منطقه 21

شهرک را برای کودکان امن کنیم

نویسنده:
بارها سَردر یک نمایشگاه یا آغاز مجموعه‌ای تلویزیونی دیده‌ایم که نوشته شده: 16+. این به آن معناست که بچه‌های کوچک‌تر از درک این تصاویر و تجزیه و تحلیل آن عاجزند یا این تصاویر ممکن است در روحیه آنان تأثیر سوء‌داشته باشد....
1396/09/01
 بارها سَردر یک نمایشگاه یا آغاز مجموعه‌ای تلویزیونی دیده‌ایم که نوشته شده: 16+. این به آن معناست که بچه‌های کوچک‌تر از درک این تصاویر و تجزیه و تحلیل آن عاجزند یا این تصاویر ممکن است در روحیه آنان تأثیر سوء‌داشته باشد. این تصاویر شامل خیلی چیزهاست؛ از دیدن تصاویری از جنگ و خشونت تا مصرف موادمخدر و محرک‌های جنسی و.... اما تصور کنید این تصاویر را کودکان به شما نشان دهند. داستان این گزارش نیز از همین‌جا آغاز شد؛ گردشی کوتاه با بچه‌های شهرک استقلال از آسیب‌های اجتماعی محله‌شان که کم آنان را نترسانده است. ما با این بچه‌ها و البته اهالی محله همراه شدیم تا آنان راوی مشکلات محل سکونت‌شان باشند.

والدین‌مان اجازه نمی‌دهند بیرون برویم
ریحانه، 11 ساله است. او می‌گوید که حضور معتادان در پارک سر کوچه‌شان باعث شده دیگر به پارک نرود. با اصرار من همراهمان می‌شود. جایی بین دکل‌ها و باغچه، پارکی در انتهای کوچه 22 در خیابان عرفانی را نشان می‌دهد و از من می‌خواهد که نزدیک آنجا نشوم. اما همین که می‌بیند به آنجا می‌روم پشتم حرکت می‌کند و توضیح می‌دهد تا همین دیروز اینجا را با مشمع و طناب سر پناه کرده بودند. اثری از سر پناه نیست و گویا با ورود شهردار به شهرک بساط معتادان پس از پیگیری‌های مستمر همسایگان بالاخره جمع شده است. اما آنچه ریحانه نشانم می‌دهد زمینی پر از سرنگ‌های استفاده شده، پنس، کبریت، بسته خالی سیگار، قیچی، قرص و چیزهای دیگر است. ریحانه می‌گوید: «دیدید گفتم. معتاد در این شهرک خیلی زیاد شده و ما دیگر می‌ترسیم از پارک استفاده کنیم. سرپناهشان را هم به دلیل آمدن شهردار جمع کرده‌اند، فردا دوباره می‌آیند. یکبار هم که خبر داده بودیم بیایند، یک موتوری گشتی در محله زد و رفت. دیگر پدر و مادرمان اجازه نمی‌دهند از امکانات محله استفاده کنیم.»

از عکس عروسی تا ساک پر از چاقو
محمد یکی از نوجوانان محله خانه‌ای را نشان می‌دهد که نیمه مخروبه شده و معلوم است چند سالی است به حال خود رها شده است. این خانه کنار پارک قرار گرفته و او دیوار تازه‌ای را نشان می‌دهد که پیش از این سوراخ ورود و خروج معتادان بوده است. محمد می‌گوید یکبار که بچه‌ها از روی شیطنت به این خانه سرک کشیده بودند، کلی چیز پیدا کردند؛ چند شناسنامه، کلی عکس عروسی، قمه و یک ساک چاقو و چراغ قوه و.... معلوم بود دزدی هستند. خب وقتی این موضوع را  به پدر و مادرم گفتم، دیگر اجازه ندادند به کوچه بروم.» محمد می‌گوید والدین‌شان هرچه درباره مشکلات این خانه تماس می‌گرفتند اقدامی صورت نگرفت تا روزی که قرار بود از برنامه «در شهر» برای تهیه گزارش به محله بیایند: «همان وقت بود که این سوراخ را بستند. انگار همیشه باید یکی به این محله بیاید که ‌کاری انجام شود. خب ما دوست داریم عصرها در خیابان بازی کنیم. زمین فوتبال محله را هم که از ما گرفتند و پولی کردند، در کوچه هم که نمی‌توانیم بازی کنیم. پس ما چه کار باید بکنیم؟»

