منطقه 21

مسیر موفقیت خانم والیبالیست

نویسنده:
ورزشکاران مختلفی در منطقه ما حضور دارند، اما دختر ورزشکار محله چیتگر شمالی یک تفاوت اساسی با سایرین دارد. او تنها دختر ورزشکار منطقه است که در رشته والیبال توانسته پیراهن تیم‌ملی را برتن کند. ...
1396/02/27
 ورزشکاران مختلفی در منطقه ما حضور دارند، اما دختر ورزشکار محله چیتگر شمالی یک تفاوت اساسی با سایرین دارد. او تنها دختر ورزشکار منطقه است که در رشته والیبال توانسته پیراهن تیم‌ملی را برتن کند. بیتا حدود 10 سال است که در رشته ورزشی والیبال فعالیت می‌کند و چند وقت پیش با تیم‌ملی والیبال جوانان به مسابقات قهرمانی آسیا در چین رفت. جدا از افتخارات و قهرمانی‌های تیمی او 3 بار عنوان برترین والیبالیست تهران و ایران را از آن خودش کرده است. این ورزشکار ملی‌پوش والیبال بانوان مهمان همشهری محله بود و در این فرصت با او گفت‌وگو کردیم.

10 سال والیبال
والیبالیست موفق و ملی‌پوش منطقه و محله چیتگر شمالی خودش و سابقه ورزشی را این‌گونه معرفی می‌کند: «بیتا اعلایی، متولد هفتم / خرداد سال/ 1379 هستم. 10 سال است که والیبال بازی می‌کنم. در این 10 سال هم مربی‌ام خانم خدیجه خزایی بوده است. در تیم‌های باشگاهی زیادی حضور داشتم و بازی کردم. تیم‌های مختلفی مانند خزایی، پاس قوامین(2 سال)، انصار و اکنون هم بازیکن تیم کاسپین هستم. در این سال‌ها با مربیان مطرحی مثل خانم نسرین خزانی، پروین یادآور، اعظم عیدی، سپیده ضیایی، نازنین فتح‌اله‌پور کار کردم. با اینکه سنم کم بود اما در رده سنی بزرگسال هم مسابقه داده‌ام و برای تیم‌های انصار و خزایی بازی کردم.»

از مدرسه تا تیم‌ملی
بیتا تاکنون چند قهرمانی تیمی و همچنین عنوان بهترین والیبالیست را کسب کرده است: «در رده سنی جوانان مقام‌های قهرمانی، نایب قهرمانی و سومی را به دست آوردم. در رده سنی نوجوانان با تیم‌های انصار، پاس قوامین و خزایی قهرمان لیگ نوجوانان تهران شدیم. 3 دوره در مسابقات قهرمانی کشور بازی کردم. 2 دوره در رده سنی نوجوانان و یک دوره رده سنی جوانان، سال اول که به این مسابقات رفتیم سوم شدیم. سال دوم به مقام نایب قهرمانی رسیدیم و پارسال هم که قهرمان شدیم. 2 بار در پست اسپیکر و یکبار هم که همین پارسال بود که در پست لیبرو بازی کردم. 2 سال پیش بهترین لیبرو تهران شدم. پارسال هم عنوان بهترین لیبرو زیر 18 سال ایران به من رسید. در مقطع ابتدایی و کلاس چهارم یا پنجم هم که بودم در رده سنی خودم به‌عنوان بهترین بازیکن تهران انتخاب شدم. امسال هم با تیم ملی جوانان که خانم مائده چیچیچ سرمربی آن است به مسابقات قهرمانی آسیا در کشور چین اعزام شدم. قبل از آن هم یک اردوی تدارکاتی 2‌ـ 3 هفته‌ای در کشور اسلوونی داشتیم و چند بازی تدارکاتی انجام دادیم. در مسابقات چین تیم نهم آسیا شدیم. برای نخستین بار بود که تیم‌ملی رده سنی جوانان با مربی خارجی به مسابقات آسیایی می‌رفت. خانم چیچیچ اهل یوگسلاوی سابق و کشور اسلوونی است.»

