منطقه 21

هیجان و تفریح با اطمینان‌خاطر

نویسنده: سعیده مرادی
از همان روزی که دستگاه‌های بازی و سرگرمی تلویزیونی مانند آتاری، میکرو و سگا به بازار آمد تا به امروز که کامپیوتر، پلی استیشن و ایکس باکس جای آنها را گرفته‌اند، یک کسب و کار جدید در کنارشان شکل گرفت...
1395/10/22
  از همان روزی که دستگاه‌های بازی و سرگرمی تلویزیونی مانند آتاری، میکرو و سگا به بازار آمد تا به امروز که کامپیوتر، پلی استیشن و ایکس باکس جای آنها را گرفته‌اند، یک کسب و کار جدید در کنارشان شکل گرفت. مغازه‌هایی که این دستگاه‌ها را برای بازی، ساعتی به بچه‌ها اجاره می‌دادند و به اصطلاح به آنها کلوپ و بعدها گیم‌نت گفته ‌شد. به مرور زمان گیم نت‌ها به یکی از پاتوق‌های اصلی نوجوانان و جوانان برای پر کردن اوقات فراغت‌شان تبدیل شده است و آنها اغلب به‌صورت دسته‌جمعی راهی این مراکز تفریحی می‌شوند، اما به دلیل مشکلات فرهنگی که در بیشتر این گیم نت‌ها موج می‌زند، از الفاظ ناپسند گرفته تا برخی رفتارهای ناشایست و همچنین ارائه بازی‌هایی که اغلب با سن و سال بچه‌ها و فرهنگ خانواده‌های ایرانی همخوانی نداشت، باعث شد تا خانواده‌ها از رفت‌وآمد فرزندان‌شان به این مراکز تفریحی جلوگیری کنند. از طرف دیگر، بچه‌ها به دلیل هیجانی که در این مراکز وجود دارد، تمایل دارند تا در کنار همسن و سال‌های خود به تفریح و بازی بپردازند. این میان، سرای محله وردآورد برای این موضوع یک راه‌حل مناسب پیدا کرده است. به این‌ترتیب که بازی‌های رایانه‌ای استاندارد که با فرهنگ و سن و سال مخاطبانش همخوانی دارد، راه‌اندازی کرده است. برای اینکه بدانیم در این مرکز چه می‌گذرد با مسئولان و مخاطبان آن به گفت‌وگو نشستیم.

محتوای بازی‌ها متناسب با سن و سالمان است
میلاد حمیدی، 13 سال دارد و یکی از مخاطبان پر و پا قرص مرکز بازی‌های رایانه‌ای محله وردآورد است. او درباره فضای مناسب این مرکز و صمیمیتی که در آن موج می‌زند، به ما می‌گوید: «از ابتدای راه‌اندازی این کانون به عضویت آن درآمده‌ام. من قبل از این مرکز 2 یا 3 بار برای بازی به گیم نت رفته بودم، اما فضای نامناسب و رفتارهای ناشایست برخی افراد که به آنجا مراجعه می‌کردند و الفاظ ناپسندی که از زبان آنها جاری می‌شد، باعث شد تا دیگر پایم را به این گیم نت‌ها نگذارم. تا اینکه 3 ماه پیش توسط یکی از دوستانم، باخبر شدم که در سرای محله وردآورد، یک مرکز بازی‌های رایانه‌ای راه‌اندازی شده است. به تشویق دوستم به این مرکز آمدم و با مشاهده فضای سالم آن عضو این مرکز شدم. وجود چنین مرکزی در محله‌مان یک اقدام مثبت است. چون در اینجا دیگر خبری از الفاظ زشت و رفتارهای ناشایست نیست. در اینجا بازی‌ها تنوع دارد و محتوای آنها متناسب با سن و سال‌مان است. اگر هم بازی درخواست دهیم، در صورتی‌که مجاز باشد، در اختیارمان قرار می‌دهند.»

ما را به درس و فعالیت‌های علمی تشویق می‌کنند
سیدامیرحسین آقامیر، 13 ساله و یکی دیگر از استفاده‌کنندگان مرکز بازی‌های رایانه‌ای سرای محله وردآورد است. او درباره این مرکز به ما می‌گوید: «من از 7 سالگی به گیم نت می‌رفتم و با فضای این مراکز به خوبی آشنایی دارم و این موضوع را به خوبی می‌دانم که این مرکز با گیم نت‌هایی که تاکنون دیده‌ام بسیار متفاوت است. در اینجا نه تنها شرایط برای بازی و سرگرمی بچه‌ها فراهم است، بلکه به درس و فعالیت‌های علمی هم توجه می‌شود. اگر بخواهیم بیش از اندازه مجاز در این مرکز بمانیم به ما تذکر داده می‌شود و در صورت نیاز به والدین‌مان اطلاع می‌دهند. همچنین با آوردن بازی‌های علمی و فکری ما را تشویق می‌کنند تا به درس و مدرسه‌مان توجه بیشتری داشته باشیم.»

150 نفر عضو کانون بازی‌های رایانه‌ای هستند
ایمان مهدی‌پور، مسئول کانون بازی‌های رایانه‌ای سرای محله وردآورد است. او درباره تشکیل این مرکز به ما می‌گوید: «من دوستی دارم که به بازی‌های رایانه‌ای علاقه خاصی دارد. همین علاقه او باعث شد تا چند ماه پیش به من پیشنهاد راه‌اندازی گیم‌نت را بدهد. من نیز قبول کردم و از آن روز به بعد به دنبال مکان مناسب برای این امر گشتیم. تا اینکه به سرای محله وردآورد آمدیم و با تعامل با مدیریت محله، فضایی برای ایجاد کانون بازی‌های رایانه‌ای در اختیارمان قرار گرفت و اکنون مدت 3 ماه است که از راه‌اندازی این کانون می‌گذرد.»
 وی ادامه می‌دهد: «مهم‌ترین ویژگی کانون بازی‌های رایانه‌ای فضای خوب و جو سالم آن است. در اینجا نوعی صمیمیت در میان بچه‌ها موج می‌زند و همه برای یکدیگر احترام قائل هستند. شرایط سنی در نظر گرفته می‌شود. بازی‌ها بر اساس گروه‌های سنی طبقه‌بندی شده است. محتوای بازی‌ها مختلف است، اما از خشونت خبری نیست. فعالیت‌های ما تنها به مراجعه بچه‌ها و بازی آنها محدود نمی‌شود. ماهی یکبار مسابقه برگزار و برندگان به مسابقات منطقه‌ای اعزام می‌شوند. در کانون بازی‌های رایانه‌ای هدف فقط سرگرمی نیست. ما هروقت مشاهده کنیم که اگر حضور بیش از اندازه اعضا باعث لطمه به درس و مدرسه‌شان شود، به سرعت به آنها تذکر و در صورت نیاز به والدین‌شان اطلاع می‌دهیم.»
مهدی‌پور با بیان اینکه اکنون 150 نفر عضو کانون بازی‌های رایانه‌ای هستند، ادامه می‌دهد: «استقبال از کانون چشمگیر است، اما بیشتر آقایان مخاطبان آن هستند. بنابراین ما برای اینکه شرایط برای خانم‌ها نیز فراهم باشد، قرار است در آینده‌ای نه چندان دور فضایی را نیز به خانم‌ها اختصاص دهیم.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code