منطقه 21

دعای مشتری‌ها را پشــت سر دارم

نویسنده: مهدی اسماعیل‌پور
خانه فرهنگ وردآورد در ادامه طرح انتخاب کاسبان نمونه و تجلیل از آنها با مشارکت و نظرخواهی مردم و شورایاری‌ها این بار سراغ یکی از اهالی قدیمی محله رفت که در ورودی شهرک از سمت بزرگراه «شهیدلشکری» دکه روزنامه‌فروشی دارد. احمدمشهدبان کوچک سرایی، علاوه بر اینکه یکی از کاسبانی نمونه محله است، جانباز بوده و سابقه اسارت و ایثارگری دارد. ...
1396/09/08
 خانه فرهنگ وردآورد در ادامه طرح انتخاب کاسبان نمونه و تجلیل از آنها با مشارکت و نظرخواهی مردم و شورایاری‌ها این بار سراغ یکی از اهالی قدیمی محله رفت که در ورودی شهرک از سمت بزرگراه «شهیدلشکری» دکه روزنامه‌فروشی دارد. احمدمشهدبان کوچک سرایی، علاوه بر اینکه یکی از کاسبانی نمونه محله است، جانباز بوده و سابقه اسارت و ایثارگری دارد. در حاشیه برنامه تقدیر از این کاسب نمونه فرصتی دست داد تا با مشهدبان گفت‌وگویی انجام دهیم.

46 سال در وردآورد
احمد مشهدبان کوچک سرایی، 13 آبان سال 1347 در تهران به دنیا آمد و از همان دوران کودکی همراه خانواده به وردآورد کوچ کرد: «در محله سه‌راه آذری به دنیا آمدم، اما از سال 1350 همراه با خانواده به وردآورد کوچ کردیم و از آن زمان تاکنون یعنی حدود 46 سال است که در این محله سکونت دارم.»

جانباز و ایثارگر
این کاسب نمونه وردآوردی سابقه حضور در جبهه‌های جنگ و اسارت دارد و جانباز است: «سال 1367 برای خدمت سربازی به ارتش رفتم و عازم منطقه باختران یا همان کرمانشاه شدم. 31 تیر ماه سال 1367 در سرپل ذهاب به اسارت نیروهای عراقی درآمدم. تا اینکه 14 شهریور سال 1369 یعنی بعد از حدود 2 سال اسارت آزاد شدم و به وطن بازگشتم. همچنین جانباز 25‌درصد هستم.»

کارخانه رنگ‌سازی باعث تشدید بیماری‌ام شد
مشهدبان بعد از بازگشت به وطن در یک کارخانه مشغول به کار شد و بعد از بازنشستگی چندسالی است که دکه روزنامه‌فروشی را در محله وردآورد اجاره کرده و مشغول به کار است: «بعد از اینکه آزاد شدم و برگشتم به یک کارخانه رنگ‌سازی در محدوده منطقه رفتم و در آنجا مشغول به کار شدم. باتوجه به اینکه سر و کارمان با مواد شیمیایی بود و من هم جانباز بودم این موضوع باعث تشدید بیماری‌ام شد. بعد از بازنشستگی یک دکه روزنامه‌فروشی را اجاره کردم و در اینجا مشغول به کار شدم. از روزنامه و هرآنچه که در یک دکه عرضه می‌شود را می‌فروشم.»

روزنامه‌فروشی رونق ندارد
 کاسب نمونه محله وردآورد معتقد است البته این دکه سود چندانی از فروش روزنامه نمی‌برد. چراکه اهالی محله چندان روزنامه‌خوان نیستند: «فقط روزنامه همشهری فروش می‌رود و بقیه روزنامه‌ها را خوب نمی‌خرند. کلا وضعیت فروش روزنامه در محله خوب نیست و در طول روز تعداد کمی روزنامه فروش می‌رود.»

