منطقه 21

فقط یک‌درصد کاهش مسافـر!

نویسنده: مهدی اسماعیل‌پور
در نبود مترو و بی.آر.تی مسافرانی که برای رسیدن به مقصد عجله دارند گزینه‌ای بهتر از تاکسی‌ها در دسترس ندارند. برهمین اساس می‌شود گفت بخش زیادی از بار حمل‌ونقل عمومی منطقه بر دوش تاکسی‌هاست. ...
1396/03/24
 در نبود مترو و بی.آر.تی مسافرانی که برای رسیدن به مقصد عجله دارند گزینه‌ای بهتر از تاکسی‌ها در دسترس ندارند. برهمین اساس می‌شود گفت بخش زیادی از بار حمل‌ونقل عمومی منطقه بر دوش تاکسی‌هاست. خودرو‌های سبز و زردی که شب و روز در خیابان‌ها و بزرگراه‌ها رفت‌وآمد می‌کنند و مسافران را از حاشیه معابر جمع کرده و به مقصد مورد نظرشان می‌رسانند. تاکسی‌ها وسایل نقلیه سریع‌تر و شاید بهتری نسبت به اتوبوس‌ها هستند اما هزینه تقریباً دوبرابری آنها باعث می‌شود تا مردم به ناوگان اتوبوسرانی اقبال بیشتری نشان دهند. با تصویب شورای شهرخبر افزایش 10‌درصدی کرایه وسایل حمل‌ونقل عمومی برای سال جدید منتشر شد. این موضوع فرصتی بود که نگاهی به عملکرد تاکسی‌ها در منطقه داشته باشیم و بررسی کنیم که این وسایل نقلیه چه نقشی در تسهیل حمل‌ونقل عمومی منطقه دارند و این جابه‌جایی به چه صورت است و برای مسافران چقدرآب می‌خورد؟ در حاشیه این گزارش نگاهی هم به مشکلات تاکسی‌داران و گلایه‌های تاکسی‌سواران منطقه انداخته‌ایم.

450 تاکسی سهم منطقه 21
در محدوده‌ای به مساحت و پراکندگی منطقه ما که چند شهرک با فاصله‌های چند کیلومتری از هم دارد و در حاشیه تهران بزرگ قرار گرفته 450 تاکسی فعالیت می‌کنند. این تاکسی‌ها یا به‌صورت خطی و یا گردشی کار جابه‌جایی مسافران را در محله‌های مختلف انجام می‌دهند. البته بیشتر این تاکسی‌ها در محدوده تهرانسر و چهارراه ایران‌خودرو‌‌‌‌‌ تردد دارند. این موضوع نشان می‌دهد بیشترین مسافر و مخاطب تاکسی‌ها در این محله‌ها حضور دارند. محدوده‌هایی که شهروندانی از مناطق دیگر هم به آنها رفت‌وآمد دارند و بخشی از این مسافر‌ها ساکن مناطق و شهرهای اطراف هستند. مسئول تاکسیرانی منطقه می‌گوید با توجه به تعداد مسافران و میزان جابه‌جایی انجام شده با این وسایل نقلیه، 450 تاکسی برای منطقه ما کافی است. علیرضا غلامپور تأکید می‌کند تعداد تاکسی‌ها در تمام مناطق ثابت است و افزایش پیدا نمی‌کند.

14 ایستگاه تاکسی در 6 محله
450 تاکسی که در محدوده منطقه ما تردد دارند به‌صورت خطی یا ویژه فعالیت می‌کنند. این تاکسی‌ها در 11 ایستگاه خطی و 3 خط ویژه، مسافران را جابه‌جا می‌کنند که روی هم به 14 ایستگاه تاکسی می‌رسد. از این تعداد7 ایستگاه در محدوده تهرانسر، 3 ایستگاه در چهارراه ایران‌خودرو، 2 ایستگاه در وردآورد و بقیه در شهرک دانشگاه، تقاطع جاده مخصوص ‌ـ بزرگراه آزادگان و سه‌راه ارج قراردارد. همچنین مقصد 8 خط تاکسی در خارج محدوده منطقه قراردارد که میدان آزادی، مترو صادقیه، شماره 2، میدان انقلاب، سه‌راه افسریه و شهرک دانش در منطقه 18 را شامل می‌شود. 6 خط دیگر مبدأ و مقصد‌شان داخل منطقه است یا به‌صورت ویژه (تاکسی متر) فعالیت می‌کنند.

