منطقه 21

دردسر ترافیک

نویسنده: زهرا جودی
خیابان رجایی جنوبی یکی از پر‌‌ تردد و شلوغ‌ترین خیابان محله تهرانسر غربی است که در هر ساعتی از شبانه‌روز محل‌‌‌ تردد و آمد و شد اهالی است که برای خرید مایحتاج روزانه راهی این خیابان مهم می‌شوند....
1396/04/21
  خیابان رجایی جنوبی یکی از پر‌‌ تردد و شلوغ‌ترین خیابان محله تهرانسر غربی است که در هر ساعتی از شبانه‌روز محل‌‌‌ تردد و آمد و شد اهالی است که برای خرید مایحتاج روزانه راهی این خیابان مهم می‌شوند. وجود مغازه‌های مختلف عرضه محصولات پروتئینی، عمده‌فروشی‌های خواربار، طلا، لباس، شیرینی‌فروشی، رستوران و کترینگ، ظروف یک‌ بار مصرف و پلاستیکی و از همه مهم‌تر وجود بازار میوه و تره‌بار مرکزی تهرانسر و فروشگاه رفاه موجب شده تا این خیابان تبدیل به قطب تجاری تهرانسر شود و هر روز میزبان تعداد زیادی از اهالی باشد. همین آمد و شد‌ها هم دردسرهای بزرگی را برای ساکنان، کاسبان و خریداران به وجود آورده است؛ دردسری بزرگ از جنس ترافیک. با وجودی که در سال‌های اخیر تدابیر مختلف ترافیکی از سوی پلیس راهور منطقه برای این خیابان شلوغ اتخاذ و اجرایی شده اما هیچ یک از این تصمیم‌ها نتوانسته بار ترافیکی این خیابان را کاهش دهد و‌‌‌ ترددی بی‌دردسر را برای شهروندان فراهم آورد.

کم‌عرض و حادثه ساز
خیان رجایی جنوبی از خیابان‌های قدیمی محله تهرانسر غربی است و مراکز تجاری آن مثل خود خیابان قدمتی بالای 27 سال دارند. از همان ابتدا هم مشکلات ترافیکی در این خیابان وجود داشت که با رشد جمعیت در منطقه و تبدیل آهسته و پیوسته آن به تجاری‌ترین خیابان محله تهرانسر موجب افزایش بار ترافیکی آن شد. از طرف دیگر هم این افزایش جمعیت برابر با استفاده بیشتر از خودرو شخصی و در نتیجه ایجاد ترافیک بیشتر در آن شد. قدیمی‌ترین فروشگاه عرضه نوشت‌افزار این خیابان با بیان این جملات ادامه می‌دهد: «عرض کم خیابان همواره بزرگ‌ترین مشکل این خیابان بوده و هست که متأسفانه قابل حل شدن هم نیست.‌ تردد زیاد شهروندان برای خرید از این خیابان در عرض کم آن موجب ایجاد ترافیک می‌شود و همواره ساعت‌های زیادی از خریداران در ترافیک این خیابان تلف می‌شود. از طرف دیگر همین عرض کم بارها موجب بروز تصادف شده و اهالی را گلایه‌مند کرده است.»

پارک دوبل
مشکلات خیابان تجاری رجایی جنوبی تنها به کم‌عرض بودن خیابان ختم نمی‌شود و پارک نابجا و دوبل شهروندان مشکلات ترافیکی خیابان را تشدید می‌کند. کاسبان برای فرار از ترافیک همواره با پای پیاده به مغازه‌هایشان می‌آیند و آنهایی هم که ساکن محله نیستند به ناچار خودروشان را جلو مغازه پارک می‌کنند. چون در محدوده اطراف این خیابان با وجود‌‌‌ تردد بسیار و نیاز محله پارکینگی وجود ندارد و همین موضوع موجب پارک دوبل ماشین‌های عبوری می‌شود. چون همین پارک دوبل کردن‌ها باعث ترافیک بیشتر و در اغلب موارد دعوا و نزاع‌های خیابانی می‌شود. قدیمی‌ترین مغازه عرضه پروتئین این خیابان در این‌باره می‌گوید: «مشکل اصلی ترافیک این خیابان صرف‌نظر از‌‌‌ ترددهای بسیاری که در طول شبانه‌روز در این محدوده انجام می‌شود، پارک دوبل خودروهای عبوری است. آنها به خیال اینکه تنها چند دقیقه ماشین خود را دوبله پارک می‌کنند و خرید خود را انجام می‌دهند و بر می‌گردند، ترافیک طولانی را در این خیابان کم‌عرض سبب می‌شوند. در این خیابان حساس حتی یک ترمز نابجا و بی‌موقع هم باعث ترافیک شدید می‌شود.»

