منطقه 21

ما را کنار خود بدانید

نویسنده: مهدی اسماعیل‌پور
عید نوروز و تعطیلات سال جدید فرصت مناسبی برای استراحت کردن و در کنار خانواده بودن یا رفتن به مسافرت است. خیلی‌ها در این روزها فارغ از کار و گرفتاری‌های همیشگی به دید و بازدیدهای مرسوم عید نوروز می‌روند...
1395/12/25
 عید نوروز و تعطیلات سال جدید فرصت مناسبی برای استراحت کردن و در کنار خانواده بودن یا رفتن به مسافرت است. خیلی‌ها در این روزها فارغ از کار و گرفتاری‌های همیشگی به دید و بازدیدهای مرسوم عید نوروز می‌روند. البته این خیلی‌ها شامل یکسری از افراد و مشاغل نمی‌شود. کسانی که نیاز شهر و شهروندان به بودنشان 24 ساعته و همیشگی است. مردان و زنانی که نبض امنیت، نظم، سلامت، رفاه و آسایش مردم در دستان آنها می‌زند. در یک جمله این افراد و مشاغل عید ندارند. برای مثال نیروهای پلیس حتی برای یک لحظه هم نمی‌توانند سایه‌شان را از روی سر این شهر بردارند. یا آتش‌نشان‌ها نه تنها چیزی به اسم تعطیلات نوروز ندارند که در این 2 هفته کارشان بیشتر هم می‌شود. در اورژانس و بیمارستان‌ها هم باید شبانه‌روز به روی بیماران باز باشد چون در عید معمولاً حوادث چند برابر می‌شود. میکروب و ویروس و خلاصه بیماری‌ها هم قرار نیست به تعطیلات بروند. رفتگران هم در این روزها باید زباله‌هایی را که ما و شما با شتاب بیشتر در شبانه‌روز تولید می‌کنیم جمع‌آوری کنند. سراغ برخی از این مشاغل رفتیم و گفت‌وگویی نوروزی از آنها گرفتیم.

لحظه تحویل سال در کلانتری
 آرامش شهروندان در تعطیلات نوروزی بهترین خاطره است.

«جلیل زارعی» رئیس کلانتری 150 تهرانسر نخستین نفری است که سراغش می‌رویم. در روزهای آخر سال و تعطیلات نوروز کار پلیس بیشتر از روزهای عادی است. خانه‌های عمدتاً خالی و محله‌های اکثراً خلوت، فضا و شرایط را برای وقوع جرم بیشتر و مستعدتر می‌کند پس باید حضور پلیس بیشتر و پر رنگ‌تر از قبل باشد. سرهنگ زارعی قبل از هر چیز سال جدید را به شهروندان تبریک می‌گوید: «پیشاپیش عید نوروز و آمدن سال جدید را به تمام شهروندان به‌خصوص اهالی منطقه 21 تبریک می‌گویم. امیدوارم در سال جدید این توفیق نصیب ما شود که بیشتر و بهتر از سال‌های گذشته در خدمت مردم باشیم و با کمک یکدیگر شهر و جامعه‌ای سالم‌تر و ایمن‌تر از قبل داشته باشیم. تلاش من و تک تک کارکنان نیروی انتظامی این است که تمام شهروندان، عید و تعطیلات خوب و شیرینی را تجربه کنند و از این روزهای ابتدایی سال جدید لذت ببرند.» در لحظه تحویل سال سرهنگ و کارکنان کلانتری پای سفره هفت‌سین چیده شده در خانه و در کانون گرم خانواده‌شان حضور ندارند چون باید در محل کارشان باشند: «در دوران خدمتم بیش از 12 مرتبه در لحظه تحویل سال جای خانه در کلانتری و محل خدمتم بودم. با توجه به شغل‌ام خانواده هم با این موضوع کنار آمده‌اند و شرایط را می‌دانند. عید نوروز 96 هم من در کلانتری و کنار سربازان هستم. قرار است سفره هفت‌سینی داخل نماز خانه پهن کنیم و لحظه تحویل سال در کنار هم باشیم.» سرهنگ زارعی می‌گوید برای نیروهای پلیس هر روز‌کاری پر از خاطره است: «هر روزی که سر کار می‌آییم تا شهر و مردم امنیت و آرامش داشته باشند هر لحظه‌اش برای ما خاطره‌ای شیرین است. وقتی که در تعطیلات نوروز می‌بینم شهروندان در آرامش هستند و با خیال راحت به مسافرت و تفریح می‌روند از صمیم قلب خوشحال و راضی می‌شوم. آرامش و آسایشی که مردم دارند برای ما بهترین خاطره است.»
این گفت‌وگو با چند توصیه به پایان می‌رسد: «به شهروندان توصیه می‌کنم هنگام مسافرت کلید منزلشان را در اختیار هرکسی قرار ندهند. مثلاً به صرف اینکه کسی چند سال همسایه شما بوده منطقی نیست که کلید خانه‌تان را به او بسپارید. توصیه دیگر ما این است که برای انباری‌ها از قفل مناسب و استاندارد استفاده شود. خانه‌هایی که در طبقه اول قرار دارند و ارتفاع آنها از زمین کم است حتماً حفاظ داشته باشند. نکته و توصیه آخر هم اینکه هنگام خارج شدن از پارکینگ و پس از فشار دادن دکمه کنترل تا بسته شدن کامل در صبر کنند، چون ممکن است سارقانی که در کمین نشسته‌اند از این غفلت نهایت استفاده را ببرند.»

