منطقه 21

متــرو به منطقه می‌آید؟

نویسنده: سعیده مرادی
این روزها وجود خطوط مترو در شهری مانند تهران باعث شده که شهروندان در کمترین زمان ممکن از شمال به جنوب یا از شرق به غرب شهر بروند بدون آنکه ترافیکی در میان باشد و ساعت‌ها طول بکشد تا به مقصد برسند....
1396/09/08
  این روزها وجود خطوط مترو در شهری مانند تهران باعث شده که شهروندان در کمترین زمان ممکن از شمال به جنوب یا از شرق به غرب شهر بروند بدون آنکه ترافیکی در میان باشد و ساعت‌ها طول بکشد تا به مقصد برسند. دسترسی مناسب، ارزان و مقرون به صرفه بودن هزینه رفت و آمد و از همه مهم‌تر سرعت بالای مترو در‌‌‌‌ تردد باعث شده که بسیاری از این وسیله حمل‌ونقل عمومی پاک استفاده کنند و در بیشتر مناطق شاهد وجود یا راه‌اندازی ایستگاه‌های مترو باشیم. منطقه ما اما از این مزیت شهری بی‌بهره است. محدوده مسکونی وسیعی که دور بودن از مرکز شهر و قرار گرفتن در حاشیه غربی تهران باعث شده که نیاز به مترو در آن بیش از سایر مناطق به چشم آید. البته اگرچه ایستگاه‌هایی مانند ایران‌خودرو، وردآورد و ورزشگاه آزادی در جوار منطقه قرار گرفته‌اند و بسیاری از شهروندان از آنها بهره‌مند می‌شوند، اما همچنان اهالی بعضی از محله‌ها به‌ویژه تهرانسر که بیشترین جمعیت منطقه را در خود جای داده به هیچ یک از این ایستگاه‌ها دسترسی ندارد و اهالی آن از وجود مترو محرومند. آنها از مسئولان می‌خواهند که ایستگاه مترو در محله یا منطقه‌شان راه‌اندازی شود.

منطقه ما هم نیازمند مترو است
مهدی روشنی، یکی از اهالی تهرانسر، معتقد است که منطقه 21 بیش از هر منطقه‌ای نیازمند مترو است: «نمی‌دانم چرا توزیع امکانات در مناطق وارونه انجام شده است. در مناطقی مانند 21 که در حاشیه شهر تهران قرار گرفته و مشکلات ریز و درشت بسیاری را در خود جای داده، کمترین امکانات در همه زمینه‌ها به آن اختصاص یافته است. در صورتی که مناطق برخوردار و مرفه، هر روز بر امکانات‌شان افزوده می‌شود. چه فرقی میان اهالی منطقه ما با دیگر شهروندان شهر است؟ در این منطقه، ما دغدغه‌های بسیاری داریم که حمل‌ونقل از مهم‌ترین آنهاست. این منطقه به شدت نیازمند خطوط مترو است و مسئولان باید در این زمینه به دنبال راهکاری مناسب باشند.»

مشکلات‌‌‌‌ تردد رفع خواهد شد اگر...
شایان رحمتی، یکی دیگر از اهالی تهرانسر هم از نبود مترو و وضعیت نابسامان اتوبوس‌های منطقه گلایه دارد و در این‌باره می‌گوید: «همه اهالی منطقه از وضعیت اتوبوس‌های موجود در منطقه خبر دارند و از هرکسی درباره این ناوگان سؤال کنید، جوابی که به شما خواهند داد این است که ما رضایت نداریم. اتوبوس‌ها فرسوده است و در گرما و سرما برای شهروندان مشکل ایجاد می‌کنند. همچنین طول مسیر و ایستگاه‌هایی که این اتوبوس‌ها توقف می‌کنند، بسیار طولانی است و شهروندان برای رسیدن به مقصد باید زمان قابل توجهی را در مسیر باشند. با همه این سختی‌ها و مشکلات چرا مسئولان فکری به حال ما نمی‌کنند؟ حمل‌ونقل عمومی نیازمند توجه است و باید امکانات در این زمینه توسعه یابد. یکی از موارد این توسعه‌یافتگی آمدن مترو به منطقه است. اگر در منطقه به‌ویژه محله تهرانسر خطوط مترو ایجاد شود، شهروندان دیگر مجبور نیستند با مشکلات اتوبوس‌ها، دست و پنجه نرم کنند و در کمترین زمان ممکن و با حداقل هزینه به مقصد می‌رسند.»