حصاری که چاره‌ساز نبوده
برای کاهش مشکلات ترافیکی خیابان رجایی جنوبی از ابتدای امسال در وسط این خیابان کم‌عرض بلوک‌های بتنی کم‌ارتفاعی تعبیه شده تا از ورود خودروها به لاین مخالف و در نتیجه ایجاد ترافیک بیشتر جلوگیری شود. اما به عقیده کاسبان و اهالی این محدوده این حصار‌کشی چاره‌ساز نبوده و هر چند‌‌‌ تردد خودروها منظم‌تر شده اما ترافیک کندی را موجب شده است. علی بختیاری که از ساکنان قدیمی کوچه منتهی به این خیابان است می‌گوید: «در این خیابان کم‌عرض به دلیل وجود مغازه‌هایی که ملزومات روزانه اهالی را عرضه می‌کنند و اهالی از همه جای تهرانسر برای خرید به این خیابان می‌آیند در 2 طرف خیابان همیشه ماشین پارک شده و خودروها و اتوبوس‌ها تنها می‌توانند در مسیری باریک‌‌‌ تردد کنند. حالا بلوک‌هایی که لاین رفت و برگشت این خیابان را از هم جدا کرده‌اند باعث کم عرض‌تر شدن خیابان و در نهایت کندی حرکت و ترافیک بیشتر شده‌اند. چون اگر تا پیش از تعبیه این بلوک‌ها ترافیک بود، این ترافیک با استفاده از لاین مخالف با سرعت بیشتر کم می‌شد اما اکنون این حصار تنها نظم‌‌‌ تردد را بیشتر و ترافیک همیشگی آن را کندتر از قبل کرده است.»

یکطرفه شود بهتر است!
به عقیده بسیاری از اهالی تنها راه کم کردن ترافیک خیابان رجایی جنوبی یکطرفه کردن خیابان است و بس! اما از آنجا که این یک‌ طرفه شدن ممکن است موجب کمتر شدن مشتری‌های مغازه‌های تجاری راسته این خیابان شود کاسبان همیشه مخالف اجرایی شدن آن هستند. علی اسدی که مشتری هر روز مغازه‌های مختلف این خیابان است در این‌باره می‌گوید: «ترافیک خیابان رجایی تنها مختص به این خیابان نیست و به دلیل اینکه به مرور زمان در کوچه و خیابان‌های اطراف این خیابان هم راسته‌های تجاری مهم رشد کرده‌اند، ناخودآگاه ترافیک از این خیابان شروع شده و به کوچه خیابان‌های اطراف کشیده می‌شود و در مجموع زندگی ساکنان محدوده را مختل کرده است. اگر این خیابان یک‌ طرفه شود‌‌‌ تردد برای اهالی ساکن خیلی راحت می‌شود اما کاسبان که دنبال کسب روزی بیشتر هستند همیشه با این موضوع مخالفت کرده‌اند. هم ساکنان و هم کاسبان حق دارند اما به نظر می‌رسد که پلیس راهور منطقه با اعمال تصمیم‌های جدی و آگاهانه به ترافیک این خیابان شلوغ پایان دهد. این موضوع با یک‌ طرفه کردن این خیابان و باز کردن برخی دسترسی‌های محلی و کوچه‌های منتهی به خیابان که در حال حاضر مسدود شده‌اند به راحتی قابل حل است.»

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری منطقه
تبدیل خیابان رجایی جنوبی به پیاده‌راه
معاون حمل‌ونقل‌وترافیک شهردار منطقه درباره رفع مشکل ترافیک خیابان رجایی جنوبی می‌گوید: «طبق مطالعه‌هایی که در سال‌های اخیر بر روی معضلات این خیابان انجام شده و بر اساس مدل و شبیه‌سازی‌های صورت گرفته، امکان یک طرفه کردن این خیابان غیرممکن است چون با این کار نه تنها مشکلات این خیابان کم نمی‌شود که ترافیک حاصل از یکطرفه شدن مشکلات این خیابان را حادتر از قبل می‌کند. با یکطرفه کردن این خیابان، این محدوده و خیابان‌های مطهری و دستغیب تبدیل به پارکینگ می‌شوند و با بر هم خوردن مسیر اتوبوس دسترسی‌ها سخت‌تر شده و قطعاً بار مشکلات ترافیکی این خیابان شدت خواهد گرفت.» غلامحسین سلمانی درباره درخواست کاسبان برای یک طرفه کردن خیابان هم می‌گوید: «این درخواست کاسبان کارشناسی نیست و تنها برای رسیدن به اهدافی خاص عنوان می‌شود. چون برخی از کاسبان تنها به دنبال منافع اقتصادی خود هستند و بدون در نظر گرفتن منافع اهالی و دیگران درخواست‌های غیر‌معقول دارند. در حال حاضر با وجود بلوک‌های تعبیه شده در این خیابان ترافیک روانی در آن جریان دارد و با باز کردن کوچه 11 این خیابان بار ترافیکی هم کاهش پیدا کرده است. همچنین قرار است به‌زودی با جدول‌کشی در این خیابان بلوک‌ها برچیده شوند.» او تنها راه برون رفت از مشکل این خیابان را پیاده‌راه کردن آن می‌داند و ادامه می‌دهد: «در حال مطالعه بر روی طرح ایجاد پیاده‌راه در خیابان رجایی جنوبی هستیم تا به مشکلات ترافیکی این خیابان خاتمه دهیم. هرچند که اطمینان داریم که کاسبان با این کار مخالفت خواهند کرد اما پیاده‌راه کردن خیابان درست مثل خیابان‌های مرکزی شهر که مشکل ترافیکی داشتند تنها راه چاره این خیابان است.» سلمانی از راه‌اندازی پارکینگ در این محدوده خبر می‌دهد و می‌گوید: «در حال رایزنی برای تبدیل حمام مخروبه و قدیمی کنار مسجدجامع در بلوار شاهد غربی به پارکینگ هستیم که راه‌اندازی این پارکینگ کمک بزرگی به کاهش ترافیک این خیابان خواهد کرد.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code