کاش شهردار بیشتر به شهرک سر بزند
اهالی می‌گویند کوچه‌ها پر از موش شده و کم‌کم به خانه‌هایشان زده است. حیدری‌جو یکی از اهالی شهرک می‌گوید: «موش به خانه برخی اهالی راه پیدا کرده است و نظافت محله به درستی انجام نمی‌شود. امروز که قرار است شهردار به شهرک بیاید، کوچه و جوی‌ها را شستند. گویا قرار شده  برای دریچه‌های فاضلاب نیز در‌پوش بگذارند. اما معلوم نیست کی این اتفاق بیفتد. کاش شهردار بیشتر به شهرک ما سر بزند.» دبیر شورایاری شهرک استقلال نیز درباره مشکلات شهرک می‌گوید: «زمین‌های خالی و رها شده پشت کوچه شهید روستایی، مدرسه‌راهنمایی و دبیرستان دخترانه سید الشهدا(ع) و ضلع جنوبی پارک استقلال و پمپ بنزین همیشه جای مطلوبی برای مصرف‌کنندگان مواد و اراذل است. این اماکن پر از زباله‌هایی است که خانواده‌ها را نگران و‌ گاه مستأصل از پیگیری‌های بی‌نتیجه می‌کند. کاش مسئولان در رفع این مشکل به اهالی کمک کنند.» اما وجود چنین مکان‌هایی در جوار مدارس دخترانه و در عمومی‌ترین بخش‌های شهرک امروز از دغدغه‌های مهم خانواده‌ها و اهالی شهرک استقلال شده است. امری که شاید بسیاری از آنان را مجاب کرده یا از شهرک کوچ کنند و یا مانع از حضور فرزندان‌شان در محله شوند.»

شهرک‌ها حریم خصوصی محسوب می‌شوند
سرهنگ فاضلی، رئیس کلانتری 150 تهرانسر، درباره مشکلات شهرک استقلال می‌گوید: «هر چند پلیس نمی‌تواند نسبت به ناامنی‌های اتفاق افتاده در محله بی‌تفاوت باشد، اما ما نیز بنا به امکانات موجود خدمت‌رسانی می‌کنیم. متأسفانه شهرک‌های محصور جرائم را مخفی نگه می‌دارند و همین حریم ایجاد شده باعث شده است که پلیس امکان عبور و مرور آزاد به محله و آن شهرک خاص را نداشته باشد. بنا به تعاریف موجود شهرک‌های محصور امنیت‌شان نیز مربوط به بخش خصوصی بوده و باید با شرکت‌های حفاظتی_ مراقبتی وارد مذاکره شوند.» رئیس کلانتری 150 توصیه می‌کند که شهروندان نقاط آلوده را گزارش کنند تا پلیس به آن مورد خاص رسیدگی کند. سرهنگ فاضلی درباره رفع مشکل امنیتی شهرک استقلال می‌گوید: «وظیفه ما حفظ امنیت عمومی است و باید به جرائم مشهود و آنی رسیدگی کنیم. حال اینکه شهرک‌های محصور امکان گشتزنی را برای پلیس محدود کرده و از حیطه وظایف آن خارج شده است و جزو حریم خصوصی محسوب می‌شود و نیاز به دستور قضایی دارد. البته قرار است در این‌باره جلسه‌ای با شهردار منطقه برگزار شود تا رایزنی‌های لازم صورت گیرد و در خصوص وضعیت این شهرک‌ها هم تصمیمات لازم گرفته شود.» او به محدوده حفاظتی و امنیتی این مرکز اشاره کرده و می‌گوید: «منطقه حفاظتی ما بلوک‌بندی شده و هر 12 ساعت بنا به تغییر شیفت، افسران موظفند گزارش عملکرد آن روز را به ما اطلاع دهند.» در حال حاضر بنا به گفته سرهنگ فاضلی پیش از هر نوع تغییر و تبیین برنامه‌های جدید درباره حفاظت این شهرک‌ها، شهروندان باید در صورت مشاهده موارد خاص امنیتی، با کلانتری تماس گرفته و آن مورد را گزارش کنند تا پلیس وارد عمل شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code