منطقه 21

نایب قهــرمانی برای پهلوانان وردآورد

نویسنده: مهدی اسماعیل‌پور
نخستین دوره مسابقات قوی‌ترین مردان موسوم به جام شهید والامقام صبور رستمی و به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج به میزبانی محله وردآورد برگزار شد....
1396/09/08
  نخستین دوره مسابقات قوی‌ترین مردان موسوم به جام شهید والامقام صبور رستمی و به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج به میزبانی محله وردآورد برگزار شد. در این برنامه ورزشکارانی از 12 استان کشور حضور داشتند. تیمی هم متشکل از ورزشکاران وردآورد به‌عنوان نماینده تهران با سایر شرکت‌کنندگان به رقابت پرداختند. برنامه از ساعت 9 صبح روز جمعه 3 آذر آغاز شد و پس از پشت سر گذاشتن مراحل مختلف ساعت 7/30 عصر با مشخص شدن نفرات برتر و اهدای جوایز به پایان رسید. 

با مشارکت شهرداری و شورایاری به میزبانی سپاه و بسیج
این برنامه با همکاری شهرداری منطقه 21، شورایاری محله وردآورد، مسجد امام حسن عسکری(ع)، پایگاه بسیج شهید سالم و سپاه ناحیه میثم تمار برگزار شد. محل برگزاری مسابقه هم محوطه مسجد بود. 180 ورزشکار در 3 وزن 90‌ـ، 150‌ـ و 150+ با یکدیگر رقابت کردند که سرانجام استان مازندران با کسب 4 عنوان به مقام قهرمانی رسید و تیم تهران یا همان وردآورد هم با 3 ورزشکار مدال‌آور، دوم شد. استان‌های البرز، همدان، کرمانشاه و کردستان هم به‌ترتیب در رده‌های سوم تا ششم قرار گرفتند. این مسابقات به میزبانی سپاه ناحیه میثم تمار و پایگاه شهید سالم برگزار شد. شهرداری و شورایاری وردآورد هم بودجه‌ای را به این برنامه اختصاص داده و در برگزاری آن سهیم بودند.

3 وزن، 6 آیتم
مسابقات در 3 مرحله مقدماتی، نیمه نهایی و نهایی برگزار شد. در مرحله اول ورزشکاران باید لاستیک 280 کیلویی را در مدت زمان 60 ثانیه 8 بار غلت می‌دادند و چمدان 200 کیلویی را در مدت 60 ثانیه، 40‌ متر حمل می‌کردند. آیتم‌های مرحله نیمه نهایی، حمل نقشه 120 کیلویی بود که نفرات برتر بر اساس مسافتی که طی کرده بودند، انتخاب شدند. حرکت دادن آپولو 70 کیلوگرمی در مدت 60 ثانیه هم دیگر آیتم این مرحله بود. ورزشکارانی که در این مدت، تعداد بیشتری حرکت می‌زدند در بین نفرات برتر این مرحله قرار می‌گرفتند. در مرحله فینال هم یکی از آیتم‌ها، مسابقه 3 گانه بود؛ 2 بار غلت دادن لاستیک 280 کیلوگرمی، 8‌ متر جابه‌جایی کیسه شن 80 کیلوگرمی و بلند کردن گوی 100 کیلوگرمی تا بالای سکو مراحلی بود که ورزشکاران منتخب باید پشت سر هم آنها را انجام می‌دادند. بلند کردن یا همان وزنه زدن با کنده 85‌ کیلوگرمی در 60 ثانیه هم آخرین بخش این مسابقه را تشکیل می‌داد.

رقابت گرم و پرهیجان در هوای سرد
وزش باد تند و سرمای شدید هوا باعث شد تا برخی از دست‌اندرکاران برگزاری مسابقه مثل مجری و گزارشگر مجبور شوند، خود را پتو پیچ کنند و یا حتی برای چند دقیقه در گوشه‌ای پناه بگیرند. این موضوع کار ورزشکاران را هم سخت‌تر کرده بود. تماشاگران هم استقبال خوبی از این برنامه داشتند و صدها نفر از اهالی وردآورد و دیگر محله‌ها و استان‌ها به تماشای این رقابت جذاب و پر هیجان آمده بودند. هرچند سرمای هوا و البته طولانی بودن مسابقات که حدود 10 ساعت طول کشید، تماشاگران را مجبور می‌کرد تا هرازچند گاهی برای استراحت و گرم شدن به منزل بروند یا پراکنده شده و در گوشه‌ای پناه بگیرند، اما در بخش‌های پر هیجان‌تر مسابقه تعداد تماشاگران از 200 نفر فراتر می‌رفت. در پایان در هر وزن نفرات اول تا ششم مشخص شدند. در مجموع 18 ورزشکار موفق به کسب عنوان و رده شدند که 3 نفر اول جوایز نفیس و لوح تقدیر گرفتند و از نفرات چهارم تا ششم هم تقدیر به عمل آمد. انتخاب تیم برنده هم بر اساس تعداد مدال‌ها و عنوان‌هایی بود که اعضای هر تیم کسب کرده بودند و تیم وردآورد به‌عنوان نماینده استان تهران به مقام نایب قهرمانی رسید. یک نفر هم به‌عنوان مرد اخلاق و 3 نفر هم به‌عنوان نفرات برتر دارای ملاک اخلاق و رفتار ورزشکاری انتخاب شدند. مرد اخلاق هم شکرالله خزیده یکی از ورزشکاران وردآوردی بود.