دبیر شورایاری محله باشگاه نفت:
پیگیر راه‌اندازی مترو در منطقه هستیم
نبود مترو در منطقه نه تنها از دغدغه‌های شهروندان بلکه یکی از موضوعاتی است که از مدت‌ها قبل توسط شورایاران منطقه پیگیری می‌شود. داود حاج‌اسفندیاری، دبیرشورایاری محله باشگاه نفت در این‌باره می‌گوید: «تمامی شورایاران دست به دست هم داده و با جدیت تمام عزم خود را جزم کرده‌اند که این مهم را تحقق بخشند و با آوردن خطوط مترو به محله‌ها از مشکلات حمل‌ونقل شهروندان بکاهند.» داود حاج اسفندیاری به برنامه‌هایی که از گذشته تاکنون در منطقه دنبال شده، اما به نتیجه نرسیده و همواره در حال پیگیری است، اشاره می‌کند و می‌گوید: «یکی از موضوعاتی که از سال‌ها قبل به دنبال تحقق آن هستیم، آوردن خطوط مترو و بی.آر.تی به منطقه بوده و در این زمینه تلاش‌های بسیاری شده است. ما اگر بتوانیم این خطوط را حداقل به محله تهرانسر برسانیم و به نوعی موجبات نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی را فراهم کنیم، بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد. چون تهرانسر دسترسی مناسبی برای‌‌‌‌‌ تردد به دیگر نقاط شهر دارد.» وی ادامه می‌دهد: «اکنون تمامی شورایاران این موضوع را با جدیت دنبال می‌کنند، اما متأسفانه با همه تلاش‌هایی که در این زمینه شده، هنوز اقدامی در راستای ایجاد خطوط مترو در منطقه نشده است. باتوجه به جمعیت بالای تهرانسر و نیاز شهروندان به حمل‌ونقل سریع و ایمن، ایجاد و راه‌اندازی مترو به نفع اهالی این محله و محله‌های همجوار آن خواهد بود. با راه‌اندازی این خطوط در زمان صرفه‌جویی و از حجم مشکلات کاسته می‌شود.»

دبیر دبیران منطقه و دبیر شورایاری محله غزالی:
مردم تهرانسر از نعمت مترو بی‌بهره‌اند
صالح صیامی، دبیر دبیران منطقه و دبیر شورایاری محله غزالی با بیان اینکه تهرانسر به‌عنوان محله‌ای که بیشترین جمعیت منطقه را در خود جای داده نیازمند خطوط مترو است، به همشهری محله می‌گوید: «باهمه مشکلاتی که درخصوص خطوط اتوبوسرانی منطقه وجود دارد، نمی‌توان آنها را از چرخه حمل‌ونقل عمومی حذف کرد، اما این اتوبوس‌ها به تنهایی نمی‌توانند در حمل‌ونقل شهروندان و دسترسی آنها به مناطق مرکزی شهر تأثیرگذار باشند. بنابراین نیاز است که در این منطقه مترو راه‌اندازی شود. البته بعضی ایستگاه‌های مترو در جوار محله‌های منطقه قرار دارند. به‌عنوان مثال مترو وردآورد در فاصله‌ای نه چندان دور از محله وردآورد قرار گرفته است. ایستگاه ایران‌خودرو قابل دسترس برای شهروندان ساکن در محله‌های شهرک شهرداری، چیتگرشمالی، چیتگر جنوبی، شهرک غزالی و ویلاشهر است. اهالی شهرک فرهنگیان نیز به راحتی از ایستگاه استادیوم آزادی بهره‌مند می‌شوند. البته ما پیگیر این موضوع هستیم که در این محدوده پل عابر پیاده‌ای از شهرک فرهنگیان به داخل محوطه مترو ایجاد و دسترسی شهروندان آسان‌تر شود. اما بخش اعظم جمعیت منطقه که در ناحیه یک و در محله تهرانسر سکونت دارند، از وجود خطوط مترو محرومند. طبق صحبت‌هایی که از قبل مطرح بوده است، اگر خطوط مترو به محله تهرانسر بیاید، می‌تواند تأثیر بسزایی در رفع مشکل ترافیک و‌‌‌‌ تردد آسان شهروندان ساکن در این محله داشته باشد. فرقی هم نمی‌کند که مترو کجا راه‌اندازی شود، بلکه مهم این است که مردم تهرانسر هم مانند دیگر شهروندان از نعمت مترو در نزدیکی محل سکونت‌شان بهره‌مند شوند. ایجاد خطوط مترو هم هزینه‌ها و زمان‌های طولانی‌‌‌‌ تردد را کاهش می‌دهد، هم در کاهش آلودگی هوا و ترافیک موجود می‌تواند نقشی مهم داشته باشد.»