کاهش مسافران تاکسی‌ها
بر اساس اعلام تاکسیرانی منطقه به همشهری محله میزان استقبال شهروندان از این وسیله نقلیه خوب نیست. علیرضا غلامپور می‌گوید استفاده شهروندان منطقه از تاکسی نسبت به گذشته کاهش داشته است: «آمار و ارقام نشان می‌دهد که استقبال و میزان استفاده شهروندان از تاکسی‌ها به مقدار کمی کاهش پیدا کرده است. در سال گذشته تعداد مسافرانی که با تاکسی جابه‌جا شدند حدود یک‌درصد کاهش داشت.» دلیل این کاهش هم تا حدودی مشخص است و به رقبای تاکسی‌ها بر می‌گردد: «دلیل کاهش مسافران تاکسی‌ها رقبای آنها هستند؛ مسافربرهای شخصی و همچنین سرویس‌های آنلاین جابه‌جایی مسافر مانند اسنپ و تبسی. با توجه به اینکه هزینه جابه‌جایی با این وسایل نقلیه ارزان‌تر تمام می‌شود اغلب مسافران آنها را انتخاب می‌کنند. برای مثال کرایه تاکسی تهرانسر به آزادی 2100 تومان است اما برخی سواری‌ها با 1800 تومان در این مسیر مسافر جابه‌جا می‌کنند. دلیل دیگر کاهش مسافران تاکسی‌ها این است که بیشتر مردم ترجیح می‌دهند که با توجه به هزینه‌ای که جابه‌جایی با تاکسی دارد، از وسیله نقلیه خودشان استفاده کنند. این موضوع از سوی دیگر باعث شده خودرو‌های تک‌سرنشین زیاد شود و مسافرکش‌های شخصی هم افزایش پیدا کند.»

کرایه میانگین 2 هزار تومان
کمترین کرایه تاکسی‌ها در منطقه قبل از اعمال افزایش 10‌درصدی، 1050 تومان بوده و به خط‌هایی مربوط می‌شود که مبدأ و مقصد آنها داخل منطقه است. بیشترین کرایه هم 4500 تومان است که به خط تقاطع مخصوص‌ـ آزادگان به افسریه بر می‌گردد. میانگین کرایه جابه‌جایی مسافر در منطقه هم 2000 تومان است.

خط‌های ویژه فقط با تاکسیمتر!
همان‌طور که اشاره شد از 14 خط تاکسی منطقه، 3 خط به‌صورت ویژه فعالیت می‌کند. فعالیت تاکسی‌های خط ویژه به این صورت است که مسافر را از مبدأ سوار کرده و به مقصد مورد نظر می‌رساند و تعیین نرخ هم به وسیله تاکسیمتر انجام می‌شود. محل استقرار تاکسی‌های ویژه هم شهرک وردآورد، جنب بزرگراه، ضلع شرقی پمپ بنزین، مترو وردآورد و مقابل در ورودی درمانگاه قوامین یا همان خیریه صاحب کوثر در محله تهرانسر است. مسئول اداره تاکسیرانی منطقه در این خصوص به شهروندان تأکید می‌کند تاکسی‌های خط ویژه باید تاکسیمتر‌شان را روشن کنند و فقط از این طریق نرخ کرایه محاسبه شود. علیرضا غلامپور می‌گوید اگر راننده تاکسی این کار را انجام نداد، مسافر می‌تواند روشن شدن و تعیین نرخ از طریق تاکسیمتر را‌طلب کند و اگر رانده بازهم از انجام این کار سرباز زد آن وقت این حق برای شهروندان محفوظ است که تخلف رخ داده را گزارش کرده و از نتیجه آن هم مطلع شوند.