نان داغ در تعطیلات عید
 بهترین‌ها را برای مردم خوب منطقه در سال جدید می‌خواهم.

 مردم سر سفره‌هایشان نان می‌خواهند و روز تعطیل و غیر‌تعطیل هم ندارد. در تعطیلات عید هم تنور نانوایی‌ها گرم است و نان پخت می‌کنند. قدرت عاشری نانوا از نانوایی‌های خوب شهرک وردآورد است. او سال جدید را به تمام مردم منطقه به‌ویژه ورد آوردی‌ها تبریک می‌گوید: «بهترین‌ها را برای مردم خوب منطقه 21 به‌ویژه اهالی محله با اصالت وردآورد تبریک می‌گویم و امیدوارم سفره‌هایشان همیشه پر نان و پر از برکت باشد.» قدرت از مشغله‌های‌کاری نانواها در تعطیلات از جمله تعطیلات نوروز می‌گوید: «نانوایی تعطیلی و غیر‌تعطیلی نمی‌شناسد. در نوروز هم باید نان تازه و داغ دست مردم بدهیم. برای همین با بچه‌ها تقسیم کار می‌کنیم تا تنور نانوایی روشن بماند و نان پخت کنیم. شغل ما طوری نیست که بتوانیم تعطیل کنیم و برویم. مردم نان داغ و تازه می‌خواهند‌» بهترین خاطره آقا قدرت همین نان تازه‌ای است که سر سفره مردم می‌رود: «لحظه تحویل سال کسی دنبال نان نمی‌آید اما در تعطیلات عید نانوایی‌ها باز هستند و پخت می‌کند. بهترین خاطره ما از تعطیلات عید همین نان داغ و تازه‌ای است که دست مردم می‌دهیم و سر سفره‌ها آنها می‌رود.»

نظافت محله تعطیلی ندارد
 سلامتی مردم و پاکیزگی شهر دست ماست و این مسئولیت کمی نیست.

برای اینکه شهر و شهروندانش دچار مشکل نشوند فقط به پلیس و دکتر و نانوا نیاز نیست. روند تولید زباله همچنان جریان خواهد داشت و سطل‌های زباله همچنان پر می‌شوند. کوچه و خیابان‌ها باید رفت و روب شوند. اینها یعنی رفتگران زحمتکش هم در این روزها مانند دیگر روزهای سال و شاید هم حتی بیشتر باید کار کنند و زحمت بکشند تا رفاه و سلامت ما تأمین شود. غلامعلی خطیبی، یکی از کارگران زحمتکش شهرداری است که سال نو را به اهالی منطقه تبریک می‌گوید: «سال جدید را به مردم خوب منطقه 21 تبریک می‌گویم و امیدوارم سال خوبی پیش رو داشته باشند. برای همه مردم آرزوی خیر و خوبی و برکت می‌کنم.»
خطیبی از فعالیت رفتگران پرتلاش در روزهای تعطیلات نوروز به همشهری محله می‌گوید: «کار ما تعطیل و غیر‌تعطیل نمی‌شناسد. در عید هم شهر و فضای سبز نیاز به رسیدگی و نظافت دارد. رفتگران در تعطیلات عید هم کار می‌کنند چون بدون آنها شهر پر از زباله می‌شود. اتفاقاً در عید تولید زباله بیشتر است و شهر زودتر و بیشتر کثیف می‌شود و نیاز به نظافت بیشتر دارد. وقتی که کارمان این‌قدر مفید و ضروری است و شهر را تمیز و پاکیزه به همشهری‌هایمان تحویل می‌دهیم، سختی‌های آن را تحمل می‌کنیم. سلامتی مردم و پاکیزگی شهر دست ماست و این مسئولیت کمی نیست.»

جشن تحویل سال کنار بیماران
 امیدوارم 96 پر از اتفاقات خوب و با برکت باشد.

