منطقه 21

ســرما بخوریم یا نخوریم

نویسنده: محیا نادعلی
سرماخوردگی برای برخی، حتی در روزهای گرم تابستان نیز اتفاق می‌افتد چه رسد به این روز‌ها که هوا رو به سردی گذاشته و روز به روز نیز سرد‌تر می‌شود....
1396/09/08
 سرماخوردگی برای برخی، حتی در روزهای گرم تابستان نیز اتفاق می‌افتد چه رسد به این روز‌ها که هوا رو به سردی گذاشته و روز به روز نیز سرد‌تر می‌شود. سرماخوردگی یک عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است. بیماری شایع و نسبتاً بی‌ضرر، که البته وقتی به آن مبتلا می‌شوید، مطمئناً دیگر چنین احساسی ندارید. ممکن است آبریزش بینی، گلو درد و سرفه داشته باشید یا اینکه آبریزش از چشم، عطسه کردن و احتقان بینی آزاردهنده، شما را کلافه کند. پاره‌ای وقت‌ها نیز ممکن است همه این علائم را یک جا با هم تجربه کنید. به هر شکل سرماخوردگی شتری است که در روز‌های سرد پاییز و زمستان پشت در هر خانه‌ای می‌نشیند و بنابراین چه خوب است که برای مهار آن اطلاعات بیشتری را درباره این بیماری بدانیم.

ویروس‌های متهم
در واقع به علت آنکه بیش از ۲۰۰ ویروس مختلف ممکن است، باعث ایجاد سرماخوردگی شوند، علائم این بیماری به همان نسبت، بسیار متفاوت است. متأسفانه هر فرد بزرگسالی احتمال دارد ۲ تا ۴ بار در سال به سرماخوردگی مبتلا شود. اما خبر خوب این است که معمولاً سرماخوردگی در طول یک هفته بهبود پیدا می‌کند، گرچه بعضی از سرماخوردگی‌ها تا 2 هفته هم به طول می‌انجامند.

علاج ندارد
سرماخوردگی یکی از شایع‌ترین علل مراجعه بیماران به مطب پزشکان است. اما بهتر است بدانید سرماخوردگی علاج ندارد. آنتی‌بیوتیک‌ها هیچ اثری بر ویروس‌ها ندارند و قرص‌های ضد سرماخوردگی که در داروخانه‌ها موجودند گرچه ممکن است باعث راحت‌تر شدن شما شوند اما سرماخوردگی را معالجه یا دوره آن را کوتاه‌تر نمی‌کنند.  برای رفع درد و تب استفاده از استامینوفن بر آسپرین ارجح‌تر است.

علل و عوامل
ویروس سرماخوردگی از راه دهان یا بینی وارد بدن می‌شود، اما ممکن است خود شما هم در این انتقال «دست» داشته باشید. گرچه سرماخوردگی از طریق عطسه و سرفه می‌تواند منتقل شود، اغلب تماس دست با دست با شخصی که سرماخورده است یا استفاده از وسایل مشترک مثلاً حوله، تلفن و... باعث انتقال بیماری می‌شود.

علاج ندارد
سرماخوردگی یکی از شایع‌ترین علل مراجعه بیماران به مطب پزشکان است. اما بهتر است بدانید سرماخوردگی علاج ندارد. آنتی‌بیوتیک‌ها هیچ اثری بر ویروس‌ها ندارند و قرص‌های ضد سرماخوردگی که در داروخانه‌ها موجودند گرچه ممکن است باعث راحت‌تر شدن شما شوند اما سرماخوردگی را معالجه یا دوره آن را کوتاه‌تر نمی‌کنند.  برای رفع درد و تب استفاده از استامینوفن بر آسپرین ارجح‌تر است.

عوارض
سرماخوردگی که بهبود نمی‌یابد ممکن است به سینوزیت چرکی بدل شده باشد. سایر عفونت‌های ثانوی که ممکن است به دنبال سرماخوردگی رخ دهد شامل گلودرد چرکی، برونشیت مزمن و ذات الریه است. مصرف قطره‌های ضداحتقان برای دفع گرفتگی بینی در طولانی مدت باعث التهاب مزمن غشاهای مخاطی می‌شود. اگر مجبورید از قطره‌های ضداحتقان بینی استفاده کنید، استفاده از آنها را به چند روز محدود کنید.

چند نکته طلایی
برای تکمیل نکاتی که گفته شد و برای حفظ سلامت بدن و تقویت آن، نیاز به چند مورد دیگر هم دارید:
 از تمام گروه‌های غذایی (نان و غلات‌ـ سبزی‌ها‌ـ میوه‌ها‌ـ شیر و لبنیات‌ـ گوشت‌ها و حبوبات و تخم‌مرغ) به میزان کافی استفاده کنید.
 مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه را فراموش نکنید. مصرف منابع غذایی ویتامین C مثل انواع مرکبات، کیوی وآناناس، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.
 مرتب ورزش کنید.
 تحت نظر پزشک از شربت‌ها و قرص‌های مولتی ویتامین استفاده کنید و از داروخانه‌های معتبرآن‌ها را تهیه کنید.
 آرام باشید و روش و رفتار مثبتی را در زندگی خود پیش بگیرید. فشارهای روحی باعث کاهش قدرت دفاعی بدن می‌شوند.

توجه به بهداشت فردی
رعایت این نکات به شما کمک می‌کند حتی‌الامکان با راحتی بیشتری دوره بیماری را سپری کنید:
 دست‌کم روزی ۸ لیوان مایعات بنوشید و به مقدار کافی استراحت کنید. از کافئین و سیگار که باعث کم‌آبی بدن و تشدید علائم شما می‌شوند اجتناب کنید.
 در صورتی که تب یا سرفه شدید دارید یا به علت مصرف داروهای ضد سرماخوردگی خواب آلوده هستید در خانه بمانید.
 اتاق‌تان را گرم نگه دارید اما درجه حرارت را هم خیلی بالا نبرید. اگر هوا خشک است از دستگاه مرطوب‌کننده یا بخور سرد استفاده کنید که بسیار مؤثر است.
 غرغره کردن آب نمک گرم چند بار در روز یا نوشیدن آبلیمو به همراه عسل ممکن است به تسکین گلودرد و تخفیف سرفه کمک کند.
 برای مرطوب کردن احتقان بینی از قطره‌های بینی حاوی آب نمک استفاده کنید. این قطره در داروخانه‌ها بدون نسخه به فروش می‌رسند.

مراجعه به پزشک
سرماخوردگی معمولاً در کمتر از یک هفته بهتر می‌شود،‌گر چه ممکن است با آن سرعتی که شما انتظار دارید علائم بیماری ناپدید نشود. در صورتی که تب بالای ۳۹ درجه داشتید یا احساس کردید علائم‌تان دارد بدتر می‌شود به پزشک مراجعه کنید. تب بالا به همراه درد بدن و ضعف شدید ممکن است نشان‌دهنده ابتلا به آنفلوآنزا و نه سرماخوردگی باشد. اگر تب شدید، تعریق و لرز و سرفه‌ای داریدکه خلط رنگی تولید می‌کند، ممکن است ذات الریه گرفته باشید. در این حالت بهتر است مستقیماً به نزد دکتر بروید. همچنین اگر علائم بیماری‌تان پس از ۷ تا ۱۰ روز تخفیف نیافت یا اگر یک عارضه مزمن تنفسی دارید که سرماخوردگی آن را تشدید کرده است به نزد پزشک بروید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code