شکایت از طریق سامانه 1888
 اکنون مسئله این است که شهروندان از چه راهی می‌توانند تخلف احتمالی تاکسی‌ها را گزارش کنند و به مسئولان نظارتی انتقال دهند. علیرضا غلامپور در این باره می‌گوید: «فقط کافی است مسافران شماره پلاک تاکسی و تخلف انجام شده را از طریق شماره 1888 اعلام کنند تا در سریع‌ترین زمان ممکن به آن رسیدگی شود. زمانی که شهروندان در تماس با شماره 1888 از یک تاکسی و تخلفی که انجام داده شکایت می‌کنند این پیام به شکل خودکار برای هیئت انضباطی ارسال می‌شود. هیئت انضباطی راننده تاکسی را احضار می‌کند و در خصوص شکایت مطرح شده از او توضیح می‌خواهد. پس از شنیدن دفاعیات راننده، اگر شکایت به گونه‌ای بود که حضور مسافر یا شاکی لازم است به او اطلاع داده می‌شود تا در جلسه رسیدگی حاضر شود. پس از بررسی کامل و نهایی اگر مشخص شود راننده مرتکب تخلف شده امتیاز منفی می‌گیرد و برهمان اساس جریمه نقدی می‌شود. اگر مجموع امتیاز‌های یک راننده تاکسی به 45 برسد آن وقت دیگر حق نشستن پشت تاکسی را ندارد و از این شغل کنار گذاشته می‌شود. گفتنی است در مواردی که مسافر شاکی به هیئت انضباطی دعوت می‌شود اگر در جلسه حضور پیدا نکند، پرونده بسته‌ خواهد شد. نتیجه تمام تماس‌های شکایتی شهروندان از تاکسی‌ها به‌صورت تلفنی به آنها گزارش داده می‌شود.»

 برای پرداخت کرایه به برچسب روی شیشه دقت کنید
مسئول اداره تاکسیرانی منطقه در خصوص افزایش 10‌درصدی نرخ کرایه‌ها به همشهری محله می‌گوید این افزایش کرایه فقط زمانی اعمال می‌شود که نرخ جدید به شکل رسمی ابلاغ و اعلام شود. غلامپور می‌گوید تاکسی‌ها باید بر اساس برچسب قیمتی که جلو شیشه نصب شده از مسافران کرایه بگیرند و تا وقتی که نرخ جدید و برچسب‌های تازه نیامده و روی شیشه تاکسی‌های خطی نصب نشده، شهروندان باید همان کرایه سابق را پرداخت کنند و تا آن زمان رانندگان حق افزایش سرخود کرایه‌ها را ندارند. او از مردم و مسافران می‌خواهد هرگونه تخلف را به اداره تاکسیرانی گزارش کنند.

بیشترین شکایت‌ها از بدرفتاری رانندگان است
به این ‌ترتیب اگر تخلفی از سوی رانندگان شاهد بودید می‌توانید آن را از طریق یک تماس تلفنی گزارش کنید. این تخلف می‌تواند گرفتن کرایه اضافه و یا حتی بدرفتاری راننده باشد. غلامپور می‌گوید در 2 سالی که مسئول اداره تاکسیرانی منطقه است تاکنون شکایتی درباره گرفتن کرایه اضافه دریافت نکرده است: «شهروندان می‌توانند هر‌گونه شکایت خود را از طریق شماره 1888 اعلام کنند. در 2 سالی که مسئولیت تاکسی‌های منطقه با من بوده است، هیچ شکایتی درباره گرفتن کرایه اضافه دریافت نکردیم. بیشتر شکایت‌های مطرح شده درباره بدرفتاری رانندگان بوده است. مثلاً در مسیر در نقطه‌ای که انتظار داشتند توقف نکرده یا تند حرف زده است. یک تماس هم داشتیم که یک تاکسی 2 هفته است پارک کرده و کار نمی‌کند که بعد از بررسی‌ها متوجه شدیم راننده‌اش مرخصی گرفته و به سفر کربلا رفته است. بعد نتیجه را هم به شهروندی که تماس گرفته بود اطلاع دادیم.»