رعایت انصاف و عدالت
مشهدبان درباره ویژگی‌هایی که باعث شده که به‌عنوان کاسب نمونه محله انتخاب شود، به همشهری محله می‌گوید: «این نظر لطف مردم و شورایاری است که من را به‌عنوان کاسب نمونه معرفی و تأیید کرده‌اند و من از آنها سپاسگزارم. در عین حال خوشحال هستم که مردم از کارم رضایت دارند. موضوعی که همیشه سعی کرده‌ام آن را رعایت کنم، بحث انصاف و عدالت است. همیشه تلاشم این بوده که نسبت به مردم جانب انصاف را رعایت کنم. به‌خصوص که به واسطه سابقه ایثارگری و جانبازی که دارم، انتظار و توقع مردم از آدمی مثل من بیشتر است. درباره بحث کمک به نیازمندان هم باید بگویم که اگر به کسی بربخورم که نیازمند واقعی است، حتماً به او کمک می‌کنم و در حد وسع و توانم برای حل مشکلش پیشقدم می‌شوم. در برخورد با مشتری و رفتارم با مردم تلاش می‌کنم که اخلاق را رعایت کرده و ادب و احترام را به جا بیاورم.»

خوشحالم که نان حلال بر سر سفره خانواده می‌برم
این کاسب نمونه محله وردآورد معتقد است، کسی که وارد کسب و‌کاری می‌شود باید اصول و قواعد این حرفه را هم رعایت کند: «از قدیم کسب و کار برای خودش آداب و رسومی دارد که باید آنها را رعایت کرد. خوش‌اخلاقی و داشتن برخورد خوب با مردم و مشتری‌ها، پرهیز از کم‌فروشی و گران‌فروشی و دادن جنس باکیفیت و سالم به دست مشتری از مهم‌ترین مواردی است که هر کاسبی باید آنها را رعایت کند. خودم هم همیشه تلاشم این بوده که این موارد را در کارم مورد توجه قرار دهم و به آنها پایبند باشم و نان حلال بر سر سفره خانواده‌ام ببرم. خیلی خوشحالم و خدا را شاکرم که اهالی محله با انتخاب من نشان دادند راهم را درست رفته‌ام و رضایت مردم را پشت سرم دارم. اگر پولی که در می‌آوریم، خدای ناکرده حلال نباشد یا مشتری با رضایت کامل آن را پرداخت نکرده باشد، برکتش را از دست می‌دهد. برای همین باید حواسمان باشد که پولمان را از چه راهی کسب می‌کنیم.»

مورد تأیید مردم و شورایاری
محمد سفیدگر، مدیر خانه فرهنگ وردآورد درباره انتخاب و تجلیل احمدمشهدبان به‌عنوان کاسب نمونه به همشهری محله، می‌گوید: «در پرس‌وجویی که از اعضای شورایاری و برخی از اهالی وردآورد داشتیم، آنها آقای احمدمشهدبان، دکه‌دار قدیمی محله را به ما معرفی کردند که سابقه حضور در جبهه و جانبازی و اسارت را هم دارد. در واقع افرادی که ما در خانه فرهنگ وردآورد از آنها تجلیل می‌کنیم، کسانی هستند که مورد تأیید مردم بوده و انتخاب اهالی محله هستند.»

نبود بیمارستان و داروخانه شبانه‌روزی مهم‌ترین مشکلات وردآورد
این جانباز محله وردآورد، بزرگ‌ترین مشکل این محله را نبود بیمارستان و همچنین داروخانه شبانه‌روزی عنوان می‌کند: «وردآورد، محله بسیار خوبی است و ویژگی‌های مثبت زیادی دارد، اما اگر بخواهم از مشکلاتش بگویم، می‌توانم به نبود بیمارستان و داروخانه شبانه‌روزی اشاره کنم. به‌دلیل جانبازی‌ام به دارو و درمان نیاز دارم و به دلیل سال‌ها فعالیت در کارخانه رنگ‌سازی و سرو کار داشتن با مواد شیمیایی باید پلیپ بینی‌ام را جراحی کنم. برای این کار هم چون بیمارستانی در محله یا منطقه نداریم، مجبورم به مناطق دیگر بروم. متأسفانه به دلیل نبود بیمارستان و همچنین داروخانه شبانه‌روزی بسیاری از مردم محله مجبورند برای دارو و درمان به کرج یا تهران رفت‌وآمد کنند که این کار با مشکلاتی روبه روست و امیدوارم این کمبود در محله برطرف شود.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code