نقش خانواده، مدیر و مربی در موفقیت بیتا
 اعلایی می‌گوید موفقیت‌اش در والیبال را مدیون خانواده، مدیر مدرسه‌اش و خانم خزایی است: «خانواده‌ام خیلی برای من زحمت کشیدند و خیلی برای موفقیت من تلاش و هزینه کردند. در تمام مسابقاتی که رفتم خانواده پا به پای من در کنارم حضور داشتند. برای همین از آنها تشکر می‌کنم. از مدیر مدرسه‌ام خانم روحی هم تشکر ویژه‌ای دارم. در مدرسه شهید آقا بیگی که در منطقه 21 و محله چیتگر شمالی است درس می‌خوانم. با توجه به اینکه در سال آخر دبیرستان هستم، حضورم در مسابقات باعث شده بود تا وقت نکنم زیاد به درس و مدرسه‌ام برسم اما خانم روحی خیلی برایم زحمت کشید و حتماً باید از ایشان تشکر کنم. از خانم خزایی هم تشکر ویژه‌ای دارم. اکنون هم در مسابقات لیگ تهران با خانم خزایی کار می‌کنم و برای تیم کاسپین ایرانیان توپ می‌زنم. تمام بازی‌ها را 3 بر صفر برده‌ایم و فعلاً سر گروه هستیم و برای رسیدن به مرحله یک هشتم تلاش می‌کنیم. تابستان هم قرار است در 2 مسابقه قهرمان کشوری در رده سنی جوانان شرکت کنم. در یکی از این مسابقات قرار است از طرف آموزش و پرورش تهران اعزام شوم و دیگری هم بازیکن هیئت والیبال تهران هستم.»

امکانات ورزشی منطقه خوب است
قهرمان و ملی‌پوش منطقه می‌گوید در محله امکانات و استعداد‌های خوبی داریم اما مربی کاربلد کم است تا این استعداد‌ها را کشف کند و پرورش دهد: «امکانات ورزشی خوب است. خودم باشگاه‌های دیگر تمرین کرده‌ام. اما می‌دانم استعدا‌های خوبی در محله داریم، امکانات هم خوب است اما مربی خوب نداریم. خیلی از بچه‌محل‌ها به من می‌گویند به ما والیبال یاد بده اما خب سن من طوری است که نمی‌توانم مربیگری کنم. چون هنوز 18 سالم تمام نشده است. استعداد در محله ما زیاد است و اگر توجه شود والیبالیست‌های خوبی را می‌توان برای تیم‌های باشگاهی و تیم‌ملی پرورش داد.»

بیتا دومین شاگرد ملی‌پوش من است
خدیجه خزایی 16 سال است که سابقه مربیگری دارد و مدرک تحصیلی‌اش نیز در رشته تربیت‌بدنی است. اودرباره اینکه چطور شد رشته والیبال را انتخاب کرد به همشهری محله می‌گوید: «از همان دوران کودکی علاقه خاصی به رشته والیبال داشتم. از همان دوران اهل ورزش و ورزشکار بودم. بعد از پایان تحصیلات‌ام به‌صورت حرفه‌ای والیبال را شروع کردم و در سطح استانی و کشوری در مسابقات مختلفی حضور داشتم. اما زمانی رسید که احساس کردم می‌خواهم خودم آموزش بدهم و این‌طور شد که وارد عرصه مربیگری شدم. از سن 28 سالگی بود که به‌عنوان مربی فعالیت خودم را آغاز کردم. دوره‌های مربیگری را گذراندم و اکنون سطح2 مربیگری را دارم.» مربی بیتا اعلایی می‌گوید تمام شاگردانش در رشته والیبال موفق بوده‌اند: «تمام بچه‌هایی هم که تحت آموزش من بوده‌اند در رده‌های کشوری، آموزش و پرورش یا رده‌های کشوری انتخاب شده‌اند و در سطح باشگاهی بازی می‌کنند. بیتا جزو بچه‌هایی بود که به تیم‌ملی دعوت و برای اعزام به مسابقات انتخاب شد. بیتا دومین شاگرد من است که به تیم‌ملی راه یافته است.»
 خانم خزایی می‌گوید از همان ابتدا که بیتا را دید متوجه استعداد او در رشته والیبال شد: «بیتا از کلاس دوم ابتدایی شاگرد من شد. یعنی زمانی که من مربی آموزش و پرورش بودم. بیتا را از بین 20 یا 30 شاگرد ابتدایی برای مسابقات استان تهران انتخاب کردم. او زمانی که پیش من آمد یک دختربچه کوچولوی با نشاط و فعال بود. همین حس باعث عمیق شدن ارتباط من با بیتا شد. در همان تمرین اول که او را دیدم استیل مناسب این رشته را نداشت، اما آنقدر چابک بود و جست و‌خیز داشت که من به مادرش قول دادم که اگر بیتا خوب تمرین کند، من ‌کاری می‌کنم که به تیم‌ملی برود. روزی هم که برای تیم‌ملی انتخاب شد، به او گفتم و یادآوری کردم که روز اول این قول را داده بودم و خداروشکر که وعده‌ام محقق شد.»مربی بیتا با اینکه خودش ساکن منطقه نیست اما چند سالی است که در مجموعه ورزشی محله شهرک انصار فعالیت می‌کند: «اسم این مجموعه، گیتی نما یا نه دی است و اسم تیم ما امسال به کاسپین ایرانیان تغییر کرده است. من خودم ساکن منطقه نیستم، اما چند سالی است که در مجموعه ورزشی همجوار با شهرک انصار فعالیت می‌کنم.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code