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه
مترو، وسیله‌ای ارزان، مقرون به صرفه و قابل دسترس
غلامحسین سلمانی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه معتقد است آمدن مترو به منطقه و استفاده از آن می‌تواند در کاهش بسیاری از مشکلات‌‌‌‌ تردد شهروندان تأثیرگذار باشد: «اکنون در منطقه، 8 خط اتوبوسرانی فعال و 6 خط تاکسیرانی داریم. هریک از این خطوط به مقاصد مختلف مانند مترو آزادی، ایران‌خودرو، صادقیه و میدان آزادی می‌روند که به‌عنوان مقاصد ترانسفر هستند و شهروندان پس از رسیدن به هریک از آنها مسیر خود را تغییر داده تا به مقصدهای نهایی خود برسند. بنابراین می‌طلبد که خطوط مترو به منطقه بیاید. چون مترو ارزان، قابل دسترس و مقرون به صرفه است. با آمدن مترو زمان سفرکاهش می‌یابد و دیگر نیازی نیست شهروندان زمان طولانی را صرف کنند و باتوجه به شرایط منطقه تمام محله‌ها را دور بزنند تا به هریک از ایستگاه‌های مورد نظر بروند و سپس از آنجا هم تغییر مسیر دهند که به مقصد نهایی خود برسند.» وی ادامه می‌دهد: «اگرچه در حال حاضر در بخش اتوبوسرانی هم زمان‌بندی وجود دارد، اما این زمان‌بندی باتوجه به شرایطی مانند ساعت‌‌‌‌ تردد، حجم ترافیک و عوامل دیگر تغییر می‌کند. همین موضوع باعث می‌شود در ساعاتی شهروندان به موقع و در ساعتی دیگر که حجم ترافیک بالاست دیرتر به مقصد برسند. اما مترو دیگر این مشکلات را به همراه ندارد. چون زمان‌بندی نه تنها در آن مشخص است، بلکه دیگر با مشکلاتی مانند ترافیک و... مواجه نیست. بنابراین مسافران طبق برنامه‌ریزی و زمان‌بندی خود به مقصد می‌رسند، بدون آنکه نیاز باشد وسیله نقلیه خود را تغییر دهند.» سلمانی معتقد است که استفاده از مترو ایمنی تردد را افزایش می‌دهد: «مزیت‌های استفاده از مترو تنها به موارد یاد شده محدود نمی‌شود، بلکه در کاهش آلودگی‌های صوتی و محیطی نیز تأثیرگذار است. همچنین اغلب اتوبوس‌های موجود فرسوده‌اند و سطح ایمنی آنها پایین است و خطرات جانی بسیاری دارند و در سرما و گرما مشکلات فراوانی را برای شهروندان ایجاد می‌کنند. همچنین باتوجه به شرایط منطقه که در حاشیه قرار گرفته و محله‌های آن از هم فاصله دارند، شهروندانی که تا دیروقت در محل کار هستند، ممکن است با حوادث و خطراتی مواجه باشند. اما مترو این مشکلات را ندارد و خطرات موجود را کاهش می‌دهد.» معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه با بیان اینکه پیشنهاد راه‌اندازی مترو در منطقه را در طرح جامع پیشنهاد کرده‌ایم، ادامه می‌دهد: «تاکنون در طرح جامع و در هریک از برنامه‌ریزی‌های شهری، ایجاد خطوط مترو برای منطقه 21 در نظر گرفته نشده است، اما ما پیشنهاد آن را داده‌ایم. مکاتبات لازم درخصوص ایجاد خطوط مترو در منطقه از طریق کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر تهران انجام شده است که در صورت تأیید در طرح جامع و اختصاص بودجه تلاش خود را خواهیم کرد که مترو را به منطقه 21 بیاوریم.»