«دکتر و پرستار‌ها هم در عید نوروز حسابی سرشان شلوغ است. در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های شبانه‌روزی هیچ‌وقت به روی بیماران بسته نیست و خدمات‌دهی به آنها 24 ساعته ادامه دارد.» کلثوم هاشم‌خانی از پرستاران ساکن منطقه است: «عید نوروز باستانی را به تمام شهروندان خوب منطقه 21 تبریک می‌گویم و امیدوارم سال 96 سالی پر از اتفاقات و خوب و پر از برکت برای تمام مردم باشد.» همان‌طور که اشاره شد دکتر‌ها و پرستار‌ها هم اغلب در عید نوروز و حتی لحظه تحویل سال سرکار و بالای سر بیماران هستند: «دکتر‌ها و به‌خصوص پرستار‌ها در تعطیلات عید شیفت‌بندی می‌شوند. در بعضی مراکز درمانی سر پرستار مشخص می‌کند چه کسانی در عید نوروز و تعطیلات شیفت باشند، اما در بسیاری از موارد خود پرستاران با هم هماهنگ هستند. مثلاً کسانی که مجردند یا بچه بزرگ دارند یا نمی‌خواهند به مسافرت بروند داوطلب می‌شوند تا عید و تعطیلات شیفت باشد. در شغل ما عشق و علاقه حرف اول را می‌زند. پرستارها با عشق و علاقه به بیماران رسیدگی می‌کنند و توجهی به مشکلات کارشان ندارند.» نشستن سر سفره هفت‌سین در بیمارستان یکی از بهترین خاطرات خانم هاشم‌خانی است: «در طول 25 سال سابقه کاری‌ام چندین بار شده که لحظه تحویل سال در خانه و کنار خانواده نبودم. سفره هفت‌سینی در بیمارستان پهن کردیم و کنار همکاران و بیماران سال جدید را جشن گرفتیم که از بهترین خاطرت من بود.»

سال تحویل در ایستگاه آتش‌نشانی
 نوروز امسال جای شهدای آتش‌نشان خالی است.

یکی دیگر از مشاغلی که این روزهای آخر سال و در تعطیلات نوروز کارشان سخت‌تر و بیشتر می‌شود ایستگاه‌های آتش‌نشانی هستند. محمد اسدی از کارکنان ایستگاه 104 آتش‌نشانی ابتدا سال جدید را به شهروندان تبریک می‌گوید: «نوروز 96 را پیشاپیش به مردم خوب تهران به‌ویژه ساکنان منطقه 21 تبریک می‌گویم. آرزو می‌کنم سال جدید سالی خوب، پر از امید باشد. جای شهدای آتش‌نشان به‌خصوص شهدای حادثه پلاسکو بین ما خالی است. امیدوارم دیگر هرگز حوادثی مانند آنچه در پلاسکو اتفاق افتاد در هیچ کجا تکرار نشود.» اسدی در ادامه از سختی و فشردگی کار آتش‌نشان‌ها در تعطیلات نوروز خبر می‌دهد: «قبل از تعطیلات نوروز یعنی 25 اسفند تمام مرخصی‌های کارکنان آتش‌نشانی لغو می‌شود و ایستگاه‌ها 3 نوبت‌کاری دارند و هر نوبت هم شامل 10 نفر است. آتش‌نشان‌ها در نوروز نمی‌توانند به مسافرت بروند و خانواده‌های ما برای سفر سال جدید باید تا پایان تعطیلات نوروز و بعد از سیزده به‌در صبر کنند. در این 20 سال که در آتش‌نشانی هستم 10 تا 12 سال تحویل و 7‌ـ 8 سیزده به‌در را سر کار و دور از خانواده بودم. امسال هم عید در ایستگاه حضور داریم و آماده خدمت‌رسانی به شهروندان عزیز هستیم.»
او خاطره جالبی از نوروز 91 دارد: «نوروز 91 با ایستگاه تماس گرفتند و اعلام کردند در خودرو یکی از اهالی تهرانسر یک مار سمی پیدا شده است. خیلی سریع به محل اعزام شدیم. خانواده‌ای برای تفریح به یکی از شهرهای جنوب کشور رفته و هنگام بازگشت از طبیعت یک مار سمی را همراه اسباب و وسایلشان به خانه آورده بودند! پدر خانواده بعد از 2 روز که دوباره سراغ خودرو پارک شده در پارکینگ خانه می‌رود با این مار سمی که کمتر از 1/5‌متر طول داشت روبه‌رو می‌شود. هر‌ کاری کردیم نتوانستیم مار را از داخل ماشین خارج کنیم. به ناچار خودرو را به ایستگاه منتقل کردیم. در اینجا بیشتر قطعات خودرو را از هم سوا کردیم تا سرانجام توانستیم مار سمی را سالم و زنده بگیریم و تحویل اداره محیط‌زیست بدهیم. خانواده‌هایی که به طبیعت‌گردی می‌روند حواسشان باشد حشرات و جانوران خطرناک نظیر مار و عقرب را همراه خودشان نیاورند. به‌خصوص که بهار فصل از خواب بیدار شدن مارهاست.»
اسدی یک توصیه هم برای شهروندان دارد: «هنگامی که به سفر می‌روید حتی سفرهای 2 یا 3 روزه حتماً آب و گاز و در صورت امکان برق خانه را قطع کنید. اگر کنتور برق آشپزخانه جدا از سایر بخش‌هاست فقط کلید برق آشپزخانه را روشن نگه دارند و بقیه را ببندند تا در نبود ساکنان از بروز حادثه‌های احتمالی مثل آبگرفتگی منزل جلوگیری شود.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code