گلایه تاکسی‌داران از مسافربرهای شخصی
مشکل و گلایه اصلی تاکسی‌داران، مسافربران شخصی و البته اسنپ و تبسی هستند که نرخ کرایه جابه‌جایی مسافر را کاهش داده و بخش زیادی از مسافران را به خود اختصاص داده‌اند. در گفت‌وگویی که با رانندگان خطی داشتیم گلایه مشترک همه آنها کاهش مسافران و کمتر شدن درآمدشان به دلیل حضور این رقباست. یکی از رانندگان در این باره می‌گوید: «از وقتی سیستم‌های جدید جابه‌جایی مسافر آمده درآمدش نصف شده و زندگی‌اش به مشکل خورده است. جابه‌جایی مسافر تنها شغل و تنها منبع درآمد ماست. اما مسافربر‌های شخصی اغلب شرایط‌شان فرق دارد و شغل اصلی و منبع درآمدشان جای دیگری است. اگر مسافر نباشد درآمد ما هم کاهش پیدا می‌کند و در تأمین هزینه‌های زندگی دچارمشکل می‌شویم. دلیل اینکه راننده‌های شخصی کرایه کمتری می‌گیرند این است که مسیر محل کار تا خانه‌شان را هرچه که بتوانند مسافر می‌زنند تا بخشی از پول بنزین‌شان دربیاید. اما ما با مسافر‌کشی زندگی‌مان را می‌گذرانیم.» غلامپور می‌گوید در گذشته پلیس راهور و نیروی انتظامی طرح‌های مختلفی برای مقابله با مسافربر‌های شخصی اجرا می‌کردند که نتیجه نداد و گویا فعلاً نمی‌شود‌ کاری در این خصوص انجام داد.»

ارزانی یا احساس امنیت؟!
سراغ چند نفر از شهروندان منطقه نیز می‌رویم تا نظر آنها را درباره تاکسی‌ها جویا شویم. مهناز بهاری به همشهری محله می‌گوید «برای رفت‌وآمد، بیشتر از اتوبوس یا مترو استفاده می‌کنم، چون اگر قرار باشد هر روز چند هزار تومان برای کرایه تاکسی پرداخت کنم درماه مبلغ قابل توجهی می‌شود. اگر هم قرار بر استفاده از وسایل نقلیه شخصی باشد اسنپ را ترجیح می‌دهم چون هزینه‌اش کمتر می‌شود.» مجید جعفری از دیگر اهالی تهرانسر هم می‌گوید زیاد تاکسی سوار نمی‌شود چون هزینه‌اش بالا است و اگر قرار باشد با سواری این طرف و آن طرف برود مسافربرهای شخصی یا اسنپ را انتخاب می‌کند تا کرایه کمتری پرداخت کند. سحر محمدی تاکسی‌ها را انتخاب می‌کند چون معتقد است امنیت بیشتری دارند و خیالش راحت است: «خودرو‌های شخصی یا اسنپ شاید ارزان‌تر و راحت‌تر باشد اما برای من به‌عنوان یک زن احساس امنیت بسیار مهم است برای همین به‌خصوص در منطقه 21 که در حاشیه شهر قراردارد تاکسی‌ها را انتخاب می‌کنم.»


نرخ جدید تنها از زمانی اجرا می‌شود که به شکل برچسب روی شیشه جلو تاکسی‌ها نصب شده باشد. در غیر‌این صورت همان کرایه قدیم ملاک پرداخت است.
Untitled-10.jpgارسال پیام اشتراک 
 
 Security code