی دارد و دیگری که آن هم فضایی مانند زمین بازی دارد مدت‌ها است بلا استفاده رها شده‌اند. در محله‌ای که پیدا کردن فضای مناسب برای بازی بچه‌ها کار سختی است رها شدن این زمین سؤالات زیادی در بین اهالی ایجاد کرده است. رضا درستکار، یکی از کسانی است که خانه‌اش درست ابتدای کوچه پنجم است که این زمین‌ها در آن قرار دارد: «بچه‌های زیادی در کوچه زندگی می‌کنند که جای مناسبی برای بازی ندارند. مدت‌هاست 2 زمین سر کوچه ما نرده‌گذاری شده است و یکی از آنها را شهرداری برای بازی بچه‌ها در نظر گرفته است.» او می‌گوید زمین دوم را شهرداری مناسب‌سازی کرد اما در آن روی اهالی بسته است: «وجود یک زمین چمن نمی‌تواند نیازهای اهالی را به فضای ورزشی تأمین کند. با اینکه زمین دوم آماده استفاده است نمی‌دانم چرا شهرداری اجازه نمی‌دهد مردم از آن استفاده کنند.»

بازی بچه‌ها اطراف دکل‌های برق
تنها چیزی که در زمین‌های نرده‌گذاری شده کنار بلوار عبیدی و سر کوچه پنجم دیده می‌شود، بوته‌هایی است که سر از آسفالت بیرون آورده و چهره‌ای زشت به محوطه زمین بلااستفاده و رها شده داده است. بچه‌ها نمی‌توانند در این زمین که هم محصور است و هم ایمن از گزند دکل‌های برق بازی کنند و به ناچار راهی فضای سبز اندک اما دور از خانه‌شان می‌شوند.‌کاری که دل والدینشان را مانند سیر و سرکه به جوش انداخته است: «هر بار بچه‌ها برای بازی کردن به فضای سبز انتهای محله می‌روند حسابی نگران می‌شوم. بارها به بچه‌ها گفته‌ام به دکل‌های برق نزدیک نشوند تا اتفاقی نیفتد. ‌ای کاش مسئولان با باز کردن در فضای نرده‌گذاری شده‌ کاری می‌کردند که بچه‌هایمان هم نزدیک خانه بازی کنند و هم جای بازی کردنشان امن باشد.» این حرف الهه فراهانی است. او با اینکه بارها جلو دور شدن پسرش از خانه برای بازی کردن در نزدیک دکل‌ها را گرفته نگران از بروز اتفاقی برای بچه‌هاست: «هر وقت فشار زیادی به پسرم می‌آورم که نزدیک دکل‌ها بازی نکند، همراه با دوستانش وارد خیابان می‌شوند و آنجا بساط بازیشان را پهن می‌کنند. این کار خطر زیادی دارد. نمی‌شود جلو بازی کردن بچه‌ها را گرفت و می‌ترسم خدای ناکرده اتفاقی بیفتد که کسی نتواند جواب آن را بدهد.»

دبیر شورایاری شهرک استقلال:
زمین چمن مالک دارد
«‌قرار بود یکی از 2 زمین سر کوچه پنجم در بلوار عبیدی یکی به‌عنوان سرای محله و دیگری به‌عنوان زمین چمن مصنوعی مورد استفاده قرار بگیرد. زمین بزرگ‌تر از سوی شهرداری گود‌برداری شد و کارهای ابتدایی برای ساخت‌سرا در این زمین انجام شد اما بعد از مدتی مشخص شد این زمین مالک دارد و کار متوقف شد.» این حرف را دبیر شورایاری شهرک استقلال می‌زند و می‌گوید: «زمین شماره دو هم برای ایجاد زمین ورزشی و چمن مصنوعی پیش‌بینی شد اما این زمین هم مالک دارد. علاوه بر این، زمین شماره دو در حریم دکل‌های برق قرار دارد و براساس قانون کاربری به آن تعلق نمی‌گیرد و به این دلیل کار ساخت زمین چمن مصنوعی در آن متوقف شد.» به گفته «یوسف غیاثوند» دبیر شورایاری شهرک استقلال هیچ مکان ورزشی برای استفاده عموم اهالی در این محله وجود ندارد: «سرانه امکانات ورزشی و تفریحی محله ما تقریباً صفر است. باشگاه استقلال در محله استقلال قرار دارد و پشت آن، مجموعه‌ای از سوی سازمان ورزش شهرداری تهران ساخته شده است که این مجموعه به‌صورت غیر‌انتفاعی اداره می‌شود. به دلیل هزینه بالای استفاده از خدمات این مرکز، بسیاری از بچه‌ها قادر به استفاده از فضای ورزشی نیستند و عملاً بود و نبود آن کمکی به محله نکرده است. ضرورت دارد مسئولان برای تأمین سرانه‌های ورزشی محله فکری اساسی و این نیاز را تا حدودی تأمین کنند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code