منطقه 21

بایدها نبایدهای بلندمرتبه‌سازی

نویسنده: محمدسالاری عضو شورای اسلامی شهر تهران
در چند سال اخیر کلانشهرها میزبان ساختمان‌های بلند مرتبه‌ای هستند که چهره شهر را تغییر داده است. رشد شتابان جمعیت شهری و به تبع آن نیاز به مسکن از یک سو و کمبود امکانات در روستا و شهرهای کوچک در کنار بروز پدیده مهاجرت به کلانشهرها از سوی دیگر، نیاز به سر پناه و ساخت مسکن را اجتناب‌ناپذیر کرده و در نتیجه با سرریز شدن جمعیت به شهرهای بزرگ پدیده ساخت‌وساز‌های بی‌رویه نیز در کانون توجه قرار داده است...
1395/10/22
 در چند سال اخیر کلانشهرها میزبان ساختمان‌های بلند مرتبه‌ای هستند که چهره شهر را تغییر داده است. رشد شتابان جمعیت شهری و به تبع آن نیاز به مسکن از یک سو و کمبود امکانات در روستا و شهرهای کوچک در کنار بروز پدیده مهاجرت به کلانشهرها از سوی دیگر، نیاز به سر پناه و ساخت مسکن را اجتناب‌ناپذیر کرده و در نتیجه با سرریز شدن جمعیت به شهرهای بزرگ پدیده ساخت‌وساز‌های بی‌رویه نیز در کانون توجه قرار داده است. ‌‌در ایران ساخت‌وسازهای بلندمرتبه از گذشته با کارکردهای مختلف وجود داشته است که در راستای تأمین نیاز واقعی شهرها بوده اما آنچه امروزه از روند ساخت‌وسازهای بلند‌مرتبه در محیط‌های شهری می‌بینیم، عارضه‌هایی است که بر محیط‌زیست شهر ایجاد می‌شود. متأسفانه امروز محیط‌های شهری تحت تاخت و تاز سوداگری ساخت‌وساز قرار گرفته است و درنتیجه آنچه ما از آن به‌‌عنوان شهر یاد می‌کنیم که به مفهوم یک محیط دلپذیر برای زندگی است در آن کمتر دیده می‌شود. اگر پدیده‌ای به نام بلندمرتبه‌سازی موجب ارتقای کیفیت زندگی ساکنان شهر شود، بی‌ تردید مخالفتی با این‌گونه از ساخت‌و‌سازها در شهرها وجود ندارد، اما اگر ساخت‌وسازهای ما به این هدف نزدیک نشود باید برنامه‌ریزی و کنترل بر این‌گونه توسعه شهری داشته باشیم.
از طرفی از آنجا که منابع زیستی در کشور از حیث آب و باد با محدودیت مواجه است، باید حتی‌الامکان مشوق بلندمرتبه‌سازی نباشیم، مگر آنکه بر اساس ضوابط مبتنی بر مطالعات دقیق و جامع باشد و به یقین برسیم با ایجاد فضاهای بلندمرتبه کیفیت زندگی و فضاهای عمومی گسترش پیدا می‌کند. مسئله روابط انسان‌ها در این بناها، الزامات ایمنی ساختمان، حس تعلق و هویت از دیگر مواردی است که باید در زمینه ساخت‌وسازهای بلندمرتبه مورد توجه قرار گیرد.
