منطقه 21

بحران آب و نگهداشت فضای سبز

نویسنده: فواد بدری/ دبیر
وجود پوشش گیاهی برای کلانشهری مانند تهران که کمتر روزی شاهد پاک بودن هوایش هستیم، یک امر ضروری است این موضوع وقتی به منطقه صنعتی ما مربوط می‌شود، اهمیتش دوچندان خواهد شد؛ چراکه در کنار بهبود نسبی هوای محله‌ها، به زیباسازی بصری کوچه‌ها و خیابان‌ها هم کمک می‌کند تا فضای سرد و خشن صنعتی کمرنگ‌تر شود...
1396/09/08
وجود پوشش گیاهی برای کلانشهری مانند تهران که کمتر روزی شاهد پاک بودن هوایش هستیم، یک امر ضروری است این موضوع وقتی به منطقه صنعتی ما مربوط می‌شود، اهمیتش دوچندان خواهد شد؛ چراکه در کنار بهبود نسبی هوای محله‌ها، به زیباسازی بصری کوچه‌ها و خیابان‌ها هم کمک می‌کند تا فضای سرد و خشن صنعتی کمرنگ‌تر شود. نگاهی به سرانه فضای سبز منطقه 21 نشان می‌دهد آمار مطلوب و خوبی به ازای هر نفر وجود دارد؛ 50‌مترمربع برای هر نفر و مجموع 884 هکتار فضای سبز گواه این مطلب است.
آمار خوب پوشش گیاهی در منطقه به نسبت جمعیت ساکن برآورد شده است، ولی وقتی در برابر جمعیت ورودی به محله‌های مختلف منطقه به سبب وجود بیش از 2700 کارخانه و کارگاه تولیدی قرار بگیرد، نسبت مناسبی نخواهد بود. این مطلب زمانی جلب توجه می‌کند که بدانیم تنها 30‌درصد مساحت منطقه ما را بافت مسکونی تشکیل داده است. حتی این آمار 50‌مترمربعی به ازای هر نفر وقتی با مناطق همجوار مانند منطقه 5 یا 22 که جمعیت به مراتب بیشتری دارد مقایسه شود و مجموع مساحت فضای سبز بر جمعیت تقسیم شود، این سرانه به‌طور چشمگیری کاهش می‌یابد؛ برای مثال منطقه 5 تهران حدود 2 هزار هکتار فضای سبز دارد اما سرانه آن برای هر نفر 28‌مترمربع است.
نکته مهم اما در سخنان مسئولان فضای سبز شهرداری منطقه این است که نگهداری همین 884 هکتار فضای سبز موجود به‌علت کمبود منابع آب با مشکلاتی همراه است و امکان توسعه آن وجود ندارد. مهم‌ترین مشکل بیان شده هم به نحوه آبیاری سنتی پوشش گیاهی در منطقه ما مربوط می‌شود برخلاف آبیاری بیشتر مناطق پایتخت که به نحوه مدرن و آبیاری فشرده است. معاون خدمات شهری شهردار منطقه دلیل روش آبیاری سنتی را اختصاص ندادن بودجه به این کار از سوی مسئولان عنوان می‌کند و هشدار می‌دهد که با این بودجه محدود، روند تغییر روش آبیاری، سال‌ها زمان می‌برد.
نبود بودجه کافی برای توسعه پوشش گیاهی و توجه نکردن به سرمایه‌گذاری در حوزه فضای سبز به‌ویژه در قسمت آبیاری آن با توجه به کم‌آبی و کاهش منابع زیرزمینی که باعث شده در سال‌های اخیر متخصصان این حوزه هشداری جدی درباره خشکسالی و خطرات زیست‌محیطی بدهند، جای سؤال و تأمل دارد. بنابراین نیاز است که این کار با تغییر رویکرد، آن هم در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شود و توجه به اهمیت کم‌آبی و نگه داشت فضای سبز در اولویت‌ امور‌ قرار گیرد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code