منطقه 21

شب قدر و منزلت

نویسنده: مجتبی شاکری عضو شورای اسلامی شهر تهران
در طول سال، ساعات، روزها، شب‌ها و ماه‌ها و اساساً زمان‌های متفاوتی وجود دارد. اما در میان همگی این زمان‌ها، بعضی به واسطه عنایت و توجه خداوند و اثراتی که بر این زمان‌ها مقرر شده یا اتفاقاتی که در آنها روی داده یا می‌دهد، دارای اهمیت، شرافت و عظمت ویژه‌ای هستند....
1396/03/24
در طول سال، ساعات، روزها، شب‌ها و ماه‌ها و اساساً زمان‌های متفاوتی وجود دارد. اما در میان همگی این زمان‌ها، بعضی به واسطه عنایت و توجه خداوند و اثراتی که بر این زمان‌ها مقرر شده یا اتفاقاتی که در آنها روی داده یا می‌دهد، دارای اهمیت، شرافت و عظمت ویژه‌ای هستند. یکی از این زمان‌ها شب قدر است. ماه رمضان و شب قدر از برترین ایام و اوقاتی است که خداوند، آخرین کتاب آسمانی‌اش را که کامل‌ترین آنها نیز هست، در همین ایام نازل کرده است. قرآن، شامل برنامه‌ای جامع برای زندگی مسلمانان و بلکه همه مردم دنیاست. تعالیم عالی این کتاب، براساس فطرت و درونیات آدمی است و با تمایلات روحانی بشر، کاملاً تطابق دارد. این کتاب مثل یک دستورالعمل فراگیر، تمام لحظه‌ها و ثانیه‌های آدم را در نظر گرفته است.
و اما ویژگی‌های این ماه مبارک. «شهر رمضان الذی اُنزل فیه القرآن»«ماه رمضان ماهی که قرآن در آن نازل شده است.» «انزل» به معنی فرود آوردن جملگی و یکباره است؛ پس نزول در ماه رمضان و شب قدر، یکباره و جملگی بوده، که بر قلب پیامبر خدا نازل شده و تفصیل آن در طول مدت پیغمبری آن حضرت کم‌کم نازل شده است.
جالب اینجاست که نزول تدریجی قرآن 20 یا 23 سال طول کشیده و این یعنی پیامبر عزیز ما همه این مدت را با فرشته وحی سپری کرده است. در خود قرآن و روایات گوناگون دیگر، ذکر شده که نزول وحی بر پیامبر(ص) آسان نبوده است. کلمات نورانی وحی در قلب و جان پیامبر(ص) می‌نشست و با روح او آمیخته می‌شد. بنابراین در تمام مدت 20 تا 23 سالی که قرآن به تدریج بر او نازل می‌شد، حضرت محمد(ص) در عظمت و بزرگی این کلمات، متحیر بود و برایش عادی نشده بود.
ماه رمضان برای ما مسلمانان، جدای از ارزش و اهمیت روزه‌داری، به دلیل نزول قرآن، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. ما در این ماه، قرآن را هر روز می‌خوانیم و به همدیگر متذکر می‌شویم که این کتاب ارزشمند، در همین ایام عزیز نازل شده است. جبرئیل از همین ایام، رفت و آمدش را به زمین ما آغاز کرده است.
چه خوب است که برای تلاوت آیات نورانی این کتاب مقدس، برای هر روز سال، برنامه بریزیم و حتی شده یک آیه از آن را با معنی بخوانیم تا توجه بیشتری به این کتاب کرده باشیم.
این که هم قرآن، هم تورات و هم انجیل در ماه رمضان نازل شده‌اند، نشان‌دهنده اهمیت بسیار این ماه از گذشته تا اکنون است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code