به همین منظور و در راستای مدیریت بلندمرتبه‌سازی در کلانشهرها به‌خصوص پایتخت، قوانینی در طرح جامع و تفصیلی تدوین شده که بر اساس آن شهرداری تهران موظف است ضوابط بلند مرتبه‌سازی جدید را رعایت کند. مطابق با تکلیف طرح تفصیلی، مدیریت شهری موظف بوده ظرف 6 ماه پس از ابلاغ و اجرای طرح تفصیلی جدید شهر تهران یعنی در مهرماه 91، ضوابط بلندمرتبه‌سازی را تدوین و به تأیید کمیسیون ماده 5 برساند. تدوین وتصویب این ضوابط با تشکیل ترکیب جدید شورای عالی شهرسازی و معماری در دولت یازدهم و توقف صدور مجوزهای موردی برج‌سازی مورد پیگیری جدی قرار گرفت. پیش‌نویس ضوابط تدوین شد و در چندین مرحله مورد بررسی قرار گرفت و اشکالاتی بر پیش‌نویس این ضوابط وارد شد که فرایند بررسی و تصویب را طولانی کرد. کلی‌گویی در مورد ضوابط پیش‌نویس، مطالعات بارگذاری جمعیتی جدید ناشی از برج‌هایی که هنوز به مرحله بهره‌برداری نرسیده‌اند و جمعیتی که به واسطه مجوزهای آینده به شهر اضافه خواهند شد، بحران آب‌شرب، ثبات آلودگی هوا ناشی از اختلال در جریان باد و ایمنی ساختمان‌های بلندمرتبه و ایجاد خدمات روبنایی و زیربنایی، اثبات ضرورت برج‌سازی در شهر تهران، نحوه پهنه‌بندی محدوده‌های مجاز و غیرمجاز برج‌سازی از جمله اشکالات وارده توسط شورای عالی شهرسازی و معماری بر پیش‌نویس ضوابط تهیه شده توسط مدیریت شهری بود. پیش‌نویس ضوابط «نحوه ساخت برج در تهران» بعد از رفت‌وبرگشت‌های متعدد بین شهرداری و شورای عالی شهرسازی و معماری در نهایت ضوابط هفتگانه بلندمرتبه‌سازی تعیین شد. سقف‌گذاری برای جمعیت تهران در روز و شب، بررسی دقیق ساختار اقتصادی اجتماعی پایتخت برای آمادگی در برابر زلزله و افزایش ایمنی ساخت‌وسازها، تعیین مسیرجریان باد و کریدور عبور هوا در تهران، نحوه تأمین منابع آب و خدمات زیربنایی و روبنایی بلندمرتبه‌ها، نقش بناهای بلند در هویت معماری ایرانی ـ اسلامی، محدود بودن بلندمرتبه‌سازی در تهران جز مکان‌های خاص و تهیه گزارشی از آخرین وضعیت صدور پروانه‌های ساختمانی بلندمرتبه در تهران برای ارائه در شورای عالی شهرسازی و معماری محور ضوابط بلندمرتبه‌سازی تعیین شده است.
براساس این شروط، پارامترهای مدنظر شورای عالی شهرسازی و معماری کشور برای نحوه صدور مجوز ساخت بلندمرتبه در تهران، الزام به حفاظت از ساختار طبیعی شهر تهران است. برمبنای پیش‌بینی اولیه ساخت بناهای بلندمرتبه از پنج خط قرمز نباید عبور کند. انسداد کریدورهای دید مطلوب شهر به مناظر طبیعی و نشانه‌های باارزش شهر تهران، انسداد کریدورهای طبیعی عبور جریان هوای شهر و شریان‌های حیاتی و شبکه اضطراری و حفظ دید برج میلاد به‌عنوان نماد پایتخت پنج خط قرمز مدیریت شهری به سازندگان برج‌های بلندمرتبه شهر است. تعیین شریان‌های حیاتی و شبکه اضطراری شهر نیز باید ظرف مدت سه ماه از تاریخ تصویب این بسته پیشنهادی انجام شود و در کمیسیون ماده 5 به تصویب برسد.
تمایل برای بلند مرتبه‌سازی در تهران امر مذمومی نیست اما به شرط آنکه ساختمان‌ها بر مبنای ضوابط و اصولی ساخته شوند، در این صورت می‌تواند به‌عنوان یکی از راهکارهای پاسخگویی به نیاز شهروندان تلقی شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code