دبیر شورایاری محله وردآورد
ایجاد شور و نشاط در محله و‌‌‌ ترویج ورزش
روح‌الله عظیمی دبیر شورایاری وردآورد از برگزاری نخستین دوره مسابقات قوی‌ترین مردان در این محله ابراز رضایت می‌کند و می‌گوید، امیدوار است که در سال‌های آینده این برنامه ادامه داشته باشد و به شکل گسترده‌تری برگزار شود: «با توجه به اینکه یکی از مأموریت‌های شورایاری‌ها ‌‌‌ ترویج ورزش در بین شهروندان و ایجاد شور و نشاط در بین مردم است، از برگزاری مسابقه قوی‌ترین مردان در وردآورد استقبال کردیم و در آن مشارکت داشتیم. با وجود اینکه برای نخستین بار بود چنین مسابقاتی در محله برگزار می‌شد، اما در مجموع همه چیز خوب و حتی عالی بود. اهالی وردآورد هم استقبال خوبی داشتند و شور و نشاط خوبی درمحله ایجاد شد. خودم مسابقات را از نزدیک تماشا کردم و برایم جالب بود که ورزشکارانی از استان‌هایی مثل لرستان، کرمانشاه، مازندران، کردستان و همدان به وردآورد آمده‌اند. برای مردم محله هم این موضوع تازگی و جذابیت داشت در پایان همه راضی بودند و کارها خوب پیش رفت و خوب هم به پایان رسید. به‌خصوص که از محله ما چند نفر قهرمان شدند و تیم ما به مقام نایب قهرمانی رسید. امیدوارم این برنامه سال‌های آینده هم به شکل گسترده‌تری در وردآورد برگزار شود. اطمینان دارم برای سال آینده تعداد ورزشکاران شرکت‌کننده از وردآورد و منطقه 21 خیلی بیشتر از دور اول خواهد بود.»

برنده وردآوردی ‌جام اخلاق
 خوشحالم که برای محله‌ام افتخارآفرین شدم
شکراله خزیده درمسابقات قوی‌ترین مردان از طرف تیم داوری به‌عنوان ورزشکار برتر اخلاق انتخاب شد. این ورزشکار اهل وردآورد می‌گوید، سطح مسابقات بالا بود و خوشحال است که توانسته نماینده خوبی برای محله باشد: «متولد سال 1364 در وردآورد هستم. 10 سال است که در رشته بدنسازی و پاورلیفتینگ فعالیت می‌کنم و 2 ماه می‌شود که شاگرد استاد مقدم هستم. برای نخستین بار بود که در چنین مسابقه‌ای شرکت می‌کردم. با اینکه نخستین تجربه‌ام بود، اما تا مرحله نهایی بالا آمدم. در این مرحله صدم ثانیه‌ها تعیین‌کننده است. از طرف دیگر سطح مسابقات بالا بود و چند قهرمان کشوری هم شرکت کرده بودند. اینکه چرا به‌عنوان ورزشکار اخلاق انتخاب شدم را باید تیم داوری بگوید، اما خودم در طول مسابقه هم کمک حال برگزار‌کنندگان مسابقه و استاد مقدم بودم که در برگزاری این برنامه دست تنها بود و واقعاً شبانه‌روز زحمت کشید و هم در جریان مسابقه هم اعتراضی نداشتم و تابع تصمیمات تیم داوری بودم. به هرحال خوشحالم که موفق شدم برای محله‌ام با گرفتن کاپ اخلاق افتخارآفرین باشم.»

تاکید مسئول مسابقات بر اهداف برگزاری
یاد شهدا و اخلاق مداری
مهدی حاجی بابا مقدم، قهرمان سابق مسابقات پاورلیفتینگ و قوی‌ترین مردان ایران که چند عنوان بین‌المللی هم در کارنامه‌اش دارد مسئول برگزاری این مسابقه بود. او درباره اهداف برگزاری این مسابقات در محله وردآورد به همشهری محله می‌گوید: «نخستین هدف ما از برگزاری این مسابقه گرامیداشت یاد شهدا به‌ویژه شهید صبور رستمی بود و می‌خواستیم بگوییم که قهرمان و پهلوان‌های واقعی شهدا هستند. هدف بعدی ما‌‌ ترویج ورزش در بین اهالی منطقه و به‌ویژه وردآورد بود. برگزاری مسابقاتی از این دست مردم و به‌ویژه جوانان را تشویق می‌کند که سمت ورزش بیایند و سراغ کارهای دیگر و چیزهایی نروند که برای خودشان و جامعه ضرر دارد. یک جوان با دیدن این برنامه‌ها و هیجانی که دارد انگیزه می‌گیرد تا اوقات فراغتش را به ورزش اختصاص بدهد و برای خانواده و محله‌اش افتخارآفرین شود. سومین هدف ما آشنا کردن مردم با رشته ورزشی پاورلیفتینگ و ورزش‌های قدرتی بود. متأسفانه بعضی‌ها با سوء‌استفاده از این ورزش باعث شدند تا مردم ذهنیت بدی نسبت به این رشته ورزشی و ورزشکاران آن پیدا کنند. این مسابقات را با حضور بهترین قهرمان‌های این رشته برگزار کردیم تا مردم از نزدیک ببینند که آنها مانند هر ورزشکار دیگری اخلاق‌مدار بوده و‌ منش پهلوانی دارند. خوشبختانه همین‌طور هم شد و با اینکه مسابقات سنگین بود و فشار زیادی روی ورزشکاران آمد، اما همه اخلاق و رفتار ورزشی را رعایت کردند. برای همین منظور علاوه بر قهرمان‌ها، یک مرد اخلاق و 3 ورزشکار برگزیده داشتیم که ملاک انتخاب آنها رفتارشان در طول برگزاری مسابقه بود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code