شهردار منطقه:
امتداد خط مترو از اکباتان تا تهرانسر در دستورکار است
حسن رحمانی، شهردار منطقه می‌گوید، خط مترو از اکباتان تا تهرانسر در دستور کار قرار می‌گیرد و امتداد می‌یابد، در صورتی‌که در طرح جامع تأیید شود: «یکی از مباحث قابل توجه در منطقه بحث حمل‌ونقل است. منطقه 21 در این زمینه با مشکلات و کمبودهای بسیاری مواجه است. در حال حاضر در این منطقه نه خطوط مترو و نه بی‌. آر. تی وجود دارد و ناوگان اتوبوسرانی هم بسیار فرسوده است. بنابراین شهروندان برای دسترسی به مناطق مرکزی شهر با دشواری روبه‌رو هستند. باتوجه به تأکید مدیریت شهری مبنی بر توسعه حمل‌ونقل عمومی به‌خصوص مترو به‌عنوان وسیله نقلیه ارزان و با سوختی پاک، بحث امتداد مترو از اکباتان تا تهرانسر در دستورکار قرار دارد. امیدواریم این موضوع در طرح جامع ترافیک مورد تأیید قرار گیرد و مترو به منطقه 21 نیز برسد.»

عضو شورای اسلامی شهر تهران
ایجاد درآمد پایدار برای تحقق تمامی طرح‌ها
محمد علیخانی، عضو شورای اسلامی شهر تهران می‌گوید، در زمینه حمل‌ونقل عمومی به‌ویژه خطوط ریلی با کمبودهای بسیاری مواجه هستیم و باید در این زمینه اقدامات جدی انجام شود: «بر اساس مطالعات جامعی که در گذشته درخصوص حمل‌ونقل عمومی شهر تهران انجام شده است، 18 خط مترو، ال آرتی و حتی مونوریل پیش‌بینی شد که در نهایت تنها 7 خط به مرحله اجرا رسید و فعال شد. البته خط مترو فرودگاه که به اشتباه خط 8 نامگذاری شده، در واقع توسعه و امتداد خط یک به سمت جنوب است. بنابراین ما شاهد آن هستیم بسیاری از طرح‌ها هنوز تکمیل نشده و روند آن همچنان ادامه دارد. ما اگر بخواهیم مشکل حمل‌ونقل عمومی را رفع کنیم، باید تمامی مطالعات و پیش‌بینی‌هایی که در گذشته انجام شده را تکمیل کنیم و حتی این طرح‌ها هم نیازمند بودجه و اعتبار است.» وی ادامه می‌دهد: «تکمیل خطوط ریلی موجود، حدود 22 هزار میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد. ما اگر بخواهیم در این باره سالی هزار میلیارد نیز اعتبار پیش‌بینی کنیم، 22 سال طول می‌کشد تا خطوط فعلی تکمیل شود، بنابراین چنین چیزی گویای این موضوع است که ایجاد خطوط جدید با مشکل مواجه است. بنابراین برای حل این مشکل باید روی درآمدهای پایدار تمرکز کرد. امیدواریم که مصوبات ما مورد تأیید و تصویب قرار گیرد و با نهایی شدن آنها، مشکلات اعتباری رفع و به سراغ تکمیل خطوط ریلی برویم. پیش‌بینی‌مان این است که اگر برنامه‌ریزی‌ها درست پیش برود و درآمدی پایدار ایجاد شود که بتوان هزینه کرد، همه طرح‌ها محقق خواهد شد. در غیر‌این صورت همه طرح در حد حرف باقی می‌ماند. بنابراین کار اصلی ما در شرایط کنونی ایجاد یک درآمد پایدار است تا به امید خدا تمامی طرح‌ها تکمیل و محقق شوند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code